Νάξος Νάξος

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Απειρανθος , ιδιαίτερο χωριουδάκι και Φιλώτι για καφε κατω απο τον πλατανο. Το αμαξι θα ειναι λιγο ταλαιπωρια σε καποια χωρια του νησιου
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας για το εξής.
Πρόκειται να πάμε ζευγάρι στη Νάξο γύρω στις 5 Ιουλίου για 12 ημέρες περίπου. Πρώτη φορά στο Νησί και μάλλον θα έχουμε και αυτοκίνητο μαζί. (Το μάλλον λόγω κάποιου μηχανικού προβλήματος που ελπίζω να αποκατασταθεί εύκολα)
Διάβασα όσα αφορούν το συγκεκριμένο νησί και από μια έρευνα που έκανα έχω βρει κάτι πολύ αξιόλογο για διαμονή στην Περιοχή Πυργάκι.
Στο χάρτη όμως φαίνεται αρκετά μακριά από Κέντρο ενώ δεν μπορώ να βρω πληροφορίες για το αν έχει κάποια υποτυπώδη πράγματα ως περιοχή. Δηλαδή ταβέρνες κανένα μίνι μάρκετ κλπ. Επίσης η διαδρομή από τη χώρα, ο δρόμος πως είναι? Εύκολος, άσφαλτος κλπ...
Είμαι λίγο διστακτικός γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ξεκούραστο το να κάνω αυτή τη διαδρομή Πυργάκι Χώρα 2 φορές την ημέρα (για φαγητό το μεσημέρι και για ποτάκι το βράδυ).Υποτίθεται ότι πάμε για χαλάρωση και δεν θέλω να είμαι και όλη την ώρα στο δρόμο.
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να βοηθήσει?
Ευχαριστώ...
Εμεινα στο πυργακι περυσι με 35 ευρω το δικλινο. Πολυ καλο δωματιο με κουζινακι. Κοντα υπαρχει ενα μινι μαρκετ και ακριβως απο κατω μια ταβερνα. Αυτα ειναι όλα! το μερος πολυ ερημικο, για χαλαρεεεεεες διακοπες. Κοντα υπαρχει και η παραλία Χαβαη.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Με πείσατε...και σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.
Βρήκα επίσης κάτι καλό και περιμένω τελική τιμή (προσφορά) στην περιοχή Στελίδα. Καλή είναι? Η παραλία του Αγ. Προκόπιου με τα πόδια απέχει 15 λεπτά.
Α, κάτι άλλο αν γνωρίζετε. Σκεφτόμασταν μετά τις 12 ημέρες στη Νάξο, να πηγαίναμε και για 2 βράδια στα κουφονήσια με το τοπικό. Γνωρίζετε αν μπορώ να αφήσω κάπου το αυτοκίνητο για τις 2 αυτές ημέρες στη Νάξο με ασφάλεια χωρίς να κινδυνεύω να φάω κλήση ή να το "ψάχνω"?
12 μερες στη Ναξο ειναι παρα πολλες, πηγαινε και αλλου (εχει καθημερινα δρομολογια προς διαφορες Κυκλαδες)
 

GOMIO

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Rosa...το πρόβλημα είναι το αυτοκίνητο αλλά σκεφτόμουν να το αφήσω σε κάποιο σημείο και να μοίραζα 2-3 ημέρες στις μικρές Κυκλάδες. Όντως μπορεί να βαρεθούμε λες Νάξο?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Rosa...το πρόβλημα είναι το αυτοκίνητο αλλά σκεφτόμουν να το αφήσω σε κάποιο σημείο και να μοίραζα 2-3 ημέρες στις μικρές Κυκλάδες. Όντως μπορεί να βαρεθούμε λες Νάξο?
τοσες μερες σιγουρα θα βαρεθειτε. Ειδικα αν μεινετε στο Πυργακι! Τα εισιτηρια για τα γυρω νησια ειναι αρκετα οικονομικα, ειδικα αν αφησετε στη Ναξο το αμαξι. Εναλλακτικα, μπορειτε να μην παρετε καθολου αυτοκινητο και να νοικιασετε εκει γουρουνα για καποιες μερες. Τις υπολοιπες να μεινετε στη Χωρα. Εμεις έτσι καναμε περυσι. Πηραμε γουρουνα μια μερα και τις αλλες δυο περναμε ΚΤΕΛ που ειναι συχνο.
 

GOMIO

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Rosa, τελικά πριν λίγο κλείσαμε Στελίδα για 10 ημέρες και άφησα 2-3 ημέρες να δω προς τα που και πως θα κινηθούμε επιπλέον. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Το παρόν θέμα ήδη το διάβασα αρκετές φορές οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι παραπάνω για φαγητό κυρίως γύρω από την Στελίδα ή τον Άγιο Προκόπιο όλα ευπρόσδεκτα...:p
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Rosa, τελικά πριν λίγο κλείσαμε Στελίδα για 10 ημέρες και άφησα 2-3 ημέρες να δω προς τα που και πως θα κινηθούμε επιπλέον. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Το παρόν θέμα ήδη το διάβασα αρκετές φορές οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι παραπάνω για φαγητό κυρίως γύρω από την Στελίδα ή τον Άγιο Προκόπιο όλα ευπρόσδεκτα...:p
Η Νάξος είναι ενας γαστρονομικός παράδεισος. Στη Χωρα να φάτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στη Μαρω, όπου δε θαπληρωσετε πάνω απο 25 ευρω το ζευγαρι και να πιειτε cocktail στο μαγαζί στο λιμάνι . Περυσι εφτιαχνε 100 κοκταιηλ και ειχαν μονο 4 ευρω το ένα!
 

magenda

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Παω Ναξο την επομενη εβδομαδα και ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1) Στις περιοχες Αγια Αννα και Πλακα υπαρχει οντως θεμα με τα κουνουπια? Επειδη τα μαγνητιζω οπου πηγαινω και υποφερω ειναι σημαντικο αυτο για μενα! Ειναι εντονο το φαινομενο?

2) Σκεφτομαι να μεινω στο Villa Christine στην Αγια Αννα 4 μερες (55?) και αλλες τοσες στο Mαϊστράλι (30?) στην Πλακα. Το τετραημερο της Πλακας δεν το εχω κλεισει ακομα. Ειναι καλη επιλογη η Πλακα ή να συνεχισω πιο κοντα στη χώρα? Γενικα θελω ηρεμία αλλα όχι απομονωση. Αυτο που με ανησυχει επισης ειναι οτι η Πλακα ισως ειναι πιο κυματωδης σαν ακτη. Ισχυει?

3) Για μετακινηση σκεφτομαι α) 3-4 εξορμησεις σε Χωρα / χωριά με λεοφωρεια και β) ενοικίαση ποδηλατων για μετακινηση μεταξυ Αγιας Αννας - Πλακας - Μικρης Βίγλας, ωστε να εχει και action/fun η ολη φαση. Στεκει το σκεπτικο ή δεν παιζει το ποδηλατο ως λυση μεταξυ των νοτιων παραλιων?

Ευχαριστω!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ας κάνω και εγώ μερικές προτάσεις για φαγητό στη Νάξο, αν και η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι να έχω πάει κάπου και να μην ήταν καλό το φαγητό.

Στο πανέμορφο ορεινό χωριουδάκι Χαλκί και συγκεκριμένα στη δροσερή πλατεία του βρίσκεται μια πολύ ωραία ταβέρνα! Δεν έχει μεγάλη ποικιλία αλλά είναι όλα πολύ νόστιμα!
Στο Χαλκί έχω φάει επίσης 2-3 φορές σε ένα ιταλικό εστιατόριο που έχουν ανοίξει Ιταλοί, το Il Basilico. Αν και τα πιάτα του είναι άνισα, δεν ξεχνώ μια υπέροχη μακαρονάδα που είχα δοκιμάσει με φρέσκο τόνο και κάπαρη!
Στο ίδιο χωριό υπάρχει και ένα παραδοσιακό καφενείο στο οποίο μπορείτε να φάτε τέλειο γαλακτομπούρεκο!

Στο Καστράκι πολύ καλή επιλογή είναι η Αξιώτισσα! Πολύ νόστιμα φαγητά, ποικιλία, πιάτα ημέρας και αρκετά καλές τιμές! Απλά ορισμένα από τα πιάτα είναι βαριά!

Στη Χώρα μου αρέσει πολύ το Μεζέ-Μεζέ! Νομίζω ότι υπάρχει και 2ο μαγαζί στην Πλάκα! Πολύ ωραίες και πρωτότυπες γεύσεις!

Ωραίο ψάρι φάγαμε στη Μουτσούνα, ενώ καλά ταβερνάκια με παραδοσιακές σπεσιαλιτέ μπορείτε να βρείτε στην ορεινή Απείρανθο, αλλά και στον Απόλλωνα!

Εγώ, καθώς έχω πάει για δουλειά 3 καλοκαίρια εκεί, συχνά πήγαινα σε ένα ταβερνάκι κοντά στην παραλία Ορκό και απλά τσάκιζα έναν ντάκο και μια μερίδα πατάτες τηγανιτές μετά το μπάνιο! Θεϊκά!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Παω Ναξο την επομενη εβδομαδα και ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1) Στις περιοχες Αγια Αννα και Πλακα υπαρχει οντως θεμα με τα κουνουπια? Επειδη τα μαγνητιζω οπου πηγαινω και υποφερω ειναι σημαντικο αυτο για μενα! Ειναι εντονο το φαινομενο?

2) Σκεφτομαι να μεινω στο Villa Christine στην Αγια Αννα 4 μερες (55?) και αλλες τοσες στο Mαϊστράλι (30?) στην Πλακα. Το τετραημερο της Πλακας δεν το εχω κλεισει ακομα. Ειναι καλη επιλογη η Πλακα ή να συνεχισω πιο κοντα στη χώρα? Γενικα θελω ηρεμία αλλα όχι απομονωση. Αυτο που με ανησυχει επισης ειναι οτι η Πλακα ισως ειναι πιο κυματωδης σαν ακτη. Ισχυει?

3) Για μετακινηση σκεφτομαι α) 3-4 εξορμησεις σε Χωρα / χωριά με λεοφωρεια και β) ενοικίαση ποδηλατων για μετακινηση μεταξυ Αγιας Αννας - Πλακας - Μικρης Βίγλας, ωστε να εχει και action/fun η ολη φαση. Στεκει το σκεπτικο ή δεν παιζει το ποδηλατο ως λυση μεταξυ των νοτιων παραλιων?

Ευχαριστω!
Θα σου ελεγα να μεινεις και λιγο στη Χωρα. Αγια Αννα και μετα Πλακα ειναι too much. Κανε την αλλαγη για να μη βαρεθεις. Το ποδηλατο δεν ειναι ασχημη ιδεα, αλλα προσεχε γιατι κυκλοφορουν πάρα πολλές γουρουνες, ενω σε αρκετα σημεια υπαρχει και χωματοδρομος.
 

magenda

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Ευχαριστω για την απαντηση Rosa!

Με τα κουνουπια στη Ναξο τι παιζει?
Η Αγία Αννα εχει ακομα μεγαλυτερο προβλημα? Σε ποιο παραλιακο μερος δεν υπαρχουν πολλα κουνουπια?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πάντως δεν θα σου πρότεινα να αφήσεις το αμάξι 2 μέρες στην στο πάρκιγνκ στην Γκρότα γιατί πιάνει πολύ κύμα και θα το βρεις το αμάξι "του αλατιού" κρίμα είναι να το φάει η αλμύρα.. την είχα πατήσει και εγώ.. το λυπήθηκα το αμαξάκι μου όταν το είδα..;)
Οχι δεν ειναι μονο το παραθαλασσιο παρκινγκ της Γκροτας ..ειναι και ενα απεναντι κ λοξα μεσα απο την πισω πλευρα ουσιαστικα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom