Νάξος Νάξος

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
θέλουμε να αγοράσουμε παραδοσιακά προιόντα, τυρί, μαρμελάδα, γλυκό κουταλιού κλπ
τι να προτιμήσουμε και από που είναι πιο οικονομικά να τα προμηθευτούμε;
ότι βρεις στα μεγάλα σούπερ μάρκετ, αλλιώς παραδοσιακά προιόντα θα βρεις τέρμα της παραλίας στον Προμπονά. Επίσης στο Χαλκί υπάρχει και ένα καινούριο μαγαζί που κάνει γλυκά του κουταλιού κτλ, αλλά δεν ξέρω τι παίζει από τιμές.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλημέρα απο ναξο... σημερα θα ξεκινήσουμε για εκδρομή απο τη χωρα προς Απόλλωνα. ... για να δούμε κ την αλλη πλευρά του νησιού
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εχθές γύρισα κ εγώ από Νάξο. Τρομερό νησί με πάρα πολύ ωραίες παραλίες κ κρυστάλλινα νερά. Η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα. Πραγματικά άξιζε! Ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!!
 

vivikali

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
θέλουμε να αγοράσουμε παραδοσιακά προιόντα, τυρί, μαρμελάδα, γλυκό κουταλιού κλπ
τι να προτιμήσουμε και από που είναι πιο οικονομικά να τα προμηθευτούμε;
Τελικά ποιό μεταφορικό μέσο προτιμήσατε??
Δεν θα συμφωνήσω πολύ με την αγορά παραδοσιακών προιόντων από σούπερ μάρκετ, είχα πάρει λουκούμια και δεν τα έλεγες φρέσκα..
για τυριά Κουφόπουλος στην Χώρα, εμένα μ άρεσε πολύ και το αρσενικό γιατί έχει λίγο πιο πικάντικη γεύση!
στον παραλιακό δρόμο για παραδοσιακά προιόντα είναι και η 'Ενωση Αγροτικών Συνεταιρισμών Νάξου και στα χωριά θα βρείς.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
παντως τυρια Ναξου εχει και στην Εθνικης αντιστασεως στο Χαλανδρι...
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τελικά ποιό μεταφορικό μέσο προτιμήσατε??
Δεν θα συμφωνήσω πολύ με την αγορά παραδοσιακών προιόντων από σούπερ μάρκετ, είχα πάρει λουκούμια και δεν τα έλεγες φρέσκα..
για τυριά Κουφόπουλος στην Χώρα, εμένα μ άρεσε πολύ και το αρσενικό γιατί έχει λίγο πιο πικάντικη γεύση!
στον παραλιακό δρόμο για παραδοσιακά προιόντα είναι και η 'Ενωση Αγροτικών Συνεταιρισμών Νάξου και στα χωριά θα βρείς.
ναι το σούπερ το ανέφερα για να αγοράσει κανείς γραβιέρα, κεφαλοτύρι ή κανένα κίτρο. Λουκούμια να για να μαι ειλικρινής η Νάξος δεν φημίζεται για αυτό το προιόν, οπότε δεν βρίσκω και λόγο να το αγοράσεις.
 

kyra

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Τελικά ποιό μεταφορικό μέσο προτιμήσατε??
Δεν θα συμφωνήσω πολύ με την αγορά παραδοσιακών προιόντων από σούπερ μάρκετ, είχα πάρει λουκούμια και δεν τα έλεγες φρέσκα..
για τυριά Κουφόπουλος στην Χώρα, εμένα μ άρεσε πολύ και το αρσενικό γιατί έχει λίγο πιο πικάντικη γεύση!
στον παραλιακό δρόμο για παραδοσιακά προιόντα είναι και η 'Ενωση Αγροτικών Συνεταιρισμών Νάξου και στα χωριά θα βρείς.
Με συγκοινωνία θα μετακινηθούμε τις περισσότερες μέρες ( στο κάμπινγκ της Πλάκας θα μείνουμε), αν βρούμε κάτι οικονομικό σε αυτοκίνητο ή γουρούνα θα πάρουμε αλλά το πολύ για 3-4 μέρες από τις 11 που θα μείνουμε. Ανυπομονούμε να γνωρίσουμε το νησί!
 

kyra

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Με συγκοινωνία θα μετακινηθούμε τις περισσότερες μέρες ( στο κάμπινγκ της Πλάκας θα μείνουμε), αν βρούμε κάτι οικονομικό σε αυτοκίνητο ή γουρούνα θα πάρουμε αλλά το πολύ για 3-4 μέρες από τις 11 που θα μείνουμε. Ανυπομονούμε να γνωρίσουμε το νησί!
Δεν θα κλείσουμε δηλαδή κάτι από τώρα. Εκεί, βλέποντας και κάνοντας, αν βρούμε βρήκαμε...
 

vivikali

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Με συγκοινωνία θα μετακινηθούμε τις περισσότερες μέρες ( στο κάμπινγκ της Πλάκας θα μείνουμε), αν βρούμε κάτι οικονομικό σε αυτοκίνητο ή γουρούνα θα πάρουμε αλλά το πολύ για 3-4 μέρες από τις 11 που θα μείνουμε. Ανυπομονούμε να γνωρίσουμε το νησί!
Όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω πράγματι έχει καλή συγκοινωνία με συχνά δρομολόγια !
Πάντως από συγγενείς μου που γύρισαν σήμερα την γουρούνα την νοίκιασαν 25Ε!
Και εμείς ανυπομονούμε να ξαναπάμε!
Καλά να περάσετε (και περιμένουμε εντυπώσεις)!!
 

kyra

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω πράγματι έχει καλή συγκοινωνία με συχνά δρομολόγια !
Πάντως από συγγενείς μου που γύρισαν σήμερα την γουρούνα την νοίκιασαν 25Ε!
Και εμείς ανυπομονούμε να ξαναπάμε!
Καλά να περάσετε (και περιμένουμε εντυπώσεις)!!
ευχαριστούμε!!! φυσικά και θα μοιραστούμε τις εντυπώσεις μας και τις προτάσεις μας μόλις γυρίσουμε (αν και τον γυρισμό δεν θέλω ούτε να τον σκέφτομαι)
 

vivikali

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
ναι, έχει ωραίο φαγητό και μάλιστα πολύ καλύτερο από την διπλανή της, την γοργόνα.... Ψωμί μέσα στα στενά στον Βελώνη http://www.mynaxos.gr/naxos/secret-naxos/69-warm-bread-baked-in-the-woods (info για το πώς να πας) και αν βρεθείς στο Φιλώτι ο πρώτος φούρνος στα δεξιά σου. αν θυμηθώ όνομα θα επανέλθω... Επίσης να αναφέρω ότι στο νησί πλέον έχουμε και nanou donuts, για όσους τα έχουν δοκιμάσει στην Αθήνα και τους αρέσουν.
o οποίος μάλιστα είναι και Ναξιώτης!
http://newpost.gr/post/244704/nanou-donuts-oyres-gia-ena-donuts-kai-sta-40-katasthma
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom