ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
καλημέρα,

μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για ενδεχόμενη μονοήμερη εκδρομή Washington? έχεις κάποιο λινκ για το τρενάκι αυτό ? επίσης η μετάβαση απο NY γινεται με τρένο ?
Εννοούσα σαν τα αυτοκινούμενα τραινάκια που κυκλοφορούν Σύνταγμα-Μοναστηράκι κλπ. Βλέπω ότι ίσως να μην υπάρχει αυτό πλέον, αλλά το hop on-hop off λεωφορείο. Κάνει στάση στο Union train station, οπότε το παίρνεις απο εκεί, κάνεις τη βόλτα σου και ξαναγυρνάς για να φύγεις.

Washington, DC: Old Town Trolley City Tour

Big Bus Washington DC Open Top Hop-On Hop-Off Tour
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ωραία θα ειναι αλλά είδα πως με τρένο θέλει τουλάχιστον 4.30 ώρες αρκετά μακριά.
Η διάρκεια της διαδρομής είναι 3,5 ώρες με το αργό και 3 με το γρήγορο τραίνο και εχει αρκετά δρομολόγια μέσα στη μέρα. Εισιτήρια (αν κλείσεις εγκαίρως) $29/$ 80 one way αντίστοιχα.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
154
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
σας ευχαριστώ και τους δύο.
επομένως με μια ενδεχόμενη αναχώρηση πρωί πρωί απο NY και επιστροφή αργά το βράδυ, ίσως να αξίζει μια μονοήμερη εκδρομούλα να πάρουμε μια γεύση απο Washington.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μιά υπενθύμηση για τα ψώνια που τυχόν θα κάνετε στο Macy's : όταν πάτε στο κατάστημα, ζητήστε να σας οδηγήσουν στο γραφείο των τουριστών. Παρέχουν εξτρα 10% ή 11% έκπτωση σε ό,τι πάρετε, ακόμα και στις προσφορές, λόγω ξένου διαβατηρίου.

Επίσης (αν σας ενδιαφέρουν τα ψώνια)κοιτάξτε και το κατάστημα Marshall's. Εχει σε διάφορα μέρη. Ειναι εκπτωτικό μαγαζί με επώνυμα είδη, σε απίστευτες τιμές.

Στην broadway avenue, μεταξύ των δρόμων 33 και 27, έχει πολλά μαγαζιά με κολόνιες original, πολύ οικονομικές
 
Last edited:

domino

Member
Μηνύματα
284
Likes
267
σας ευχαριστώ και τους δύο.
επομένως με μια ενδεχόμενη αναχώρηση πρωί πρωί απο NY και επιστροφή αργά το βράδυ, ίσως να αξίζει μια μονοήμερη εκδρομούλα να πάρουμε μια γεύση απο Washington.
εαν βρεις φτηνο ξενοδοχείο μείνε
 

vanda

Member
Μηνύματα
874
Likes
4.139
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δυστυχώς αυτό έχει αλλάξει πια. Το εισιτήριο είναι 25 δολάρια το άτομο.
Ωχ, σοβαρά; Ηταν πολύ ωραία όπως ήταν πριν, γιατί μπορούσες να πηγαίνεις όσες φορές ήθελες!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
εαν βρεις φτηνο ξενοδοχείο μείνε
Αν βοηθάει, είχα μείνει στο Capital Hilton, μου το είχε προτείνει φίλη που πήγαινε συχνά, πολύ κεντρικό, άνετο δίκλινο δωμάτιο, το είχα πληρώσει περίπου 130€ για ένα βράδυ.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.939
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για ενδεχόμενη μονοήμερη εκδρομή Washington?
Την εκδρομή στην Ουάσινγκτον μπορείς να την οργανώσεις και μόνος σου.

Ο κεντρικός σταθμός της Ουάσινγκτον είναι ο Union Station, ο οποίος βρίσκεται λίγο βορειότερα από το Καπιτώλιο (είναι λίγο ανηφόρα μιας και το Καπιτώλιο βρίσκεται σε λοφάκι, αλλά πας με τα πόδια).

Αν αφήσεις τα εξαιρετικά ενδιαφέροντα μουσεία Smithsonian, τα οποία αν και δωρεάν (θα το εκτιμήσεις αυτό) είναι αχανή, τα αξιοθέατα του κέντρου θα τα δεις σε μια πλήρη μέρα.

Σχεδόν όλα (Καπιτώλιο, Λευκός Οίκος, Μνημεία Ουάσινγκτον / Β'ΠΠ / Λίνκολν κλπ, Ford's Theater) βρίσκονται τριγύρω από το μακρόστενο ορθογώνιο πάρκο Mall. Σε αυτό, υπολόγιζε 20 λεπτά περπάτημα από το Καπιτώλιο μέχρι το μνημείο του Ουάσινγκτον και άλλα 20 μέχρι του Λίνκολν.
Αριστερά από το μνημείο του Λίνκολν (που φωτίζεται πολύ ωραία το βράδυ και αποτελεί κλασικό σημείο συνάντησης ντόπιων και επισκεπτών), βρίσκεται το μνημείο του Λούθερ Κινγκ. Από εκεί, περιπατόντας δίπλα από την λιμνούλα Tidal Basin, καταλήγεις στο μνημείο του Τζέφερσον. Αυτό ήταν και εκείνο που μου άρεσε περισσότερο.

Αυτά που σου προτείνω παραπάνω, ουσιαστικά είναι ένας light συνδυασμός των 3 πρώτων ημερών του ταξιδιού που έκανα στην πόλη, λίγο πριν τον κορονοϊό. Ρίξε μια ματιά εδώ.
Γενικά, η πόλη είναι επίπεδη και αυτό βοηθά πολύ στο να τη γυρίσεις με τα πόδια.

Για φαγητό, έχει πολλά εστιατόρια πίσω από το Λευκό Οίκο και γύρω από το Ford's Theater.

Νομίζω υπάρχουν γρήγορα τρένα που κάνουν τη διαδρομή, που λέγονται Acela. Ρίξε μια ματιά στο site της Amtrak.
 
Last edited:

ang

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
Επειδή τέλος Αυγούστου εχω προγραμματίσει ταξίδι για Νέα Υόρκη και παρακολουθώ αρκετά το σχετικό forum τοσο εδω όσο και στο tripadvisor,κατά γενική ορολογία η χρήση μετρητών πλέον είναι αρκετά περιορισμένη.. ΟΛΕΣ οι συναλλαγές γίνονται με κάρτα, υπάρχουν δε σημεία που δεν δέχονται καν μετρητά ή χαρτονισματα άνω των 20 δολαρίων..
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.211
Likes
7.500
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Πληροφορίες για εστιατόρια πλησίον TIMES SQ ? ή στην περιοχή πλησίον ! έχω αυτό το ελάττωμα να θέλω να κάτσω για να φάω ! 🍽
 

panosnewyork

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα. Σε λιγες εβδομάδες ταξιδεύω για Νέα Υόρκη και θα ήθελα να αναφέρω κάποιες απορίες μου, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
Έχω κάνει κράτηση μέσω Booking με επιλογή να πληρώσω κατά την διαμονή εκεί. Θα μπορώ να πληρώσω με χρεωστική; Μπορώ να πληρώσω όλο το ποσό στο check in;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πληροφορίες για εστιατόρια πλησίον TIMES SQ ? ή στην περιοχή πλησίον ! έχω αυτό το ελάττωμα να θέλω να κάτσω για να φάω ! 🍽
Απο σημειώσεις που εχω κρατήσει απο το φορουμ (ας με συγχωρήσει ο/η συγγραφέας, δεν τον/την θυμάμαι)

Ξεκινήσαμε λοιπόν για το Ellen's Sturdust Diner στο κέντρο του Broadway. Το συγκεκριμένο diner αποτελεί ένα all-time classic φαγάδικο στη Νέα Υόρκη, υπάρχει σε όλους τους ταξιδιωτικούς οδηγούς και στα περιοδικά του χώρου. Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει είναι η εντελώς 50s ατμόσφαιρα, το καλό φαγητό, αλλά κυρίως για το προσωπικό. Οι σερβιτόροι, κάθε λίγο παίρνουν το μικρόφωνο και δίνουν τον καλύτερό τους ευατό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom