Ινδονησία (Μ)παλιοκατασταση..

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Σε δεκα μερες πεταω για Μπαλι κι εχω ξημεροβραδιαστει στα φορα..εχω βρει που θα μεινω αν κληρονομησω το ζαμπλουτο Σαουδαραβα θειο μου, εχω μαθει σερφινγκ δια αλληλογραφιας αλλα αυτο που θελω οχι! , Λοιπον.. δωδεκα νυχτες συνολο, οι πεντε τελευταιες στο Ubud.Οι μεσαιες μαλλον στο Gili air κι οι πρωτες? Ελα μου ντε.. Στην Κουτα, το καταλαβα, δε μενουμε αλλα στο Seminyak δε βρισκουμε κατι αξιοπρεπες που να μην ειναι υπερτιμημενο λογω εποχης. Ε, και τι θες, θα μου πειτε, αφου το αποφασιζεις και τα κλεινεις ολα τελευταια στιγμη? Θα σας πω τι θελω: ενα ψαροχωρι, με επιλογες για φαγητο και κανα μπαρ για μπυρες το βραδυ. Εχει μεινει η επισκεφθει κανεις το Bingin? Θα ηταν βολικο για να επισκεφθουμε τους ναους του νοτου. Εναλλακτικα σκεφτομαστε το Padangbai αλλα πεφτει βορειοτερα κι ισως αβολο για επισκεψεις στο νοτο. Θα υπαρχουν, προφανως, μερη σαν κι αυτο που ψαχνω..περιμενω τις αποκαλυψεις σας.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Είναι σαφές πως ξημερώθηκες ψάχνοντας, γιατί βρε δεν με πήρες ένα τηλέφωνο; θα σε βοηθούσε πολύ.
Λοιπόν αγαπητή, δεν έχω πάει στο Μπαλί και αφού δεν με κάλεσες να έρθω μαζί σου:xmas_evil: ούτε τώρα θα το δω.
Όμως έριξα τα κόκαλα και έμαθα πως θα περάσετε υπέροχα. Θα απολαύσετε κάθε λεπτό των 12 νυχτών και ημερών σας. Θα πρωτοτυπήσετε γιατί δεν θα σας τύχει ούτε ένα τσουνάμι. Θα ξελιγωθείτε στις βόλτες. Θα απολαύσετε νέα φρούτα. Θα σας καλέσουν σε τελετές. Θα σας κάνουν πάρτι. Θα δείτε όόόόόλο το νησί και θα αφήσετε εποχή.

Να περάσετε καλά, υπέροχα, σούπερ, καταπληκτικά, μοναδικά.

 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
12 μέρες στο Μπαλί; γιατί δεν κάθεστε και 2 μερούλες στην Ιάβα να δείτε τους ναούς στην Yogyakarta; επίσης να πάτε για snorkel που μου είπαν ότι είναι εξαιρετικό. εγώ στη θέση σας θα γυρνούσα όλο το νησί, ειδικά το μη τουριστικό δυτικό κομμάτι. Ούτως ή αλλως οι παραλίες του δεν με συγκλόνισαν
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα όλων να μην μείνεις Kuta, εμείς μείναμε στο Poppies μέσα στην Kuta και ήταν ένας μικρός παράδεισος. Εκλεινε η πόρτα και δεν άκουγες τίποτα μέσα στα μικρά bungalows. Άπειρες επιλογές για φαγητό για ποτό δίπλα η θάλασσα για περπάτημα, μια ανάσα Seminyak και όλα τα άλλα. Άσε που πηγαίναμε σχεδόν καθημερινά και Nusa Dua για μπάνιο (το μοναδικό μέρος που μπορείς να κάνεις χωρίς κύματα). Επίσης αρκετά κοντά σε διάφορα μέρη για ημερήσιες εκδρομές.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Λοιπόν αγαπητή, δεν έχω πάει στο Μπαλί και αφού δεν με κάλεσες να έρθω μαζί σου:xmas_evil: ούτε τώρα θα το δω.

Όμως έριξα τα κόκαλα και έμαθα πως θα περάσετε υπέροχα. Θα απολαύσετε κάθε λεπτό των 12 νυχτών και ημερών σας. Θα πρωτοτυπήσετε γιατί δεν θα σας τύχει ούτε ένα τσουνάμι.
Αφου προτιμας τις Ευρωπες τωρα εσυ..προλαβαινεις ομως! Να κοιταω για τρικλινο?
(Τσουναμι οχι αλλα κανα ηφαιστιακι??? )

12 μέρες στο Μπαλί; γιατί δεν κάθεστε και 2 μερούλες στην Ιάβα να δείτε τους ναούς στην Yogyakarta; επίσης να πάτε για snorkel που μου είπαν ότι είναι εξαιρετικό. εγώ στη θέση σας θα γυρνούσα όλο το νησί, ειδικά το μη τουριστικό δυτικό κομμάτι. Ούτως ή αλλως οι παραλίες του δεν με συγκλόνισαν
Εσυ τωρα παιζεις με τον πονο μου...

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα όλων να μην μείνεις Kuta, εμείς μείναμε στο Poppies μέσα στην Kuta και ήταν ένας μικρός παράδεισος. Εκλεινε η πόρτα και δεν άκουγες τίποτα μέσα στα μικρά bungalows. Άπειρες επιλογές για φαγητό για ποτό δίπλα η θάλασσα για περπάτημα, μια ανάσα Seminyak και όλα τα άλλα. Άσε που πηγαίναμε σχεδόν καθημερινά και Nusa Dua για μπάνιο (το μοναδικό μέρος που μπορείς να κάνεις χωρίς κύματα). Επίσης αρκετά κοντά σε διάφορα μέρη για ημερήσιες εκδρομές.
Εννοειται πως εχουμε διευρυνει πλεον τις περιοχες αναζητησεις (ωραιο φαινεται το Poppies ) αλλα λεω μηπως υπαρχει και κανα αλλο χωριο που να μην εχει κατακλυστει ακομα απο Αυστραλους σερφερς.. Κατι σαν την Ao nang της Ταιλανδης προ δεκαετιας ας πουμε.. αλλα μπα,ε?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μηπως υπαρχει και κανα αλλο χωριο που να μην εχει κατακλυστει ακομα απο Αυστραλους σερφερς..
Το Trunjan! (αλλά εκεί θα έστελνα μόνον όσους θέλω να τιμωρήσω - αυτούς που με "ψήνανε" τόσο ενθουσιωδώς για Μπαλί, δηλαδή! ) χεχε
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Για το Gili Air (χωρίς να ξέρω το πόσα θα διαθέσετε εκεί):

Biba Beach Cottages
3-4 χρόνων, το έχουν Ιταλοί, πεντακάθαρο και μεγάλα δωμάτια, στη παραλία. Το 2010 καλοκαίρι πήγαινε στα 60 ευρώ το δωμάτιο.
Ευγενέστατοι οι ιδιοκτήτες και το προσωπικό (μάλιστα μας έκανε εντύπωση
που θέλοντας να προστατέψουν το περιβάλλον, είχαν μηχάνημα με πόσιμο νερό, για να ξαναγεμίζεις το μπουκάλι και έτσι να μην χρειαστεί να αγοράζεις εκ νεου πλαστικό μπουκάλι).

Δεν ξέρω αν το θεωρείς ακριβό, αλλά με κάποιους γάλλους που κουβεντιάσαμε κάποια στιγμή, οι άνθρωποι έδιναν τα ίδια αλλού και ήταν απαράδεκτο και βρώμικο.

Οταν κυκλώσαμε το νησί είδαμε σαν καλά και τα Kaluku bungalows KALUKU BUNGALOWS - GILI AIR

Τώρα για να κατέβεις και να ψάχνεις επιτόπου στα Gili (με τις αποσκευές παραμάσχαλα), ίσως και παζαρεύοντας, δεν το κάναμε.... είχαμε κλείσει από εδώ, και δεν το μετανιώσαμε.

Αααα λάβε υπόψη, ότι για να προσεγγίσεις τα Gili δεν υπάρχει προβλήτα (άμπωτη-παλίροια)... ... εμπρός καλά μου ποδαράκια λοιπόν (μόνο σαγιονάρα εννοείται !) και περπατάς για την ακτή (το πόσο το απόλαυσα, δεν λέγεται !!! :xmas_biggrin:)

Επιπλέον ελάχιστα δωμάτια θα βρείτε με πόσιμο νερό... θα κάνετε το ντουζάκι σας με αλμυρό νεράκι :xmas_biggrin:

τώρα για Bali, άλλοι θα σου πουν ...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στα είπα και με π.μ...

Έλεγξα τις τιμές στα καταλύματα που σου πρότεινα για την περίοδο που θα πάτε και είναι αυξημένες κατά τουλάχιστον 20% απ' ότι πληρώσαμε εμείς σε peak season. Φαίνεται ότι στις γιορτές βαράνε ακόμη περισσότερο.

Εν κατακλείδι: Με κάτω από 50 ευρώ (μη σου πω και παραπάνω) τη βραδυά το δίκλινο, μόνο σε "τρώγλες" θα βρείτε. Τι προτείνω? Κλείστε κάπου για το πρώτο βράδυ, υπολογίστε στο κατοστάρικο, κάντε έναν καλό ύπνο (που θα τον χρειάζεστε λόγω ταλαιπωρίας των πτήσεων) και την επομένη ψάξτε με την ησυχία σας για κάτι πιο κοντά στο μπάτζετ σας (αν είναι χαμηλότερο).
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Ευχαριστω, malysa μου, στο Gili βρηκαμε το coconut cottages που φαινεται αξιοπρεπες κι η ιδιοκτητρια του πολυ εξυπηρετικη (γυρω στις 400.000 ρουπιες) . Διαβασα, βεβαια, πως τετοια εποχη η θαλασσα ειναι γεματη πλαγκτον και δεν ξερω τι να περιμενω... με βλεπω να αναπτυσσω ταχυτητες ταχυπλοου, αν βρεθω αναμεσα σε πληθος υποπτων καρκινοειδων... :haha:
baba, οντως οι τιμες ειναι πολυ υψηλοτερες απ'οτι περιμεναμε και μαλλον δεν υπαρχει αυτο το ψαροχωρι που ψαχνω... Οσα βρισκουμε κυμαινονται στα 85-100 δολαρια και δεν τα λες κι εξαιρετικα! Δεν μου προτεινει και η dim κανα δωματιο απο αυτα που προσφερονται για εμβριθη μελετη ερπουσσας πανιδας εσωτερικων χωρων κι απογοητευομαι... :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom