Νάξος Νάξος

vasiliss

Member
Μηνύματα
919
Likes
8.356
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ας πω κι εγώ για την Νάξο έχοντας επιστρέψει πριν 1 μήνα!!! μετά από 9 ημέρες διακοπών.
Πήγαμε 2 οικογένειες με 5 παιδιά ηλικίας 6 έως 12 και γυρίσαμε όλοι ικανοποιημένοι.
Η Νάξος είναι τόσο μεγάλη με μεγάλη εναλλαγή τοπίων που νομίζω ότι δεν θα αφήσει κανένα δυσαρεστημένο. Ίσως αυτούς που ψάχνουν πολύ κόσμο και φασαρία, αλλά δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία.
Μείναμε στην Αγία Άννα και μας άρεσε πολύ. Όμορφη παραλία οικονομικές τιμές, κοντά στην χώρα και με εύκολη πρόσβαση στα σημεία ενδιαφέροντος.
Οι παραλίες που επισκεφτήκαμε ήταν όλες όμορφες, αν και δεν προλάβαμε να δούμε πολλές λόγο των παιδιών. Μας άρεσε ιδιαίτερα η παραλία δίπλα στην μικρή Βίγλα η οποία λέγεται κι αυτή Μικρή Βίγλα; Δεν ενθουσιάστηκαν τα παιδιά με τα σημεία όπου υπήρχαν μεγάλες πλάκες μέσα στην θάλασσα, αλλά οι παραλίες είναι τόσο μεγάλες και πολλές ώστε πάντα κάπου θα βρεις να καθίσεις.
Από σημεία ενδιαφέροντος θα επαναλάβω όλα αυτά που έχουν ξαναγραφεί. Πορτάρα, Xώρα, το κάστρο της, τα δύο μουσεία της ( πολύ ενδιαφέρον το ενετικό μουσείο), οι κούροι, ο Ναός της Δήμητρας ( μας ταλαιπώρησε λίγο να τον βρούμε), το Χαλκί, το Φιλότι, η Απείρανθος με τα μουσεία της (πολύ όμορφη). Αν δεν κάνω λάθος κανένας δεν έχει αναφέρει την Άνω Ποταμία, από την οποία ξεκινά ένα όμορφο και πολύ εύκολο μονοπάτι δίπλα σε ένα ρεματάκι.
Από τους πύργους ο μοναδικός που είναι επισκέψιμος είναι ο πύργος Μπαζαίου, και αυτός μόνο την εποχή που γίνονται οι πολιτιστικές εκδηλώσεις. Από τους υπόλοιπους εντυπωσιακός είναι και αυτός της Αγιάς αν και δεν καταφέραμε να τον προσεγγίσουμε γιατί περάσαμε από εκεί βραδάκι. Ένας παππούς στο Χαλκί, αφού μας μίλησε πολλή ώρα για τον πύργο του Γκρατσία στο Χαλκί μας πρότεινε να δούμε και τον βυζαντινό ναό των Αγίων Αποστόλων ( μάλλον έτσι λέγεται) ο οποίος είναι "διώροφος". Βρίσκεται σε μία πολύ στενή παράκαμψη του δρόμου που οδηγεί από Χαλκί προς Φιλότι.
Θα ήθελα να σημειώσω πόσο καλή εντύπωση μας έκανε η ευγένεια και η φιλοξενία των ανθρώπων της Νάξου και κυρίως όχι αυτών που εμπλέκονται με τον τουρισμό, (για τους οποίους μπορεί να πει κάποιος ότι αυτό πρέπει να κάνουν ) αλλά των υπόλοιπων που δεν έχουν σχέση με το θέμα τουρισμός. Εμένα μου θύμισε μια Ελλάδα 20 - 30 χρόνια πίσω.
Τέλος θα ήθελα να αναφερθώ κι εγώ στο θέμα φαγητό. Πραγματικά και η Νάξος (γιατί μάλλον πρώτη θα βάλω την Κρήτη) είναι ο παράδεισος του καλοφαγά. Μετά την δεύτερη μέρα καταλάβαμε ότι πρέπει να παίρνουμε λιγότερα πιάτα γιατί παντού οι μερίδες ήταν πολύ μεγάλες ( ή μήπως ήταν κανονικές και στα άλλα μέρη τις έχουν κάνει πολύ μικρές ; ) Εκεί που οι μερίδες και οι τιμές παρέα με την γεύση δεν παίζονται, είναι η Μάρω στην Χώρα. Και το Μεζέ ήταν πολύ καλό. Το μόνο που δεν μας ενθουσίασε ήταν ο Γιώργης στις Μέλανες, αλλά γούστα είναι αυτά.
Και φτάνουμε στο θέμα του παγωτού!!! Με ψήφους 9 στις 9 το vaffla house με αντίπαλο milcato ανακηρύσσεται νικητής. Η γεύση που κέρδισε 5 στους 9 είναι το φιστίκι.
Συμπέρασμα: η Νάξος δεν είναι για μία μόνο φορά.
Καλό Φθινόπωρο.
 

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
Παιδιά καλησπέρα,

θα ήθελα κι εγώ τη βοηθεια σας! Ετοιμαζόμαστε για Νάξο αλλά κανένας από το κοντινό περιβάλλον δεν έχει ξαναπάει. Ψαχνω για δωμάτια και είμαι ανάμεσα στην περιοζή της Αγ.Αννας και του Αγ.Προκόπιου. Είναι κοντά στη χώρα; Ποιο από τα 2 ειναι πιο κοντά; Επίσης σκεφτόμασταν να νοικιάσουμε μηχανάκι για να γυρίσουμε τις παραλίες. Είναι δύσκολες οι διαδρομές από τη μιά παραλία στην άλλη; Θα δυσκολευτούμε κάπου; Οποιαδήποτε πρόταση είναι καλοδεχούμενη ακόμη κ για διαμονή, φαγητό, κολύμπι ποτό.. Ευχαρσιτώ πολύ!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Πρώτα είναι ο Άγιος Προκόπιος και αμέσως μετά η Αγία Άννα. Με το αυτοκίνητο είναι 20 λεπτά από την Χώρα. Και στις δύο περιοχές θα βρεις mini markets, καφέ, ταβέρνες, beach bar, οπότε αποφάσισε ανάλογα με το που είναι το ξενοδοχείο που σε ικανοποιεί καλύτερα. Για μένα βέβαια η παραλία του Αγίου Προκόπη είναι πρώτη. Για φαγητό έχουν πει πολλά μέσα στο φόρουμ, μεζέ μεζέ για ψαρικά, μάρω για μαγειρευτά, waffle house και milkato για παγωτό, στο λαδόχαρτο για κρεατικά, η ταβέρνα του μανόλη μετά την αγία άννα, η αξιώτισσα στην μικρή βίγλα (αν κ εγώ δεν τρελαίνομαι), το scirocco στην πλατεία πρωτοδικείου, το τυπογραφείο μέσα στα στενά (πιο γκουρμέ), pizzadelia (για πίτσα) αλλά και το μεζέ μεζέ στην παραλία κάνει πίτσα, ο γιώργης για σουβλάκια, το ακταίον για τα γλυκά του και πολλά άλλα. Για παραλίες τοπ ο προκόπης, μετά η συνέχεια του Αγία Άννα και παραπέρα πλάκα, επίσης η παραλία της μικρής βίγλας και για πιο μακρινές εξορμήσεις η παραλία της μουτσούνας. Για διαμονή δεν μπορώ να σε βοηθήσω, οτιδήποτε άλλο θες ρώτα ελεύθερα εδώ ή σε μήνυμα.
 

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
Καλησπέρα! Πρώτα είναι ο Άγιος Προκόπιος και αμέσως μετά η Αγία Άννα. Με το αυτοκίνητο είναι 20 λεπτά από την Χώρα. Και στις δύο περιοχές θα βρεις mini markets, καφέ, ταβέρνες, beach bar, οπότε αποφάσισε ανάλογα με το που είναι το ξενοδοχείο που σε ικανοποιεί καλύτερα. Για μένα βέβαια η παραλία του Αγίου Προκόπη είναι πρώτη. Για φαγητό έχουν πει πολλά μέσα στο φόρουμ, μεζέ μεζέ για ψαρικά, μάρω για μαγειρευτά, waffle house και milkato για παγωτό, στο λαδόχαρτο για κρεατικά, η ταβέρνα του μανόλη μετά την αγία άννα, η αξιώτισσα στην μικρή βίγλα (αν κ εγώ δεν τρελαίνομαι), το scirocco στην πλατεία πρωτοδικείου, το τυπογραφείο μέσα στα στενά (πιο γκουρμέ), pizzadelia (για πίτσα) αλλά και το μεζέ μεζέ στην παραλία κάνει πίτσα, ο γιώργης για σουβλάκια, το ακταίον για τα γλυκά του και πολλά άλλα. Για παραλίες τοπ ο προκόπης, μετά η συνέχεια του Αγία Άννα και παραπέρα πλάκα, επίσης η παραλία της μικρής βίγλας και για πιο μακρινές εξορμήσεις η παραλία της μουτσούνας. Για διαμονή δεν μπορώ να σε βοηθήσω, οτιδήποτε άλλο θες ρώτα ελεύθερα εδώ ή σε μήνυμα.
Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες! Από το όνομα καταλαβαίνω ότι έχεις κάποια σχέση με τη Νάξο οπότε μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν νοικιάσω μηχανάκι αν θα έχω πρόβλημα με τις διαδρομές; Θα θέλαμε να επισκεφτούμε κ κάποιο ορεινό χωριό (πχ Απείρανθος) και μας έχουν λίγο τρομάξει με τις αποστάσεις.. Οι επιλογές είναι 2 : ή να νοικιάσουμε εκεί κάποιο ή να πάρουμε από Αθήνα το δικό μας το οποίο ειναι 250 κυβικά. Θα έχουμε θέμα με αυτό στο ανεβοκατέβασμα του βουνού; Πχ μας είπαν ότι για να πάμε Μουτσούνα θα δυσκολευτούμε, ισχύει; ή είναι βατές οι διαδρομές;
 

giorgos8866

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Η αληθεια ειναι πως η διαδρομη για την Μουτσουνα ειναι αρκετα δυσκολη με στενους δρομους υπολογισε πως θελεις καμια ωρα απο την χωρα για να φτασεις ... παντως αξιζει πραγματικα να πας !! υπεροχη παραλια κ πολυ ωραιο φαγητο στο ταβερνακι :)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
συγνώμη, τώρα είδα το μήνυμα σου. Μένω στην Νάξο, οπότε μπορώ να σε κατατοπίσω για ότι θες. κοίτα η μόνη δυσκολία σου με το μηχανάκι θα είναι ότι ο δρόμος έχει πολλές στροφές και σίγουρα είναι μακρινή απόσταση. Έχω να πάω πολλά χρόνια για να μαι ειλικρινής.... Αλλά δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ασφάλειας. Αν δηλαδή έχεις συνηθίσει να διανύεις μεγάλες αποστάσεις με μηχανή, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλησπέρα και από εμένα.
Θα συμφωνήσω με την Σοφία σχεδόν σε όλες τις προτάσεις που σου έκανε (ιδιαίτερα για την αξιώτισσα, ούτε εγώ συγκινήθηκα!!) ). Πρόταση : Μείνε Άγιο Προκόπη (καλύτερη παραλία), να είσαι και σχετικά πιο κοντά στην Χώρα και σε ωραία παραλία, όχι ότι η Αγία Άννα είναι πιο μακρυά !!! Δίπλα.
Παραλίες τι να λέμε και τι να αφήσουμε !!!! First of all : Άγιος Προκόπης και πάρτες όλες μια μια προς τα κάτω μέχρι το Πυργάκι, Αλικό... Οπωσδήποτε όχημα , δικό σας ή απλά να νοικιάσετε από εκεί . Είναι μεγάλη αδικία να πάτε Νάξο και μην γυρίσετε τουλάχιστον μερικά από τα χωριά της, Απείρανθο, βραδάκι στο Χαλκί ή Τραγαία, Απόλλωνα να δείτε και τον κούρο και την παραλία με βότσαλο, εμάς στον Δανακό που έρχεται και ο Αλκίνοος για μια μικρή συναυλία στην βρύση (χαχα!!!), Φιλότι, Κόρωνο κτλ. Επειδή εγώ και λόγω καταγωγής όποτε πάω Νάξο την βγάζω στον Δανακό ένα χωριό πριν τ' Απεράθουκαι τις διαδρομές τις έχω φάει με το κουτάλι (αλλά με αμάξι) ένα θα σου πω. Πολλές στροφές ναι , ανηφορική διαδρομή ναι αλλά αν πηγαίνεις νορμάλ και με προσοχή δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Λίγο προσοχή η κατηφόρα από Απείρανθο προς Μουτσούνα , πολλές στροφές, στενός δρόμος. Δεν καίγομαι για την παραλία - κρατάμε το ταβερνάκι (!!!) , έχει πολύ καλύτερες στην συνέχεια (βλέπε Ψιλή άμμο) ακόμα και Πάνερμο (είναι μακρυά). Πιστεύω ότι δεν θα έχετε πρόβλημα με το 250άρι , εδώ τουρίστες με κάτι σκούτερ της πλάκας πάνε , αντηλιακό , ξεκίνημα πρωί (να μην σας σκίσει και ο ήλιος). Μεγάλη μα μεγάλη προσοχή το βράδυ γιατί ο δρόμος έχει πολλά σημεία χωρίς καθόλου φωτισμό και είναι επικίνδυνο και πολύ κουραστικό. Υπολόγισε περίπου 1 ωρίτσα και κάτι περισσότερο για Χώρα - Απείρανθο με μηχανή. Η "παραλιακή" δυτικά (όπου βρίσκονται όλες οι γνωστές παραλίες) είναι καλύτερη γιατί έχει μεγάλες ευθείες και κάνεις λιγότερο χρόνο , δες το και στο googlemaps. Τα δύσκολα είναι προς το κέντρο του νησιού , στο "ορεινό τμήμα"!!!!
 

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
Σας ευχαριστω πολύ και τους 2! Κλείσαμε τελικά Αγ.Προκόπιο, θα μείνουμε στο Hotel semeli και αποφασίσαμε να πάρουμε το μηχανάκι μαζί μας , πιστεύω θα το παλέψουμε με τις αποστάσεις! Ανυπομονώ να επισκεφτώ το νησί!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σας ευχαριστω πολύ και τους 2! Κλείσαμε τελικά Αγ.Προκόπιο, θα μείνουμε στο Hotel semeli και αποφασίσαμε να πάρουμε το μηχανάκι μαζί μας , πιστεύω θα το παλέψουμε με τις αποστάσεις! Ανυπομονώ να επισκεφτώ το νησί!
άντε τέλεια, πότε με το καλό? Μια χαρά φαίνεται το ξενοδοχείο, οτιδήποτε χρειαστείτε εδώ είμαστε.
 

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
άντε τέλεια, πότε με το καλό? Μια χαρά φαίνεται το ξενοδοχείο, οτιδήποτε χρειαστείτε εδώ είμαστε.
Κλείσαμε στις 17 του Ιουλίου.. Νάξος here we come!! Ανυπομονούμε!! Σας ευχαριστώ κ πάλι για τις πληροφορίες!
 

etsi

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλημερα για περιοδο 15αυγουστο που να μεινω καλυτερα ; Αγιο Προκοπιο; Καμια προταση για ξενοδοχειο να εχει χωρο να παρκαρω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom