Μεξικό Μόνιμα ή απλές διακοπές?

Anniak

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικο
Δεν είναι λόγο κρίσης ο λόγος που θέλω να μεταναστεύσω μόνιμα στο Μεξικό. Δεν έχω ξανά πάει αλλά λατρεύω την γλώσσα και ότι έχει να κάνει με αυτή την χώρα. Σκέφτομαι πριν πάω να μείνω μόνιμα να πάω για απλές διακοπές και να μείνω σε ένα ξενοδοχείο στην περιοχή San Angel. Γνωρίζει κανείς την περιοχή? Επίσης αν μπορεί κάποιος να μ εξηγήσει την διάφορα μεταξύ ευρώ και πέσος γιατί βλέπω στην περιοχή San Angel ότι οι τιμές για αγορά σπιτιού κυμαίνονται μεταξύ 1.000.000 με 30.000.000 πέσος. Εντωμεταξυ ξέρετε αν είναι εύκολο να βρεις δουλειά εκεί? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βεγκας-Νορβηγια
1 Ε =21,230 Πεσος . Τα 10 Ε =212,300 Π. κ.λ.π. Δεν μπορω να σε βοηθησω σε κατι άλλο .
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Δεν μας αναλύεις λίγο το σκεπτικό σου;
Γιατί μου φαίνεται τελείως παράδοξο,ένα νέο κορίτσι να θέλει να μείνει μόνιμα σε μια χώρα δεν έχει,τουλάχιστον ακουστεί σαν προορισμός μετανάστευσης...Τι ιστορίες έχεις ακούσει που την κάνουν όνειρο σου;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Η δε έχει πάει, καν εκεί να δει το τι που πως τουλάχιστον πριν την μετανάστευση...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Η δε έχει πάει, καν εκεί να δει το τι που πως τουλάχιστον πριν την μετανάστευση...
Σαφώς...βέβαια και η ίδια,είπε,ότι θα πάει πρώτα για διακοπές.
Αλλά,όταν παίρνουμε μία απόφαση για μετανάστευση,μελετάμε το επίπεδο δημόσιας υγείας(νοσοκομεία,γιατρούς),επίπεδο εκπαίδευσης(σχολεία,πανεπιστήμια-με προυπόθεση ότι θα θέλει να κάνει οικογένεια) και κάτι βασικό...επίπεδο ασφάλειας,ειδικά σε μια χώρα που ακούγονται τα χειρότερα.
 

Paris81

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Τολμημα ακούγεται. Εγώ θα έ΄λεγα να μένεις πρώτα για κανα 2 μήνες να βολιδοσκοπήσεις την κατάσταση και μετά αποφασίζεις για τις κινήσεις σου
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία χώρα είναι για να ζήσει κανείς και μάλιστα προσελκύει δεκάδες χιλιάδες ανθρώπους από τον πρώτο κόσμο κάθε χρόνο. Το θέμα είναι, με ποιο τρόπο θα μείνεις; Χρειάζεσαι βίζα μόνιμης παραμονής κι αν δεν αγοράσεις περιουσία μεγάλης αξίας δεν πρόκειται να σου τη δώσουν. Έχεις βρει εταιρεία να σου σπονσοράρει βίζα εργασίας; Είναι πολύ δύσκολο να πάρουν ξένο.
 

Anniak

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικο
Είπα ότι θα πάω απλά για διακοπές και αν δεν μ αρέσει γυρίζω Από πολύ μικρή είχα τρέλα με αυτή την χώρα, με της σειρές της, με την μουσική της, με το φαγητό της και με την γλώσσα της. Το ξέρω ότι είναι μια επικίνδυνη χώρα αλλά από τι διάβασα εδώ υπάρχουν περιοχές που δεν είναι και τόσο. Όσο για την υγεία και εκπαίδευση σίγουρα θα υπάρχει ο ιδιωτικός τομέας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη αν δεν είσαι διάσημος, πολιτικος επιχειρηματίας κλπ και δεν κινείσαι σε περίεργες περιοχές. Με συγκριτικά χαμηλό κόστος, ζεις σε καλή περιοχή και περνάς εξαιρετικά σε πάρα πολλές επαρχίες της χώρας. Αν ψιλοβλέπονταν οι γυναίκες θα την είχα στα υπόψιν προ πολού, είναι ευγενέστατοι οι άνθρωποι, δουλευταράδες, ωραίο φαγητό, πολύ ενδιαφέρουσα κουλτούρα, τρομερή ποικιλία δραστηριοτήτων, δε βαριέσαι ποτέ. Η δε Πόλη του Μεξικού είναι το κάτι άλλο, ποια Νέα Υόρκη και τρίχες...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Είπα ότι θα πάω απλά για διακοπές και αν δεν μ αρέσει γυρίζω Από πολύ μικρή είχα τρέλα με αυτή την χώρα, με της σειρές της, με την μουσική της, με το φαγητό της και με την γλώσσα της. Το ξέρω ότι είναι μια επικίνδυνη χώρα αλλά από τι διάβασα εδώ υπάρχουν περιοχές που δεν είναι και τόσο. Όσο για την υγεία και εκπαίδευση σίγουρα θα υπάρχει ο ιδιωτικός τομέας.
To θέμα ειναι οτι αν πας ακόμα και αν σου αρεσει πολύ πρεπει να γυρισεις οταν ληξει η τουριστκή σου βιζα . Εγω παει δυο φορές για λιγες μερες μόνη μου μία Μεξικο σιτυ και μια Κανκουν αλλά δεν ενοιωσα φόβο .
Θα σου ελεγα να πας πρωτα σαν τουριστας (νομιζω ειναι 2 μηνες η βιζα ) και μετά βλεπεις τι θα κανεις . Αλλά σκεψου πως θα βρεις άκρη να μεινεις νόμιμα αν πάρεις την απόφαση για μόνιμα .
Συμφωνώ σε αυτά που γραφει ο Γιωργος για τους Μεξικανούς , τους συμπαθώ πολύ.
 

Anniak

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικο
Δεν έχω γνωρίσει κανέναν Μεξικανό-η αλλά μου αρέσουν αρκετοί ηθοποιοί από εκεί. Tην περιοχή San Angel στην πόλη του Μεξικού την ξέρει κανείς?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Εχεις εξιδανικεύσει την χώρα με λάθος κριτήρια....
Στο San Angel γυριζόντουσαν πολλά σήριαλ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom