Μύκονος Μυκονος πληροφοριες

Ferezz

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
καλησπερα παιδια.Θα παω πρωτη φορα Μυκονο 15 Αυγουστου μαζι με την γυναικα μου και το μωρο μας(8μηνων).Θα παω με αεροπλανο.Οποτε θα νοκιασω αμαξι.Ξερει κανεισ να μου πει 5 πραγματα για την μυκονο να με βοηθησει.Πχ. φαγητο, παραλια για το παιδι, κτλ. Ευχαριστω..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
καλησπερα παιδια.Θα παω πρωτη φορα Μυκονο 15 Αυγουστου μαζι με την γυναικα μου και το μωρο μας(8μηνων).Θα παω με αεροπλανο.Οποτε θα νοκιασω αμαξι.Ξερει κανεισ να μου πει 5 πραγματα για την μυκονο να με βοηθησει.Πχ. φαγητο, παραλια για το παιδι, κτλ. Ευχαριστω..
Μυκονος + 15 Αυγουστος = εφιαλτης! Κριμα που πας σε ενα απο τα πιο ομορφα νησια, την χειροτερη περιοδο κ μαλιστα με παιδι! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ κοσμος σε σημειο να μην μπορεις να περασεις απο τα σοκακια και 85% ξενοι!
Τεσπα, θα σου προτεινα να μεινεις προς Αγ. Γιαννη, Αγ. Στεφανο ή Ελια! Αφου θα εχεις και αμαξι απεφυγε την χωρα... Ποιοτικο φαγητο και φθηνο θα βρεις στα Ανω μερα. Το "ο,τι απεμεινε" ειναι εξαιρετικο! Για εξαιρετικο ψαρι, γαριδομακαροναδες κ.τ.λ σε καλες τιμες στο "Μαρκος" στον Καλαφατη...
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Έχοντας επιστρέψει πρόσφατα από τη Μύκονο, θα ήθελα να παραθέσω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες.

- Η μετακίνηση από τη χώρα στο Super Paradise γίνεται με mini busses και κοστίζει 9 ευρώ με επιστροφή. Τα δρομολόγια είναι μέχρι τις 12 π.μ., αλλά μπορεί τον Ιούλη και τον Αύγουστο να έχει περισσότερα.
- Η μετακίνηση από τη χώρα στο Cavo Paradiso γίνεται με κτελ και κοστίζει 7 ευρώ με επιστροφή. Εναλλακτικά μπορείτε να πάτε με το κτελ στην παραλία Paradise (2,30 ευρώ) και να περπατήσετε μέχρι το Cavo Paradiso. Δεν το συνιστώ όμως, γιατί ο δρόμος είναι ανηφορικός κι επικίνδυνος για τις κοπέλες που φοράνε τακούνια. Επίσης, τα δρομολόγια των mini busses σταματούν στις 4:30 π.μ. , ενώ των κτελ στις 2:30 π.μ.
- Στις παραλίες υπάρχουν promoters που δίνουν εισιτήρια για το Cavo Paradiso σε πολύ χαμηλότερη τιμή από ότι αν τα αγοράσει κανείς από το κλαμπ. Για παράδειγμα, εμείς αγοράσαμε πρόσκληση με 15 ευρώ.
- Όποιος αποφασίσει να μετακινηθεί στη Μύκονο με αυτοκίνητο ή μηχανάκι, πρέπει να ξέρει πως οι δρόμοι είναι στενοί, έχουν απότομες στροφές, λακούβες και πολλές ανηφόρες-κατηφόρες. Ειδικά ο δρόμος πάνω από το Super Paradise έχει μια ανηφόρα πολύ μεγάλης κλίσης και χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή. Δεν θα πρότεινα σε νέους ή όχι έμπειρους οδηγούς να οδηγήσουν...
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Συμφωνω για τους δρομους και οτι 15 αυγουστο θα εχει μονο ξενους! Μια φορα εκανα το λαθος και πηγα αυγουστο και δε νομιζω να ακουσα ελληνικα οσο βρεθηκα εκει! Ενω ιουνιο-ιουλιο το νησι ειναι παραδεισος! Για φαγητο εχει μια φοβερη ταβερνα στον Αγιο Στεφανο εξω ακριβως απο το Makis Place δυστυχως δε θυμαμαι το ονομα της. Οικονομικες σχετικα μεριδες, πεντανοστιμο φαγητο! Και για διαμονη Αγιος Στεφανος ειναι καλη επιλογη, μακρια βεβαια απο αεροδρομιο αλλα δε νομιζω να σας ενδιαφερει. Διπλα στη χωρα και στο λιμανι!
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
καλησπερα
σκεφτομαι καλοκαιρι να παω τηνο μερικες μερες και να το συνδιασω με 2-4 μερες μυκονο
αξιζει? αρχες αυγουστου
δεν ψαχνουμε τα κοσμικα μερη απλά να δουμ το νησι που εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ωραιο εκτος απο τις ορδες των βαρβαρων , οποτε μαλλον πρεπει να κοιταξουμε προς τη βορεια πλευρα σωστα?
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
απλα μιας και θα ειμαι τηνο (το αποφασισω ) ειναι κοντα η μυκονος οποτε λεω να το κανω ώστε να δουμε τι εστι μυκονος, εντάξει θα κανουμε μια βολτα και στα κοσμικα μερη αλλα δεν παμε επιτουτου για να δουμε τους διασημους παραλιες θα προτιμησουμε τις βορειες λογικα μακρυα απο ψαρρου
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
ώστε να δουμε τι εστι μυκονος, εντάξει θα κανουμε μια βολτα και στα κοσμικα μερη αλλα δεν παμε επιτουτου για να δουμε τους διασημους
Ο.Κ. Να αποφύγετε τους διάσημους και τις παραλίες που συχνάζουν αφού δεν θέλετε.
Αλλά το υπόλοιπο πακέτο που προσφέρει το νησί, ζήστε το όσο πάει. Νέοι άνθρωποι είστε. Αν δεν τα κάνετε τώρα ,πότε θα τα κάνετε? Αν ξεφύγετε πολύ μην ανησυχείς, γυρίζετε στην Τήνο και ανάβετε ένα κεράκι στην Μεγαλόχαρη για να συγχωρέσει για τις αμαρτίες σας! :bleh:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μπορει κανεις να μου προτεινει παραλιες στη Μυκονο με ωραια νερα αλλα πιο απομακρες.
Ελιά και Αγραρι, απίστευτα γαλαζοπρασινα νερά και οι 2 και με ωραία αμμο μέσα και έξω. Η Ελιά είναι οργανωμένη με Beach bars, αλλά ευτυχώς με όχι υπερβολικά δυνατά ντεσιμπέλ. Επισης έχει και αρκετούς γυμνιστες. Το Αγραρι, στο οποίο πας και με τα πόδια από την Ελιά, έχει απλά ένα cafe και αρκετά δέντρα (σπάνιο για κυκλαδίτικη παραλια) και είναι ήσυχο. Και τις δύο πέρσι τις κατευχαριστηθηκα. Αξίζει να πας νωρίς σχετικά. Στη βόρεια πλευρά, τσέκαρε τον Άγιο Σώστη. Είναι ελεύθερη παραλία, κοντά στον Πανορμο, με ωραία αμμουδιά
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom