Γερμανία Μόναχο με παιδιά...τα φώτα σας παρακαλώ..

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα στην παρέα,
Το καλοκαιράκι θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς ( 2 ενήλικες+2 αγόρια 5&9ετων ) στο Μόναχο.
Θα μείνουμε :3 βράδια στο Μόναχο,1 στο Φυσεν,1 σε ένα χωριό έξω από την Legoland, 1 στην Legoland, και 2 στην Νυρεμβέργη .

Τα του Μονάχου... Θα μένουμε κοντά στην karlsplatz.
Θα μου άρεσε η ιδέα του hop on hop off ως μέσο μεταφοράς στην πόλη. Αξίζει λέτε; Με προβληματίζει ότι οι διαδρομές είναι ως τις 17:00. Βέβαια περνάει και έχει στάσεις σε όλα τα διάσημα μέρη. Αλλά μετά τις 5 θα πρέπει να μετακινουμαστε με μέσα οπότε έξτρα εισιτήρια και αυξάνεται το κόστος.

Στο πρόγραμμα μας έχουμε τα: Nymphenburg,Deutsches Museum, Αγγλικό κήπο, Olympia park και τις πλατείες και τους εμπορικούς πεζόδρομους.
Σκεφτόμαστε το μουσείο της BMW, το ενυδρείο, και το ζωολογικό κήπο.
Κάτι άλλο που αξίζει να πάμε και θα περάσουμε όμορφα μικροί και μεγάλοι;

Στα πάρκα όντως να πάρουμε μαγιό; Γιατί πολλές φωτογραφίες στο διαδίκτυο δείχνουν λουόμενους σε ποτάμια και λίμνες!

Από φαγητό; Οι γιοί μου δεν τρώνε τα πάντα... θέλουν πιο στεγνό φαγητό πχ μπριζολα ψητή όχι φιλέτο χοιρινό με σάλτσα. Πατάτες τηγανητές χωρίς τσένταρ κλπ . Υποθέτω ότι σνίτσελ, κρέας ψητό με πατάτες τηγανητές ή μπέργκερ θα τα βρω... Αλλά θα τα βρω σε κάποιο παραδοσιακό εστιατόριο ώστε να φάμε και εμείς νόστιμα που τρώμε τα πάντα;

Για την υπόλοιπη εκδρομή θα νοικιάσουμε αμάξι. Έχουμε βρει μια εταιρεία που έχει πολλές παροχές κυρίως σε θέματα έκτακτης ανάγκης και μαζί με τα, booster των παιδιών έχει σχεδόν διπλή τιμή απ'τις υπόλοιπες.Αξιζει; Μιας και είναι η πρώτη φορά που θα νοικιάσουμε αμάξι στο εξωτερικό... μια αγωνία την έχω μήπως δώσουμε πολλά τσάμπα λεφτά από ανασφάλεια.
Λέτε να αξίζει να το έχουμε και στο Μόναχο;
 
Μηνύματα
30
Likes
194
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για δύο μέρες στο Μόναχο με δύο μικρά παιδιά δεν είμαι σίγουρη αν θα προλάβετε να τα δείτε όλα αυτά. Το ολυμπιακό πάρκο με το μουσείο της BMW είναι πολύ κοντά και μπορείς να τα συνδυάσεις. Όσο για μαγιό να τα πάρεις, όντως υπάρχουν σημεία που μπορείς να κάνεις μπάνιο στο English Park. Το Nymphenburg επίσης είναι πολύ ωραίο και από μόνο του χρειάζεται ένα πρωινό. Γνώμη μου είναι να έχετε αυτοκίνητο για να κερδίσετε χρόνο. Να έχετε ένα όμορφο ταξίδι
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Ευχαριστώ πολύ! ευτυχώς την πρώτη μέρα φτάνουμε πρωί και θα την εκμεταλλευτούμε!
Οι θερμοκρασίες είναι άραγε κατάλληλες για μπάνιο;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.917
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Καλημέρα!εμείς πήγαμε κ στο μουσείο φυσικής ιστορίας ,δίπλα στο nymphenberg και ήταν πραγματικά υπέροχο!προσοχή όμως ήταν όλα στα γερμανικά!
Deutsches museum ήταν καταπληκτικό θέλεις μια μέρα μόνο εκεί..αν μπορούσαμε θα πηγαίναμε κάθε μέρα!!
Bmw+ olympiapark συνδυάζονται!
Πήγαμε κ στο residenz που επίσης του άρεσε πολύ!
Στο φαγητό δεν δυσκολεύτηκε,το σνίτσελ μας έλυνε τα χέρια!!
Είχαμε αυτοκίνητο γτ είχαμε κανονίσει κ εκδρομές οπότε δεν έχω άποψη για τα μέσα..
Και τέλος στη Legoland ήταν φανταστικα για μικρούς και μεγάλους!!!
Ακόμα το συζηταμε και θέλουμε να ξαναπάμε!!!!
Να περάσετε τέλεια?!!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Σας ευχαριστώ όλους!

Έχω διαβάσει και για το μοναστήρι abches που παράγει μπύρα... αξίζει να χαλάσουμε μισή μέρα για αυτό; Πρωινή ώρα ή μετά το μεσημέρι; Διάβασα ότι αξίζει η γευσιγνωσια μπύρας...
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
29
Likes
57
Κοντά στη Νυρεμβέργη είναι και το Playmobil funpark στο Zirndorf. Είχαμε πάει με τα παιδιά όταν ήταν σε παρόμοιες ηλικίες και μας άρεσε. Σίγουρα η περιοχή έχει πολλά ωραία αξιοθέατα, αλλά είναι σημαντικό να είναι ελκυστικά και στα παιδιά. To Deutsches Museum που αναφέρθηκε είναι κι αυτό πολύ καλό.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Κοντά στη Νυρεμβέργη είναι και το Playmobil funpark στο Zirndorf. Είχαμε πάει με τα παιδιά όταν ήταν σε παρόμοιες ηλικίες και μας άρεσε. Σίγουρα η περιοχή έχει πολλά ωραία αξιοθέατα, αλλά είναι σημαντικό να είναι ελκυστικά και στα παιδιά. To Deutsches Museum που αναφέρθηκε είναι κι αυτό πολύ καλό.
Το Playmobil funpark αξίζει; Έχω διαβάσει είτε πολύ καλά είτε πολύ άσχημα λόγια.
Στο Deutsches museum χρειστηκατε πάνω από 3ωρο:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.448
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom