Νάξος Νάξος

kyra

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
το μάραγκας camping έχω την εντύπωση ότι έχει κλείσει... πήρατε τηλέφωνο και συννενοηθήκατε? Τα δρομολόγια από Πλάκα προς Χώρα είναι ανά μισάωρο μέχρι 12 άντε 1, αλλά για να δείτε όλο το νησί σίγουρα θα χρειαστείτε κάποιες μέρες αυτοκίνητο. Όλα όσα ζητάς θα τα βρειςμ και τις ερημικές παραλίες και τα ωραία καφέ - μπαρ. Για φαί ούτε λόγος, όπου και να πας σκασμένη θα φύγεις. Διάβασε τα ποστ παραπάνω να δεις προτάσεις που έχουν γραφτεί.
Πήραμε τηλ στο camping στην Πλάκα μόνο, αν πράγματι το άλλο έκλεισε δεν υπάρχει δίλημμα. Για τα δρομολόγια μας είπαν ότι για Χώρα είναι μέχρι τις 2 το βράδυ. Δεν ισχύει;
Θα προσπαθήσουμε για αυτοκίνητο για 3-4 μέρες...
Αυτό που θέλουμε να γευτούμε οπωσδήποτε είναι ολόφρεσκο ψάρι (μας λείπει στην πόλη) και κορυφαία αστακομακαρονάδα (αδυναμία μας) , που μας προτείνεις; (τα ποστ τα έχουμε διαβάσει όλα)
Ευχαριστούμε!!! :)
 

kyra

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Πήρα τηλ, το camping Maragas λειτουργεί! Μου επιβεβαίωσε και τα δρομολόγια προς τη Χώρα, πολύ συχνά και μέχρι τις 2 πμ.
Αν έχει μείνει κανείς στα camping ας μας πει απόψεις...
 
Μηνύματα
30
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Σίφνος
Σοφακι το προγραμμα το βγάλαμε και συνεχίζουμε... Είναι πανέμορφα στη Νάξο πανέμορφα. Σημερα λέμε γιΑ Πάνορμο πολύ αέρα ρε παιδί μου... Επανέρχομαι με λεπτομέριες...
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πήρα τηλ, το camping Maragas λειτουργεί! Μου επιβεβαίωσε και τα δρομολόγια προς τη Χώρα, πολύ συχνά και μέχρι τις 2 πμ.
Αν έχει μείνει κανείς στα camping ας μας πει απόψεις...
Οκ αναιρώ λοιπόν, δεν το ήξερα... τα ουζερί κάτω στην παραλία προσφέρονται για ωραίο ψάρι, όπως Σμυρνέικο ( εκεί έφαγα πολύ ωραία γαριδομακαρονάδα) , Ντεούντας, Μεζέ Μεζέ (αν και τώρα τελευταία πολλοί παραπονιούνται ότι η ποιότητα του δεν είναι τόσο καλή όπως παλιά). Αυτό το τελευταίο υπάρχει και στην Πλάκα). Στην Αγία Άννα επίσης στο λιμανάκι, μου αρέσει πολύ και ο Φάρος.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σοφακι το προγραμμα το βγάλαμε και συνεχίζουμε... Είναι πανέμορφα στη Νάξο πανέμορφα. Σημερα λέμε γιΑ Πάνορμο πολύ αέρα ρε παιδί μου... Επανέρχομαι με λεπτομέριες...
χαίρομαι που περνάτε καλά!! Πάνορμο να σου πω ότι δεν έχω πάει ποτέ μου... αν και έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια. Με τον αέρα έχουμε θέμα, πάντα υπήρχε αλλά φέτος το παράκανε.
 
Μηνύματα
30
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Σίφνος
Ναι μωρέ αλλά δεν πειράζει... Περνάμε τέλεια. Σημερα λέμε να πάμε στης Μάρως. Είναι και δίπλα μας. Λίτρο από ποιο χωριό μπορούνε να βρούμε; Κάπου διάβασα για ένα αποστακτηρριο... Αλλά που; ΕιΜαϊ από κινητό...
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Kίτρο εννοείς.. τέρμα κάτω στην παραλία είναι ο Προμπονάς. Έχει τεράστια ποικιλία. Αλλά το κίτρο το βρίσκεις και στα μεγάλα σούπερ μάρκετ με χαμηλότερη τιμή. Στην Μάρω να πάτε, Σάββατο βράδυ είμασταν εκεί με παρέα 10 άτομα, πήραμε μερίδες και τις μοιράσαμε στην μέση (γιατί είναι πολύ μεγάλες) και πληρώσαμε 50 ευρώ. ότι θες στέλνε μου στο inbox

το αποστακτήριο βρίσκεται στο χωριό Χαλκί. Είναι ωραία για να πάτε να το δείτε.. να αγοράσετε δεν ξέρω, νομίζω ότι είναι λίγο τσιμπημένα.
 

giorgosn_s

Member
Μηνύματα
32
Likes
23
Ναι!!

Λαγκούνα - Παρθένα - Καστράκι!!

Περιττο να πω οτι η Μαρω ειναι απο τις καλυτερες ταβερνες του νησιου διπλα στην πλατεια στη Χωρα πολυ οικονομικο φαγητο χορταστικες μεριδες και πολυ νοστιμα ολα πηγαμε την 2η μερα και μεχρι και την 7η δεν φυγαμε απο εκει!!
Καναμε το λαθος να κατσουμε μια μερα στο Μεζε Μεζε στη Χωρα.Απαραδεκτο για μενα,ηταν ακριβο και καθολου νοστιμο το φαγητο κριμα τα λεφτα ...Για παγωτο εννοειται Waffle House και μου αρεσε πολυ και το Soucre με τις πρωτοτυπες καραμελιτσες!
Αξιζει πολυ η παραλια στον Πανορμο!
Η μάρω έχει όντως πολύ καλό και φτηνό φαγητό. Εγώ θα πρότεινα όμως ταβέρνες έξω από τη χώρα. Το καλύτερο φαγητό είναι στα χωριά!!

Θα προσπαθήσουμε για αυτοκίνητο για 3-4 μέρες...
Αυτό που θέλουμε να γευτούμε οπωσδήποτε είναι ολόφρεσκο ψάρι (μας λείπει στην πόλη) και κορυφαία αστακομακαρονάδα (αδυναμία μας) , που μας προτείνεις; (τα ποστ τα έχουμε διαβάσει όλα)
Ευχαριστούμε!!! :)
Αν θέλεις να φας ψάρι και αστακομακαρονάδα να πατε στη Μουτσούνα (ψαροχώρι μετά την Απείρανθο πριν την ψιλή άμμο). Θα σου έλεγα να μην φάτε ψάρι στη χώρα γιατί θα το πληρώσετε πολύ ακριβά. Επίσης τον Αύγουστο δεν θα βρεις και πολύ ψάρι. Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε "γούνα". Είναι ψάρι (κολιός ή παρόμοιο που αφθονεί τον Αύγουστο) που το αφήνουν μία ημέρα στον ήλιο και μετά το ψήνουν. Είναι ο καλύτερος μεζές για το ούζο αν σου αρέσουν τα λιπαρά!

Ναι μωρέ αλλά δεν πειράζει... Περνάμε τέλεια. Σημερα λέμε να πάμε στης Μάρως. Είναι και δίπλα μας. Λίτρο από ποιο χωριό μπορούνε να βρούμε; Κάπου διάβασα για ένα αποστακτηρριο... Αλλά που; ΕιΜαϊ από κινητό...
Καλησπέρα! Αφού είσαι τώρα Νάξο θα σου έλεγα να δοκιμάσεις φαγητό στην ταβέρνα του Χάρη στις Εγγαρές. Πολύ καλό και πολύ οικονομικό. Επίσης έχει πολύ ωραία πίτσα στην πλατεία πρωτοδικείου στη Χώρα δίπλα σε ένα μαγαζί που νοικιάζει αυτοκίνητα (δεν θυμάμαι το όνομα). Τέλος αν βρεθείς στη μικρή Βίγλα μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις κεφτέδες στην ταβέρνα του Λιόφαγου!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Αφού είσαι τώρα Νάξο θα σου έλεγα να δοκιμάσεις φαγητό στην ταβέρνα του Χάρη στις Εγγαρές. Πολύ καλό και πολύ οικονομικό. Επίσης έχει πολύ ωραία πίτσα στην πλατεία πρωτοδικείου στη Χώρα δίπλα σε ένα μαγαζί που νοικιάζει αυτοκίνητα (δεν θυμάμαι το όνομα). Τέλος αν βρεθείς στη μικρή Βίγλα μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις κεφτέδες στην ταβέρνα του Λιόφαγου!
τι να πώ... τα ξέρεις όλα χαχα... η πιτσαρία λέγεται pizzadelia και κάνει πολύ ωραία πίτσα. Είναι 1-2 ευρώ ακριβότερη αλλά τα αξίζει. Αυτό που μου ενοχλεί αφάνταστα όμως είναι ότι ποτέ του δεν κόβει απόδειξη. Πριν δύο εβδομάδες τσακωθήκαμε και έτσι δεν πρόκειται να ξαναπάω εκεί για κανέναν λόγο.
 

vivikali

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Γεια σας γεια σας! για πείτε μου τι προτείνετε μεταξύ Αλυκό - Πυργακι - Καστράκι ή κάτι άλλο??
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το φαι στα χωρια.. Τλκ σε ποιο χωριό πρωτεινετε κόκορα με μακαρόνια; Απείρανθο, Χαλκί, η Μελανές; Γαλακτομπουρεκο επίσης; :p Thnx
 

LillyLo

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Μεγάλο το νησί και λίγες οι μέρες. Τι να κάνω ώστε να πάρω μια καλή γεύση σε 4 μέρες (κυριολεκτικά -το φαγητό μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ);; Και βεβαιως, πείτε μας ωραίες παραλίες, χωρίς μπητσόμπαρα και νταμπαντούμπα. Οσο ερημικότερη, τόσο καλύτερα. Υπάρχει αυτό στη Νάξο;; Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε, έχετε να προτείνετε κάποιον με καλές τιμές;; Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom