ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Μαιάμι καλοκαίρι (το ταξίδι ζωής που λατρέψαμε)!

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πανέμορφη η Νέα Υόρκη. Πήγα εκεί για 15 μέρες φιλοξενούμενος σε ξάδερφο. Τι να πρωτοθυμηθώ. Έχω τις φώτο και τις κοιτάζω πολλές φορές και θυμάμαι τις όμορφες αναμνήσεις.
Τυχερός όποιος έχει ξάδερφο στη σωστή πόλη :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι άλλο προτείνεις;
Μία μέρα σε Σικάγο, Βοστώνη, Ατλάντα, Βέγκας, οπουδήποτε εκτός από τα keys. Είναι απίστευτα πληκτικά. Μία διανυκτέρευση στην Αβάνα θα ήταν φοβερό συν στο ταξίδι, δίπλα είναι από το Μαϊάμι
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
ρε παιδια,τωρα που ειδα Αβανα, μια προσφορά σε αεροπορικό πως θα βρουμε....??????με το ονειρο θα μεινω μου φαινεται....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ημερομηνίες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντα προτίμηση καλοκαίρι που δεν εργάζομαι... Από μέσα Ιουνίου ως τέλος Αυγούστου..
Προφανώς δε μιλάμε για φέτος, οπότε δεν έχουμε χειροπιαστές ημερομηνίες. Γενικά λοιπόν, τη σημερον ημέρα με 150-200$ βρίσκεις, έχασες και τη spirit που σταμάτησε να πετάει και αμς πήγαινε με κάτω από 150...
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Προφανώς δε μιλάμε για φέτος, οπότε δεν έχουμε χειροπιαστές ημερομηνίες. Γενικά λοιπόν, τη σημερον ημέρα με 150-200$ βρίσκεις, έχασες και τη spirit που σταμάτησε να πετάει και αμς πήγαινε με κάτω από 150...
Εννοούμε για του χρόνου η του παραχρονου (δεν έχω θέμα)... Φέτος δεν προβλέπεται κάποιο ταξίδι εξωτερικού για λόγους ανωτέρας βίας... Αν βρεις κάτι έχε με στο νου σου πάντως!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εννοούμε για του χρόνου η του παραχρονου (δεν έχω θέμα)... Φέτος δεν προβλέπεται κάποιο ταξίδι εξωτερικού για λόγους ανωτέρας βίας... Αν βρεις κάτι έχε με στο νου σου πάντως!
Ε να βρω κάτι του χρόνου από τώρα αδύνατον, δεν μπορεί κανείς να ξέρει ούτε ποιες εταιρείες θα πετάνε του χρόνου, άσε που το συνολικό κόστος του ταξιδιού σου εξαρτάται πολύ περισσότερο από το άλλο εισιτήριο, εκείνο πρέπει να είναι ο γνώμονας του πότε ακριβώς θα ταξιδέψεις.
 

thodoras

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
Τζένη ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και τον κόπο που έκανες να τα γράψεις όλα αυτά. με το καλό θα γράψω και τα δικά μου.

Φεύγουμε στις 19 Οκτωβρίου για Νεα Υόρκη-Μαϊάμι μέχρι τις 2 Νοεμβρίου για το γαμήλιο ταξίδι.
αν και έλεγα να περιμένω μετά τον γάμο για να κλείσω τα εισητήρια (3 Σεπτεμβρίου) , οι πολύ καλές τιμές της emirates με ανάγκασαν να κλείσω τα εισιτήρια τον Αύγουστο.. οπότε λίγο συνοπτικά το πρόγραμμα που έφτιαξα.

-Πέμπτη 17:30 αναχώρηση απευθείας για νεα υόρκυ , άφιξη στις 22:30 στο newark.
-Παραμονή στο αεροδρόμιο μέχρι τις 06:00 το πρωί για πτήση για Miami. (ίσως αφήσουμε τις βαλίτσες σε κάποιο deposit και πεταχτούμε manhattam με uber)
-άφιξη 10:00 στο Miami και μετάβαση στο Richmond hotel στο south beach πάνω στην ocean drive.

Στο miami (ΠΣΚ , δευτέρα , τρίτη )θα πάμε εννοείτε για μπάνιο , little havana , sawgrass , coconut grove , μονοήμερη εκδρομή Μπαχάμες στο Bimini καθώς και σε συναυλία του Weeknd στο Miami Arena. Αναλόγως τον καιρό και την κατάσταση της πόλης από τους τυφώνες ίσως πάμε Orlando ή Everglades.

Τετάρτη πετάμε πρωί πίσω για new york και θα μείνουμε σε συγγενή που μένει nj και οπότε εκείνη την μέρα θα πεταχτούμε σε εμπορικό κέντρο κοντά ή στο woodbury commons ή willobrooks.

Πέμπτη ξεκινάμε με φιλικό ζευγάρι που έτυχαν οι μέρες μας μαζί για roadtrip niagara( διανυκτέρευση) , washigton (διανυκτέρευση) , επιστροφή new york μέσω ατλάντικ σιτι.

Ξενοδοχείο έκλεισα city rooms NYC δίπλα από την timesquare στα 140€ την νύχτα
Και μετά μένουν 4 γεμάτες μέρες για να δούμε Interpid, Statue of liberty , Ellis Island , Metropolitan , Natural History , Empire State , Top of the rock , central park , γέφυρα Μπρούκλιν καθώς και αγώνα Nba Brooklyn nets vs Phoenix Sun.
Είναι λίγες μέρες για νέα Υόρκη παρόλα αυτά θέλουμε κυρίως να την περπατήσουμε , να την μυρίσουμε και να φάμε Burgers.
Τετάρτη 23:55 παίρνουμε το βαπόρι της επιστροφής.

Κάρτα για κινητό αγόρασα από το ebay.
με 30$ έχω απεριοριστά κινητά , σταθερά και 4gb lte internet.
Citypass πήρα για τα αξιοθέατα που θέλω να δω.

Για όλα τα παραπάνω το κόστος βγήκε 3000€ για όλα ( αεροπορικά , ξενοδοχεία , αμάξια , συναυλία , Nba εισιτήρια.

Αναλυτικότερα όταν με το καλό γυρίσουμε :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο Richmond εχω μεινει. Δεν ειναι στην ocean drive, αλλα μικρή σημασία εχει..η δραση ειναι λιγο πιο νοτια.
Γνωμη μου να πατε sawgrass mills. Πολυ ανωτερο του woodburys κ απειρως πιο ανετη η προσβαση.
 

thodoras

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
Στο Richmond εχω μεινει. Δεν ειναι στην ocean drive, αλλα μικρή σημασία εχει..η δραση ειναι λιγο πιο νοτια.
Γνωμη μου να πατε sawgrass mills. Πολυ ανωτερο του woodburys κ απειρως πιο ανετη η προσβαση.
όντως τελικά είναι στην collins που είναι παράλληλη της ocean drive Που σταματάει λίγο πιο νότια.

θέλουμε να πάμε sawgrass αλλά δεν θα έχουμε χώρο στις βαλίτσες για μετάβαση miami-->new york.
από New york για ελλάδα η Emirates δίνει 2 χ 23kg στον καθένα.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Τζένη ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και τον κόπο που έκανες να τα γράψεις όλα αυτά. με το καλό θα γράψω και τα δικά μου.

Φεύγουμε στις 19 Οκτωβρίου για Νεα Υόρκη-Μαϊάμι μέχρι τις 2 Νοεμβρίου για το γαμήλιο ταξίδι.
αν και έλεγα να περιμένω μετά τον γάμο για να κλείσω τα εισητήρια (3 Σεπτεμβρίου) , οι πολύ καλές τιμές της emirates με ανάγκασαν να κλείσω τα εισιτήρια τον Αύγουστο.. οπότε λίγο συνοπτικά το πρόγραμμα που έφτιαξα.

-Πέμπτη 17:30 αναχώρηση απευθείας για νεα υόρκυ , άφιξη στις 22:30 στο newark.
-Παραμονή στο αεροδρόμιο μέχρι τις 06:00 το πρωί για πτήση για Miami. (ίσως αφήσουμε τις βαλίτσες σε κάποιο deposit και πεταχτούμε manhattam με uber)
-άφιξη 10:00 στο Miami και μετάβαση στο Richmond hotel στο south beach πάνω στην ocean drive.

Στο miami (ΠΣΚ , δευτέρα , τρίτη )θα πάμε εννοείτε για μπάνιο , little havana , sawgrass , coconut grove , μονοήμερη εκδρομή Μπαχάμες στο Bimini καθώς και σε συναυλία του Weeknd στο Miami Arena. Αναλόγως τον καιρό και την κατάσταση της πόλης από τους τυφώνες ίσως πάμε Orlando ή Everglades.

Τετάρτη πετάμε πρωί πίσω για new york και θα μείνουμε σε συγγενή που μένει nj και οπότε εκείνη την μέρα θα πεταχτούμε σε εμπορικό κέντρο κοντά ή στο woodbury commons ή willobrooks.

Πέμπτη ξεκινάμε με φιλικό ζευγάρι που έτυχαν οι μέρες μας μαζί για roadtrip niagara( διανυκτέρευση) , washigton (διανυκτέρευση) , επιστροφή new york μέσω ατλάντικ σιτι.

Ξενοδοχείο έκλεισα city rooms NYC δίπλα από την timesquare στα 140€ την νύχτα
Και μετά μένουν 4 γεμάτες μέρες για να δούμε Interpid, Statue of liberty , Ellis Island , Metropolitan , Natural History , Empire State , Top of the rock , central park , γέφυρα Μπρούκλιν καθώς και αγώνα Nba Brooklyn nets vs Phoenix Sun.
Είναι λίγες μέρες για νέα Υόρκη παρόλα αυτά θέλουμε κυρίως να την περπατήσουμε , να την μυρίσουμε και να φάμε Burgers.
Τετάρτη 23:55 παίρνουμε το βαπόρι της επιστροφής.

Κάρτα για κινητό αγόρασα από το ebay.
με 30$ έχω απεριοριστά κινητά , σταθερά και 4gb lte internet.
Citypass πήρα για τα αξιοθέατα που θέλω να δω.

Για όλα τα παραπάνω το κόστος βγήκε 3000€ για όλα ( αεροπορικά , ξενοδοχεία , αμάξια , συναυλία , Nba εισιτήρια.

Αναλυτικότερα όταν με το καλό γυρίσουμε :)
αψογο το προγραμμα σου το βρισκω και αξιοζηλευτο! προσωπικα θα περιμενω να διαβασω την ιστορια σου...βλεπω γενικα απ την οργανωση σου πως ψαχτηκες πολυ..! και χωρεσες και πολλά εξτραδακια....μπραβο...!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom