Νέα από την Κοπεγχάγη

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Εδώ θα αναπαραγάγω διάφορες ειδήσεις που θα πέφτουν στην αντίληψή μου και αφορούν την Κοπεγχάγη ή τη Δανία.

Η Δανία κατατάχθηκε 9η ανάμεσα σε 142 χώρες που αξιολογήθηκαν στον παγκόσμιο δείκτη καινοτομίας. Δυστυχώς η Ελλάδα όπως ήταν αναμενόμενο είναι πολύ πιο κάτω στην 55η θέση, ενώ η Κύπρος είναι στην 27η θέση.

άρθρο
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Σε συνέχεια αυτού που αναφέρω στο θέμα 'Σκόρπιες σκέψεις από τη Δανία' σχετικά με την αξιοποίηση του λιμανιού Nordhavn από το κράτος και τη μετατροπή του σε αστική περιοχή, σήμερα έγιναν τα εγκαίνια των καινούριων γραφείων του ΟΗΕ στην περιοχή αυτή.
Το κτίριο συνολικής επιφάνεις 45 στρεμάτων, κέρδισε το βραβείο Green Building 2012, αξιοποιεί το βρόχινο νερό για τις τουαλέτες, η οροφή είναι καλυμμένη με φωτοβολταϊκά, χρησιμοποιεί το κρύο νερό του λιμανιού για να καλυφθούν οι ανάγκες ψύξης του κτιρίου, ενώ έχει πάρει και το πιστοποιητικό LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) από το U.S Green Building Council.

άρθρο

φωτογραφίες
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Aρχές Αυγούστου εγκαινιάστηκε το νέο σύγχρονο δίκτυο ενοικιαζόμενων ποδηλάτων στην πόλη. Θα έχουν ηλεκτρική βοήθηση για τις (ανύπαρκτες) ανηφόρες και ενσωματωμένο tablet με χάρτη και πληροφορίες για την πόλη.

βίντεο

Στις 23 Αυγούστου το άγαλμα της μικρής γοργόνας στην είσοδο του λιμανιού έκλεισε 100 χρόνια ζωής, και γιορτάστηκε με ποικίλες εκδηλώσεις.

άρθρο
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Λευτέρη πες μου σε παρακαλώ το 500αρι αυτο: http://www.google.com/imgres?imgurl...aIeUo_EEc3M0AWwkoCICg&ved=0CE4Q9QEwBQ&dur=133
κινείται κανονικά στη Δανια σωστα?
οπως κι αυτο το 100αρικο?
http://www.banknotesgallery.com/2012/12/banknotes-of-denmark-100-danish-krone.html
εχω κρατησει γυρω στα 100 ευρω απο το ταξιδι μου εκει και ξαφνικά σκιαχτηκα λεω μην τυχει και αλλαξαν ή αλλάξουν νομίσματα και πάθω σοκ! :)
ασυνηθιστη ερωτηση ξερω ξερω :)
ευχαριστω
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Εγκεφαλικό Νorth!ανοιγοντας τη σελίδα αυτή είχε φάτσα τα προηγούμενα απο όσο κατάλαβα και λιποθύμησα!
τα τρεχοντα ειναι οι σειρες 2009-2011 σωσταααα?
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Nena, δεν νομίζω ότι αποσύρονται τα χαρτονομίσματα. Όταν μετακόμισα η ελληνική τράπεζα μου έδωσε και από τα παλιά, και δεν είχα θέμα να τα χρησιμοποιήσω.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ευχαριστώ Λευτέρη, να είσαι καλά ξαναέφερες το κόκκινο χρώμα στα μάγουλά μου, είχα χλωμιάσει απο το άγχος :p
για πες καμια ιδέα για κανα χωριό στη Δανία με χορταρένια οροφή και ξανθά μωρά να παίζουν έξω στο κρύο!
edit: μην παρεξηγηθω μιλάω για κανονικά μωρα! :)
 

nelli_melli

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
βρε παιδιά μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει με το θέμα της διαμονής στην Κοπεγχάγη ως φοιτήτρια..Έχω δει πως είναι αρκετά δύσκολο να βρεις σπίτι ή να σε πάρουν στις εστίες και έχω απελπιστεί.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
για πες καμια ιδέα για κανα χωριό στη Δανία με χορταρένια οροφή και ξανθά μωρά να παίζουν έξω στο κρύο!
edit: μην παρεξηγηθω μιλάω για κανονικά μωρα! :)
Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω πάει 'επαρχία' εκτός από μία εκδρομή στα βόρεια έως το Hillerød για να επισκεφθώ ένα κάστρο.

βρε παιδιά μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει με το θέμα της διαμονής στην Κοπεγχάγη ως φοιτήτρια..Έχω δει πως είναι αρκετά δύσκολο να βρεις σπίτι ή να σε πάρουν στις εστίες και έχω απελπιστεί.
Το να βρεις διαμέρισμα είναι πάρα πολύ δύσκολο λόγω μικρής προσφοράς και μεγάλης ζήτησης. Ειδικά αν είσαι άνεργος αλλοδαπός φοιτητής ;) . Δεν ξέρω για ποιο πανεπιστήμιο ενδιαφέρεσαι, αλλά το DTU σου εγγυάται ότι θα σου βρει σπίτι για τον πρώτο χρόνο (εφόσον κάνεις τα χαρτιά σου έγκαιρα και δεν το αμελήσεις) και για τον δεύτερο χρόνο είναι δικό σου θέμα να βρεις.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Σήμερα είδα ότι μετά τον Μάριους την καμηλοπάρδαλη που σκότωσαν στο ζωολογικό κήπο της Κοπεγχάγης, έκαναν ευθανασία σε 4 λιοντάρια για να φέρουν ένα νεότερο αρσενικό να ζευγαρώσει με τα θηλυκά που είναι σε ηλικία αναπαραγωγής.
Δεν είμαι ειδικός διαχείρισης ζωολογικού κήπου, αλλά αυτή η καθαρά λογιστική συμπεριφορά απέναντι σε είδη που απειλούνται με εξαφάνιση, μου φαίνεται απαράδεκτη. Είχα πάει πέρυσι, αλλά δεν πρόκειται να ξαναπάω.

πηγή
 

mariaDTU

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα Λευτέρη από Ελλάδα! Την προηγούμενη Παρασκευή έμαθα ότι με δέχτηκαν στο DTU (MSc Pharmaceutical Design and Engineering)! Έψαχνα σε διάφορα forum Έλληνες φοιτητές που σπουδάζουν Δανία και βρήκα εσένα που είδα ότι και εσύ σπουδάζεις στο DTU!!!ΖΗΤΑΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ όσον αφορά εστία και όλα τα σχετικά να με καθοδηγήσεις αν δεις αυτό το μνμ!!!Γιατί από ότι είδα χλωμό το θέμα της εστίας!!! Καλά να περνάς! Μαρία!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom