ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
οι λογικές τιμές που ζητάς σε καλούτσικα ξενοδοχεία παίζουν κοντά στα 180€... αν κάνεις την υπέρβαση και πας εκεί ή λίγο παραπάνω,
Ναι, δυστυχώς για Manhattan εκεί τα βλέπω. Θα προσπαθήσω να τσιγκουνευτώ λίγο (δεν είμαι των ξενοδοχείων) αλλά λέω να μην φύγω απο την περιοχή.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Δύσκολα θα βρεις για αυτή την περίοδο πιο χαμηλά. Και εγώ με 200 € έχω κλείσει για Σεπτέμβρη.
Μόνο ενδεχόμενα από site κράτησης ξενοδοχείων (booking κτλ) να βρεις κάποια καλύτερη τιμή. Να παρακαλάμε να παραμείνει η ισοτιμία σε αυτά τα επίπεδα γιατί αλλιώς..
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αξίζει επίσης τον κόπο να ρίχνεις που και που καμιά ματιά στο http://www.travelzoo.com/?site=us

Βγάζει ενίοτε καλές προσφορές, απλώς είναι νωρίς ακόμη για Νοέμβρη... Εκτός από ξενοδοχεία προσφέρει επίσης "άρτο και θεάματα":).

Disclaimer: δεν το έχω χρησιμοποιήσει, θα επισκεφτώ τη NY τον Αύγουστο, ίσως το κάνω τότε.
 

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
θέλω να μου λύσετε μια απορία αν γίνεται που αφορά βέβαια όχι μόνο την Νέα Υόρκη αλλα την Αμερική γενικότερα..
Επειδή ζητάνε διεύθυνση που θα μείνεις και εγώ θα έχω περισσότερες διευθύνσεις σε ξενοδοχεια σε αρκετές πόλεις και στους συγγενείς μου που θα μείνω , τι γίνεται τοτε?πειράζει αυτό ?
Γιατί απ ότι ξέρω τη διεύθυνση τη σημειώνεις κιόλας στο χαρτί που σου δίνουν στο αεροπλάνο να συμπληρώσεις....
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Επειδή μάλλον αναφέρεσαι στην αίτηση esta, οι οδηγίες λένε το παρακάτω (το 1ο bullet απαντά στο ερώτημά σου) :
Εισάγετε τον αριθμό και την οδό της τοποθεσίας που θα μείνετε κατά την παραμονή σας στις Ηνωμένες Πολιτείες. Μην συμπεριλαμβάνετε την πόλη και την πολιτεία σε αυτό το πεδίο. Η γραμμή διεύθυνσης 1 είναι προαιρετική για τη συμπλήρωση της αίτησης.

  • Αν έχετε προγραμματίσει πολλές τοποθεσίες, εισάγετε την πρώτη διεύθυνση.
  • Αν η πλήρης διεύθυνση δεν είναι γνωστή, εισάγετε το όνομα του ξενοδοχείου ή της τοποθεσίας που θα επισκεφτείτε. Μπορείτε να ενημερώσετε αυτά τα στοιχεία, μόλις αυτά επιβεβαιωθούν.
  • Αν εγκαταλείψετε τις Ηνωμένες Πολιτείες αμέσως και δεν έχετε διεύθυνση, εισάγετε τις λέξεις ”Σε διέλευση” και την τοποθεσία του τελικού προορισμού σας.
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/WebHelp/helpScreen_el.htm
 

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
Στο χαρτί που δίνουν για να συμπληρώσεις στο αεροπλάνο ,δε ζητάνε διεύθυνση ?
Βασικά επειδή εγώ έχω βίζα που πρέπει να ισχύει ακόμα ,μήπως να βγάλω και esta για καλο και για κακό?
Ευχαριστώ για την απάντηση!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Στο χαρτί που δίνουν για να συμπληρώσεις στο αεροπλάνο ,δε ζητάνε διεύθυνση ?
Βασικά επειδή εγώ έχω βίζα που πρέπει να ισχύει ακόμα ,μήπως να βγάλω και esta για καλο και για κακό?
Ευχαριστώ για την απάντηση!!
Ναι,ζητανε τη διευθυνση.Αμα ισχυει η βιζα γιατι να κανεις εστα?...μην κανεις κινηση πριν σιγουρευτεις για τη βιζα σου και μπλεξεις περισσοτερο τα πραγματα....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.653
Αν εχεις βιζα σε ισχυ, δε χρειαζεται το esta, μη μπεις καν στο κοπο και τα εξοδα.
 

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Η βίζα λήγει το 2015 και την έχω απο το 2005 απο το πρώτο ταξίδι που είχα κάνει στο Λος Άντζελες..
Απλά με βάση τα όσα έχω διαβάσει εδώ κυρίως , ο έλεγχος με esta οταν φτάσεις με το καλό στο αεροδρόμιο είναι πιο χαλαρός σε σχέση με όσους έχουν βίζα...
Δώστε τα φώτα σας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
Να αναφέρω εδώ πως τη βίζα την έβγαλα πριν εννιά χρόνια σε ηλικία 16 ετών όντας ανήλικος δηλαδή...
Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom