Δονούσα Ηρακλειά Κουφονήσια Νάξος Σχοινούσα Νάξος και μικρές Κυκλάδες

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλημέρα,

έχω ψάξει αρκετά στο forum για το θέμα αλλά θα ήθελα την άποψή σας για τις διακοπές που κανονίζω με τη κοπέλα μου.

Έχουμε 10 βράδια στη διάθεσή μας από μέσα Σεπτεμβρίου και αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τις Μικρές Κυκλάδες και τη Νάξο. Θέλουμε κάτι σχετικά χαλαρό αλλά όχι και τελείως νέκρα και σκεφτόμασταν να μοιράσουμε τις νύχτες ως εξής:

Αρχικά 5 βράδια Κουφονήσια – υπολογίσαμε 5 γιατί έχουμε διαβάσει και ακούσει από γνωστούς ότι είναι υπέροχα και θέλουμε να το ευχαριστηθούμε. 2 ή 3 διανυκτερεύσεις Σχοινούσα την προτελευταία εβδομάδα του Σεπτέμβρη και μετά ισως 1 βράδυ Ηρακλειά, στο τέλος 2 ή 3 βράδια στη Νάξο.

Οι ερωτήσεις μας είναι:
  • Την περίοδο μέσα Σεπτεμβρίου θα είναι εντελώς ερημικά στα νησιά αυτά, κυρίως Σχοινούσα και Ηρακλειά; Δεν θέλουμε φασαρία αλλά ούτε και να μονάσουμε...
  • Ηρακλειά να μείνουμε ένα βράδυ ή αρκεί μονοήμερη από Σχοινούσα και αν ναι είναι οκ αν μείνουμε 2 βράδια Σχοιχούσα;Σκεφτόμαστε κ’ όλας το ότι θα πρέπει να παίρνουμε βαλίτσες κτλ για ένα βράδυ θα είναι λίγο ταλαιπωρία
  • Στις Μικρές Κυκλάδες δεν θα έχουμε αυτοκινητό, αλλά από αυτά που διάβασα, δεν χρειάζεται κ όλας. Σωστά;
  • Σκέφτομαστε να πάμε πρώτα Κουφονήσια, μετά Σχοινούσα/Ηρακλειά. Μήπως να αλλάξουμε τη σειρά ωστέ να μην έχει τόση ησυχία στη Σχοινούσα/Ηρακλειά ή δεν θα κάνει διαφορά;
Ότι tips έχετε θα μας βοηθούσαν αρκετά. Ευχαριστούμε 😊
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα. Οι μικρες Κυκλάδες είναι πανέμορφες και πολυαγαπημενες, ωστόσο θεωρώ οτι ειναι πολυ κρίμα να αφιερώσετε 5 μέρες στα Κουφονησια και να μην έχετε στο πλάνο τη Δονούσα... Άδικο.

Την περίοδο μέσα Σεπτεμβρίου θα είναι εντελώς ερημικά στα νησιά αυτά, κυρίως Σχοινούσα και Ηρακλειά; Δεν θέλουμε φασαρία αλλά ούτε και να μονάσουμε...
Καλά ούτε στην υψηλή σεζόν δε γίνεται χαμός σ' αυτα τα δύο. Ήσυχα και ποιοτικά.
Ηρακλειά να μείνουμε ένα βράδυ ή
Βεβαίως και να μείνετε, 5 λεπτά απόσταση είναι με το πλοίο και αξίζει.
Στις Μικρές Κυκλάδες δεν θα έχουμε αυτοκινητό, αλλά από αυτά που διάβασα, δεν χρειάζεται κ όλας. Σωστά;
Απολύτως σωστά.
Σκέφτομαστε να πάμε πρώτα Κουφονήσια, μετά Σχοινούσα/Ηρακλειά. Μήπως να αλλάξουμε τη σειρά ωστέ
Μικρή σημασία έχει, ειναι λίγο και τι θα βολέψει με τα πλοία βέβαια, δεν εξαρτάται μόνο απ' το τι θέλεις.
Προσωπικά θα ξεκινούσα απο Δονούσα και θα κατέβαινα, καταλήγοντας στη Νάξο
 

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δονούσα το σκεφτήκαμε αλλά τα πλοία δεν βολέυουν και είναι περίπου 4 ώρες από Νάξο, με τις λίγες μέρες που έχουμε δεν θέλουμε να χάσουμε πολύ χρόνο στις μεταφορές. Αν βάζαμε τη Δονούσα, πόσες νύχτες θα πρότεινες;

Αν μείνουμε Ηρακλεία ένα βράδυ μετά θα μειώσουμε τη Νάξο σε 2 διανυκτερεύσεις που επίσης μας φαίνεται λίγο για τόσο μεγάλο νησί. Η άλλη επιλογή είναι να αφήσουμε τελείως έξω από το πρόγραμμα τη Νάξο και να πάμε ίσως άλλη φορά.

Θα ξανακοιτάξουμε λίγο το πλάνο μήπως αλλάξουμε κάτι.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ θα άφηνα έξω τη Νάξο και θα πήγαινα σε όλα τα μικρά. Ευκαιρία είναι αν έχετε τόσες μέρες διαθέσιμες.
Η Νάξος είναι "εύκολη" για να πάτε οποτεδήποτε τα επόμενα χρόνια, ακόμα και με παιδιά.
 

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Το μόνο που μας ανησυχεί είναι μήπως είναι τελείως ερημικά αν πάμε μόνο στα μικρά εκεινή την περίοδο γιαυτό σκεφτήκαμε και τη Νάξο ώστε να το σπάσουμε λίγο. Ειδικά για Ηρακλειά και Δονούσα φοβόμαστε μήπως είμαστε τελείως μόνοι μας.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Το μόνο που μας ανησυχεί είναι μήπως είναι τελείως ερημικά αν πάμε μόνο στα μικρά εκεινή την περίοδο γιαυτό σκεφτήκαμε και τη Νάξο ώστε να το σπάσουμε λίγο. Ειδικά για Ηρακλειά και Δονούσα φοβόμαστε μήπως είμαστε τελείως μόνοι μας.
ωραία τα Κουφονήσια , δεν το συζητάω ,αλλα θεωρω τις 5 βραδιές υπερβολικα πολλές! αποψεις βεβαια ειναι αυτες.. η Ναξος (αν δεν εχετε ξαναπαει) ειναι ενα τεραστιο νησι , με ωραια χωριουδακια και ωραιες παραλιες.. εγω θα έμενα (αφου βάζεις 7 βραδια για Ναξο -Κουφονησια) τις 4 βραδιές Ναξο και τις 3 Κουφονήσια. Εκτος αν εχετε στα σχεδια σας στο μελλον , να επισκεφθειτε την Ναξο για περισσοτερες μερες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δονούσα το σκεφτήκαμε αλλά τα πλοία δεν βολέυουν και είναι περίπου 4 ώρες από Νάξο, με τις λίγες μέρες που έχουμε δεν θέλουμε να χάσουμε πολύ χρόνο στις μεταφορές.
Έχετε την επιλογή του bluestar που κάνει μόνο μια ώρα, είναι το επόμενο λιμάνι μετά τη Νάξο. Τέσσερις κάνει ο Σκοπελίτης, καθώς πάει πρώτα σε ολα τα υπόλοιπα, δηλαδή ανεβαίνει. Το bluestar κατεβαίνει προς Αμοργό.
Αν βάζαμε τη Δονούσα, πόσες νύχτες θα πρότεινες;
Αν μείνουμε Ηρακλεία ένα βράδυ μετά θα μειώσουμε τη Νάξο σε 2
Τρεις και τρεις σε Δονούσα - Κουφονησι και δύο - μια ή δυο δυο στα άλλα. Δε θα το μετανιώσεις και μην εχεις άγχος περί ησυχίας. Σίγουρα δε θα χουν τη κίνηση του 15 Αυγούστου, αλλα ο Σεπτέμβριος ειναι ο καλύτερος μήνας για διακοπές, μη το ξεχνάς.
Όπως είπε και η @Pel μπορείς να αφήσεις τη Νάξο εκτός, ή στη χειρότερη αν δε βγαίνει αλλιώς μόνο μια νύχτα για λόγους μετακίνησης. Είναι μεγάλο νησί και απαιτεί το χρόνο του.
 

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Σας ευχαριστώ πολύ. Μήπως λίγες μέρες σε κάθε νησί θα είναι ταλαιπωρία με τις μεταφορές και δεν θα ξεκουραστούμε τόσο;

Αλλά εχετε δίκιο, Δονούσα κρίμα να την αφήσουμε. Φαίνεται υπέροχη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σας ευχαριστώ πολύ. Μήπως λίγες μέρες σε κάθε νησί θα είναι ταλαιπωρία με τις μεταφορές και δεν θα ξεκουραστούμε τόσο;
Παρακαλώ, χαρά μου.
Αυτό είναι το τίμημα με τα πολλά νησιά, οι μετακινήσεις που ενδεχομένως να ταλαιπωρούν ορισμένες φορές. Οι μικρές Κυκλάδες είναι δίπλα-δίπλα και ενδείκνυται για τέτοια σχέδια. Η εικόνα είναι αυτή που θα αποζημιώσει και θα εξαφανίσει την όποια ταλαιπωρία. Δε γίνεται να τα έχουμε όλα.
Το δεκαήμερο που μπορείς να διαθέσεις στις μικρές Κυκλάδες εμένα μου φαίνεται ονειρεμένο, δε θα το σκεφτόμουν, όμως αυτά είναι γούστα και προτεραιότητες. ;)
 

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Παρακαλώ, χαρά μου.
Αυτό είναι το τίμημα με τα πολλά νησιά, οι μετακινήσεις που ενδεχομένως να ταλαιπωρούν ορισμένες φορές. Οι μικρές Κυκλάδες είναι δίπλα-δίπλα και ενδείκνυται για τέτοια σχέδια. Η εικόνα είναι αυτή που θα αποζημιώσει και θα εξαφανίσει την όποια ταλαιπωρία. Δε γίνεται να τα έχουμε όλα.
Το δεκαήμερο που μπορείς να διαθέσεις στις μικρές Κυκλάδες εμένα μου φαίνεται ονειρεμένο, δε θα το σκεφτόμουν, όμως αυτά είναι γούστα και προτεραιότητες. ;)
εντάξει, νομίζω με έπεισες με το τελευταίο σου μήνυμα.. ίσως κάνουμε δονούσα κ κουφονήσια 3 βράδια στο καθένα και σχοινούσα 2, νάξο ή ηρακλειά άλλα 2.
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Καλημέρα,

έχω ψάξει αρκετά στο forum για το θέμα αλλά θα ήθελα την άποψή σας για τις διακοπές που κανονίζω με τη κοπέλα μου.

Έχουμε 10 βράδια στη διάθεσή μας από μέσα Σεπτεμβρίου και αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τις Μικρές Κυκλάδες και τη Νάξο. Θέλουμε κάτι σχετικά χαλαρό αλλά όχι και τελείως νέκρα και σκεφτόμασταν να μοιράσουμε τις νύχτες ως εξής:

Αρχικά 5 βράδια Κουφονήσια – υπολογίσαμε 5 γιατί έχουμε διαβάσει και ακούσει από γνωστούς ότι είναι υπέροχα και θέλουμε να το ευχαριστηθούμε. 2 ή 3 διανυκτερεύσεις Σχοινούσα την προτελευταία εβδομάδα του Σεπτέμβρη και μετά ισως 1 βράδυ Ηρακλειά, στο τέλος 2 ή 3 βράδια στη Νάξο.

Οι ερωτήσεις μας είναι:
  • Την περίοδο μέσα Σεπτεμβρίου θα είναι εντελώς ερημικά στα νησιά αυτά, κυρίως Σχοινούσα και Ηρακλειά; Δεν θέλουμε φασαρία αλλά ούτε και να μονάσουμε...
  • Ηρακλειά να μείνουμε ένα βράδυ ή αρκεί μονοήμερη από Σχοινούσα και αν ναι είναι οκ αν μείνουμε 2 βράδια Σχοιχούσα;Σκεφτόμαστε κ’ όλας το ότι θα πρέπει να παίρνουμε βαλίτσες κτλ για ένα βράδυ θα είναι λίγο ταλαιπωρία
  • Στις Μικρές Κυκλάδες δεν θα έχουμε αυτοκινητό, αλλά από αυτά που διάβασα, δεν χρειάζεται κ όλας. Σωστά;
  • Σκέφτομαστε να πάμε πρώτα Κουφονήσια, μετά Σχοινούσα/Ηρακλειά. Μήπως να αλλάξουμε τη σειρά ωστέ να μην έχει τόση ησυχία στη Σχοινούσα/Ηρακλειά ή δεν θα κάνει διαφορά;
Ότι tips έχετε θα μας βοηθούσαν αρκετά. Ευχαριστούμε 😊
Εξαρτάται από τι ζητάς από τις διακοπές σου. Αν θέλεις να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις μπορείς να αράξεις και τις δέκα μέρες στο Κουφονήσι και να πας αυθημερόν Σχοινούσα και Ηρακλειά, αφού έχει καθημερινά δρομολόγια.
Προσωπικά εγώ θα καθόμουν τις περισσότερες μέρες Κουφονήσι γιατί θα έχει όσο κόσμο πρέπει εκείνη την περίοδο για να το ευχαριστηθείς και μπορεί να έμενα 1-2 βράδυα Σχοινούσα. Η Ηρακλειά υποθέτω ότι θα είναι άδεια μέσα Σεπτέμβρη και θα βαρεθείς. Εμένα μου φάνηκε πολύ μίζερο αυτό το νησί. Το να τρέχεις κάθε δυο μέρες με τις βαλίτσες στο χέρι από νησί σε νησί δεν το θεωρώ διακοπές.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Έχετε να προτεινετε οικονομικα ενοικιαζόμενα δωμάτια η ξενοδοχεία στα εξής νησάκια Δονούσα, Σχοινούσα, Ηρακλεια και Κουφονήσια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom