ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Λας Βέγκας - Ορλάντο - Καραϊβική

andiszen

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σας παιδιά,

Το ψάχνουμε για γαμήλιο ταξίδι στις ΗΠΑ για την περίοδο Μάρτιος - Απρίλιος 2018 και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας σχετικά με το πιο κάτω προκαταρκτικό πρόγραμμα που έχουμε:
Νέα Υόρκη (4 μέρες)
Λας Βέγκας (4 μέρες)
Κρουαζιέρα στην Καραϊβική (7 μέρες)
Ορλάντο (4 μέρες)

Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν είναι λίγες οι μέρες που θα έχουμε σε κάθε προορισμό και αν αξίζει η επίσκεψη στο Βέγκας από τη στιγμή που είναι τόσο μακριά από τα υπόλοιπα.

Οποιεσδήποτε εισηγήσεις και πληροφορίες θα ήταν ευπρόσδεκτες.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Νεα Υόρκη 4 μέρες είναι για να "μυρήσεις" τον αέρα της μόνο. Λας Βέγκας 4 μέρες είναι πολλές, 2 διανυκτερεύσεις είναι αρκετές ή 3 αν θες να πας Grand Canyon. Ισως να το αφήσεις για άλλη φορά σε συνδυασμό με Los Angeles, San Fransisco κλπ. Ετσι μπορείς να προσθέσεις μέρες στη Νέα Υόρκη ή να επεκτείνεις τη διαμονή στο Orlando ή Miami/Fort Lauderdale, εξαρτάται από πού ξεκινάει η κρουαζιέρα
 

Catrina

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εφοσον σκεπτεστε να συνδυασετε Νεα Υορκη με Δ. Ακτη (Λας Βεγκας), θα ειναι κριμα να μην συμπεριλαβετε οσο θα βρισκεστε στην Καλιφορνια το Σαν Φρανσισκο, το Λος Αντζελες ή τουλαχιστον το Σαν Ντιεγκο που ειναι κοντα στο Λας Βεγκας και ειναι πανεμορφο κ με ιδανικο καιρο για την περιοδο που αναφερετε. Το Λας Βεγκας εαν δεν σας ενδιαφερει ο τζογος δεν αξιζει για πανω απο 2 διανυκτερευσεις κατα την γνωμη μου. Σιγουρα αξιζει να δειτε το Grand Canyon καθως και να πατε σε ενα show εκει (συναυλια, cirque de soleil κτλ) αν σας ενδιαφερει. Όντας στο Σαν Ντιεγκο μπορειτε επισης ευκολα να περασετε στο Μεξικο και να πατε σε εξωτικο θερετρο σαν εναλλακτικη της κρουαζιερας στην Καραιβικη (το αναφερω απλως σαν ιδεα). Μονο για Λας Βεγκας κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να πεταξετε μεχρι την Δυτικη Ακτη. Η Νεα Υορκη ιδανικα θελει μια εβδομαδα για να μην ειστε κατακοποι αλλα ολα αυτα εχουν να κανουν με το τι ζητατε απο το ταξιδι σας. Στο Orlando πατε επειδη θα φυγετε για την κρουαζιερα ή σας ενδιαφερει κ σαν ξεχωριστος προορισμος; Αν οχι, εναλλακτικα κ λιγο βορειοτερα μπορειτε να δειτε τη Σαβάνα ή αν θελετε να πατε μακρύτερα τη Νεα Ορλεανη που εχει χρωμα αλλα και καζινο. Επισης αν σας ενδιαφερουν τα καζινο, υπαρχει πληθωρα και στο Ατλαντικ Σιτυ (κοντα στη Ν.Υορκη) αν και λιγοτερο ομορφα απο το Λας Βεγκας.
 

andiszen

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας

Βασικά και εγώ νομίζω ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να περιοριστούμε στην ανατολική ακτή (αυξάνοντας και τις μέρες στην Νέα Υόρκη) και να αφήσουμε το Βέγκας για κάποια άλλη φορά.

Το Ορλάντο εκτός από την κρουαζιέρα θέλουμε να το επισκεφτούμε και για τα theme parks.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γεια σας παιδιά,

Το ψάχνουμε για γαμήλιο ταξίδι στις ΗΠΑ για την περίοδο Μάρτιος - Απρίλιος 2018 και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας σχετικά με το πιο κάτω προκαταρκτικό πρόγραμμα που έχουμε:
Νέα Υόρκη (4 μέρες)
Λας Βέγκας (4 μέρες)
Κρουαζιέρα στην Καραϊβική (7 μέρες)
Ορλάντο (4 μέρες)

Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν είναι λίγες οι μέρες που θα έχουμε σε κάθε προορισμό και αν αξίζει η επίσκεψη στο Βέγκας από τη στιγμή που είναι τόσο μακριά από τα υπόλοιπα.

Οποιεσδήποτε εισηγήσεις και πληροφορίες θα ήταν ευπρόσδεκτες.
Αν κανετε σωστο προγραμματισμο , 4 μερες στη Νεα Υορκη ειναι οριακα οκ. 4 μερες Λας Βεγκας με την καμια ομως. Επισης κρουαζιερα στην Καραιβικη για 7 μερες εχετε βρει πακετο συγκεκριμενο? Πες μας πού παει η κρουαζιερα για να σου πουμε. Επισης Ορλαντο τι να δειτε 4 μερες? Για την κρουαζιερα λεω οκ, επειδη ειναι και κρουαζιερα και Καραιβικη, αλλα τα υπολοιπα ειναι φαουλ στο προγραμμα. Το Ορλαντο δεν αξιζει για 4 μερες, το Λας Βεγκας ομοιως (εκτος αν θελετε μονο παρτι και καζινο οποτε παω πασο) . Απο οσο καταλαβα θελετε να δειτε σχεδον ολες τις δημοφιλεις ΗΠΑ. Τοτε ψηστε το για LA, San Fransisco σιγουρα και κοψτε απο Ορλαντο και Βεγκας.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας

Βασικά και εγώ νομίζω ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να περιοριστούμε στην ανατολική ακτή (αυξάνοντας και τις μέρες στην Νέα Υόρκη) και να αφήσουμε το Βέγκας για κάποια άλλη φορά.

Το Ορλάντο εκτός από την κρουαζιέρα θέλουμε να το επισκεφτούμε και για τα theme parks.
Αν εχετε τοσες μερες, κατα τη γνωμη μου αξιζει να πατε και Βεγκας παντως. Ειλικρινα, να περιοριστεις Νεα Υορκη δεν αξιζει, εφοσον εισαι ανετα οικονομικα. Χορταστε τις ΗΠΑ και μετακινηθειτε ενδιαμεσα με αεροπλανο, αν βολευουν οι πτησεις. Αξιζουν πολλα μερη στις ΗΠΑ και σχεδον κανενα αυτοτελως για πολλες μερες.

Εφοσον σκεπτεστε να συνδυασετε Νεα Υορκη με Δ. Ακτη (Λας Βεγκας), θα ειναι κριμα να μην συμπεριλαβετε οσο θα βρισκεστε στην Καλιφορνια το Σαν Φρανσισκο, το Λος Αντζελες ή τουλαχιστον το Σαν Ντιεγκο που ειναι κοντα στο Λας Βεγκας και ειναι πανεμορφο κ με ιδανικο καιρο για την περιοδο που αναφερετε. Το Λας Βεγκας εαν δεν σας ενδιαφερει ο τζογος δεν αξιζει για πανω απο 2 διανυκτερευσεις κατα την γνωμη μου. Σιγουρα αξιζει να δειτε το Grand Canyon καθως και να πατε σε ενα show εκει (συναυλια, cirque de soleil κτλ) αν σας ενδιαφερει. Όντας στο Σαν Ντιεγκο μπορειτε επισης ευκολα να περασετε στο Μεξικο και να πατε σε εξωτικο θερετρο σαν εναλλακτικη της κρουαζιερας στην Καραιβικη (το αναφερω απλως σαν ιδεα). Μονο για Λας Βεγκας κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να πεταξετε μεχρι την Δυτικη Ακτη. Η Νεα Υορκη ιδανικα θελει μια εβδομαδα για να μην ειστε κατακοποι αλλα ολα αυτα εχουν να κανουν με το τι ζητατε απο το ταξιδι σας. Στο Orlando πατε επειδη θα φυγετε για την κρουαζιερα ή σας ενδιαφερει κ σαν ξεχωριστος προορισμος; Αν οχι, εναλλακτικα κ λιγο βορειοτερα μπορειτε να δειτε τη Σαβάνα ή αν θελετε να πατε μακρύτερα τη Νεα Ορλεανη που εχει χρωμα αλλα και καζινο. Επισης αν σας ενδιαφερουν τα καζινο, υπαρχει πληθωρα και στο Ατλαντικ Σιτυ (κοντα στη Ν.Υορκη) αν και λιγοτερο ομορφα απο το Λας Βεγκας.
το Ατλαντικ σιτυ δεν εχει ομως απολυτως τιποτα να προσφερει περα απο καποια καζινο. Βεγκας με τα χιλια για να δουν κ την ατμοσφαιρα του! Εκτος αν τελικα καταληξουν να μην πανε δυτικα.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ κι εγώ, το κιτς του Βέγκας είναι κρίμα να μην το ζήσεις για 2 μέρες. Η ΝΥ σε 5 μέρες με λίγο στοχευμένες επισκέψεις είναι μια χαρά.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Εφοσον σκεπτεστε να συνδυασετε Νεα Υορκη με Δ. Ακτη (Λας Βεγκας), θα ειναι κριμα να μην συμπεριλαβετε οσο θα βρισκεστε στην Καλιφορνια το Σαν Φρανσισκο, το Λος Αντζελες ή τουλαχιστον το Σαν Ντιεγκο που ειναι κοντα στο Λας Βεγκας και ειναι πανεμορφο κ με ιδανικο καιρο για την περιοδο που αναφερετε. Το Λας Βεγκας εαν δεν σας ενδιαφερει ο τζογος δεν αξιζει για πανω απο 2 διανυκτερευσεις κατα την γνωμη μου. Σιγουρα αξιζει να δειτε το Grand Canyon καθως και να πατε σε ενα show εκει (συναυλια, cirque de soleil κτλ) αν σας ενδιαφερει. Όντας στο Σαν Ντιεγκο μπορειτε επισης ευκολα να περασετε στο Μεξικο και να πατε σε εξωτικο θερετρο σαν εναλλακτικη της κρουαζιερας στην Καραιβικη (το αναφερω απλως σαν ιδεα). Μονο για Λας Βεγκας κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να πεταξετε μεχρι την Δυτικη Ακτη. Η Νεα Υορκη ιδανικα θελει μια εβδομαδα για να μην ειστε κατακοποι αλλα ολα αυτα εχουν να κανουν με το τι ζητατε απο το ταξιδι σας. Στο Orlando πατε επειδη θα φυγετε για την κρουαζιερα ή σας ενδιαφερει κ σαν ξεχωριστος προορισμος; Αν οχι, εναλλακτικα κ λιγο βορειοτερα μπορειτε να δειτε τη Σαβάνα ή αν θελετε να πατε μακρύτερα τη Νεα Ορλεανη που εχει χρωμα αλλα και καζινο. Επισης αν σας ενδιαφερουν τα καζινο, υπαρχει πληθωρα και στο Ατλαντικ Σιτυ (κοντα στη Ν.Υορκη) αν και λιγοτερο ομορφα απο το Λας Βεγκας.
Το Σαν ντιέγκο δεν είναι κοντά στο Λας Βέγκας..
 

Catrina

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Το Σαν ντιέγκο δεν είναι κοντά στο Λας Βέγκας..
San Diego- Las Vegas ειναι 1ωρα και 15 λεπτα πτηση. Κοντα δεν ειναι;

το Ατλαντικ σιτυ δεν εχει ομως απολυτως τιποτα να προσφερει περα απο καποια καζινο. Βεγκας με τα χιλια για να δουν κ την ατμοσφαιρα του! Εκτος αν τελικα καταληξουν να μην πανε δυτικα.
Συμφωνω οτι δεν συγκρινεται το Ατλαντικ με το Λας Βεγκας φυσικα. Το ειπα μονο απο αποψη υπαρξης καζινο και επειδη ισως κουραστουν να πανε απο τη μια ακτη στην αλλη.
 
Last edited by a moderator:

Catrina

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας

Βασικά και εγώ νομίζω ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να περιοριστούμε στην ανατολική ακτή (αυξάνοντας και τις μέρες στην Νέα Υόρκη) και να αφήσουμε το Βέγκας για κάποια άλλη φορά.

Το Ορλάντο εκτός από την κρουαζιέρα θέλουμε να το επισκεφτούμε και για τα theme parks.
Σε καθε περιπτωση ειναι ολα πολυ ενδιαφεροντα. Η Καλιφορνια απο μονη της εαν εχετε καιρο στη διαθεση σας -ισως καποια αλλη στιγμη- ενδεικνυεται και για road trip απο San Francisco εως San Diego παραλιακα με στασεις μεσω highway 1. Στη Νεα Υορκη ισως σας συμφερει να ψαξετε για airbnb κατευθειαν και οχι ξενοδοχειο. Να περασετε πολυ ομορφα.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
San Diego- Las Vegas ειναι 1ωρα και 15 λεπτα πτηση. Κοντα δεν ειναι;
Το θέμα στο παρόν forum είναι να βοηθάμε με τις εμπειρίες μας ή ακόμη κ με τα λάθη μας μελλοντικούς ταξιδιώτες κ όχι να τη "λέει" ο ένας στον άλλο.
Η συζήτηση αφορούσε 4 ημέρες στο βέγκας που ενώ συμφωνώ απολύτως μαζί σου για τις προτάσεις ιδίως για το grand canyon, δε θεωρώ ότι είναι δυνατόν κάπου να χωρέσει το "κοντινό" σαν ντιέγκο, άλλως να πεταχτούν κ los angeles κ San Francisco που είναι κοντά (1/2h και 1,1/2h αντιστοίχως από san diego) στις ίδιες μέρες.
 

Catrina

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Δεν στην ειπα. Σου ζητω συγγνωμη αν το πηρες ετσι. Δεν ειχα τετοια προθεση. Θεωρω οντως οτι ειναι κοντα εφοσον κανει κανεις την αβαρεια να μπει σε πτηση απο Ν. Υορκη προς Λας Βεγκας. Επιπλεον ειναι μια αρκετα φτηνη πτηση που την κανουν πολλοι εντος Καλιφορνιας για ΣΚ με σκοπο να δουν καποιο σοου, να πανε σε καζινο ή απλα σε καποια κλαμπ της πολης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom