ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τόσο χάλια είναι; Επειδή οι επιλογές μου είναι ή Χριστούγεννα ή τέλη Ιουλίου Αύγουστο άρχισα να βλέπω θετικά το καλοκαίρι. Τα Χριστούγεννα τα εισιτήρια ήταν ακριβότερα, το ίδιο και τα ξενοδοχεία καθώς η Νεα Υόρκη είναι δημοφιλής για Χριστούγεννα και για τους Αμερικάνους. Εισιτήρια για καλοκαίρι βρίσκεις σε καλύτερες τιμές, το ίδιο και ξενοδοχεία. Όμως διάβασα ότι το καλοκαίρι η υγρασία είναι ανυπόφορη και δεν ξέρω τι να περιμένω. Όσοι πήγαν χειμώνα μου είπαν για το ανυπόφορο κρύο, το καλοκαίρι αποπνιχτική ατμόσφαιρα, Άνοιξη Σεπτέμβρη να πάω δύσκολο ως ακατόρθωτο. Τόσο χάλια είναι τέλη Ιουλίου-Αύγουστο;
Αναγκαστικά είχα πάει μέσα Αυγούστου και δεν άντεχα τις συνθήκες. Απ' τη μία η κούραση από το jetlag, απ' την άλλη το πολύ περπάτημα που πάντα κάνω, δεν ήταν πολύ ευχάριστος συνδυασμός μαζί με τη ζέστη κ την υγρασία. Ήταν αποπνικτικά για μένα.
Σίγουρα δεν αποτελεί εντελώς αποτρεπτικό παράγοντα για την επίσκεψη εκεί, αλλά καλό είναι να το έχει κάποιος υπόψιν του.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
277
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Κι οι δικές μου επιλογές ήταν Χριστούγεννα ή Καλοκαίρι. Τελικά επέλεξα το Καλοκαίρι γιατί τη ζέστη κουτσά στραβά την παλεύω, το κρύο όχι. Άσε που τα τελευταία δύο χρόνια τον χειμώνα είχαν πολλές ακυρώσεις πτήσεων λόγω χιονιά, το Καλοκαίρι ευτυχώς δεν έχει τέτοια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τόσο χάλια είναι; Επειδή οι επιλογές μου είναι ή Χριστούγεννα ή τέλη Ιουλίου Αύγουστο άρχισα να βλέπω θετικά το καλοκαίρι. Τα Χριστούγεννα τα εισιτήρια ήταν ακριβότερα, το ίδιο και τα ξενοδοχεία καθώς η Νεα Υόρκη είναι δημοφιλής για Χριστούγεννα και για τους Αμερικάνους. Εισιτήρια για καλοκαίρι βρίσκεις σε καλύτερες τιμές, το ίδιο και ξενοδοχεία. Όμως διάβασα ότι το καλοκαίρι η υγρασία είναι ανυπόφορη και δεν ξέρω τι να περιμένω. Όσοι πήγαν χειμώνα μου είπαν για το ανυπόφορο κρύο, το καλοκαίρι αποπνιχτική ατμόσφαιρα, Άνοιξη Σεπτέμβρη να πάω δύσκολο ως ακατόρθωτο. Τόσο χάλια είναι τέλη Ιουλίου-Αύγουστο;
Ιούλιο μήνα για μένα ήταν πολύ ευχάριστα. Σίγουρα πιο ευχάριστα από ελληνικά νησιά.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ιούλιο μήνα για μένα ήταν πολύ ευχάριστα. Σίγουρα πιο ευχάριστα από ελληνικά νησιά.
Στα δεύτερα βέβαια ρίχνεις κι ένα ωραίο μπανάκι να δροσιστείς αν θες. Αλλιώς, λίμνες του Central Park μαζί με τα παπάκια :bleh:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
Τόσο χάλια είναι; Επειδή οι επιλογές μου είναι ή Χριστούγεννα ή τέλη Ιουλίου Αύγουστο άρχισα να βλέπω θετικά το καλοκαίρι. Τα Χριστούγεννα τα εισιτήρια ήταν ακριβότερα, το ίδιο και τα ξενοδοχεία καθώς η Νεα Υόρκη είναι δημοφιλής για Χριστούγεννα και για τους Αμερικάνους. Εισιτήρια για καλοκαίρι βρίσκεις σε καλύτερες τιμές, το ίδιο και ξενοδοχεία. Όμως διάβασα ότι το καλοκαίρι η υγρασία είναι ανυπόφορη και δεν ξέρω τι να περιμένω. Όσοι πήγαν χειμώνα μου είπαν για το ανυπόφορο κρύο, το καλοκαίρι αποπνιχτική ατμόσφαιρα, Άνοιξη Σεπτέμβρη να πάω δύσκολο ως ακατόρθωτο. Τόσο χάλια είναι τέλη Ιουλίου-Αύγουστο;
Κάθε χρονιά είναι διαφορετική όπως και κάθε οργανισμός βιώνει διαφορετικά θερμοκρασία,υγρασία κτλ.Τελευταία φορά Ιούλιος/Αύγουστος του 2019 δεν είχα σοβαρό πρόβλημα.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κι οι δικές μου επιλογές ήταν Χριστούγεννα ή Καλοκαίρι. Τελικά επέλεξα το Καλοκαίρι γιατί τη ζέστη κουτσά στραβά την παλεύω, το κρύο όχι. Άσε που τα τελευταία δύο χρόνια τον χειμώνα είχαν πολλές ακυρώσεις πτήσεων λόγω χιονιά, το Καλοκαίρι ευτυχώς δεν έχει τέτοια.
Να και μια άλλη παράμετρος. Οι ακυρώσεις πτήσεων. Αν και φαντάζομαι σε τόσο μεγάλα αεροδρόμια μόνο σε χιονοκαταιγίδες. Γενικά απομακρύνομαι από το χειμώνα. Θυμήθηκα και την εκπομπή του Δευκαλίωνα με τον traveler που καταλήγουν στο Φθινόπωρο, Άνοιξη, Καλοκαίρι, Χειμώνας (σειρά καλύτερης εποχής επίσκεψης). Απλά αυτό το Χριστούγεννα Νέα Υόρκη ήταν απωθημένο της μικρής μου όμως οι τιμές είναι στο Θεό. Άσε που ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν ξεμπερδέψαμε με το κορονοιό εντελώς το χειμώνα. Θα κοιτάξω και για Πάσχα όμως δυστυχώς μόνο εγώ έχω άδεια και η Νέα Υόρκη χρειάζεται το λιγότερο 8 διανυκτερεύσεις αν θες να δεις και κανένα μουσείο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Να και μια άλλη παράμετρος. Οι ακυρώσεις πτήσεων. Αν και φαντάζομαι σε τόσο μεγάλα αεροδρόμια μόνο σε χιονοκαταιγίδες. Γενικά απομακρύνομαι από το χειμώνα. Θυμήθηκα και την εκπομπή του Δευκαλίωνα με τον traveler που καταλήγουν στο Φθινόπωρο, Άνοιξη, Καλοκαίρι, Χειμώνας (σειρά καλύτερης εποχής επίσκεψης). Απλά αυτό το Χριστούγεννα Νέα Υόρκη ήταν απωθημένο της μικρής μου όμως οι τιμές είναι στο Θεό. Άσε που ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν ξεμπερδέψαμε με το κορονοιό εντελώς το χειμώνα. Θα κοιτάξω και για Πάσχα όμως δυστυχώς μόνο εγώ έχω άδεια και η Νέα Υόρκη χρειάζεται το λιγότερο 8 διανυκτερεύσεις αν θες να δεις και κανένα μουσείο.
Οποτε και να πατε θα το χαρείτε και θα υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά.. Σχετικά με τις τιμές, δε ξέρω τι γίνεται τώρα λόγω κορονοιου αλλά από το 2013 ως το 2019 που το παρακολουθούσα, οι τιμές Χριστούγεννα ήταν πάντα πολυ φθηνοτερες σε σχέση με ιουλιο-αυγουστο που είναι γενικά η ακριβότερη περίοδος. Δύο φορές που πήγαμε Αύγουστο λίγο πιο νορμάλ τιμες είχαμε βρει μεσα Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη.. ο καιρός την μια φορά ήταν μια χαρά, την άλλη είχε μέρες που οι 30 βαθμοί ήταν σαν 45.
Τα Χριστούγεννα από την άλλη είναι μαγική περίοδος, και αν δεν έχεις μικρά παιδιά που θα επηρεαστούν περισσότερο, με καλό ντύσιμο δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα..
Αν τα καταφερεις για Πάσχα πάντως είναι η καλύτερη περίοδος για να απολαύσεις αξιοθέατα και βόλτες, κυρίως σε πρώτο ταξίδι. Θυμάμαι ότι Απρίλη που είχαμε πάει μια χρονιά πετύχαμε τα πιο φθηνα εισιτήρια με απευθειας πτήση, και καιρό ιδανικο..
Τελευταία φορά πήγαμε τον Ιούνιο του 19 και ήταν επίσης άψογος ο καιρός και πολύ φθηνά τα εισιτήρια αλλά μας είπαν ότι 2βδομαδες πριν πάμε έβρεχε συνέχεια..οπότε είναι και θέμα τύχης..
Γενικά μη σε αποθαρρύνει ο καιρός, δες πότε θα μπορέσετε να μείνετε περισσότερες μέρες και πότε βρίσκετε πιο οικονομικά εισιτήρια και ξενοδοχεία.. Να περάσετε πολύ όμορφα!
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Καλησπέρα. Μόλις επέστρεψα από Νέα Υόρκη και θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες πληροφορίες γύρω από τα κινητά και το ίντερνετ ( που όταν έψαχνα πριν πάω δεν βρήκα ικανοποιητικές απαντήσεις).
Από πολλούς είχα ακούσει ότι καλύπτεται όλη η πόλη από free wifi. Ως ένα βαθμό ισχύει, έχουν αναμεταδότες σε αρκετές διασταυρώσεις στο Μανχάταν και λιγότερους στα υπόλοιπα Boroughs. Βέβαια, όταν απομακρυνθείς περπατώντας, χάνεται. Πρέπει να μείνεις στάσιμος. Επίσης, τα πάρκα συνήθως δεν καλύπτονται. Οι σταθμοί του subway έχουν δωρεάν wifi αλλά όχι στα τούνελ εν κινήσει. Τα αστικά (και υπεραστικά) λεωφορεία έχουν wifi (και θήρες USB). Τα περισσότερα αξιοθέατα έχουν, εκτός από τους ζωολογικούς κήπους. Εδώ μπορείτε να βρείτε χάρτη LinkNYC.
Εκτός από αυτές τις επιλογές υπάρχει και άλλη μια λύση που χρησιμοποιήσαμε εμείς. Παραγγείλαμε από το ίντερνετ την esim κάρτα για το κινητό (esim έχουν τα iphone και τα Samsung από το S20 και πάνω αλλά και τα Google Pixel) με 13,5 ευρώ σου δίνει 5GB για 21 μέρες και σου στέλνουν αμέσως με email να σκανάρεις τον κωδικό QR. Έχει και πολλές άλλες επιλογές σε διάρκεια και όγκο δεδομένων και σε συνδυασμό με ομιλία. Εμείς πήραμε από Globalesim https://globalesim.app/. Έχει και μερικά site που κάνουν συγκρίσεις και με άλλες καλές εταιρίες. Με τη δική μας όλα δούλεψαν καλά.( δίνει και τη δυνατότητα να φορτώσεις και άλλα δεδομένα αν σου τελειώσουν). Ελπίζω να είναι χρήσιμα όλα αυτά!
 

Pascal8

Member
Μηνύματα
8
Likes
15
Καλησπέρα σε όλους μέσα Ιουνίου είναι να κάνουμε το μεγάλο ταξίδι αφού μας τα χάλασε ο ιός πριν 2 χρόνια. Έχω αρκετές ερωτήσεις και ένα πρόγραμμα που σκέφτομαι και θέλω βοήθεια. θα πάμε με τη σύζυγο και το παιδί κοντά στα 10.
Έχω βγάλει εισιτήρια εστα διαβατήρια και ξενοδοχείο.
Έχω κλείσει σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο στην 5 th avenue με ένα king size τους πήρα τηλ όταν το έκλεισα και μου λένε πως αν χωρατε και οι 3 δεν υπάρχει πρόβλημα από εμας, τους έστειλα και ένα μήνυμα τώρα που φτάνει ο καιρός και μου λένε πως το king size είναι για 2 άτομα υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν πρόβλημα όταν πάμε ; Το θέμα είναι πως το έκλεισα κοντά στα 150 τη βραδιά και τώρα έχει σχεδόν τα διπλάσια.

το πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι
1. Rockefeller centre , time square , broadway
2. Central Park + zoo museum of natural history
3. 9/11 memorial, the oculus ,cathedral , noho east village , little Italy , Chinatown , Wall Street
4. Midtown Manhattan , high line , east village
5. Statue of Liberty, Ellis island, battery park , grand central station
6. Bruklin bridge, Chelsea market, high line , Hudson yards
7. Empire State Building , intrepid air and space museum
8. One world observatory , madison square garden, Madame Tussaud’s. Greenwich village & Washington square garden.
9. Woodbury outlet

σκεφτομαι να ανέβουμε στους ουρανοξύστες rockefeller και Empire State ένα πρωί ένα το απόγευμα.
Επίσης να πάμε από jfk στο ξένοδοχειο με το μέτρο γιατί ζητάνε 70 δολ για να μας πάνε τα οποία θεωρώ πολλά. Να τα δώσω όταν θα γυρίσουμε που θα έχουμε και βαλίτσες.Ποιος είναι ο ποιο εύκολος τρόπος ;
Το Woodbury outlet αξίζει θελουμε να ψωνίσουμε αρκετά αν βρούμε εξαιρετικές τιμές ;

επισης σκέφτομαι να παρω το New York pass για 7 αξιοθέατα βγαίνει και για τους 3λίγο πάνω από 500 για τα
rockefeler centre
Museum of natural history
Statue of Liberty
Empire State
intrepid air and space museum
Woodbury outlet
Madame Tussaud’s

επίσης υπάρχει κάποια ώρα μέρα που προτείνετενα μην παω κάπου πχ για το άγαλμα της ελευθερίας πιστεύω το ΣΚ θα έχει περισσότερο κόσμο όποτε σκέφτομαι για καθημερινή.
Θα ήθελα να δούμε και κάνα αγώνα πχ hokey αλλά εκείνο το διάστημα δεν βρήκα κάτι σε λογικά ποσά .

Γνώμες απόψεις οποία βοήθεια δεκτή .
Το ταξίδι είναι 11 μερες ευχαριστώ.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Απλές και λιτές ερωτήσεις ..... Ωραίο πλάνο.Προχώρα το.
 
D

Delmem38110

Guest
επισης σκέφτομαι να παρω το New York pass για 7 αξιοθέατα βγαίνει και για τους 3λίγο πάνω από 500
το new york pass παρτο για 7 η 10 μέρες. και μόνο το δικαίωμα που σου δίνει να παίρνεις το λεωφορείο τους και να μετακινείσαι πάνω κάτω φτάνει.
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους μέσα Ιουνίου είναι να κάνουμε το μεγάλο ταξίδι αφού μας τα χάλασε ο ιός πριν 2 χρόνια. Έχω αρκετές ερωτήσεις και ένα πρόγραμμα που σκέφτομαι και θέλω βοήθεια. θα πάμε με τη σύζυγο και το παιδί κοντά στα 10.
Έχω βγάλει εισιτήρια εστα διαβατήρια και ξενοδοχείο.
Έχω κλείσει σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο στην 5 th avenue με ένα king size τους πήρα τηλ όταν το έκλεισα και μου λένε πως αν χωρατε και οι 3 δεν υπάρχει πρόβλημα από εμας, τους έστειλα και ένα μήνυμα τώρα που φτάνει ο καιρός και μου λένε πως το king size είναι για 2 άτομα υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν πρόβλημα όταν πάμε ; Το θέμα είναι πως το έκλεισα κοντά στα 150 τη βραδιά και τώρα έχει σχεδόν τα διπλάσια.

το πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι
1. Rockefeller centre , time square , broadway
2. Central Park + zoo museum of natural history
3. 9/11 memorial, the oculus ,cathedral , noho east village , little Italy , Chinatown , Wall Street
4. Midtown Manhattan , high line , east village
5. Statue of Liberty, Ellis island, battery park , grand central station
6. Bruklin bridge, Chelsea market, high line , Hudson yards
7. Empire State Building , intrepid air and space museum
8. One world observatory , madison square garden, Madame Tussaud’s. Greenwich village & Washington square garden.
9. Woodbury outlet

σκεφτομαι να ανέβουμε στους ουρανοξύστες rockefeller και Empire State ένα πρωί ένα το απόγευμα.
Επίσης να πάμε από jfk στο ξένοδοχειο με το μέτρο γιατί ζητάνε 70 δολ για να μας πάνε τα οποία θεωρώ πολλά. Να τα δώσω όταν θα γυρίσουμε που θα έχουμε και βαλίτσες.Ποιος είναι ο ποιο εύκολος τρόπος ;
Το Woodbury outlet αξίζει θελουμε να ψωνίσουμε αρκετά αν βρούμε εξαιρετικές τιμές ;

επισης σκέφτομαι να παρω το New York pass για 7 αξιοθέατα βγαίνει και για τους 3λίγο πάνω από 500 για τα
rockefeler centre
Museum of natural history
Statue of Liberty
Empire State
intrepid air and space museum
Woodbury outlet
Madame Tussaud’s

επίσης υπάρχει κάποια ώρα μέρα που προτείνετενα μην παω κάπου πχ για το άγαλμα της ελευθερίας πιστεύω το ΣΚ θα έχει περισσότερο κόσμο όποτε σκέφτομαι για καθημερινή.
Θα ήθελα να δούμε και κάνα αγώνα πχ hokey αλλά εκείνο το διάστημα δεν βρήκα κάτι σε λογικά ποσά .

Γνώμες απόψεις οποία βοήθεια δεκτή .
Το ταξίδι είναι 11 μερες ευχαριστώ.
Θα σου πω να κάνεις ΣΙΓΟΥΡΑ όπως το λες τους ουρανοξύστες. Δηλαδή ένα μέρα, ένα βράδυ. Κατά τα άλλα προχώρα όπως είσαι.
(τσέκαρε και το Summit One Vanderbilt, δεν έχω ξαναπάει από τότε που έγινε αλλά φαίνεται καλή εμπειρία)
Επίσης βγείτε και λίγο πιο έξω... Π.χ. Brooklyn και Harlem (που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom