Μόνη προς Hong Kong

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Μετά από καιρό έπεισα την μάνα μου,ετών 60, να επισκεφτεί την ανιψιά της που ζει εδώ και μερικά χρόνια στο Hong Kong. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζει λέξη από Αγγλικά .
Θα τα ταξιδέψει από Αθήνα προς Hong Kong με British Airways. Στο Λονδίνο και στον τελικό προορισμό δεν πρόκειται να καταλάβει τίποτα από ότι και να την ρωτάνε. Σκέφτηκα να γράψουμε , στα αγγλικά , κάποιες βασικές πληροφορίες για το ποια είναι που πηγαίνει , τον λόγο που ταξιδεύει (διακοπές), την διεύθυνση που θα μείνει για να το δείχνει στους ελέγχους διαβατηρίων όταν την ρωτάνε οτιδήποτε.
Έχετε κάτι να προτείνεται ?

ΥΓ Οποιαδήποτε εφαρμογή μετάφρασης δεν υφίσταται στην περίπτωσή μας. Δεν τα καταφέρνει με τα smartphones.
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Ξέρω με βεβαιότητα πως στο heathrow υπάρχει concierge service, το οποίο θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο στην περίπτωσή σας. Δεν γνωρίζω όμως το κόστος χρήσης της υπηρεσίας αυτής. Θα μπορούσατε όμως να πάρετε ένα τηλέφωνο για περισσότερες πληροφορίες.
http://www.heathrow.com/airport-guide/terminal-facilities-and-services/concierge-service
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Μετά από καιρό έπεισα την μάνα μου,ετών 60, να επισκεφτεί την ανιψιά της που ζει εδώ και μερικά χρόνια στο Hong Kong. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζει λέξη από Αγγλικά .
Θα τα ταξιδέψει από Αθήνα προς Hong Kong με British Airways. Στο Λονδίνο και στον τελικό προορισμό δεν πρόκειται να καταλάβει τίποτα από ότι και να την ρωτάνε. Σκέφτηκα να γράψουμε , στα αγγλικά , κάποιες βασικές πληροφορίες για το ποια είναι που πηγαίνει , τον λόγο που ταξιδεύει (διακοπές), την διεύθυνση που θα μείνει για να το δείχνει στους ελέγχους διαβατηρίων όταν την ρωτάνε οτιδήποτε.
Έχετε κάτι να προτείνεται ?

ΥΓ Οποιαδήποτε εφαρμογή μετάφρασης δεν υφίσταται στην περίπτωσή μας. Δεν τα καταφέρνει με τα smartphones.
Αυτό είχα κάνει και εγώ για θείο μου πρίν από αρκετά χρόνια.Επίσης είχα βάλει τηλέφωνα του συγγενούς(εκεί που θα πήγαινε) και φυσικά το δικό μου για να με πάρουν τηλέφωνο αν χρειασθεί κάτι.Και για την ιστορία πήγαινε Εδιμβούργο με αλλαγή αεροπλάνου στο Λονδίνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom