Ρωσία Φινλανδία Μόσχα, Αγία Πετρούπολη και Ελσίνκι

Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,εχω διαβασει σχεδον ολα τα αρθρα για μοσχα-αγια πετρουπολη και οι περισσότερες απορίες μου εχουν καλυφθει.
Το πρόγραμμα μας ειναι 10ημερο(10 νυχτες ιουνιου) με πρωτο σταθμο Μόσχα,μετα Αγία Πετρούπολη και επιστροφή για Αθήνα απο Ελσίνκι)
Καταρχας πως θα μοιραζατε τις μερες;
Εγω λεω να παιξω με σύστημα 5-4-2 μιας και απο τι ειδα το ελσινκι και μικρο είναι και η πτηση μου φευγει αργα το απογευμα,η δικιά σας γνωμη;
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχει αξιοθέατα η μοσχα αλλα και η αγια Πετρούπολη καπως πιο εναλλακτικά (απόσταση απο το κεντρο εως 120χλμ)και να αξιζει να τα επισκεφτείς;
Γνωρίζετε κάποια απο αυτα;
Πας με αμαξι λεωφορείο ή τρένο;
Επισης,κατα την εμπειρια σας ή γνωμη σας ειναι προτιμότερο να ενοικιαστει αυτοκίνητο για την μεταφορα απο μοσχα αγια Πετρούπολη ή να προτιμήθει η σίγουρη λύση του τρένου;
Εμενα το πλανο μου ειναι να αφησω το αμαξι αγια Πετρούπολη και να παρω τρενο για ελσινκι.
Γνωριζετε κανα γραφειο που να το δέχεται αυτο;εχουν (budget avis hertz) εκει;
Τα εισιτήρια που βρηκα με τρενο κοστιζουν για 2 ατομα 120 ευρω το μπουλετ οποτε μου φαίνεται μαλλον πιο αλριβη λυση.

Επισης
Αυτα που εμαθα απο μουζενιδη γιατι αυτοι θα μας βγαλουν βιζα ειναι οτι θελουν απλα μια εκτύπωση της κρατησης ειτε ξενοδοχείου ειτε Airbnb 90 ευρουλακια καυτα ζεματιστα συν 1.40 για ασφαλεια Την ημερα το ατομο, Α και η βιζα επειδη θα φύγουμε απο ελσινκι ειναι μιας εισοδου.
Ευχαριστώ που με διαβάσατε Ανυπομονώ για τις συμβουλές και γνωμες σας...
Να ειστε ολοι καλα!

P.s Αν γνωριζετε και μπορειτε να μου πειτε τα κέντρικα σημεια που να αξιζει να μεινουμε (μοσχα-αγια πετρουπολη και ελσινκι)να ειναι απόσταση 2-3 στάσεων σε μια γραμμη μετρο;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Τρένο και πάλι τρένο. Το Sapsan αν θυμάμαι καλα ειναι το γρήγορό τους τρένο. Κάνει 3-4 ώρες και είναι πεντακάθαρο και άνετο. Γιατί να οδηγήσεις 800 χιλιόμετρα; Εμείς είχαμε δώσει καμία 25αρια ευρώ για τα εισιτήρια. Στις πόλεις δεν θέλεις αμάξι. Ελσίνκι δεν έχω πάει. Ο καταμερισμός για Μόσχα και Αγία Πετρούπολη είναι οκ. Απλά η Μόσχα έχει αξιοθέατα πιο απλωμένα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Εγώ θα επέλεγα το νυχτερινό τρένο. Έχεις την κουκέτα σου σε τετράκλινο, κοιμάσαι, γλιτώνεις το ξενοδοχείο για εκείνη τη νύχτα, και είσαι πρωί πρωί στην άλλη πόλη. ΜΗΝ οδηγήσετε στη Ρωσία, δεν υπάρχει λόγος. ;)
Από Πετρούπολη μπορείς να πας στο Pushin (Tsarskoye Shilo), και φυσικά Peterhof. Αν μείνετε στη Nevskiy Prospekt θα είστε καλά για περπάτημα παντού.
Στη Μόσχα έχει πάρα πολλά να δεις, μην ψάχνετε για 100 χλμ εκτός πόλης. Πάρκα Tsaritsyno, Ismaylovo και άλλα, μουσείο εξερεύνησης διαστήματος, μουσείο σοβιετικών παιχνιδιών (όπου παίζεις ηλεκτρονικά σοβιετικά παλιά παιχνίδια με καπίκια), Experimentarium museum (περάσαμε καταπληκτικά!) και πολλά άλλα. Θέλουν χρόνο, οι αποστάσεις μεγάλες, το μετρό έτσι κι αλλιώς είναι αξιοθέατο από μόνο του.
Θα συμβούλευα και να δείτε μπαλέτο, ακόμα κι αν δεν έχετε δει ποτέ και δε σας αρέσει, είναι κάτι που θα θυμάστε. Δεν είμαι καθόλου της τέχνης, αλλά εκεί μιλάμε για άλλο επίπεδο. Και να μη βλέπεις μπάλα που λέμε, το να δεις Barca - Messi είναι εμπειρία. :)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Εγώ θα επέλεγα το νυχτερινό τρένο. Έχεις την κουκέτα σου σε τετράκλινο, κοιμάσαι, γλιτώνεις το ξενοδοχείο για εκείνη τη νύχτα, και είσαι πρωί πρωί στην άλλη πόλη. ΜΗΝ οδηγήσετε στη Ρωσία, δεν υπάρχει λόγος. ;)
Από Πετρούπολη μπορείς να πας στο Pushin (Tsarskoye Shilo), και φυσικά Peterhof. Αν μείνετε στη Nevskiy Prospekt θα είστε καλά για περπάτημα παντού.
Στη Μόσχα έχει πάρα πολλά να δεις, μην ψάχνετε για 100 χλμ εκτός πόλης. Πάρκα Tsaritsyno, Ismaylovo και άλλα, μουσείο εξερεύνησης διαστήματος, μουσείο σοβιετικών παιχνιδιών (όπου παίζεις ηλεκτρονικά σοβιετικά παλιά παιχνίδια με καπίκια), Experimentarium museum (περάσαμε καταπληκτικά!) και πολλά άλλα. Θέλουν χρόνο, οι αποστάσεις μεγάλες, το μετρό έτσι κι αλλιώς είναι αξιοθέατο από μόνο του.
Θα συμβούλευα και να δείτε μπαλέτο, ακόμα κι αν δεν έχετε δει ποτέ και δε σας αρέσει, είναι κάτι που θα θυμάστε. Δεν είμαι καθόλου της τέχνης, αλλά εκεί μιλάμε για άλλο επίπεδο. Και να μη βλέπεις μπάλα που λέμε, το να δεις Barca - Messi είναι εμπειρία. :)
Έτσι ακριβώς και δεν χρειάζεται να πάμε στο Μπολσόι ή στο Μαρίνσκι. Εκεί οι τιμές θα τσιμπάνε σίγουρα. Εμείς πήγαμε στο Μιχαηλόφσκι, κάπως έτσι, στην Αγία Πετρούπολη. Υπέροχη φάση, ευχάριστο κλίμα και το θέατρο πανέμορφο.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
Εκλεισα τα παντα με τρενο τελικα τα εκτυπωνω και παω στα εκδοτήρια.
Μηοως Εχουμε διευθυνσεις για σταθμους τρενου Μόσχας για αγια Πετρούπολη και Αγίας Πετρούπολης για ελσινκι;
Έτσι ακριβώς και δεν χρειάζεται να πάμε στο Μπολσόι ή στο Μαρίνσκι. Εκεί οι τιμές θα τσιμπάνε σίγουρα. Εμείς πήγαμε στο Μιχαηλόφσκι, κάπως έτσι, στην Αγία Πετρούπολη. Υπέροχη φάση, ευχάριστο κλίμα και το θέατρο πανέμορφο.
Επισης τα εισιτήρια που βγαλατε για το μιχαηλοφσκι απο που;
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
Εκλεισα τα παντα με τρενο τελικα τα εκτυπωνω και παω στα εκδοτήρια.
Μηοως Εχουμε διευθυνσεις για σταθμους τρενου Μόσχας για αγια Πετρούπολη και Αγίας Πετρούπολης για ελσινκι;
Επισης τα εισιτήρια που βγαλατε για το μιχαηλοφσκι απο που;
Διευθύνσεις δεν θυμάμαι, αλλά με μία απλή διαδικτυακή αναζήτηση μπορείτε να τις βρείτε. Τα εισιτήρια τα κλείσαμε μέσω της ιστοσελίδας του θεάτρου και νομίζω ότι δεν τα τυπώσουμε, αλλά τα δείξαμε στο κινητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom