ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

vanda

Member
Επόμενο Ταξίδι
Vilnius
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Δυστυχώς αυτό έχει αλλάξει πια. Το εισιτήριο είναι 25 δολάρια το άτομο.
Ωχ, σοβαρά; Ηταν πολύ ωραία όπως ήταν πριν, γιατί μπορούσες να πηγαίνεις όσες φορές ήθελες!

Vicks

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
εαν βρεις φτηνο ξενοδοχείο μείνε
Αν βοηθάει, είχα μείνει στο Capital Hilton, μου το είχε προτείνει φίλη που πήγαινε συχνά, πολύ κεντρικό, άνετο δίκλινο δωμάτιο, το είχα πληρώσει περίπου 130€ για ένα βράδυ.

Nikos1986

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για ενδεχόμενη μονοήμερη εκδρομή Washington?
Την εκδρομή στην Ουάσινγκτον μπορείς να την οργανώσεις και μόνος σου.

Ο κεντρικός σταθμός της Ουάσινγκτον είναι ο Union Station, ο οποίος βρίσκεται λίγο βορειότερα από το Καπιτώλιο (είναι λίγο ανηφόρα μιας και το Καπιτώλιο βρίσκεται σε λοφάκι, αλλά πας με τα πόδια).

Αν αφήσεις τα εξαιρετικά ενδιαφέροντα μουσεία Smithsonian, τα οποία αν και δωρεάν (θα το εκτιμήσεις αυτό) είναι αχανή, τα αξιοθέατα του κέντρου θα τα δεις σε μια πλήρη μέρα.

Σχεδόν όλα (Καπιτώλιο, Λευκός Οίκος, Μνημεία Ουάσινγκτον / Β'ΠΠ / Λίνκολν κλπ, Ford's Theater) βρίσκονται τριγύρω από το μακρόστενο ορθογώνιο πάρκο Mall. Σε αυτό, υπολόγιζε 20 λεπτά περπάτημα από το Καπιτώλιο μέχρι το μνημείο του Ουάσινγκτον και άλλα 20 μέχρι του Λίνκολν.
Αριστερά από το μνημείο του Λίνκολν (που φωτίζεται πολύ ωραία το βράδυ και αποτελεί κλασικό σημείο συνάντησης ντόπιων και επισκεπτών), βρίσκεται το μνημείο του Λούθερ Κινγκ. Από εκεί, περιπατόντας δίπλα από την λιμνούλα Tidal Basin, καταλήγεις στο μνημείο του Τζέφερσον. Αυτό ήταν και εκείνο που μου άρεσε περισσότερο.

Αυτά που σου προτείνω παραπάνω, ουσιαστικά είναι ένας light συνδυασμός των 3 πρώτων ημερών του ταξιδιού που έκανα στην πόλη, λίγο πριν τον κορονοϊό. Ρίξε μια ματιά εδώ.
Γενικά, η πόλη είναι επίπεδη και αυτό βοηθά πολύ στο να τη γυρίσεις με τα πόδια.

Για φαγητό, έχει πολλά εστιατόρια πίσω από το Λευκό Οίκο και γύρω από το Ford's Theater.

Νομίζω υπάρχουν γρήγορα τρένα που κάνουν τη διαδρομή, που λέγονται Acela. Ρίξε μια ματιά στο site της Amtrak.

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.397
Μέλη
37.150
Νεότερο μέλος
filitsad

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα