Νάξος Νάξος

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Σε 1 μήνα θα είμαστε στην Νάξο και ψάχνω πληροφορίες για το σε ποια μέρη αξίζει να πάμε για φαγητό όπως επίσης ποια 4 χωριά πρέπει να επισκεφθούμε στις 4 μέρες που θα είμαστε εκεί. Για παραλίες θα επιλέξουμε τις 4 καλύτερες του νησιού. Θα έχουμε αμάξι μαζί και θα μένουμε στον Άγιο Προκόπιο.
καλημέρα, απ'ότι θυμάμαι από χωριά Χαλκείο , Φιλότι , Απείρανθος είναι ωραία χωριά και για φαγητό και για βόλτα. Για φαγητό προτείνω Αξιώτισσα στο Καστράκι που μπορεί να συνδυαστεί με μπάνιο στη Μικρή Βίγλα.
Επίσης θα πρότεινα και επίσκεψη στον αρχαίο ναό της Θεάς Δήμητρας στο Σαγκρί (αν και δυσκολευτήκαμε να τον βρούμε).
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μακριά αλλά ήσυχα για πραγματική ξεκούραση και διακοπές ο Απόλλωνας, εγώ λόγω συζύγου δεν τον αλλάζω με τίποτα (είναι ντόπια !)ότι θέλεις με πμ !
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
καλημερα εχω χρονια που πηγα ναξο θα σ πω τι θυμαμαι τα βασικα
ωραια χωρια στα ορεινα οπωσηποτε φιλωτι για γαλακτομπουρεκο στη πλατεια
φαγητο ΜΑΡΩ διπλα στη χωρα θα κλαψεις!!!!! παραλιες χαβαι αγ αννα αγ προκοπιο θυμαμαι
Ποιο μαγαζί είναι με το γαλακτομουρεκο στο Φιλωτι στην πλατεία γιατί έχει πολλά μαγαζιά από τι βλέπω.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Απο το 2012 και μετατο νησι εχει ανεβει πολυ και φυσικα και στις τιμες ειδικα των ξενοδοχειων.Προσωπικα εχω παει 3 φορες και τις 3 μεσα ιουλιου ωστε να ειναι πιο φτηνα και πιο ησυχα.Για φαι μονο σε μαγαζια που μου προτεινε ντοπιος και ημουν ικανοποιημενος.Προσωπικα το καλυτερο φαι το εφαγα στην ματινα στην κορωνο.Μακραν οτι καλυτερο εχω φαει ποτε σε ενα πανεμορφο μερος.
 

natassou

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους.
Φέτος αποφασίσαμε με μία φίλη να πάμε Κουφονήσια κ είμαστε ενθουσιασμένες με την επιλογή μας!
Το μόνο που μας αγχώνει λίγο είναι η ημέρα της επιστροφής μας.
Μιας που δεν υπάρχει δρομολόγιο απευθείας με Blue star από Κουφονήσια -Πειραιά την ημέρα που γυρίζουμε, θα πάμε με τον Σκοπελίτη στη Νάξο κ από εκεί Πειραιά.
Στη Νάξο θα έχουμε γύρω στις 5 ώρες περιθώριο μέχρι να γίνει η ανταπόκριση.
Προλαβαίνουμε να δούμε κάτι εκεί? (γνωρίζοντας ότι είναι μεγαλούτσικο νησί και δε θα έχουμε μεταφορικό μέσο, και μη θέλοντας να καθήσουμε απλά σε μία καφετέρια)
Να πάμε ίσως σε κάποια κοντινή παραλία? Κάποιο κοντινό χωριό?🧐
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Στη Νάξο θα έχουμε γύρω στις 5 ώρες περιθώριο μέχρι να γίνει η ανταπόκριση.
Προλαβαίνουμε να δούμε κάτι εκεί? (γνωρίζοντας ότι είναι μεγαλούτσικο νησί και δε θα έχουμε μεταφορικό μέσο, και μη θέλοντας να καθήσουμε απλά σε μία καφετέρια)
Να πάμε ίσως σε κάποια κοντινή παραλία? Κάποιο κοντινό χωριό?🧐
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Με τη προϋπόθεση ότι θα βρείτε να σας φυλάξουν τα πράγματα (ρωτήστε στο κτελ, είναι σχεδόν απέναντι από κει που σας αφήνει ο Σκοπελίτης) παίρνετε ένα λεωφορείο και πηγαίνετε σε μια από τις πολύ αξιόλογες κοντινές παραλίες για το μπανάκι σας, πχ στον Άγιο Προκόπιο που είναι κοντά 6 χιλιόμετρα απόσταση. Προλαβαίνετε και μάλιστα άνετα, και στη χειρότερη επιστρέφετε με ταξι.
Αλλιώς μένετε για βόλτα και καφέ στη Χώρα, αλλά δεν αξίζει να κάνετε μόνο αυτό. Βασικά με λιγο τρέξιμο προλαβαίνετε να πάρετε γεύση κι απ' τα δύο, μετά το παράδεισο των Κουφονησίων ;)
 

natassou

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Με τη προϋπόθεση ότι θα βρείτε να σας φυλάξουν τα πράγματα (ρωτήστε στο κτελ, είναι σχεδόν απέναντι από κει που σας αφήνει ο Σκοπελίτης) παίρνετε ένα λεωφορείο και πηγαίνετε σε μια από τις πολύ αξιόλογες κοντινές παραλίες για το μπανάκι σας, πχ στον Άγιο Προκόπιο που είναι κοντά 6 χιλιόμετρα απόσταση. Προλαβαίνετε και μάλιστα άνετα, και στη χειρότερη επιστρέφετε με ταξι.
Αλλιώς μένετε για βόλτα και καφέ στη Χώρα, αλλά δεν αξίζει να κάνετε μόνο αυτό. Βασικά με λιγο τρέξιμο προλαβαίνετε να πάρετε γεύση κι απ' τα δύο, μετά το παράδεισο των Κουφονησίων ;)
Βασικά κ εγώ νομίζω ότι αξίζει το τρέξιμο ☺.
Άγιο Προκόπιο λοιπόν!
Ευχαριστώ πολύ πολύ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους.
Φέτος αποφασίσαμε με μία φίλη να πάμε Κουφονήσια κ είμαστε ενθουσιασμένες με την επιλογή μας!
Το μόνο που μας αγχώνει λίγο είναι η ημέρα της επιστροφής μας.
Μιας που δεν υπάρχει δρομολόγιο απευθείας με Blue star από Κουφονήσια -Πειραιά την ημέρα που γυρίζουμε, θα πάμε με τον Σκοπελίτη στη Νάξο κ από εκεί Πειραιά.
Στη Νάξο θα έχουμε γύρω στις 5 ώρες περιθώριο μέχρι να γίνει η ανταπόκριση.
Προλαβαίνουμε να δούμε κάτι εκεί? (γνωρίζοντας ότι είναι μεγαλούτσικο νησί και δε θα έχουμε μεταφορικό μέσο, και μη θέλοντας να καθήσουμε απλά σε μία καφετέρια)
Να πάμε ίσως σε κάποια κοντινή παραλία? Κάποιο κοντινό χωριό?🧐
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα. Θα σας έλεγα να έχετε ως plan b το ότι θα μείνετε να περιμένετε στο λιμάνι. Μάλιστα αυτό είναι πολύ πιθανό να γίνει εξαιτίας πιθανής καθυστέρησης του Σκοπελίτη (καλά κάνατε και αφήσατε 5 ώρες περιθώριο) και ίσως μη βολικών και αραιών δρομολογίων των λεωφορείων (φέτος είναι μια περίεργη χρονιά). Στη Χώρα μπορείτε να επισκεφτείτε το Κάστρο και την Πορτάρα για να πείτε ότι κάνατε κάτι. Ψάξτε να βρείτε μαγαζιά (του συνεταιρισμού είναι πάνω στην παραλία) με αξιώτικα προϊόντα πχ. τυριά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Βασικά κ εγώ νομίζω ότι αξίζει το τρέξιμο ☺.
Άγιο Προκόπιο λοιπόν!
Ευχαριστώ πολύ πολύ...
Αν μείνετε στην Χώρα ρίξτε και μια ματιά στην σχολή Ουρσουλινών και στο παλιό οικοτροφείο της(πολιτιστικό κέντρο τώρα).΄Εχει και ωραία ταράτσα με καφέ και πανοραμική θέα.
 

natassou

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλησπέρα. Θα σας έλεγα να έχετε ως plan b το ότι θα μείνετε να περιμένετε στο λιμάνι. Μάλιστα αυτό είναι πολύ πιθανό να γίνει εξαιτίας πιθανής καθυστέρησης του Σκοπελίτη (καλά κάνατε και αφήσατε 5 ώρες περιθώριο) και ίσως μη βολικών και αραιών δρομολογίων των λεωφορείων (φέτος είναι μια περίεργη χρονιά). Στη Χώρα μπορείτε να επισκεφτείτε το Κάστρο και την Πορτάρα για να πείτε ότι κάνατε κάτι. Ψάξτε να βρείτε μαγαζιά (του συνεταιρισμού είναι πάνω στην παραλία) με αξιώτικα προϊόντα πχ. τυριά.
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο. Εύχομαι βέβαια να μην έχουμε καθυστερήσεις αλλά όντως χρειάζεται εναλλακτικό σχέδιο.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

natassou

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Αν μείνετε στην Χώρα ρίξτε και μια ματιά στην σχολή Ουρσουλινών και στο παλιό οικοτροφείο της(πολιτιστικό κέντρο τώρα).΄Εχει και ωραία ταράτσα με καφέ και πανοραμική θέα.
Πολυ ωραίο ακούγεται..
Ευχαριστώ για την πρόταση!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom