Γαλλία Μόνη στο Παρίσι

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αρκετά με το παιχνίδι. Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας, Μόνη στο Παρίσι
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλως ηρθες tade efi,στην παρεα μας.Ανηκω,στην κατηγορια,των ταξιδευτων,που εχω επιλεξει να κανω ταξιδια μονη μου.Μπορω να σε διαβεβαιωσω,οτι μπορεις να περασεις,εξισου καλα και μονη σου :)!
Πιστευω,οτι στην Ευρωπη,ολες οι πολεις,ειναι ιδανικες,για μοναχικους ταξιδιωτες.
Το μονο,που μπορουν καποιοι φιλοι να σου πουν,ποια μερη,ειδικα στο Παρισι,θα μπορουσες να αποφυγεις.Για την Βενετια δεν υπαρχει προβλημα.
Κανε το προγραμμα σου και πιστεψε με καλυτερα μονη σου,παρα μαζι με κακη παρεα :)...ριξε και μια ματια εδω....
http://www.travelstories.gr/community/search/75974/?q=μονος&t=post&o=date&c[title_only]=1
Καλώς σας βρήκα και συγγνώμη για την καθυστέρηση!
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Έχω κάνει μέχρι στιγμής 2 ταξίδια έξω μόνη μου, και μπορώ να πω ότι τα ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα! Μπορούσα να πάω όπου θέλω και να δω όσα μουσεία τραβάει η όρεξή μου, χωρίς να ακούω παράπονα από την παρέα ότι κάποιος κουράστηκε και θέλει να περάσουμε την υπόλοιπη μέρα στους καφέδες και άλλα παρόμοια..
Από την άλλη βέβαια, σίγουρα ένας συνοδοιπόρος είναι απαραίτητος, ειδικά τις στιγμές εκείνες που ενθουσιάζεσαι με κάποιο τοπίο ή αξιοθέατο και θέλεις να μοιραστείς την ομορφιά του θεάματος σχολιάζοντας και αναλύοντας ατέλειωτες ώρες..!!

θα κοιτάξω το link που μου έστειλες ευθύς αμέσως!
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
To Παρισι ειναι μια πολη με πολλα πολλα πραγματα να δεις. Δε θα βαρεθεις καθολου και δε θα προλαβεις να αισθανθεις μοναξια.Λιγη προσοχη αν γυρνας πολυ αργα το βραδυ. Αυτο δεν το λεμε επειδη θα εισαι μονη σου. Ειναι κοινη λογικη ειτε στο Παρισι, ειτε καπου αλλου,ειτε μονη, ειτε με παρεα. Καλα να περασεις!
Σ' αυτό δεν έχεις άδικο!
Το πρόγραμμα που εφαρμόζω πάντως στα ταξίδια είναι να ξυπνάω αρκετά νωρίς το πρωί, να τρώω το πρωινό μου και να ξεχύνομαι στους δρόμους και τα μουσεία! :))
To πρόγραμμα είναι πάντα τόσο γεμάτο που καταλήγω στο ξενοδοχείο-hostel
αργά το απόγευμα και πέφτω για ύπνο, επομένως τις βραδινές ώρες που θεωρούνται και πιο "επικίνδυνες" αποφεύγω να είμαι μόνη έξω!
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Οπως σου τα λενε οι αγαπητες κυριες παραπανω ειναι... Ουτε που θα καταλαβεις πως θα περασουν οι μερες.

Τωρα για την ασφαλεια, η αληθεια ειναι πως το Παρισι ειναι μια πολη που χρειαζεται λιγη προσοχη αν εισαι γυναικα και μονη. Δυο βασικοι κανονες που τηρουν ευλαβικα οι Παριζιανοι ειναι:

1) Δεν πλησιαζουμε ποτε παρεες (κυριως νεαρων μεθυσμενων αγοριων ή αλητοπαρεες) τη νυχτα και τη μερα σε ερημικες κακοφημες τοποθεσιες. Αν τυχουν στο δρομο μας, ειτε αλλαζουμε πορεια, ειτε προχωραμε απο το απεναντι πεζοδρομιο.

2) Δεν κοιταμε κανεναν και για κανεναν λογο επιμονα. Δεν εκφραζουμε δυσαρεσκεια ουτε καν με το βλεμμα μας για οποιονδηποτε ασχετο περαστικο, περαστικο, μαυρο, ασιατη ή λευκο συναντισουμε στο δρομο ή στο μετρο ή σε κλαμπ ή οπου αλλου. Γενικα οποιος περιεργος βρεθει μπροστα μας κανουμε πως ασχολομουστε με κατι αλλο.

Και δυο δικοι μου:

1) Γενικα σε μετρο ή RER ή αλλο τραινο μην πλησιαζεις την ακρη της αποβαθρας. Ειδικα οταν εχει πολυ κοσμο ενα απλο σπρωξιμο ειναι ικανο για να σε πεταξει κατω.

2) Μη σταματας για κανεναν. Γενικα θα σε σταματησει πολυς κοσμος. Αλλος για να σου ζητησει λεφτα ή ticket resto, αλλος τσιγαρο, αλλος να υπογραψει και καλα και να κανεις προσφορα σε παιδικα φιλανθρωπικα σωματεια ή ο οργανισμους, αλλος γιατι σου επεσε το χρυσο σου δαχτυλιδι, αλλος για να σου φτιαξει βραχιολι στο χερι, αλλος το πορτραιτο,αλλος να σε "βοηθησει" να βγαλεις passe navigo αλλος να σου πουλησει σουβενιρ, ο Ερυθρος Σταυρος, το WWF, η greenpeace, η unicef κι ενα σωρο κοσμος για πληροφοριες ή να τους βγαλεις φωτογραφιες κ.α.
Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απάντησή σου!
Είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!
Γενικά ποιες περιοχές θεωρούνται κακόφημες στο Παρίσι και χρειάζονται κάπως ιδιαίτερη προσοχή;

Εχω βρεθει αρκετες φορες μονη στο Παρισι.Οχι μονο δεν βαρεθηκα,αλλα δεν μου εφτασαν οι αρκετες μερες.Εχει τοσα να δεις και τοσα να ζησεις που θα ξεχασεις και τυχον απουσιες.Κρατα τα ματια,καρδια και μυαλο ανοιχτα.Θα βρισκεσαι,για μενα,στην πιο ομορφη πολη του κοσμου.Οσο για κινδυνο,ομολογω οτι δεν εβγαινα πολυ αργα και μονο σε μερικες φασεις εννοιωσα λιγο περιεργα.Κανονας ειναι να ακολουθεις το πληθος και να χεις κοινη λογικη.Αυτο ισχυει παντου.Θα περασεις αξεχαστα,ιδιαιτερα αν ανοιχτεις και μιλας με τον κοσμο!
Έχεις δίκιο, οι περισσότεροι προβληματισμοί λύνονται με βάση την κοινή λογική!
Αλήθεια θεωρείς ότι είναι η πιο όμορφη πόλη του κόσμου; Άρα θα είναι μια πολύ σημαντική εμπειρία αν θα καταφέρω να πάω έστω και μόνη..
Όσο για τον κόσμο, συμφωνώ πως πρέπει να ανοίγεσαι και να μιλάς μαζί τους για να μπορέσεις να πιάσεις στο μέτρο του εφικτού τον παλμό της πόλης, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα ακόμα να μάθω γαλλικά.. ελπίζω μόνο να μην είναι τόσο σωβινιστές όσο τους προβάλλουν ότι είναι, και να μπορέσω να συννενοηθώ τουλάχιστον στα αγγλικά!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε γενικες γραμμες το βορειο, βορειοανατολικο Παρισι

Αλήθεια θεωρείς ότι είναι η πιο όμορφη πόλη του κόσμου; Άρα θα είναι μια πολύ σημαντική εμπειρία αν θα καταφέρω να πάω έστω και μόνη..
Ειπαμε να σε εμψυχωσουμε αλλα μην παιρνουν τα μυαλα σου αερα... Ευτυχως το Παρισι απεχει κατα πολυ απο τον τιτλο "η πιο ομορφη πολη του κοσμου" (αλιμονο αν ηταν ετσι η ομορφοτερη πολη).
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Τις κρατήσεις στα ξενοδοχεία, τις έχεις κάνει εσύ?
Σημ. Εξαιρετικό nickname
Ναι, εγώ τις έχω κάνει, αλλά μόνο για Βενετία (2 μέρες) και 1 μέρα που πρέπει να μείνω στην Μπολόνια, γιατί ταξιδεύω με ryanair (paris Beauvais-Bologna, Bologna-Thessaloniki) και δεν βρήκα πτήση την ίδια μέρα!
μου μένει μόνο να κλείσω για Παρίσι (5 διανυκτερεύσεις).
Όλα τα άλλα (εισιτήρια αεροπλάνων, τραινων, λεωφορείων) είναι κλεισμένα

(Σ' ευχαριστώ για την φιλοφρόνηση :)) )

Ο Tripakias σου τα είπε πολύ ωραία.
Εγώ θα συμπληρώσω μόνο ότι πρέπει πάντα να έχεις εισιτήριο στο Μετρό γιατί γίνονται πάρα πολλοί έλεγχοι.
Πριν δύο εβδομάδες που ήμουνα εκεί με έκαναν έλεγχο 9 φορές μέσα σε έξι μέρες.

Μπράβο! Εγώ στην βαρκελώνη που ήμουν δεν με σταμάτησαν ούτε μια φορά!
Καλά που μου το είπες... Κι είχα χαλαρώσει.. χαχαχα :))
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειπαμε να σε εμψυχωσουμε αλλα μην παιρνουν τα μυαλα σου αερα... Ευτυχως το Παρισι απεχει κατα πολυ απο τον τιτλο "η πιο ομορφη πολη του κοσμου" (αλιμονο αν ηταν ετσι η ομορφοτερη πολη).
Σύνελθε.... :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Dear Tripakias ειπα οτι για ΜΕΝΑ ειναι η πιο ομορφη πολη που εχω παει..και ναι,πιστευω πως ειναι και για πολλους ακομη.Τοσο που αν εβρισκα παρεα,θα πηγαινα και τωρα και συνεχεια.Μονο και μονο για να μυρισω τον αερα του και τους φουρνους..
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αφου ειναι ολα πληρωμενα, φανταζομαι θα εχει πληρωσει και ο πρωην καποιο ποσο. Την πιθανοτητα να θελει και αυτος να κανει το ταξιδι μονος του την εχεις σκεφτει;
Χμ.. (αν και αυτό αποτελεί συζήτηση άλλου θέματος... ) Η πιθανότητα να ταξιδέψουμε μαζί είναι μηδαμινή, δεδομένου ότι δεν του αρέσουν τα ταξίδια και ιδιαίτερα η ταλαιπωρία που τα συνοδεύει (σε πλήρη αντίθεση μ'εμένα που θεωρώ πως αν δεν ταλαιπωρηθώ, δεν ευχαριστιέμαι το ταξίδι και μ'αρέσει η περιπέτεια) Άλλωστε μου ζήτησε να ακυρώσουμε ό,τι μπορούμε -πράγμα, βέβαια, αδύνατο γιατί καμια εταιρία δεν σου επιστρέφει πίσω χρήματα-!

Τα ξενοδοχεια τα εχεις κλεισει εσυ; Εχεις δωσει το δικο σου ονομα;
Όλα είναι κλεισμένα με την δική μου κάρτα στο δικό μου όνομα
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Σε γενικες γραμμες το βορειο, βορειοανατολικο Παρισι



Ειπαμε να σε εμψυχωσουμε αλλα μην παιρνουν τα μυαλα σου αερα... Ευτυχως το Παρισι απεχει κατα πολυ απο τον τιτλο "η πιο ομορφη πολη του κοσμου" (αλιμονο αν ηταν ετσι η ομορφοτερη πολη).
προφανώς σε τέτοια ζητήματα τα γούστα διαφέρουν, καθώς και οι οπτικές γωνίες που μπορεί να δει κανείς το ζήτημα, όπως επίσης και τα κριτήρια που θέτει ο καθένας για το τι είναι ωραίο.
Για σένα ποια θα μπορούσε να είναι η ομορφότερη χώρα του κόσμου;

πάντως δεν έχω ακούσει ακόμα αρνητικά σχόλια για την πόλη του Παρισιού...
κι αναρωτιέμαι τι την κάνει τόσο ξεχωριστή..εύχομαι να το ανακαλύψω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Dear Tripakias ειπα οτι για ΜΕΝΑ ειναι η πιο ομορφη πολη που εχω παει..και ναι,πιστευω πως ειναι και για πολλους ακομη.Τοσο που αν εβρισκα παρεα,θα πηγαινα και τωρα και συνεχεια.Μονο και μονο για να μυρισω τον αερα του και τους φουρνους..

Δεν ηθελα να αμφισβητησω την προσωπικησου αποψε (την οποια φυσικα γνωριζεις καλυτερα απο τον καθενα) αλλα να συνετισω την tade_efi και να μη βρεθει προ εκπληξεων.

Παντως ενδιαφερον παρουσιαζει η τελειως διαφορετικη αισθηση που εχουμε για τα αρωματα της πολης. Εσενα τα λαχταρα απ' οσο καταλαβαινω, εμενα μου βρωμοκοπουν και θεωρω τη μυρωδια της το βασικο της μειονεκτημα....
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
...κοριτσακι,εισαι εσυ :)...εγω,μαλλον,σιτεμενη ειμαι ,οποτε το αγαπητη κυρια,με καλυπτει πληρως ;)
Και μια συμβουλη για την φιλη μας tade efi...δεν πειραζει,που καποιες καταστασεις αλλαζουν...τις αφηνουμε πισω και κοιταμε μπροστα.
Κανε το ταξιδακι και κοιταξε,να περνας καλα...μην φτασεις την ηλικια μου και κοιτας πισω(οπως εγω κανω)και λες,ποσα πραγματα εχασα και δεν χαρηκα :)!
Οι ισορροπίες στη ζωή μας μεταβάλλονται και είτε είμαστε εμείς φορείς αυτών των αλλαγών είτε μας επιβάλλονται, το ζητούμενο είναι να μπορούμε να αντλούμε ικανοποίηση και χαρά μέσα από τον εαυτό μας, γιατί δεν θα είναι πάντα κάποιος άλλος "εκει" για να μας τα προσφέρει.
Είτε σε σχέση εἰτε χωρίς, λοιπόν, είναι καλό να κάνουμε πράγματα που μας ευχαριστούν, ανεξάρτητα από τον "Άλλο".
κι αυτό νομίζω δεν ζήτημα ηλικίας, αλλά θέλησης..
(σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom