ΗΠΑ Νέα Υόρκη – Πενσυλβάνια – Ουάσιγκτον – Μαϊάμι: 21 αξέχαστες ημέρες

polkan

Member
Μηνύματα
8
Likes
45
Δεν έχω λόγια... Οι πληροφορίες σου πάρα πολύ κατατοπιστικές και βοηθητικές! Σε 1 βδομάδα ταξιδεύω για Βόρεια Αμερική όπου η διαδρομή είναι παρόμοια. Ως solo traveller που εννοείται θα πάω να βρω συγγενείς εκεί. Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες σχετικά με τον έλεγχο στο αεροδρόμιο του τελικού προορισμού (Αμερική)?
Αγαπητή Maryly, στην Αθήνα ζήτησαν απλώς διαβατήριο και ESTA κατά το check-in των εισιτηρίων. Απλά να δουν ότι υπάρχει. Δεν την έλεγξαν πουθενά. Στη Κωνσταντινούπολη που έκανα ενδιάμεση στάση έλεγξαν ξανά πιο διεξοδικά την ESTA σε κάποιο σύστημα που έχουν. Επίσης στη Κωνσταντινούπολη άνοιξαν μπροστά μας όλα τα backpack που είχαμε. Σε όλους έγινε έλεγχος στις αποσκευές που είχαν μαζί τους (αποσκευές καμπίνας εννοώ). Όταν φτάσαμε στο JFK είχε τρεις γραμμές ελέγχου. Μία για Αμερικανούς πολίτες που ήταν και η μεγαλύτερη, μία για όσους είχαν ESTA και μία για όσους είχαν VISA. Στη γραμμή της ESTA που περίμενα εγώ κάναμε περίπου 30 λεπτά να περάσουμε. Δεν ταλαιπωρήθηκα κάπου πολύ. Ίσως λίγο στη Κωνσταντινούπολη γιατί βιαζόμουν να προλάβω τη πτήση. Δε νομίζω ότι πρέπει να σε αγχώνει το θέμα! Καλά να περάσεις. Είμαι σίγουρος θα είναι αξέχαστη εμπειρία για σένα, όπως και για μας.
 

polkan

Member
Μηνύματα
8
Likes
45
Ωραιότατη, περιεκτικότατη και πρακτικότατη η ιστορία σου. Επειδή θα πάω κι εγώ στο LIC Plaza τον Οκτώβριο, θα ήθελα να μου πεις για το πρωινό. Το δίνει στην τιμή νομίζω, ήταν καλό?
Και στα τρία ξενοδοχεία που πήγαμε στην Αμερική τα πρωινά δεν ήταν πολύ καλά, τουλάχιστον όχι σε σύγκριση με τα ευρωπαϊκά ξενοδοχεία. Στο LIC Plaza δεν περιείχε η κράτηση μου πρωινό. Ωστόσο τη τελευταία μέρα, κατεβήκαμε και φάγαμε με τη σύζυγο, έχοντας τη πρόθεση να πληρώσουμε. Δεν ήρθε κανένας υπάλληλος παρότι καθίσαμε αρκετή ώρα και τελικά το πρωινό δεν χρεώθηκε! Στα άλλα δύο που είχα πρωινό στη κράτηση πάλι δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Και στα τρία ξενοδοχεία που πήγαμε στην Αμερική τα πρωινά δεν ήταν πολύ καλά, τουλάχιστον όχι σε σύγκριση με τα ευρωπαϊκά ξενοδοχεία. Στο LIC Plaza δεν περιείχε η κράτηση μου πρωινό. Ωστόσο τη τελευταία μέρα, κατεβήκαμε και φάγαμε με τη σύζυγο, έχοντας τη πρόθεση να πληρώσουμε. Δεν ήρθε κανένας υπάλληλος παρότι καθίσαμε αρκετή ώρα και τελικά το πρωινό δεν χρεώθηκε! Στα άλλα δύο που είχα πρωινό στη κράτηση πάλι δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.
Οταν έκανα την κράτηση δεν εμφανιζόταν πουθενά οτι είναι με πρωινό, αλλά σε μήνυμα που τους έστειλα μου είπαν οτι περιλαμβάνεται το πρωινό. Ελπίζω να είναι έτσι για να αποφύγουμε ενα επιπλέον κόστος.

Το δωμάτιο το ζητήσατε για ψηλό όροφο ή σας το έδωσαν απο μόνοι τους?
 

polkan

Member
Μηνύματα
8
Likes
45
Έ
Οταν έκανα την κράτηση δεν εμφανιζόταν πουθενά οτι είναι με πρωινό, αλλά σε μήνυμα που τους έστειλα μου είπαν οτι περιλαμβάνεται το πρωινό. Ελπίζω να είναι έτσι για να αποφύγουμε ενα επιπλέον κόστος.

Το δωμάτιο το ζητήσατε για ψηλό όροφο ή σας το έδωσαν απο μόνοι τους?
Είχα ζητήσει αν υπάρχει διαθεσιμότητα να έχει θέα προς το Manhattan και ανταποκρίθηκαν.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έ
Είχα ζητήσει αν υπάρχει διαθεσιμότητα να έχει θέα προς το Manhattan και ανταποκρίθηκαν.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Και μία τελευταία. Είχατε κλείσει μέσω του δικού τους site ή απο αλλού?
 

MaryLy

Member
Μηνύματα
21
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hawaii-Whitsunday Islands
Αγαπητή Maryly, στην Αθήνα ζήτησαν απλώς διαβατήριο και ESTA κατά το check-in των εισιτηρίων. Απλά να δουν ότι υπάρχει. Δεν την έλεγξαν πουθενά. Στη Κωνσταντινούπολη που έκανα ενδιάμεση στάση έλεγξαν ξανά πιο διεξοδικά την ESTA σε κάποιο σύστημα που έχουν. Επίσης στη Κωνσταντινούπολη άνοιξαν μπροστά μας όλα τα backpack που είχαμε. Σε όλους έγινε έλεγχος στις αποσκευές που είχαν μαζί τους (αποσκευές καμπίνας εννοώ). Όταν φτάσαμε στο JFK είχε τρεις γραμμές ελέγχου. Μία για Αμερικανούς πολίτες που ήταν και η μεγαλύτερη, μία για όσους είχαν ESTA και μία για όσους είχαν VISA. Στη γραμμή της ESTA που περίμενα εγώ κάναμε περίπου 30 λεπτά να περάσουμε. Δεν ταλαιπωρήθηκα κάπου πολύ. Ίσως λίγο στη Κωνσταντινούπολη γιατί βιαζόμουν να προλάβω τη πτήση. Δε νομίζω ότι πρέπει να σε αγχώνει το θέμα! Καλά να περάσεις. Είμαι σίγουρος θα είναι αξέχαστη εμπειρία για σένα, όπως και για μας.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερής απάντηση! Εγω ταξιδεύω μέσω Καναδά (Montreal) και ίσως εκεί αντιμετωπίσω κάποιου είδους καθυστέρηση! Ότι είναι να γίνει ας γίνει! Παιδιά ευχαριστώ για τις ευχές σας τα λέμε με την επιστροφή 😘
 

MaryLy

Member
Μηνύματα
21
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hawaii-Whitsunday Islands
Να λάβεις υπόψιν οτι για τον Καναδά χρειάζεσαι την ΕΤΑ. Βγαίνει ηλεκτρονικά

Find out about Electronic Travel Authorization (eTA) - Canada.ca
Ναι ναι το γνωρίζω! Έπεσε διαβασματακι αλλά και να μην έπεφτε τα βρίσκουμε όλα μπροστά μας αφου βήμα βήμα εμφανίζονται σαν τα μανιτάρια!
 

STAMMIKE

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ-ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ευχαριστούμε για την εξαιρετική ιστορία σας και τις πολύτιμες πληροφορίες που μοιραστήκατε! Ταξιδεύουμε με οικογένεια φίλων για Ν. Υόρκη μέσα Δεκεμβρίου. Θα θέλαμε πρόταση, αν υπάρχει για εστιατόριο την παραμονή των Χριστουγέννων, καθώς επίσης και για jazz club. Επίσης, κάπου πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει Έλληνας οδηγός ταξί. Αν κάποιος γνωρίζει, ας μου πει, παρακαλώ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά, Σταματία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom