Μπρουνει

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το μικρο αλλα πλουσιο σουλτανατο στις βορειες ακτες του Βορνεο που οι ταξιδιωτες μαλλον παρακαμπτουν. Προσωπικα δεν ξερω καποιον που να εχει ή που να θελει να παει.
 
Last edited by a moderator:

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ο λόγος που το Brunei παρακάμπτεται από τους ταξιδιώτες (βλέπε backpackers) της ΝΑ Ασίας είναι κυρίως το κόστος ζωής εκεί συγκριτικά με τις γύρω χώρες. Μιας και πάμπλουτο, αν και να δούμε τι θα κάνουν όταν τους τελειώσει το πετρέλαιο, τα δωμάτια, το φαγητό και γενικά τα έξοδα είναι 3 φορές πάνω σε σχέση με Μαλαισία και Ταϊλάνδη και 5 φορές πάνω σε σχέση με Ινδονησία. Επίσης αν και μικροσκοπικό, αν δεν έχεις αυτοκίνητο, δεν υπάρχει λεωφορείο που να πηγαίνει από το ανατολικό μέρος στο δυτικό και αντίστροφα ενώ και στην πρωτεύουσα Bandar τα αστικά λεωφορεία σταματάνε νωρίς το απόγευμα. Αυτά από μόνα τους αλλά και σε συνδυασμό με την ομορφιά του Μαλαισιανού Borneo κρατάνε τους επισκέπτες στη Μαλαισία.

Παρόλα αυτά εγώ θα ήθελα να πάω (τώρα ξέρεις έναν :p), σε συνδυασμό βέβαια Μαλαισία, Ινδονησία και της υπόλοιπες χώρες της ΝΑ Ασίας που έχω αφήσει για επόμενο ταξίδι!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πρόσθεσε και εμένα ως υποψήφια επισκέπτρια στο σουλτανάτο του Μπρούνεϊ.

Μάλιστα εχτές διάβαζα στο Passport ένα ενδιαφέρον άρθρο για το πως μπορεί να μπει κάποιος στο παλάτι.

Κάθε χρόνο στο τέλος του Ραμαζανιού γίνεται η γιορτή Hari Raya κατά τη διάρκεια της οποίας το παλάτι ανοίγει τις πόρτες του ώστε να το επισκεπτούν οι πολίτες του και όσοι από τους τουρίστες βρίσκονται στο κρατίδιο.

Φέτος η γιορτή Hari Raya γιορτάζεται στις 20-21 Σεπτεμβρίου.

Όσοι δεν προλάβετε να πάτε το 2009 ή έχετε πάντα άδεια μόνο Αύγουστο, μην απογοητευτείτε και κανονίστε το για κάποια χρονιά μέσα στην επόμενη 5ετία που το Ραμαζάνι θα τελειώνει μέσα στον μήνα Αύγουστο.:haha::clap:

(Περισσότερα στην ηλεκτρονική σελίδα του Passport)


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.872
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom