ΝΒΑ 2013 - 2014

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πότε έμαθαν μπάσκετ οι Φινλανδοί;

Την Turkish μου μέσα....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Τους μάτιαξα τους Τούρκους...Αν και δεν νομίζω ότι έγινε και τίποτα αρκεί να ξυπνήσουν....
Τέτοιες εκπλήξεις καλό είναι να βλέπουμε που και που, αρκεί να μην είναι εναντίον μας...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για την εθνική ήταν καλό το αποτέλεσμα. Για το ταμείο μου δεν ήταν. Η Αγγλία τα τελευταία χρόνια αρχίζει και κάνει κάτι (σήμερα νίκησε το Ισραήλ και δεν ήταν τόσο μεγάλη έκπληξη).

Είμαι περίεργος να δω το Ισπανία - Κροατία... Είναι καλό για έκπληξη...

Στα υπόλοιπα λέω νίκη Ουκρανίας, Λιθουανίας και Ρωσίας.

Οι υπόλοιποι αγώνες είναι βαρετοί.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για εμενα μια ηταν η εκπληξη σημερα, η νικη της Αγγλιας. Το Ισραηλ ειναι καλη ομαδα και απορω πως εχασε.
Οι Τουρκοι τερμα πουθεναδες ουτε επιθεση δεν οργανωνουν αν και στο τελος με τη διαιτησια πηγαν να παρουν το παιχνιδι. Απο την αλλοι οι Φινλανδοι μονο τριποντα και τελος.

Για μενα εκπληξη μπορει να ειναι το Βελγιο σε αυτο το τουρνουα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι Φινλανδοί τα είχαν δείξει από το προηγούμενο Ευρωμπάσκετ τι μπορούν να κάνουν (μικρές ζημιές, αλλά ζημιές) και τι σόι μπάσκετ παίζουν. Σήμερα κέρδισαν έχοντας και το Μότολα τραγικό, αλλά βασικά έχασαν οι Τούρκοι που έπαιξαν ΧΑΛΙΑ, τι να κάνει κι ο Τάνιεβιτς να μπει μέσα να παίξει αυτός; Το ότι ο Τούρκογλου θα πάρει εκατομμύρια για να επιστρέψει να παίξει στην Τουρκία είναι έγκλημα. Η χρονιά του στο Ορλάντο ήταν επιπέδου Ρετζιά... Τη Φινλανδία δε την περίμενα σώνει καλά να κερδίσει, αλλά περίμενα να το πάει μέχι το τέλος. Με Ρώσους και Ιταλούς αουτσάιντερ είναι, αλλά όχι τόσο. Έχει κάνει ζημιές και μπορεί να κάνει κι άλλες, παίζει και ανορθόδοξα.

Η πραγματική έκπληξη για μένα είναι η ήττα της Πολωνίας από τη Γεωργία, με μερικούς αξιοπρεπείς ψηλούς πίστευα πως η Πολωνία θα ήταν αξιόμαχη. Ου να χαθούν.

Η Βρετανία είναι σε άνοδο, το Ισραήλ σε κάθοδο, αν και όχι αναμενόμενο το αποτέλεσμα, έκπληξη δεν το λες, τουλάχιστον όχι βόμβα.

Οι Ισπανοί οδοστρωτήρας, μακράν το καλύτερο ρόστερ στο τουρνουά, παρά τις απουσίες, ΜΑΚΡΑΝ το πρώτο φαβορί για χρυσό. Οι Κροάτες τα ίδια Παντελάκη μμου τα ίδια Παντελή μου, πολύ ταλέντο, περισσότερη αστάθεια, θέλουν προσοχή αλλά δε θα πάνε μακριά νομίζω.

Το Λετονία-Βοσνία δεν το είδα, νίκησαν άνετα οι πρώτοι, τους περίμενα πιο δύσκολα ή και να χάσουν. Οι Βόσνιοι ΔΕΝ είναι μόνο Τελέτοβιτς όπως λένε μερικοί, αλλά η άμυνά τους είναι σουρωτήρι.

Την εθνική δεν την είδα, αλλά αναμενόμενο: τρακ στην αρχή απέναντι σε μια μέτρια (αλλά όχι τελείως άμπαλη) ομάδα και μετά πάτησε γκάζι στηριζόμενη στις πολλές λύσεις. Θεωρώ λάθος το ότι έχουμε μόνο 3 γκαρντ, ΚΑτσίβελης (κυρίως) ή Βασιλειάδης απαραίτητοι, όποια ομάδα έχει πολλά γκαρντ που μπορούν να πιέσουν (Ισπανία π.χ. απέναντι στην οποία έχουμε προβληματικά μις ματς) θα πνίξει το Σπανούλη και θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα, ακόμη και από υποδεέστερες ομάδες. Δεν μπορεί κανείς πάντως να βγάλει συμπέρασμα από αυτό το ματς. Τους Ρώσους θεωρώ πως τους έχουμε, πάρα πολύ μέτριοι, με τεράστιες απώλειες.

Η Ουκρανία μόλις με ένα πόντο το χωρίς Λοτζέσκι Βέλγιο, περίμενα πολύ πιο εύκολη επικράτηση. Σα ρόστερ οι Ουκρανοί αξιοπρεπείς, το Βέλγιο για τα μπαζα.

ΠΓΔΜ-ΜΑυροβούνιο δεν είδα, αλλά ισάξιες ομάδες, περίμενα να το πάρει στο τέλος η ΠΓΔΜ, νταξ μικροέκπληξη. Καλές ομάδες και οι δύο.

Εκπληξάρα η ήττα της Γαλλίας, πρέπει να έστειλε πολύ κόσμο κουβά, αν και η διαφορά που έδιναν υπέρ της θα έκανε πολύ κόσμο (και μένα) να παίξουν Γερμανία στο χάντικαπ. Αγνώριστοι Γάλλοι, αλλά επειδή έχουν καλό κλίμα και ηγέτη συνήθως στρώνουν στη συνέχεια. Οι Γερμανοί δεν είναι υπολογίσιμοι για μένα, οι Γάλλοι σαφώς και είναι αλλά με τεράστια προβλήματα. Καλή ομάδα με σοβαρό κόουτς (εχέμ...) τους έχει αν ξέρει πού να χτυπήσει.

Οι Σέρβοι πήραν τους Λιθουανούς, τους οποίους είδα δυο φορές και από το 3 και πάνω μου άρεσαν αλλά στα γκαρντ τους έπαιζα κι εγώ πριν την εγχείρηση άμα λάχει. Τους Σέρβους δεν τους έχω δει, ερωτηματικό.

Επίσης δεν περίμενα οι Σλοβένοι να κερδίσουν με μόλις 2 πόντους τους πάντα αξιόμαχους Τσέχους... που όμως είναι μόνο αυτό: αξιόμαχοι. ΚΑλό ρόστερ η Σλοβενία, με μεγάλες απώλειες κι αυτοί (αναλογικά, η Ελλάδα έχει τις μικρότερες από όλες τις σοβαρές ομάδες), θα πάνε καλά αν δεν είναι τρακαρισμένοι. Δεν ξέρω πώς έπαιξαν αλλά η διαφορά δυναμικότητας είναι για 15άρα.

ΚΑι τέλος οι Ιταλοί πήραν τους Ρώσους, που αναλογικά με το όνομά τους είναι για τα μπάζα. Ασόβαρες ομάδες και οι δύο, να κοιτάξουν μη χάσουν από καμιά Φινλανδία. Και οι δύο χειρότερες από Τουρκία (που είχε και τον Ιλιασόβα για κλάμματα χτες, τι χάλι ήταν αυτό ρε).

Πρώτη η Ισπανία για μένα, και εύκολα, αυτό το 3.45 που πλήρωναν τα στοιχηματατζίδικα ήταν κλοπή από εκκλησία. Θα δούμε Σλοβένους, Ελλάδα, ίσως Λιθουανία και Γαλλία, μάλλον μια πρώην Γιούγκικη (Μαυροβούνιο;) να παίρνουν τα 6 πολυπόθητα εισιτήρια γιατί γι αυτό γίνεται το τουρνουά, αν δεν το κατάλαβε κανείς...

Πιθανότητες Ελλάδας; Ε, όλα τα λεφτά θα είναι το χιαστί του προημιτελικού, αν μπούμε τετράδα μπορεί και τελικό, αν δε βρούεμ μπροσ΄τα μας ΙΣπανία απέναντι στην οποία έχουμε 10-15% πιθανότητες, είναι εντυπωσιακά πιο πλήρεις και θα στραγγαλίσουν και τα γκαρντ μας.

Η επιλογή Καββαδά αντί χοντρο-Βουγιούκα δεν με τάραξε και δε θα παίξει ακι ρόλο νομίζω. Η απώλεια του τέταρτου γκαρντ όμως είναι ατόπημα, τελικώς θα κριθεί ο Ευαγγελόπουλος της Ιταλίας από αυτό το ρίσκο ακι αν θα του βγει. Αν η ομάδα μπει τετράδα, επιτυχία είναι, αν όχι μάλλον αποτυχία, το μετάλλιο γίνεται αλλά μην το πάρουμε και ως αυτοσκοπό. Για μένα η ομάδα ροστερικώς παίζει κάπου ανάμεσα στο 2 και το 6, μάλλον προς το 4.

Προβλέψεις κανείς;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαμός θα γίνει πάντως στα ματς ανάμεσα σε ΠΓΔΜ, ΜΑυροβούνιο, Κροατία, Σερβία, Βοσνία, Σλοβενία, πολύ βαλκανικό το Ευρωμπάσκετ, με σίγουρα μία, μάλλον 2 από αυτές να μπαίνουν τετράδα. Η μία θα πρέπει να είναι η διοργανώτρια, η άλλη παίζεται. Ματσάρες μεταξύ τους...
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
218
Α όμιλος : Γαλλία θα περάσει σίγουρα , οι δύο που θα ακολουθήσουν δεν έχω ιδέα.Κακές ομάδες! Λογικά Γερμανία. 8άδα εκτός Γαλλίας καμμία άλλη.

Β όμιλος : Σφαγή ! Είδα την Σερβία και μου άρεσε ! Πολύ πάθος , καλή άμυνα και καλός προπονητής.Την θεωρώ σίγουρη. Επίσης θεωρώ σίγουρα εκτός την Βοσνία. Για τις άλλες θέσεις όλα παίζονται... Η λογική λέει Λιθουανία αν και δεν μου πολυαρέσει και ίσως Μαυροβούνιο που πήρε ένα πλεονέκτημα έναντι ΠΓΔΜ. Να δούμε και το Λιθουανία - ΠΓΔΜ αύριο..! Ο χαμένος .... θα έχει ζόρια. Όσες περάσουν απο εδώ θα είναι και στην 8άδα.

Γ όμιλος : Ε εντάξει η Ισπανία θα κάνει πάρτυ.... Κροατία και Πολωνία ΤΡΑΓΙΚΕΣ στα πρώτα ματς. Η Σλοβενια κακή αλλά δεν χάνει την πρόκριση...Η τρίτη που θα τους κάνει παρέα ; Εγώ είμαι με τους Κροάτες...αλλά θα δυσκολευτούν! Ισπανία σίγουρα 8αδα , η Σλοβενία λογικά θα ακολουθήσει...

Δ όμιλος : Θεωρώ ότι η Ελλάδα θα πάει τραίνο και θα τελειώσει αήττητη. Δεν μου αρέσουν οι άλλοι. Νομίζω η τρελοΙταλία θα περάσει, πήρε προβάδισμα... Η τρίτη θέση θα παιχτεί..... Δύσκολα 8άδα κάποια απο τις άλλες αλλά όχι και απίθανο.

Οπότε λέω(έτσι για τον χαβαλέ) για 8αδα :
Γαλλία - Σερβία - Λιθουανία - Μαυροβούνιο(ΠΓΔΜ)
Ισπανία-Σλοβενία-Κροατία(Γεωργία)-Ελλάδα.

Ε μετά εξαρτάται απο τα matchup..... Θα τα πούμε στην πορεία..

Άντε να δούμε και τα lines για αύριο να πούμε καμμιά στοιχηματική πρόβλεψη :p ...
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Οι Τούρκοι αν βαριούνται γιατί δεν κάθονται σπίτι τους?
δεν βλέπονται, και αυτή η Ιταλία παίζει μεν πιο οργανωμένα αλλά μόνο σε σχέση με τους Τούρκους που τους κέρδισε εύκολα.
Τα σερβάκια μου άρεσαν , έργο Ντούντα η ομάδα τους,μακάρι να πετάξουν έξω την Ισπανία (δεν πιστεύω ότι έχουμε εμείς τους Ισπανούς) και να παίξουμε τελικό με τους σέρβους.
Αλλά ας κερδίσουμε σήμερα τους πληγωμένους Ρώσους και βλέπουμε.
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Η Τουρκία απ' ότι φαίνεται θα είναι η απογοήτευση του τουρνουά. Πραγματικά δεν την περίμενα τόσο χάλια. Έτσι όπως πάει θ' αποκλειστεί. Την Ρωσία πιστεύω μπορούμε να την κερδίσουμε αρκεί να παίξουμε σοβαρά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτε η Ιταλία είναι τόσο καλή όσο φάνηκε σήμερα (τα έβαζαν όλα, αλλά απέναντι και σε ομάδα που στην άμυνα δεν μπορεί να πάρει τα πόδια της), ούτε οι Τούρκοι τόσο χάλι, με τον Τούρκογλου άφαντο για άλλη μια φορά. Θέλω να δω τι αποδόσεις θα δώσουν στους Τούρκους για το επόμενο ματς, αλλά μάλλον θα τους παίξω χαλαρά, είναι με την πλάτη στον τοίχο και δεν έχουν ούτε κακό ρόστερ και σίγουρα όχι κακό προπονητή. Ε, ας σοβαρευτούν κι ας παίξουν άμυνα (όπου πάντως έχουν πολλά αργά πόδια και στο isolation είναι γατάκια).

Έκπληξη η ήττα των Πολωνών από τους Τσέχους στον πόντο, πολύ φυσιολογική η νίκη των αξιόλογων Ουκρανών επί των Ισραηλινών (κι ας πλήρωνε... 2.80!), λογικά οι Φινλανδοί τους Σουηδούς και οι Σέρβοι τους Βόσνιους. Οι Κροάτες αγκομάχησαν να κερδίσουν τη Γεωργία στο φινάλε και δεν μας τα λένε καλά για άλλο ένα τουρνουά, δεν έχουν και πλέι. Και οι Βέλγοι κερδίζουν τους Γερμανούς, κάνουν τον όμιλο άνω-κάτω, με στέλνουν στον κουβά και χάνω τα κέρδη μου από το θρασύ -10 των Ιταλών...
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
218
Νομίζω μέχρι τώρα κύλισε φυσιολογικά η δεύτερη ημέρα ...Οι Σέρβοι πολύ μου αρέσουν και είναι η ομάδα που ξεχωρίζει μετά απο Ελλάδα-Ισπανία.

Εγώ τίμησα στοιχηματικά Ιταλία , Σκόπια και Ισπανία ( με τα χαντικαπ τους ) ... Για να δούμε :D
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Έχασε η Ισπανία, αν και δεν νομίζω πως ήταν και τόσο έκπληξη καθώς συνηθίζει να κάνει ήττα στους ομίλους αλλά και η Σλοβενία είναι πολύ καλή ομάδα με καλό προπονητή. Κέρδισε η εθνική αλλά σχετικά δύσκολα. Η Ρωσία πολύ αποδυναμωμένη φέτος.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom