Νάξος Νάξος

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα. Ετοιμαζόμαστε κι εμείς για Νάξο μέσα Ιουλίου με τρία παιδιά. Το φόρουμ έχει λύσει όλες σχεδόν τις απορίες μου. Να ρωτήσω σχετικά με τα χωριά, Φιλώτι, Απείρανθος κλπ. Πότε είναι καλά να τα επισκεφθούμε; Το πρωί θα έχει πολύ ζέστη; Είναι καλύτερα να πάμε πρώτα εκεί κοντά για μπάνιο και να πάμε το απόγευμα; επίσης θα μπορούσατε να μου προτείνετε πώς να συνδυάσω παραλία με φαγητό ή ορεινό χωριό ανά ημέρα; Ευχαριστώ πολυ
Καθόλου ζέστη δεν έχει. Μην σου πω ότι σε μέρες με ισχυρό μελτεμι μπορεί οι θερμοκρασίες να είναι και ολίγον φθινοπωρινές. Θυμάμαι είχα βρει μέχρι και ελαφρως συννεφιασμενο σκηνικό στην Απειρανθο. Για μένα- και δεδομένου ότι η απόσταση από τη Χώρα δεν είναι και μικρή και τον δρόμο δεν τον λες και autostrada 😊, καλύτερα πρωί στο φως της ημέρας να περπατήσετε και το χωριό, να δείτε και τα μουσεία του, και να κάνετε tour και στα γύρω χωριά (έχει ωραίες διαδρομές η γύρω περιοχή γενικα). Η εναλλακτικά, κάντε πρωτα ένα σχετικά πρωινό μπάνιο στη θάλασσα (κάπου κοντά εκεί που θα μένετε), και το αργότερο κατά τις 12.30 ξεκινήστε για το tour στα χωριά, ώστε μέχρι να νύχτωσει να έχετε επιστρέψει στη βάση σας. Αξίζει και η στάση στο Φιλώτι εννοείται για καφεδάκι, αλλά και σε άλλα χωριουδακια όπως η Κορωνος 🙂
 

Tania79

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Καθόλου ζέστη δεν έχει. Μην σου πω ότι σε μέρες με ισχυρό μελτεμι μπορεί οι θερμοκρασίες να είναι και ολίγον φθινοπωρινές. Θυμάμαι είχα βρει μέχρι και ελαφρως συννεφιασμενο σκηνικό στην Απειρανθο. Για μένα- και δεδομένου ότι η απόσταση από τη Χώρα δεν είναι και μικρή και τον δρόμο δεν τον λες και autostrada 😊, καλύτερα πρωί στο φως της ημέρας να περπατήσετε και το χωριό, να δείτε και τα μουσεία του, και να κάνετε tour και στα γύρω χωριά (έχει ωραίες διαδρομές η γύρω περιοχή γενικα). Η εναλλακτικά, κάντε πρωτα ένα σχετικά πρωινό μπάνιο στη θάλασσα (κάπου κοντά εκεί που θα μένετε), και το αργότερο κατά τις 12.30 ξεκινήστε για το tour στα χωριά, ώστε μέχρι να νύχτωσει να έχετε επιστρέψει στη βάση σας. Αξίζει και η στάση στο Φιλώτι εννοείται για καφεδάκι, αλλά και σε άλλα χωριουδακια όπως η Κορωνος 🙂
Για μπάνιο που αξίζει να πάμε εκεί κοντά; Για φαγητό; Ευχαριστώ πολυ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για μπάνιο που αξίζει να πάμε εκεί κοντά; Για φαγητό; Ευχαριστώ πολυ
Οι παραλίες που είναι σχετικά κοντά σε αυτά τα χωριά (π.χ. Μουτσούνα) τις χτυπάει αρκετά ο αέρας. Προσωπικά δεν είχα κάνει μπάνιο προς τα εκεί και έτσι δεν έχω καλή εικόνα για τις παραλίες εκείνης της πλευράς. Θυμάμαι πάντως την ημέρα που πήγαμε ημερήσια εκδρομή προς Απείρανθο και πέριξ, είχαμε κάνει ένα γρήογορ μπάνιο το απόγευμα στην Πλάκα (στα δυτικά δηλαδή του νησιού) πριν γυρίσουμε στο κατάλυμα που μέναμε. Όσο για το φαγητό, στην Απείρανθο όπου και να φάτε, νομίζω θα φάτε μια χαρά. Το ίδιο και στο Φιλώτι. Δεν θυμάμαι ονόματα τώρα μαγαζιών, αλλά όπου γενικά και να φάγαμε και να ήπιαμε καφέ προς τα εκεί ήταν καλά....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για μπάνιο που αξίζει να πάμε εκεί κοντά; Για φαγητό; Ευχαριστώ πολυ
Είχαμε κάνει μπάνιο στη γνωστή παραλία Χαβάη, αρκετά σχετική με το δρόμο που οδηγεί στα χωριά.
Για φαγητό συμφωνώ με τον @thanos75 ,είναι καλή η ποιότητα, αν και τα δυνατά χαρτιά του νησιού δεν είναι νομίζω στα ορεινά χωριά.
Στο Φιλώτι οπωσδήποτε στάση για γλυκό, συγκεκριμένα γαλακτομπούρεκο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είχαμε κάνει μπάνιο στη γνωστή παραλία Χαβάη, αρκετά σχετική με το δρόμο που οδηγεί στα χωριά.
Για φαγητό συμφωνώ με τον @thanos75 ,είναι καλή η ποιότητα, αν και τα δυνατά χαρτιά του νησιού δεν είναι νομίζω στα ορεινά χωριά.
Στο Φιλώτι οπωσδήποτε στάση για γλυκό, συγκεκριμένα γαλακτομπούρεκο.
Η Χαβάη είναι πραγματικά εκπληκτική παραλία (και τι ωραίο κεδροδασος που έχει!). Συστηνεται ανεπιφύλακτα! Πάντως να τονίσω για τη φίλη Τania79 ότι και η Χαβάη είναι στο δυτικό άξονα του νησιού (δεν είναι δηλαδή ιδιαίτερα κοντά σε Απειρανθο κ Φιλώτι).
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Καλημέρα παιδιά !
Αποφάσισα διακοπές στην Νάξο για 2 με 9 Σεπτεμβρίου. Τι γίνεται με τις παραλίες της Νάξου μπορείς να βρεις παραλία με ξαπλώστρα μέχρι 8 ευρώ το σετ (ομπρέλα + ξαπλώστρα) ή είναι σε όλες από 10 ευρω και πάνω...Έχω διαβάσει για ξαπλώστρες 15 και 20 ευρώ. Μόνος μου θα πάω και 10 και 15 Ευρώ είναι ακριβά για μένα ένα άτομο να δίνω τις 6 με 7 ημέρες που θα κάτσω...Αλλιώς σκέφτομαι να πάω Σκιάθος που ίσως είναι λίγο πιο φθηνά..
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
7.803
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
... Έμαθα πως έχει και 100αρικα :mad::mad::mad::mad:
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
45
Likes
290
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
... Έμαθα πως έχει και 100αρικα :mad::mad::mad::mad:
Καλημέρα

Ήμουν τον 7-14 Αύγουστου.
Στις κοσμικές" παραλίες Άγιο Προκόπιο και Αγία Άννα, στα beach bar η ενοικίαση ομπρέλα και 2 ξαπλώστρες είχε χρώση 25-35 ευρώ (ανάλογα τη σειρά), και σε μερικά απαιτούσαν και μίνιμουμ κατανάλωση 20 ευρώ.
Πέρα από τη χρέωση, το χειρότερο ήταν ότι οι ομπρέλες ήταν η μία πάνω στην άλλη, χωρίς να μπορείς επί της ουσίας να απολαύσεις το μπάνιο σου και την υπηρεσία που σου παρέχουν.
Φαντάζομαι τώρα Σεπτέμβριο θα έχουν πέσει οι τιμές.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
1.654
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στην Πλάκα τον Ιούλιο είχε 15 ευρώ το σετ.
 

Paso

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας παιδιά! Φέτος σκεφτόμαστε για Νάξο. Πόσες μέρες είναι ιδανικές για να την γυρίσουμε; Θα πάμε για 7 μέρες. Σε πιο άλλο νησι κοντά θα μπορούσαμε να πάμε; Θα έχουμε αμάξι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.691
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom