ΗΠΑ Νέα Υόρκη

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Οι έλεγχοι πάντα γίνονται στη χώρα εισόδου στην Ευρωπαϊκή Ένωση, δε γίνονται στη χώρα που καταλήγεις (πχ Ελλάδα). Στην Αθήνα θα φτάνεις από τη Ρώμη, άρα δεν περνάς τελωνείο. Περνάς όμως στη Ρώμη.

Αυτό με το μετρό δεν το πολυκατάλαβα τι εννοείς.
Ωχ!! Και αυτοι εκει δεν αστειευονται απ'οτι ξερω!! μπορει να το ρισκαρω. Να ειμαι τοσο γκαντεμης και να διαλεξουν εμενα για ελεγχο? θα δουμε..

Για το μετρο ενοουσα οτι με τα 2$ που κοστιζει η διαδρομη , συμφερει να αγορασω μια καρτα απεριοριστων για 7 μερες με 25 $

mcelk δε νομιζω να υπαρχει αυτο το προβλημα. Οι μετασχηματιστες στα laptop ρυθμιζουν αυτοματα τη ταση.
 

poromenos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα!
Μιας και υπάρχει ανοιχτό topic για νέα Υόρκη ας ρωτήσω εδώ!
Λοιπόν σκέφτομαι να πάω στην υπέροχη αυτή πόλη του χρόνου τέτοιο καιρό περίπου ή λίγο πιο πριν.Φυσικά και δεν θέλω να κλείσω από τώρα απλά θέλω να δω που περίπου κυμαίνεται οικονομικά το ταξίδι για να ξέρω πόσο οικονομία πρέπει να κάνω :p
1)Επειδή θα πάω πρώτη φορά θέλω να παω με κάποια πρακτορείο.Ξέρετε ποια πρακτορεία κάνουν εκδρομές από Αθήνα?Αny links?Περίπου τι τιμές να περιμένω?Θα ξεφεύγουν απο 1500 το άτομο?

2)Γίνεται να το συνδυάσουμε με κάποιον άλλο προορισμό?πχ Washington,καταράκτες Νιαγάρα κτλ?Θα ξεφεύγουμε πολύ στην τιμή?Επίσης διάβασα κάτι για tours 2-3 ημερών στις παραπάνω τοποθεσίες με 200$Τα προτείνετε?Ναι/όχι γιατί :p?

Συγνώμη αν ρωτάω πολλά αλλά το ταξίδι στην USA είναι το όνειρο μου:)P) και θέλω να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερα και πιο οργανωμένα!Οι συμβουλές σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμες!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για πρακτορεία δε μπορώ να σε βοηθήσω, δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στις ΗΠΑ με πρακτορείο.

Για το κόστος του ταξιδιού, πέραν του αεροπορικού εισιτηρίου για ΝΥ που κάνει κανά 700ρι, σε τι άλλο να σε βοηθήσουμε; ξενοδοχεία υπάρχουν πάμφθηνα και πανάκριβα, όπως σε όλους τους προορισμούς. Στη Νέα Υόρκη αν θες να μείνεις μέσα στο Μανχάταν βέβαια θα δώσεις περισσότερα χρήματα απ'ότι αν μείνεις στα προάστια, αλλά το πόσα χρήματα θα δώσεις εξαρτάται από το τί θέλεις. Επίσης, πόσες μέρες θέλεις να πας;

Ο Νιαγάρας αξίζει μια ημερήσια εκδρομή, αλλά με αεροπλάνο γιατί είναι στο όριο της πολιτείας της Νέας Υόρκης και απέχει περίπου 8 ώρες με το λεωφορείο από την πόλη. Δεν αξίζει όμως να μείνεις περισσότερο, είναι πολύ τουριστικός.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.592
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δες π.χ. εδώ http://www.joytours.gr/pegasus/bin/pegweb3.dll?method=../h600/faq0011&nr01=543&pcode=H600_543 αλλά μην μείνεις μόνο σαυτό. Υπάρχουν 5-6 μεγάλα πρακτορεία που κάνουν το ταξίδι που ζητάς. Θα σου έλεγα να πάρης την κυριακάτικη "Καθημερινή", την πλήρη έκδοση, όπου έχει ειδικό ένθετο με ταξίδια και να αρχίσης το ψάξιμο.
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Τη τεταρτη εχω ραντεβου στη πρεσβεια. πιστευω να εχω συμπληρωσει σωστα τις αιτησεις. Αλλα με προβληματιζει ενα θεμα. Μολις τελειωσα το στρατο και δεν εργαζομαι. Αυτο θα γινει απο το Νοεμβριο. Η ασφαλεια του πατερα μου δε με καλυπτει πλεον γιατι ειμαι 25.
Ξερετε αν εχω προβλημα στη πρεσβεια?? Αν ειναι να κανω μια ταξιδιωτικη ασφαλιση. Με ενδιαφερει μονο το θεμα της ιατροφαρμαακευτικης καλυψης και μονο αν αυτοι εχουν καποιο προβλημα με αυτο. Θα πρεπει να την εκανα ομως την ημερομηνια που εκλεισα τα εισητηρια???:roll::roll:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.592
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Μέχρι πρίν 2 χρόνια που έβγαλα βίζα, δεν ζητούσαν τίποτε τέτοιο. Ασφάλεια θα κάνεις από μόνος σου αν νομίζεις ότι θα σου χρειαστεί.
 

bbs

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα

Εχω κλείσει για New York για 6-7 ημέρες στα τέλη Νοεμβρίου θα μείνω κοντά στην Wall Street.Κοντά στο ξενοδοχείο από ότι βλέπω στον χάρτη έχει στάση μετρό.Ειναι Ο.Κ η περιοχή για περιήγηση της πόλης ,για φαγητό και βόλτα βραδυνή,ασφαλής??
Η ημερήσια εκδρομή στην Washigton DC αξίζει ?
Σκεπτομαι να συνδυάσω και Los Angeles για διαμονή τριών ημερών μάλλον προ New York προλαβαίνεις να δείς κάτι η να το αφήσω για επόμενη φορά? Στο L.A σκέπτομαι να μείνω στο κέντρο και να δώ την πόλη με κάποια tours που βλεπω από sites.

Η συνέντευξη για έκδοση visa είναι στα Ελληνικά η Αγγλικά και για ποιούς λόγους μπορούν να μην την χορηγήσουν?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήρθες.

Η συνέντευξη για τη visa είναι στα αγγλικά (τουλάχιστον ήταν τότε που είχα βγάλει εγώ), αλλά είναι πλέον εντελώς τυπική διαδικασία, μην ανησυχείς, πρέπει να βγάλεις καμιά χειροβομβίδα από την τσέπη σου για να μη σου δώσουν visa. :D

Η περιοχή γύρω από το χρηματηστήριο είναι μια χαρά, έχεις κοντά και την Αποβάθρα 17 (Pier 17) που ενδείκνυται για βόλτες.

Αν μείνεις 6-7 μέρες μόνο Νέα Υόρκη, μην κάνεις τον κόπο να τρέχεις και αλλού, όπως DC που λες.

LA άστο για επόμενη φορά, θα κάνεις τόσο μεγάλο ταξίδι για να δεις μια από τις μεγαλύτερες πόλεις στον κόσμο σε 3 μέρες; καλύτερα να τις προσθέσεις στη ΝΥ αυτές τις 3.
 

bbs

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Defkalion Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Εχεις δίκιο για τίς τρείς ημέρες στο LA αλλά το θεωρώ ευκαιρία για μία γεύση απο την περιοχή.Βέβαια το budget για την γεύση ανεβαίνει κατά 900-1000euro.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν είναι και τόσο ευκαιρία αν σκεφτείς την απόσταση για το ταξίδι. Είναι σα να πηγαίνεις ταξίδι στη Βαρκελώνη και να λες είναι ευκαιρία να πεταχτώ και στο Όσλο. :LOL:
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
φιλοι μου τελικα θα παω για 10 μερες. :clap: 20-30 οκτ. (αν δε μας κανει καμια κουτσουκελα η alitalia..). Θα εχω 9 μερες στη διαθεση μου δηλαδη. το ερωτημα ειναι, να παω για 2 μερες washington η εστω και αυτες οι μερες ειναι πολυτιμες στη νεα υορκη?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ θα πρότεινα τις 10 μέρες να τις αφιερώσεις στη ΝΥ. Ούτε θα καταλάβεις πώς θα περάσουν. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom