Ολλανδία Μόνη στο Αμστερνταμ...ή μήπως είναι κακή ιδέα?

Ninetaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειο Σέλας, Παταγονία
Καλησπέρα νέοι μου φίλοι! Μολονότι διαβάζω πάντα τις ιστορίες των άλλων μελών για τα μέρη που θα επισκεφθώ κι όλο λέω να γράψω τη δική μου εμπειρία από τα μακρινά ταξίδια που πηγαίνω κατά καιρούς, εντούτοις όλο το αμελούσα... Να που έφτασε η ώρα που θα χρειαστώ τα φώτα σας! Αποφάσισα να κάνω ένα ολιγοήμερο ταξίδι στο Άμστερνταμ μόνη (δώρο στον εαυτό μου για τα γενέθλιά του...). Καθαρός χρόνος στην πόλη θα είναι 3 γεμάτες μέρες. (Φτάνω Παρασκευή βράδυ και φεύγω Τρίτη πρωί, άρα έχω ένα ΣΚΔ στη διάθεσή μου). ΛΑΤΡΕΥΩ τα μουσεία και τις τέχνες εν γένει (η ιστορία της τέχνης ήταν το μοναδικό μάθημα στο πανεπιστήμιο που δε χρειαζόταν να κάνω σκονάκι...!). Αρκετά σας ζάλισα όμως με τη φλυαρία μου... Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 1) είναι επικίνδυνη πόλη το Άμστερνταμ για μια γυναίκα μόνη? (όταν ξαναπήγα για μια νύχτα πριν δυο χρόνια, καθ' οδόν για το ταξίδι στο Περού, δε μου φάνηκε επικίνδυνη... όμως τότε ήμουν με παρέα. Τώρα θα είμαι εγώ και η σκούφια μου!) 2) 3 γεμάτες μέρες είναι αρκετές για να δω την πόλη, τα μουσεία της, να περπατήσω στις γέφυρες (δεν ξέρω ποδήλατο για να νοικιάσω...!) ή δε θα μου φτάσουν? 3)θα πάω μέσα Μαρτίου (18/3-22/3)... μήπως θα είναι πάρα πολύ κρύα εποχή για να περπατά κανείς όλη μέρα στην πόλη? κατά συνέπεια... 4) μήπως να επιλέξω το κλασικό Παρίσι (κι ας έχω ξαναπάει)...?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
1) Όχι.
2) Καλά είναι.
3) Ποιος ξέρει;Αν είναι ντύσου ανάλογα.Αμφιβάλω αν θα έχει διαφορά μεγάλη από το Παρίσι.
4) Εσύ ξέρεις.
 

Ninetaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειο Σέλας, Παταγονία
1) Όχι.
2) Καλά είναι.
3) Ποιος ξέρει;Αν είναι ντύσου ανάλογα.Αμφιβάλω αν θα έχει διαφορά μεγάλη από το Παρίσι.
4) Εσύ ξέρεις.
1) Όχι.
2) Καλά είναι.
3) Ποιος ξέρει;Αν είναι ντύσου ανάλογα.Αμφιβάλω αν θα έχει διαφορά μεγάλη από το Παρίσι.
4) Εσύ ξέρεις.
Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
1.Δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
2.Νομιζω οτι ειναι ιδανικο το τριημερο, ειδικα αφου εισαι και μοναχουλα, κριμα μονο για το ποδηλατο γιατι ειναι πραγματικα εμπειρια η ποδηλαταδα σε αυτο το μερος.
3. Νομιζω οτι ειδη μπορεις να δεις καιρο στο internet, σιγουρα ομως θα χρειαστεις ζεστα ρουχα.
4. Οσο αφορα τον καιρο, δεν νομιζω οτι πρεπει να ειναι κριτηριο επιλογης γιατι δεν εισαι μεταξυ Ντουμπαι και Αμστερνταμ. Λιγο πολυ το ιδιο ειναι. Αν επιλεξεις Παρισι κατα τη γνωμη μου, θα ειναι μονο επειδη το γνωριζεις ειδη και θα νιωθεις μεγαλυτερη σιγουρια. Προσωπικα θα επελεγα το αγνωστο για να εχω να ανακαλυψω νεους παραδεισους.
Οτι και να αποφασισεις ευχομαι να περασεις υπεροχα.;)
 

Ninetaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειο Σέλας, Παταγονία
1.Δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
2.Νομιζω οτι ειναι ιδανικο το τριημερο, ειδικα αφου εισαι και μοναχουλα, κριμα μονο για το ποδηλατο γιατι ειναι πραγματικα εμπειρια η ποδηλαταδα σε αυτο το μερος.
3. Νομιζω οτι ειδη μπορεις να δεις καιρο στο internet, σιγουρα ομως θα χρειαστεις ζεστα ρουχα.
4. Οσο αφορα τον καιρο, δεν νομιζω οτι πρεπει να ειναι κριτηριο επιλογης γιατι δεν εισαι μεταξυ Ντουμπαι και Αμστερνταμ. Λιγο πολυ το ιδιο ειναι. Αν επιλεξεις Παρισι κατα τη γνωμη μου, θα ειναι μονο επειδη το γνωριζεις ειδη και θα νιωθεις μεγαλυτερη σιγουρια. Προσωπικα θα επελεγα το αγνωστο για να εχω να ανακαλυψω νεους παραδεισους.
Οτι και να αποφασισεις ευχομαι να περασεις υπεροχα.;)
μήπως έχεις πάει στο Άμστερνταμ? σε ποια περιοχή να ψάξω καλύτερα για ξενοδοχείο?
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Πριν αρκετα χρονια και ειχαμε μεινει σε πλωτο σπιτι που ειχαμε νοικιασει μεγαλη παρεα. Παρα πολυ ομορφη εμπειρια αλλα αν πας μονη σου θα σου προτεινα ξενοδοχειο μονο στο κεντρο.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Ninetaast: 616884 said:
μήπως έχεις πάει στο Άμστερνταμ? σε ποια περιοχή να ψάξω καλύτερα για ξενοδοχείο?
Αμστερνταμ, τι ομορφος προορισμος! Εγω ειχα μεινει κοντα στο Rijskmuseum, ( δεν ξερω καν αν το εγραψα σωστα). Την θεωρησα πολυ βολικη τοποθεσια.
Και οσον αφορα τα ποδηλατα, και εγω που ξερω ποδηλατο τα βρηκα σκουρα! Τοσο πολυ δεν εχω κινδυνεψει ουτε με το μηχανακι! :p
 

sbourlita

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα!εκλεισα και γω εισητηρια για αμστερνταμ το καλοκαιρι μονο που εχω μια απορια:στην επιστροφη γυρναω με ενδιαμεση σταση στο κιεβο(αμστερνταμ-κιεβο 1,30 ωρα αναμονηςκιεβο-αθηνα)χρειαζομαι διαβατηριο για εκει???η με τη ταυτοτητα ειμαι καλυπτομαι??
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μη στεναχωριέσαι για το ποδήλατο ειναι πραγματικά 'δυσκολάκι" και για όσους ξέρουν... Επικίνδυνο δεν είναι , αργά θα συναντήσεις αρκετες παρέες νεαρών που είναι μεθυσμένοι και κάνουν φασαρία αλλά χωρίς να δημιουργούν προβλήματα. Για τον καιρό μμμμ????Είχα πάει Ιούλιο οπότε....
Εγώ προσωπικά δεν το λατρεψα αυτό το μέρος αλλά ισως φταίνε και οι συγκυρίες!
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Πήγες μέχρι το Περού και φοβάσαι να πας μέχρι το Αμστερνταμ ???
Μηδαμινό ίχνος κινδύνου δεν έχει...πανέμορφη πόλη...ο μοναδικός κίνδυνος που διατρέχεις είναι να παρασυρθείς σε κανένα coffee shop, να "ανεβείς" και μετά να πέσεις σε κανένα κανάλι !!!!!!!
 

Ninetaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειο Σέλας, Παταγονία
Πήγες μέχρι το Περού και φοβάσαι να πας μέχρι το Αμστερνταμ ???
Μηδαμινό ίχνος κινδύνου δεν έχει...πανέμορφη πόλη...ο μοναδικός κίνδυνος που διατρέχεις είναι να παρασυρθείς σε κανένα coffee shop, να "ανεβείς" και μετά να πέσεις σε κανένα κανάλι !!!!!!!
στο Περού και στα άλλα μακρινά που έχω πάει (Κίνα, πριν 4 μήνες στην Ινδία,...) ήμουν με παρέα και κάτω από τη σκέπη ενός γκρουπ! εδώ θα είμαι ολομόναχη... αυτός είναι ο μόνος ενδοιασμός μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom