Ιταλία Νάπολη-Σικελια

ntintikα

Member
Μηνύματα
34
Likes
32
Καλησπέρα σε όλους!!!! Κοιτάζοντας για τις καλοκαιρινές διακοπές, σκεφτήκαμε ένα πρόγραμμα, βέβαια δε ξέρω πόσο εφικτό είναι και για αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας. Σκεφτόμαστε Νάπολη 3 μέρες και από εκεί μια εβδομάδα Σικελία. Η ερώτηση μου είναι ξέρεις κάνεις αν υπάρχει πλοίο απευθείας από Νάπολη για Σικελία κι αν ναι εταιρείες; Θέλουμε να αποφύγουμε την ενοικίαση αυτοκινήτου
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Υπαρχει φτηνη πτηση (περυσινη τιμη γυρω στα €20) απο Ναπολη για Κατανια με τη Ryan, αυτη ειχαμε παρει περυσι το καλοκαιρι. Πλοιο εχει για Παλερμο, και απο Σαλερνο εχει για Μεσινα/Παλερμο.
 

ntintikα

Member
Μηνύματα
34
Likes
32
Υπαρχει φτηνη πτηση (περυσινη τιμη γυρω στα €20) απο Ναπολη για Κατανια με τη Ryan, αυτη ειχαμε παρει περυσι το καλοκαιρι. Πλοιο εχει για Παλερμο, και απο Σαλερνο εχει για Μεσινα/Παλερμο.
Ευχαριστώ πολύυυυ
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Υπάρχει και η trenitalia, δηλαδή μπορείς να πας και με το τρένο εάν δεν βαριέσαι να κάνεις 7-8 ώρες ταξίδι. Το κάναμε το 2018 από Νάπολη προς Κατάνια 7μιση ώρες για την εμπειρία. Είχαμε κλείσει από δύο-τρεις μήνες τα εισιτήρια με κόστος 9 ευρώ το άτομο one way. Βέβαια, θα μου πείτε πως μπορείς να πας σε νησί με το τρένο... όταν φτάσαμε απέναντι από τη Μεσίνα, το τρένο μπήκε σε ανοιχτοί πλοίο με ράγες. Οι επιβάτες ανέβηκαν στο κατάστρωμα το πλοίου, η διαδρομή ήταν γύρω στο τέταρτο, και όταν το πλοίο έφτανε στη Μεσίνα, με ανακοίνωση μας μάζεψαν πάλι στο τρένο όπου συνέχισε τη διαδρομή. Είχαμε πάει Αύγουστο και φάγαμε μια ζέστη που δεν περιγράφεται, αλλά ήταν ωραία η εμπειρία! 20180808_151400.jpg
 

ntintikα

Member
Μηνύματα
34
Likes
32
Υπάρχει και η trenitalia, δηλαδή μπορείς να πας και με το τρένο εάν δεν βαριέσαι να κάνεις 7-8 ώρες ταξίδι. Το κάναμε το 2018 από Νάπολη προς Κατάνια 7μιση ώρες για την εμπειρία. Είχαμε κλείσει από δύο-τρεις μήνες τα εισιτήρια με κόστος 9 ευρώ το άτομο one way. Βέβαια, θα μου πείτε πως μπορείς να πας σε νησί με το τρένο... όταν φτάσαμε απέναντι από τη Μεσίνα, το τρένο μπήκε σε ανοιχτοί πλοίο με ράγες. Οι επιβάτες ανέβηκαν στο κατάστρωμα το πλοίου, η διαδρομή ήταν γύρω στο τέταρτο, και όταν το πλοίο έφτανε στη Μεσίνα, με ανακοίνωση μας μάζεψαν πάλι στο τρένο όπου συνέχισε τη διαδρομή. Είχαμε πάει Αύγουστο και φάγαμε μια ζέστη που δεν περιγράφεται, αλλά ήταν ωραία η εμπειρία! View attachment 427793
Ααααα τέλεια. Ξέρουμε ότι μπορεί να ταλαιπωρηθουμε αλλά δε μας πειράζει! Αυγούστο κ εμείς λέμε. Σικελία αξίζει για καλοκαίρι σωστά;
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ναι, αξίζει αλλά να ξέρεις ότι θα ταλαιπωρηθείτε από τη ζέστη... ο συνδυασμός υψηλής θερμοκρασίας και υψηλής υγρασίας είναι φοβερός!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.. ο συνδυασμός υψηλής θερμοκρασίας και υψηλής υγρασίας είναι φοβερός!
τα καλοκαιρια ειναι χαρακτηριστικη αντιθετα η ελλειψη υγρασιας εως και <15% λογω νοτιων ανεμων που κυριαρχουν στο νησι. δηλ καλοκαιρι= ζεστη κ ξηρο κλιμα, τυπικο της Μεσογειου.
πως μπορείς να πας σε νησί με το τρένο...
αυτο γινεται απο το 1866.. οι επιβατες δε δεν υποχρεουνται να βγουν απο το τραινο.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλησπερα, εχει κανεις καμια ιδεα πως γυριζει απο Παλερμο Ελλαδα 17 Ιουνίου; Συγκεκριμένα προς Πρεβεζα, Κερκυρα, Αθηνα, Θεσσαλονικη.... με τη μικροτερη ταλαιπωρια... ισως Κατάνη με λεωφορείο και μετα Ελλάδα;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα, εχει κανεις καμια ιδεα πως γυριζει απο Παλερμο Ελλαδα 17 Ιουνίου; Συγκεκριμένα προς Πρεβεζα, Κερκυρα, Αθηνα, Θεσσαλονικη.... με τη μικροτερη ταλαιπωρια... ισως Κατάνη με λεωφορείο και μετα Ελλάδα;
αν το κοστος οπως τα γραφεις δεν ειναι στις παραμετρους απλα πληρωνεις κανα 200ρι κ πας μεσω Μιλανου, Ρωμης. αν εχει σημασια το κοστος πας 16 η 20/6 απευθειας με βολοτεα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ευχαριστω για την απαντηση... ψαχνω συγνεγκριμενη επιστροφή 17 το πολυ 18... μαλλον συμφερει μεσω Ρωμης... ή Μιλανο...
 
Μηνύματα
11
Likes
6
Νάπολη καντο 2 ημέρες οι 3 μερες ειναι υπεραρκετες νομίζω.
Είχα παει περισυ και τα είδα όλα σε 1 μερα σχεδόν.
Οι υπολοιπες ηταν στην Αμαλφιτανα που ηταν ΤΕΛΕΙΑ
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Νάπολη καντο 2 ημέρες οι 3 μερες ειναι υπεραρκετες νομίζω.
Είχα παει περισυ και τα είδα όλα σε 1 μερα σχεδόν.
Οι υπολοιπες ηταν στην Αμαλφιτανα που ηταν ΤΕΛΕΙΑ
Με τόσα πράγματα που έχει να δεις στη Νάπολη, μου κάνει εντύπωση που τα είδες όλα σε 1 μέρα. Μπορείς να γράψεις επιγραμματικά τι επισκέφθηκες; Για να έχει και μια ιδέα το μέλος που ρώτησε τι άφησες έξω.

Είχα μείνει 5 μέρες στην πόλη και βάζοντας και τους κοντινούς αρχαιολογικούς χώρους και Βεζούβιο, δεν κατάφερα να επισκεφθώ ότι ήθελα στην πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.878
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom