Ηνωμένο Βασίλειο Μόνη στο Λονδίνο

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτό το ταξιδάκι το ήθελα χρόνια κι επίσης αλλιώς ξεκίνησε κι αλλιώς καταλήγει. Με άλλη εταιρία θα έφευγα, με άλλη θα φύγω, πιο νωρίς θα γυρίσω, το ξεκίνησα με παρέα, θα το κάνω μόνη (κλαψ) και, να πω την αμαρτία μου, ε, με όσα συμβαίνουν δεν το έχω καν σίγουρο κι ας έχω προπληρώσει εισιτήρια, ξενοδοχείο, θέατρα και μαντάμ Τισό.

Σήμερα πήρα τη μεγάλη απόφαση και, αφού ακυρώθηκαν τα προηγούμενα, έκλεισα εισιτήρια και ξενοδοχείο (στο ξενοδοχείο ευτυχώς επιστρέφεται το ποσό σε περίπτωση ακύρωσης). Σε 5 μόλις λεπτά έδωσα τα χρήματα νιώθοντας και τύψεις που κάνω σε τέτοιους καιρούς τόσα έξοδα και δεν είμαι και καμιά πλούσια (μάλλον θα είμαι κι άνεργη από Σεπτέμβριο). Το έβαλα όμως κάτω, λέω, δεν πειράζει, τόσα χρόνια δουλεύω, αξίζω μια φορά να κάνω κάτι για τον εαυτό μου. Και το ήθελα από έφηβη αυτό το ταξίδι...και τα τελευταία 2 χρόνια με είχε πιάσει έντονη επιθυμία να πάω Λονδινάκι.

Ε κι έκανα την κράτηση που, διευκρινίζω, την έκανα με μεγαλύτερη δυσκολία επειδή θα είμαι μόνη. Με τα αγγλικά δεν έχω πρόβλημα. Αλλά, σα να μην έφταναν τα άλλα, είδα πως έχω κι άλλες φοβίες. Ακούστε σκέψεις. Θα είναι επικίνδυνα το βράδυ; Η κράτηση στο ξενοδοχείο θα ισχύει; (με την ευκαιρία έκλεισα μέσω booking.com στο Hotel corus Hyde park). Τρελή φοβία μην τυχόν και πάω στο ξενοδοχείο και μου πουν δεν έχουμε καμιά κράτηση :shock: Ε αυτό κυρίως.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Με τον tripakia θα πας!!!!!!!!!
σιγα μη σε αφήσομε μόνη σου!!
δωρεάν ξενάγηση,σίγουρη παρέα,χιουμορ απίστευτο..
δεν ανέχεται την γκρίνια και την μουρμούρα..προσοχή!! μιλα με αισιοδοξία!!
αντε καλό ταξίδι ναχετε!!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαχαχχαχαχαχχα να'σαι καλά, μ'ακουσε όλη η γειτονιά απ'τα γέλια :haha: Οσο για τον τριπακια, μακάρι να ερχόταν και θα ήμουν όλη μέρα ήσυχη σαν αρνάκι (λέμε τώρα)
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ε κι έκανα την κράτηση που, διευκρινίζω, την έκανα με μεγαλύτερη δυσκολία επειδή θα είμαι μόνη. Με τα αγγλικά δεν έχω πρόβλημα. Αλλά, σα να μην έφταναν τα άλλα, είδα πως έχω κι άλλες φοβίες. Ακούστε σκέψεις. Θα είναι επικίνδυνα το βράδυ; Η κράτηση στο ξενοδοχείο θα ισχύει; (με την ευκαιρία έκλεισα μέσω booking.com στο Hotel corus Hyde park). Τρελή φοβία μην τυχόν και πάω στο ξενοδοχείο και μου πουν δεν έχουμε καμιά κράτηση :shock: Ε αυτό κυρίως.[/QUOTE]

Η "επικινδυνότητα"δεν διαφέρει από αυτήν μιας οποιασδήποτε μεγαλούπολης πχ αυτά που θα πρέπει να εχεις κατά νου και να προσέχεις όταν κυκλοφορείς βράδυ μόνη στην Αθήνα τα ίδια πράγματα προσέχεις και εκει....
Αν είναι η πρώτη σου φορά που ταξιδεύεις μόνη σου λογικό είναι νάχεις άγχος πάντως η ευγένεια των Αγγλων η καλή τους διάθεση να εξυπηρετήσουν ...σε οποιοδήποτε πόστο πιστεύω θα σε βοηθήσουν να το ξεπεράσεις.
Οσο για το ξενοδοχείο μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους μεσω email λίγες μέρες πριν πας για να επιβεβαιώσεις την κράτηση.
Πότε σκοπεύεις να είσαι Λονδίνο...γιατί όλο και κάποιος από μας θα είναι κατά κει:bleh:
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
1)Έχουμε κάνει πολλές φορές κράτηση με το Booking και μέχρι τώρα (φτου ,φτου)δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα και τα ξενοδοχεία ανταποκρίνονταν στις προσδοκίες μας και με το παραπάνω.
2)Ας πάμε τώρα όσα ταξίδια μπορούμε γιατί αύριο ίσως και νά`ναι χειρότερα τα πράγματα.Τότε, θα μπορούμε να πούμε ότι τουλάχιστον ζήσαμε και κάτι ωραίο!!
3)Το Λονδίνο είναι υπέροχο!!Σου εύχομαι να έχει τέλειο καιρό ώστε να το απολαύσεις.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Mel, έχω πάει στο Λονδίνο και γω ολομόναχη. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για ΤΙΠΟΤΑ. Είναι όλα καλά και δεν πρόκειται να σου συμβεί τίποτα. Απλά δε θα κυκλοφορίες πολύ αργά.
Να ξέρεις ότι όταν είσαι μόνη περπατάς περισσότερο, γυρίζεις περισσότερο και γενικά κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα απ' ότι με παρέα, που πρέπει να μοιραστείς τις ανάγκες όλων.
Θα ευχαριστηθείς και θα δεις πάρα πολλά.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κορίτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με καθησυχάσατε. Γκλοριάνα, αυτό με τα θετικά του να είσαι μόνος... ομολογώ πέρασε από το μυαλό μου αυτό ακριβώς που λες. Για τη φίλη μου λυπάμαι μόνο που δε θα έρθει. Τώρα αυτό το αργά πώς το εννοούμε; Πχ θα δω μια παράσταση που λογικά τελειώνει στις 11μμ και είναι στο Piccadilly Circus (ούτε που ξέρω τι και πού είναι αυτό). Νομίζω δεν είναι πολύ μακριά αλλά θα το θέλει το μετρό του ή όποιο άλλο μέσο. Ε, αν τελειώνει στις 11, θα πρέπει αμέσως να πάω στο ξενοδοχείο; Θα ήθελα να κάνω μια βόλτα στον ποταμό απο'κει ως το ξενοδοχείο στο Χαιντ παρκ. Παράσταση και ύπνο αμέσως; Δε μου κολλάει καλά.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Κορίτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με καθησυχάσατε. Γκλοριάνα, αυτό με τα θετικά του να είσαι μόνος... ομολογώ πέρασε από το μυαλό μου αυτό ακριβώς που λες. Για τη φίλη μου λυπάμαι μόνο που δε θα έρθει. Τώρα αυτό το αργά πώς το εννοούμε; Πχ θα δω μια παράσταση που λογικά τελειώνει στις 11μμ και είναι στο Piccadilly Circus (ούτε που ξέρω τι και πού είναι αυτό). Νομίζω δεν είναι πολύ μακριά αλλά θα το θέλει το μετρό του ή όποιο άλλο μέσο. Ε, αν τελειώνει στις 11, θα πρέπει αμέσως να πάω στο ξενοδοχείο; Θα ήθελα να κάνω μια βόλτα στον ποταμό απο'κει ως το ξενοδοχείο στο Χαιντ παρκ. Παράσταση και ύπνο αμέσως; Δε μου κολλάει καλά.
23.00 τη νύχτα, άσε τη βόλτα στο Χάιντ Παρκ, εκτός αν περάσεις από μέρη που έχει κόσμο. Πάνε ξενοδοχείο και πιες ένα ποτάκι εκεί. Άσε τις βόλτες για τη μέρα! ;)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Σιγουρα ολα θα πανε καλα και ισως το ευχαριστηθεις πιο πολυ που θα εισαι μονη σου. Καλο ταξιδι και περιμενουμε νεα σου οταν γυρισεις.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Πιστεύω κ' εγώ ότι θα είναι ένα καταπληκτικό ταξίδι.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.018
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
6 μέρες μόνη μου στο Λονδίνο δεν συνάντησα το παραμικρό πρόβλημα. Και μετά το θέατρο πήγα βόλτα στην Τσαινατάουν -έχει κόσμο μέχρι αργά- και βραδινές βόλτες στο Σόχο έκανα. Κατά τις 12,30 βέβαια κοιμόμουνα, αλλά δεν νομίζω ότι το ζητούμενο σε τέτοια ταξίδια είναι το ξενύχτι. Θα περάσεις πολύ όμορφα. Απόλαυσε αυτή την ελευθερία που μπορεί να μη σου δοθεί η ευκαιρία να ξαναδοκιμάσεις. Καλό σου ταξίδι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.279
Μηνύματα
886.159
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom