ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αντί για ουρανοξύστες και 60-70δολλαρα για θέες, προτείνω και το flynyon, βόλτα με ελικόπτερο γύρω από το Μανχατταν. Μπορεί να ακούγεται high, αλλά απίστευτα προσιτό για αυτό που προσφέρει.

Πριν 4 χρόνια έκανε $200 το μισάωρο, τώρα βλέπω έχει $220 τα 18 λεπτά που δεν πάει πάνω από το central park, αλλά και πάλι τα αξίζει τα λεφτά του, κάνεις μια βόλτα με το ελικόπτερο και δεν πας σε κανένα ουρανοξύστη, που για εμένα είναι χάσιμο χρημάτων και χρόνου.

Γιατί να βλέπεις μια στατική εικόνα, όταν με σχεδόν παρόμοια λεφτά (αν σκεφτεί κανείς ότι κάποιος θα επισκεφτεί 3 ουρανοξύστες) μπορείς να έχεις μια κινούμενη εικόνα;;

Screenshots από βίντεο τα παρακάτω

IMG_8020.JPG


IMG_8017.JPG


IMG_8370.jpg



Με κλειστές πόρτες είναι ακόμα πιο προσιτή τιμή.
 
Last edited:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Eγώ το Woodbury θα το έβαζα 2-3 μέρα. Ο λόγος ειναι απλός, εχει τόσο καλές προσφορές που αν πατε προς τις τελευταίες μέρες μπορεί να δείτε πράγματα που ήδη έχετε αγοράσει αλλά σε χαμηλότερες τιμές. Επίσης υπάρχει λεωφορείο που φεύγει απο Port Authority, εχει πολλές φορές μέσα στη μέρα και δεν σου περιορίζει το ωράριο που θα πας. Αυριο μπορώ να σου βάλω link.

Σχετικά με το ελικόπτερο είναι μιά καλή ιδέα. Κοιτάξε στο groupon.com εχουν προσφορές, η φθηνότερη είναι $ 135.

helicopter | Groupon

Με 11 μέρες μήπως να σκεφτείς να βάλεις και μιά μονοήμερη Washington? Παίρνοντας το τουριστικό τρενάκι έξω απο το σταθμό, εχεις μιά εικόνα της πόλης.

Επισης για μεταφορά από/προς αεροδρόμιο κοίταξε για τα πουλμανάκια που κάνουν share ride. Δεν ξέρω αν υφίστανται λόγω κοβιντ, αλλά είναι πολύ βολικά, γιατί σε πάνε και σε πέρνουν απο το σημείο που θες εσύ
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
επισης σκέφτομαι να παρω το New York pass για 7 αξιοθέατα βγαίνει και για τους 3λίγο πάνω από 500 για τα
rockefeler centre
Museum of natural history
Statue of Liberty
Empire State
intrepid air and space museum
Woodbury outlet
Madame Tussaud’s
σε ποια απο αυτα θα πας και τι κόστος έχουν. Το εψαξες ;

Με 11 μέρες μήπως να σκεφτείς να βάλεις και μιά μονοήμερη Washington?
και δυο και τρεις μη σου πω
 
Last edited by a moderator:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Με 11 μέρες μήπως να σκεφτείς να βάλεις και μιά μονοήμερη Washington

και δυο και τρεις μη σου πω
Τελευταία φορά Νέα Υόρκη, πριν τρία χρόνια, έκανα 11 διανυκτερεύσεις. Οπωσδήποτε Washington, την προτείνω ανεπιφύλακτα, με το τρένο είχα πάει, ένα βράδυ έκατσα, άξιζε.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Επίσης βγείτε και λίγο πιο έξω... Π.χ. Brooklyn και Harlem (που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ).
Συμφωνώ απόλυτα! το Μπρούκλιν είναι πολύ ενδιαφέρον μέρος και επίσης προσφέρει πολύ ωραία θεα του νησιού! διασχίστε την Brooklyn Bridge και εξερευνήστε τις γειτονιές, τους Βοτανικούς κήπους και τα υπέροχα εστιατόρια που είναι και πολύ πιο οικονομικά από της NY!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα σε όλους μέσα Ιουνίου είναι να κάνουμε το μεγάλο ταξίδι αφού μας τα χάλασε ο ιός πριν 2 χρόνια. Έχω αρκετές ερωτήσεις και ένα πρόγραμμα που σκέφτομαι και θέλω βοήθεια. θα πάμε με τη σύζυγο και το παιδί κοντά στα 10.
Έχω βγάλει εισιτήρια εστα διαβατήρια και ξενοδοχείο.
Έχω κλείσει σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο στην 5 th avenue με ένα king size τους πήρα τηλ όταν το έκλεισα και μου λένε πως αν χωρατε και οι 3 δεν υπάρχει πρόβλημα από εμας, τους έστειλα και ένα μήνυμα τώρα που φτάνει ο καιρός και μου λένε πως το king size είναι για 2 άτομα υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν πρόβλημα όταν πάμε ; Το θέμα είναι πως το έκλεισα κοντά στα 150 τη βραδιά και τώρα έχει σχεδόν τα διπλάσια.

το πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι
1. Rockefeller centre , time square , broadway
2. Central Park + zoo museum of natural history
3. 9/11 memorial, the oculus ,cathedral , noho east village , little Italy , Chinatown , Wall Street
4. Midtown Manhattan , high line , east village
5. Statue of Liberty, Ellis island, battery park , grand central station
6. Bruklin bridge, Chelsea market, high line , Hudson yards
7. Empire State Building , intrepid air and space museum
8. One world observatory , madison square garden, Madame Tussaud’s. Greenwich village & Washington square garden.
9. Woodbury outlet

σκεφτομαι να ανέβουμε στους ουρανοξύστες rockefeller και Empire State ένα πρωί ένα το απόγευμα.
Επίσης να πάμε από jfk στο ξένοδοχειο με το μέτρο γιατί ζητάνε 70 δολ για να μας πάνε τα οποία θεωρώ πολλά. Να τα δώσω όταν θα γυρίσουμε που θα έχουμε και βαλίτσες.Ποιος είναι ο ποιο εύκολος τρόπος ;
Το Woodbury outlet αξίζει θελουμε να ψωνίσουμε αρκετά αν βρούμε εξαιρετικές τιμές ;

επισης σκέφτομαι να παρω το New York pass για 7 αξιοθέατα βγαίνει και για τους 3λίγο πάνω από 500 για τα
rockefeler centre
Museum of natural history
Statue of Liberty
Empire State
intrepid air and space museum
Woodbury outlet
Madame Tussaud’s

επίσης υπάρχει κάποια ώρα μέρα που προτείνετενα μην παω κάπου πχ για το άγαλμα της ελευθερίας πιστεύω το ΣΚ θα έχει περισσότερο κόσμο όποτε σκέφτομαι για καθημερινή.
Θα ήθελα να δούμε και κάνα αγώνα πχ hokey αλλά εκείνο το διάστημα δεν βρήκα κάτι σε λογικά ποσά .

Γνώμες απόψεις οποία βοήθεια δεκτή .
Το ταξίδι είναι 11 μερες ευχαριστώ.
Θα σου πρότεινα να μην παραλείψεις επίσκεψη στο Μetropolitan Museum of Art ,το λεγόμενο ΜΕΤ!
που είναι το μεγαλύτερο μουσείο της Ν.Υόρκης ΚΑΙ επίσης από τα σπουδαιότερα!πιό αξιόλογα και μεγαλύτερα του κόσμου!!!Δεν "νοείται"κάποιος επισκέπτης να πάει στη Ν.Υόρκη και να δεί οποιοδήποτε άλλο μουσείο παραλείποντας το ΜΕΤ!(εκτός αν γενικά δεν του αρέσουν τα μουσεία,σεβαστό)
Και για το παιδί σου θα το ευχαριστηθεί,έχει άπειρα εκθέματα ...και τομείς ..ασιατικής,ελληνορωμαικής,ισλαμικής,αφρικανικής κλπ τέχνης
Γκούγκλαρε το ...είναι και σε ωραία τοποθεσία! στην 5η λεωφόρο(σ αυτήν που θα βρίσκεστε) στο Central Park!

Επίσης όπως προαναφέρθηκε καλά θάταν να πάρετε μια γεύση από τις γειτονιές του Bruklin(διασχίζοντας την ομώνυμη γέφυρα από το Μανχάταν)
αλλά ΚΑΙ του Harlem(το οποίο συνήθως οι τουρίστες το παραλείπουν και πιστεύω από θέμα χρόνου γιατί οι περισσότεροι πηγαίνουν για λιγότερες μέρες οπότε '"λογικό"να μην το εντάξουν στις προτεραιότητες).Με το μετρό κατεβείτε (δες το χάρτη)στο central harlem όπου θα δείτε και το περιβότητο και με μεγάλη καλλιτεχνική ιστορία Αpollo theater!και θα πάρετε μια γεύση από την τελείως μα τελείως διαφορετική "ατμόσφαιρα"σε σχέση με το ελιτίστικο κεντρικό Μανχάταν ΚΑΙ μπορείτε να συνδιάσετ το Harlem με το βόρειο τμήμα του Central Park!!!δεδομενου ότι το Central Park αν θέλετε να το δείτε.. όλο δεν γίνεται σε μιά "μέρα,"σε μιά επίσκεψη εννοώ
γιατι αφ ενος είναι κουραστικό αλλά θα ειναι και βαρετο και μονότονο,

επίσης το Harlem μπορεί να συνδιασθεί με την επίσκεψη στο περιβόητο και αξιολογότατο πανεπιστημιακό συγκρότημα Columbia!που είναι αμέσως στο βόρειοδυτικό τελείωμα του Central Park πανέμορφα ιστορικά κτίρια(στο κεντρικό θα δείτε και επιγραφές με ελληνικά ονόματα ελλήνων φιλοσόφων)σ έναν επίσης πανέμορφο καταπράσινο προαύλιο χώρο!

οπότε μπορείς να συνδιάσεις ΜΕΤ που ανέφερα πιό πάνω και Central Park από το ύψος του και κάτω η το ανάποδο (εξαρτάται σε ποιό ύψος της 5ησ λεωφόρου θα μένετε)δηλ ξεκινάς το πάρκο από κάτω και ανεβαίνεις σιγά σιγά και πας στο ΜΕΤ...

και Columbia και Ηarlem με βόρειο τμήμα του central park

Μια άλλη πρόταση που δεν τρώει και πολύ χρόνο..και θα αρέσει και στο παιδί είναι να πάρετε το ..τελεφερίκ Tramway Plaza...δες στο χάρτη πολύ κεντρικά 2 th avenue και Ε59st...
Mε απλό εισιτήριο μετρό (η την κάρτα..εβδομαδιαία κάρτα 30 δολλάρια ,)μπαίνεισ στο τελεφερίκ και σε περνάει(η διαδρομή είναι λίγα λεπτά αλλά οκ εχει πλάκα) απέναντι ..πάνω από το ποταμι στο Νησί Ρούζβελτ,οπου ..μη φύγετε χιχι εκεί λοιπον ΧΩΡΙΣ να πληρώσετε εισιτηριο επιβιβάζεστε σε τοπικό λεωφορείο(έχει κάθε λίγο)και κάνετε το γύρο του νησιού ξεκούραστα ..και επιστρέφετε στο ίδιο σημείο.

Για το ξενοδοχείο που ανέφερες ..σχετικά με το δωμάτιο για το παιδί διευκρίνισε το οπωσδήποτε!!μην πας χωρίς να έχεις σχετικό email ότι μπορεί το παιδί να μείνει στο δίκλινο...εκεί τίποτε δεν σου χαρίζεται.....
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα σε όλους μέσα Ιουνίου είναι να κάνουμε το μεγάλο ταξίδι αφού μας τα χάλασε ο ιός πριν 2 χρόνια. Έχω αρκετές ερωτήσεις και ένα πρόγραμμα που σκέφτομαι και θέλω βοήθεια. θα πάμε με τη σύζυγο και το παιδί κοντά στα 10.
Έχω βγάλει εισιτήρια εστα διαβατήρια και ξενοδοχείο.
Έχω κλείσει σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο στην 5 th avenue με ένα king size τους πήρα τηλ όταν το έκλεισα και μου λένε πως αν χωρατε και οι 3 δεν υπάρχει πρόβλημα από εμας, τους έστειλα και ένα μήνυμα τώρα που φτάνει ο καιρός και μου λένε πως το king size είναι για 2 άτομα υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν πρόβλημα όταν πάμε ; Το θέμα είναι πως το έκλεισα κοντά στα 150 τη βραδιά και τώρα έχει σχεδόν τα διπλάσια.

το πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι
1. Rockefeller centre , time square , broadway
2. Central Park + zoo museum of natural history
3. 9/11 memorial, the oculus ,cathedral , noho east village , little Italy , Chinatown , Wall Street
4. Midtown Manhattan , high line , east village
5. Statue of Liberty, Ellis island, battery park , grand central station
6. Bruklin bridge, Chelsea market, high line , Hudson yards
7. Empire State Building , intrepid air and space museum
8. One world observatory , madison square garden, Madame Tussaud’s. Greenwich village & Washington square garden.
9. Woodbury outlet

σκεφτομαι να ανέβουμε στους ουρανοξύστες rockefeller και Empire State ένα πρωί ένα το απόγευμα.
Επίσης να πάμε από jfk στο ξένοδοχειο με το μέτρο γιατί ζητάνε 70 δολ για να μας πάνε τα οποία θεωρώ πολλά. Να τα δώσω όταν θα γυρίσουμε που θα έχουμε και βαλίτσες.Ποιος είναι ο ποιο εύκολος τρόπος ;
Το Woodbury outlet αξίζει θελουμε να ψωνίσουμε αρκετά αν βρούμε εξαιρετικές τιμές ;

επισης σκέφτομαι να παρω το New York pass για 7 αξιοθέατα βγαίνει και για τους 3λίγο πάνω από 500 για τα
rockefeler centre
Museum of natural history
Statue of Liberty
Empire State
intrepid air and space museum
Woodbury outlet
Madame Tussaud’s

επίσης υπάρχει κάποια ώρα μέρα που προτείνετενα μην παω κάπου πχ για το άγαλμα της ελευθερίας πιστεύω το ΣΚ θα έχει περισσότερο κόσμο όποτε σκέφτομαι για καθημερινή.
Θα ήθελα να δούμε και κάνα αγώνα πχ hokey αλλά εκείνο το διάστημα δεν βρήκα κάτι σε λογικά ποσά .

Γνώμες απόψεις οποία βοήθεια δεκτή .
Το ταξίδι είναι 11 μερες ευχαριστώ.
Απλά, ήθελα να σε συμβουλέψω οτι αν θέλετε να ανεβείτε επάνω στο Άγαλμα της Ελευθερίας, θα πρέπει να βγάλετε από πολύ νωρίς εισιτήρια. Δεν βρίσκεις την ίδια ημέρα.

Επίσης το ΜΕΤ δεν είναι απλά Μουσείο. Είναι εμπειρία. Σε κάθε αίθουσα ανάλογα με τον τόπο προέλευσης των εκθεμάτων ακούς την αντίστοιχη μουσική, εχει μυρωδιές , η ατμόσφαιρα είναι απίστευτη. Νιώθεις σαν να ταξιδεύεις σε άλλους τόπους. Επίσης το Μουσείο εχει φοβερό roof garden που βλέπει το Central Park.

Edit. Δεν ξερω αν το ανέφερε κάποιος παραπάνω, αλλά στο MET μπαίνεις δίνοντας όσα δολάρια θέλεις. Δεν έχει εισιτήριο, ό,τι δίνεις, είναι donation.
 
Last edited:

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
277
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Δυστυχώς αυτό έχει αλλάξει πια. Το εισιτήριο είναι 25 δολάρια το άτομο.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Με 11 μέρες μήπως να σκεφτείς να βάλεις και μιά μονοήμερη Washington? Παίρνοντας το τουριστικό τρενάκι έξω απο το σταθμό, εχεις μιά εικόνα της πόλης.
καλημέρα,

μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για ενδεχόμενη μονοήμερη εκδρομή Washington? έχεις κάποιο λινκ για το τρενάκι αυτό ? επίσης η μετάβαση απο NY γινεται με τρένο ?
 

Pascal8

Member
Μηνύματα
8
Likes
15
καλημέρα,

μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για ενδεχόμενη μονοήμερη εκδρομή Washington? έχεις κάποιο λινκ για το τρενάκι αυτό ? επίσης η μετάβαση απο NY γινεται με τρένο ?
Ωραία θα ειναι αλλά είδα πως με τρένο θέλει τουλάχιστον 4.30 ώρες αρκετά μακριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom