Βιετνάμ Καμπότζη Ταϊλάνδη ΝΑ Ασία για 3 μέρες ως 3 μήνες. Πόσο ακριβώς; Θα δείξει.

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Όπως συνηθίζω να λέω, ξέρεις ποιος έχει πάει ΝΑ Ασία όταν τον βλέπεις να χαμογελάει περίεργα σε αυτή την στιγμή

View attachment 458075

- Diarrhea has entered the Chat

diarrhea writes something...





PS

παρόλα αυτά θα πρέπει να ομολογήσω ότι k στην Ταυλάνδη k Dom.Δημοκρατία δεν με έπιασε κάτι τέτοιο....
k ήπια πολλές φορες cocktail κλπ με παγκάκια...ίσως ήμουνα τυχερός???
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Μόνο στην Καμπότζη το έχω πάθει αυτό το πράγμα σε τέτοια ένταση και έχω γυρίσει καμπόσο τις όμορες χώρες χωρίς ποτέ να κρατηθώ σε τίποτα. Και δυστυχώς δε τελείωσε εκεί εκείνη τη μέρα, με πήδηξε τόσο άσχημα που μου πήρε μέρες να έρθω στα ίσια μου.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
434
Μόνο στην Καμπότζη το έχω πάθει αυτό το πράγμα σε τέτοια ένταση και έχω γυρίσει καμπόσο τις όμορες χώρες χωρίς ποτέ να κρατηθώ σε τίποτα. Και δυστυχώς δε τελείωσε εκεί εκείνη τη μέρα, με πήδηξε τόσο άσχημα που μου πήρε μέρες να έρθω στα ίσια μου.
Καλησπερα, τι μου θυμιζεις !και εγω στη Καμποτζη το επαθα ,πολυ σωστα δεν ηπιες κατι για να το σταματησεις.Οταν γυρισα Ελλαδα μετα απο τις εξετασεις ειχα σταφυλοκκοκο εντερου,2 μηνες αντιβιωση και μου ειπε ο γιατρος οτι αν το σταματαγα θα παθαινα διατρηση εντερου.Και να φανταστεις οτι τρωγαμε μονο σε ρεστωραν ξενοδοχειων πενταστερων.Σε καμμια αλλη χωρα της Ασιας δεν το εχω ξαναπαθει.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Μετά από καμιά ώρα εκεί στο τραπέζι ήρθε και ο τρίτος γύρος, έφυγα σφαίρα για τις τουαλέτες του μαγαζιού. Λυπήθηκα όποιον θα έμπαινε μετά από εμένα, οπότε όταν τελείωσα έφυγα στη ζούλα να μη καταλάβουν ποιος ήταν ο πέπε λε πιου που είχε μπει εκεί νωρίτερα, έχει απελαθεί κόσμος και για λιγότερα.

Με την επιστροφή ήμουν κάπως καλύτερα και μπορούσα να μιλήσω πάλι γιατί μέχρι εκείνη την ώρα την είχαμε βγάλει στη μούγκα, κάτι η εξάντληση από όλο αυτό που πέρασα, κάτι η νύστα που δεν είχα κοιμηθεί καλά.

Είχα υποθέσει, χωρίς να ρωτήσω βέβαια, ότι στη HCMC θα μέναμε στο σπίτι της Βιετναμέζας. Όμως έμενε με συγκάτοικο και ήταν αδύνατο να μείνω εκεί μου είπε. Γιατί, δεν θέλει η συγκάτοικος; Μπα, μου λέει, η συγκάτοικος έχει γκόμενο, τις περισσότερες φορές δε κοιμάται καν εκεί το βράδυ, απλά δεν μπορείς να έρθεις σπίτι. Γιατί; Γιατί θα σε δουν. Ε και; Τι "ε και", δεν είμαστε παντρεμένοι, δε γίνεται. Ποιοι θα με δουν; Ο ιδιοκτήτης, η γειτονιά.

Πραγματικά δε μπορούσα να το καταλάβω, νοικιάζεις το σπίτι, τι τον νοιάζει τον άλλο τι θα κάνεις εκεί μέσα; Σύμφωνα με την βιετναμέζα, οποιοσδήποτε μπορούσε να φωνάξει την αστυνομία και μετά αυτή θα έμπλεκε. Και τι την νοιάζει την αστυνομία;

Στο βιετνάμ είσαι υποχρεωμένος να δηλώνεις που μένεις το βράδυ στην αστυνομία. Αν μένεις σε ξενοδοχείο θα το δηλώσουν αυτοί (ή θα πάρουν το ρίσκο να μη το κάνουν και να λαδώσουν μετά). Αν μένεις σε κάποιο σπίτι πρέπει να το δηλώσει αυτός στον οποίο ανήκει το σπίτι, στην περίπτωσή της ο ιδιοκτήτης. Φυσικά μεταξύ βιετναμέζων και για σύντομες επισκέψεις δεν ασχολείται κανείς, αν και πάντα υπάρχουν "καλοθελητές" να ενημερώσουν τις αρχές άμα δουν κάποιον "άγνωστο" να επισκέπτεται ανύπαντρους. Για ξένους ήταν αυστηρό.

Και καλά της λέω, τι μπορούν να μας κάνουν; Πρόστιμο; Χμμ, εσένα μάλλον τίποτα, μου απάντησε, εγώ θα μπλέξω. Το πιο πιθανό να με κατηγορήσουν για αδήλωτη πουτάνα και να ζητήσουν από τον ιδιοκτήτη να με διώξει. Και δηλαδή της λέω, αν θέλει να πα να πηδηχτεί μία βιετναμέζα με ένα βιετναμέζο που πάει; Ξενοδοχείο. Φίσκα τα ξενοδοχεία με την ώρα (συχνά μεταφράζονται σαν μοτέλ στα αγγλικά, προσοχή).

Είχα μείνει άναυδος, το ήξερα ότι υπήρχε συντηρητισμός στην ασία, απλά δεν είχα φανταστεί ότι η κοινωνία είχε συμπεριφορές χωριού της δεκαετίας του '60.

Τι πλάνα έχεις μετά για το βιετνάμ, με ρώτησε.

Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως είχα έρθει δεν είχα προλάβει να σκεφτώ. Δύο μήνες πριν θα είχα ποντάρει ακόμα και λεφτά ότι δεν θα φτάσει ποτέ το ταξίδι μέχρι εκεί. Η βίζα που είχα ήταν για 30 μέρες. Θα έβλεπα το βιετνάμ από κάτω μέχρι πάνω και μετά βλέπαμε. Σιγά μη σταματούσα. Της το είπα και της ζήτησα να έρθει μαζί.

Σοβάρεψε.

Κοίτα μου λέει, εγώ έφυγα από τη πόλη μου γιατί δεν ήθελα τη ζωή που μου επέβαλλαν οι γονείς μου. Σπούδασα αυτό που θέλανε, δούλεψα στη δουλειά που θέλανε και σιχάθηκα τη ζωή μου. Τους παράτησα πριν μου φορτώσουν και γαμπρό και ήρθα εδώ μόνη μου. Στη Ταϊλάνδη και στην Καμπότζη πήγα με λεφτά που έβγαλα από την τελευταία δουλειά που έκανα εδώ, αλλά τώρα τελειώνουνε και πρέπει να βρω άλλη. Θα ήθελα να έρθω μαζί σου αλλά δε μπορώ, πήγαινε εσύ το ταξίδι σου και αν θες επέστρεψε από το βορρά πίσω όταν τελειώσεις να περάσουμε πάλι μερικές μέρες εδώ πριν φύγεις. Αν θέλεις.

Και τώρα;

(συνεχίζεται)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
αυτό με το "αδήλωτη πόρνη" ούτε εγώ θα το φανταζόμουνα...
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
- Diarrhea has entered the Chat

diarrhea writes something...





PS

παρόλα αυτά θα πρέπει να ομολογήσω ότι k στην Ταυλάνδη k Dom.Δημοκρατία δεν με έπιασε κάτι τέτοιο....
k ήπια πολλές φορες cocktail κλπ με παγκάκια...ίσως ήμουνα τυχερός???
Γι αυτό τη γλύτωσες! Αφού τα ήπιες με παγ κ ακια!!! ;)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Γι αυτό τη γλύτωσες! Αφού τα ήπιες με παγ κ ακια!!! ;)
ο μετατροπέας κάποιες φορες γραφει ότι να ναι...k είτε δεν το προσέχω είτε βαριέμαι να το αλλάξω
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Είδα εχτές στην κοινόχρηστη τουαλέτα του ξενοδοχείου διαμερισμάτων του Μονάχου που έμενα ποποβρυσάκι και δεν το πίστευα!
Δυστυχώς δεν είχα μαζί κινητό να το φωτογραφίσω….
Έφτασε η εξέλιξη της τεχνολογίας στην Ευρώπη.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Συγνώμη κιόλας, αλλά αν το νερό είναι θερμοκρασίας Μονάχου καλύτερα χεσμένος. Εκτός αν βάλανε πατέντα με θερμομείκτη, έτσι εντάξει, κάτι γίνεται.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Συγνώμη κιόλας, αλλά αν το νερό είναι θερμοκρασίας Μονάχου καλύτερα χεσμένος. Εκτός αν βάλανε πατέντα με θερμομείκτη, έτσι εντάξει, κάτι γίνεται.
Δεν το δοκίμασα, προτιμώ τον μπιντέ… :haha: :haha: :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom