Νέα Μπριγάδα Αλληλεγγύης στην Κούβα

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Ο Ελληνοκουβανικός Σύνδεσμος Φιλίας και Αλληλεγγύης και το Κουβανικό Ινστιτούτο Φιλίας των Λαών (ICAP) διοργανώνουν για τους φίλους της Κούβας και της Επανάστασής της μπριγάδα αλληλεγγύης στην Κούβα από τις 25 Οκτώβρη μέχρι τις 8 Νοέμβρη 2009. Περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα του Ελληνοκουβανικού, 210.8214.916 (Δευτέρα - Πέμπτη 6-9 μ.μ.) και 6972694950.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Τώρα εγώ φταίω να τα παρατήσω όλα και να πάω?Πήγαν περσυ φίλοι μου και πέρασαν σούπερ!!:clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.883
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
απορία:
ελλην πολίτης με ελληνικό διαβατήριο ταξιδεύει στην Κούβα, πχ για την μπριγάδα.
Μετά από 2 έτη επιθυμεί να επισκεφτεί και την πατρίδα του καπιταλισμού ΗΠΑ.
Μπορεί να το πράξει άφοβα η θα τον κοιτούνε περίεργα,τουλάχιστον οι αρμόδιες αμερικανικές αρχές:roll: Μπορεί και να τον στείλου πίσω πακέτο, και να αρνηθούν την είσοδό του λόγω αυτου του ταξιδιού στην Κούβα;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
θανο , στη εισοδο και εξοδο στη Κουβα δεν σου σφραγιζουν το διαβατηριο οποτε το ταξιδι δεν φαινεται πουθενα ...
Πηγαινε αφοβα .....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Αλληλεγγύη στη σοσιαλιστική Κούβα κατά του ιμπεριαλιστικού εμπάργκο των Αμερικάνών....... αυτό κάνεις Χριστίνα.
το ξέρω μωρέ μη βαράς... it was an inside joke... για τη σάπι ;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επειδή θα βρίσκομαι Κούβα μέσα στις συγκεκριμένες ημερομηνίες αλλά είμαι και κάπως άσχετος περί του θέματος, μπορείτε να μου πείτε καμιά λεπτομέρεια παραπάνω για το συγκεκριμένο γεγονός; Ευχαριστώ παιδιά!
 

LINDA

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επειδή θα βρίσκομαι Κούβα μέσα στις συγκεκριμένες ημερομηνίες αλλά είμαι και κάπως άσχετος περί του θέματος, μπορείτε να μου πείτε καμιά λεπτομέρεια παραπάνω για το συγκεκριμένο γεγονός; Ευχαριστώ παιδιά!


Αντώνη θα πάς στη μπριγάδα? ή ανεξάρτητος ?για να σε ενημερώσω!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
απορία:
ελλην πολίτης με ελληνικό διαβατήριο ταξιδεύει στην Κούβα, πχ για την μπριγάδα.
Μετά από 2 έτη επιθυμεί να επισκεφτεί και την πατρίδα του καπιταλισμού ΗΠΑ.
Μπορεί να το πράξει άφοβα η θα τον κοιτούνε περίεργα,τουλάχιστον οι αρμόδιες αμερικανικές αρχές:roll: Μπορεί και να τον στείλου πίσω πακέτο, και να αρνηθούν την είσοδό του λόγω αυτου του ταξιδιού στην Κούβα;

θανο , στη εισοδο και εξοδο στη Κουβα δεν σου σφραγιζουν το διαβατηριο οποτε το ταξιδι δεν φαινεται πουθενα ...
Πηγαινε αφοβα .....


Αν πας με εθελοντική βίζα, στο σφραγίζουν το διαβατήριο, δε σφραγίζονται μόνο οι τουριστικές βίζες. Καλό είναι να δεις τι βίζα βάζουν στις μπριγάδες. Εμένα για άλλου τύπου εθελοντική δράση στην Κούβα μου βάλανε προ πολλών ετών (άνω των 10) μια μεγαλοπρεπέστατη βίζα στο διαβατήριο.

Οι ΗΠΑ μπορεί και να σου αρνηθούν τη βίζα, μπορεί και όχι (το πιθανότερο είναι να μην την αρνηθούν), αλλά εξήγηση δεν πρόκειται να σου δώσουν έτσι κι αλλιώς, δεν είναι υποχρεωμένοι. Η πιο απλή λύση είναι να αλλάξεις διαβατήριο όταν έρθει η ώρα να πας στις ΗΠΑ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη θα πάς στη μπριγάδα? ή ανεξάρτητος ?για να σε ενημερώσω!!!
Συγνώμη που άργησα τόσο ν'απαντήσω, δεν ξέρω πως μου διέφυγε...
Λοιπόν, άλλαξαν οι ημερομηνίες που θα πάμε Κούβα, οπότε δε νομίζω να βγούν μέσα σ'αυτές που γίνεται αυτό το γεγονός...δυστυχώς και ακόμα δεν ξέρω τις νέες ακριβής ημερομηνίες που θα πάει το γκρούπ μας (είμαστε γκρούπ αλλά δικό μας, το κανονίσαμε εμείς, όχι πρακτορείο).
Ευχαριστώ πάντως!
 

LINDA

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Λοιπόν, άλλαξαν οι ημερομηνίες που θα πάμε Κούβα, οπότε δε νομίζω να βγούν μέσα σ'αυτές που γίνεται αυτό το γεγονός...δυστυχώς και ακόμα δεν ξέρω τις νέες ακριβής ημερομηνίες που θα πάει το γκρούπ μας (είμαστε γκρούπ αλλά δικό μας, το κανονίσαμε εμείς, όχι πρακτορείο).
Ευχαριστώ πάντως![/quote]

Αν θέλεις μπορώ να σου πω μερικά πραγματα για το ταξίδι σου στη Κούβα, να μερικές συμβουλές:
1. Πάρε αδιάβροχο
2. Ψωνισε οπωσδήποτε την μπλέ HAVANA CLUB
3. Μην πάρεις πουρα απο πλανόδιους
4. Να επισκεφθεις το παζάρι στη Αβάνα για να ψωνισεις σουβενιρ, πίνακες απο φοιτητές των καλών τεχνών, καπέλα, μουσικά όργανα ,κοσμήματα απο φασόλια κουκουτσια κλπ και οπωσδήποτε το κλασσικό κουβανέζικο πουκαμισο και κάνε παζάρια
5.Πιές μοχίτο στη Plaza Cathedral στη Αβάνα.
6. Μην κάνεις πολλά χρηματα συναλλαγμα ειναι ολα φθηνά και παντου υπαρχουν ανταλλακτήρια
7. Πιές άφθονο μοχίτο,cuba libre και daquiri
...θες κι αλλα? ή σε κούρασα?:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.202
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom