Νάξος Νάξος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
παιδες καλησπερα!!!Το σαββατο πρωτα ο θεος θα την κανω για ναξο και θελω τα φωτα σας!!!Μου εχουν πει οτι μπορω να την κανω ημερησια για κουφονησια με καποιο καικι απο καποιο λιμανακι...αλλα δεν θυμοντουσαν το σημειο...ξερεις κανεις να μου πει?
Η αληθεια ειναι οτι και με τις παραλιες αλλος λεει αξιζει μπαινει ο αλλος λεει οχι και μπερδευτηκααα!!!!
Σίγουρα φεύγει απο χώρα, αλλά και απο Αγία Άννα κάθε πρωί, καιρού επιτρέποντος.
Νομίζω μάλιστα ότι είναι παραπάνω από ένα που κάνουν αυτή την εκδρομή.
Πριν 20 ημέρες ήμουν Νάξο και το τσέκαρα. Με μια βόλτα στη Χώρα ή στην Αγία Άννα, θα βρεις την αντίστοιχη πληροφόρηση. Τα Κουφονήσια αξίζουν και με το παραπάνω. Αν δε μπορείς να πας και να μείνεις, βολεύεσαι με την ημερήσια.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
σας ευχαριστω ρε παιδια!!!να στε καλα θα το κοιταξω!!!και κατι αλλο...να σας πω την αληθεια απο παραλιες εχω ξεχωρισει τη μικρη βιγλα την πλακα την hawaibeach και αλυκο...Ειμαι σωστος?αγιο προκοπιο και αγια αννα δεν λεω οκ εννοουνται!!!!
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
σας ευχαριστω ρε παιδια!!!να στε καλα θα το κοιταξω!!!και κατι αλλο...να σας πω την αληθεια απο παραλιες εχω ξεχωρισει τη μικρη βιγλα την πλακα την hawaibeach και αλυκο...Ειμαι σωστος?αγιο προκοπιο και αγια αννα δεν λεω οκ εννοουνται!!!!
Αγια Άννα & Άγιος Προκόπιος αν θυμάμαι σωστά η μία είναι συνέχεια του άλλου. Πιστεύω αξίζει εκτός απο την Πλάκα να επισκεφθείς και τον Άγιο Γεώργιο που έχει ρηχά νερά και είναι πολύ κοντά στη Χώρα και διαθέτει αρκετά εστιατόρια & μπαράκια γύρω γύρω...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
σας ευχαριστω ρε παιδια!!!να στε καλα θα το κοιταξω!!!και κατι αλλο...να σας πω την αληθεια απο παραλιες εχω ξεχωρισει τη μικρη βιγλα την πλακα την hawaibeach και αλυκο...Ειμαι σωστος?αγιο προκοπιο και αγια αννα δεν λεω οκ εννοουνται!!!!
Πολύ σωστά έχεις ξεχωρίσει τις παραλίες, αλυκός/hawaibeach/πλάκα (ειδικά προς το τέρμα της που έχει και γυμνιστές). Και οι 3 τους είναι όλα τα λεφτά. Αγία Άννα, Άγιος Προκόπιος για μένα μια απογοήτευση. Υποψιάζομαι ότι πριν από 20 χρόνια μπορεί να ήταν υπέροχες, αλλά τόσο χτίσιμο γύρω γύρω και τόσα συγκροτήματα τύπου villa kikitsa πραγματικά με έκαναν να σηκώσω τα χέρια ψηλά. Για βολτίτσα πάντως κάποια μαγαζιά σε αυτές τις παραλίες λένε και ευτυχώς τουλάχιστον στην Αγία Άννα ο αιγιαλός δεν έχει καταληφθεί από μαγαζιά. Όσο για την εκδρομή προς Κουφονήσια εγώ θυμάμαι πέρσι που ήμουν πως το καραβάκι έφευγε από Χώρα, ίσως κάτι να άλλαξε φέτος. Σε κάθε περίπτωση με μια βόλτα στον παραλιακό δρόμο της Χώρας θα βρεις όλες τις πληροφορίες από τα ταξιδιωτικά γραφεία (νομίζω κιόλας πως δεν είναι μόνο ένα, αλλά αυτό με το link που σου παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω είναι το μεγαλύτερο και μάλλον το καλύτερο). Αξίζει πάντως να κάνεις μια βόλτα και προς την ορεινή Νάξο και να δεις κάποια υπέροχα χωριά όπως ο Απείραθος
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Πολύ σωστά έχεις ξεχωρίσει τις παραλίες, αλυκός/hawaibeach/πλάκα (ειδικά προς το τέρμα της που έχει και γυμνιστές). Και οι 3 τους είναι όλα τα λεφτά. Αγία Άννα, Άγιος Προκόπιος για μένα μια απογοήτευση. Υποψιάζομαι ότι πριν από 20 χρόνια μπορεί να ήταν υπέροχες, αλλά τόσο χτίσιμο γύρω γύρω και τόσα συγκροτήματα τύπου villa kikitsa πραγματικά με έκαναν να σηκώσω τα χέρια ψηλά. Για βολτίτσα πάντως κάποια μαγαζιά σε αυτές τις παραλίες λένε και ευτυχώς τουλάχιστον στην Αγία Άννα ο αιγιαλός δεν έχει καταληφθεί από μαγαζιά. Όσο για την εκδρομή προς Κουφονήσια εγώ θυμάμαι πέρσι που ήμουν πως το καραβάκι έφευγε από Χώρα, ίσως κάτι να άλλαξε φέτος. Σε κάθε περίπτωση με μια βόλτα στον παραλιακό δρόμο της Χώρας θα βρεις όλες τις πληροφορίες από τα ταξιδιωτικά γραφεία (νομίζω κιόλας πως δεν είναι μόνο ένα, αλλά αυτό με το link που σου παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω είναι το μεγαλύτερο και μάλλον το καλύτερο). Αξίζει πάντως να κάνεις μια βόλτα και προς την ορεινή Νάξο και να δεις κάποια υπέροχα χωριά όπως ο Απείραθος
Φιλε απειρανθο θα παμε σιγουρα!!!ειναι must χωριο απ οτι εχω καταλαβει...να σου πω την αληθεια για την Αγια Αννα ακουσα τα χειροτερα....θα την αφησω για το τελος και αν δεν παω δεν εγινε και τιποτα...μ αρεσει καλυτερα κατι πιο γραφικο σε θαλασσες...και για φαγητο πανω κατ εχω καταληξει ενταξει για ποτο οπου μας παει και το ματι...
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ελλάδας
Καλησπέρα. Μήπως έχει κάποιος άποψη για την παραλία Αγιασσό; ευχαριστώ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα !
Είναι μία παραλία που δεν μαζεύει και πολύ κόσμο όχι γιατί δεν είναι καλή αλλά γιατί είναι η πιο απομακρυσμένη στο νοτιοδυτικό κομμάτι του νησιού. Πηγαίνεις πιο γρήγορα απο Γλυνάδο-Καστράκι-Πυργάκι-Αγιάσσος.
Αν θέλετε ησυχία είναι πολύ καλή. Δεν είναι οργανωμένη παραλία
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ελλάδας
Καλησπέρα !
Είναι μία παραλία που δεν μαζεύει και πολύ κόσμο όχι γιατί δεν είναι καλή αλλά γιατί είναι η πιο απομακρυσμένη στο νοτιοδυτικό κομμάτι του νησιού. Πηγαίνεις πιο γρήγορα απο Γλυνάδο-Καστράκι-Πυργάκι-Αγιάσσος.
Αν θέλετε ησυχία είναι πολύ καλή. Δεν είναι οργανωμένη παραλία
Ευχαριστώ.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Παιδιά καλησπέρα! Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ την βοήθεια σας.. 6 Σεπτεμβρίου πρόκειται να επισκεφτώ solo την Νάξο..Θα χρησιμοποιήσω το ΚΤΕΛ μιας και ένα πρόσφατο ατύχημα που είχα δεν με εμπνέει στο να νοικιάσω κάτι! Η ερώτηση μου είναι η εξής: Το ΚΤΕΛ ξεκινώντας από το λιμάνι - αφετηρία από ποιον δρόμο πηγαίνει για Απείρανθο-Χαλκί-Φιλώτι καθώς και για Αγ.Προκόπη και που έχει περίπου στάσεις? Ρωτάω για να κλείσω κοντινό κατάλυμα..Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παιδιά καλησπέρα! Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ την βοήθεια σας.. 6 Σεπτεμβρίου πρόκειται να επισκεφτώ solo την Νάξο..Θα χρησιμοποιήσω το ΚΤΕΛ μιας και ένα πρόσφατο ατύχημα που είχα δεν με εμπνέει στο να νοικιάσω κάτι! Η ερώτηση μου είναι η εξής: Το ΚΤΕΛ ξεκινώντας από το λιμάνι - αφετηρία από ποιον δρόμο πηγαίνει για Απείρανθο-Χαλκί-Φιλώτι καθώς και για Αγ.Προκόπη και που έχει περίπου στάσεις? Ρωτάω για να κλείσω κοντινό κατάλυμα..Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Ουσιαστικά όλα τα ΚΤΕΛ παίρνουν για αρχή τη λεωφόρου Νάξου-Εγγαρών (δες στο googlemaps και θα καταλάβεις ποιά εννοώ). Από εκεί και μετά και αυτά που πάνε Άγιο Προκόπιο και αυτά που πάνε Απείραθο στρίβουν στην λεωφόρου Ελ.Βενιζέλου (ο μεγάλος δρόμος που περνάει από την πίσω πλευρά του Κάστρου, πάνω στον οποίο είναι το γήπεδο και το νοσοκομείο της πόλης) και συνεχίζουν ανάλογα με τον προορισμό...Οπότε σε συμφέρει να μείνεις ή κάπου προς τη Γκρότα ή προς το βόρειο ας πούμε κομμάτι της Χώρας (κοντά στη μητρόπολη)
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Ουσιαστικά όλα τα ΚΤΕΛ παίρνουν για αρχή τη λεωφόρου Νάξου-Εγγαρών (δες στο googlemaps και θα καταλάβεις ποιά εννοώ). Από εκεί και μετά και αυτά που πάνε Άγιο Προκόπιο και αυτά που πάνε Απείραθο στρίβουν στην λεωφόρου Ελ.Βενιζέλου (ο μεγάλος δρόμος που περνάει από την πίσω πλευρά του Κάστρου, πάνω στον οποίο είναι το γήπεδο και το νοσοκομείο της πόλης) και συνεχίζουν ανάλογα με τον προορισμό...Οπότε σε συμφέρει να μείνεις ή κάπου προς τη Γκρότα ή προς το βόρειο ας πούμε κομμάτι της Χώρας (κοντά στη μητρόπολη)
Θα το τσεκάρω τώρα στο google maps! Ευχαριστώ φίλε μου!!
 

marselos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα !
Είναι μία παραλία που δεν μαζεύει και πολύ κόσμο όχι γιατί δεν είναι καλή αλλά γιατί είναι η πιο απομακρυσμένη στο νοτιοδυτικό κομμάτι του νησιού. Πηγαίνεις πιο γρήγορα απο Γλυνάδο-Καστράκι-Πυργάκι-Αγιάσσος.
Αν θέλετε ησυχία είναι πολύ καλή. Δεν είναι οργανωμένη παραλία
Βρίσκεται μια "διπλή" παραλία μεταξύ Πυργάκι - Αγιασσό, 1χλμ πρίν φτάσεις στην Αγιασσό. Υπάρχει στα δεξία ένας χωματόδρομος 200 μέτρων όπου φτάνεις λίγα μέτρα πριν την πρώτη παραλία. Ακριβώς δίπλα βρίσκεται άλλη μία.Το σημείο είναι μαγικό. Υπάρχει και μια σπηλιά όπου έχει σκιά μέχρι τις 4 το μεσημέρι.
Σας στέλνω στο maps το σημείο https://goo.gl/maps/o6dHrXMwYLT2
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom