• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Σεπτέμβριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι??

Fairy***

Member
Εκλεισα την προηγούμενη βδομάδα εισητήρια για Πεκίνο - Σαγκάη το Πάσχα και έχω στρεσαριστεί αρκετά. Προς το παρόν παρακολουθώ την κατάσταση και ελπίζω ότι στους μήνες που μεσολαβούν έως τον Απρίλιο θα έχουν ομαλοποιηθεί τα πράγματα και δεν θα χρειαστεί να ακυρώσω το ταξίδι μου και να χάσω όλα τα λεφτά των εισητηρίων. Αν κάποιος από εσάς δει ακυρώσεις πτήσεων σε Air China και Lufthansa ας το ποστάρει εδώ.

Kostass

Member
Αν τα νούμερα που δίνουν οι Κινέζοι είναι αληθινά, ο πανικός είναι μάλλον υπερβολικός (προσωπική μου εκτίμηση, με όποια αξία έχει, με βάση τις προηγούμενες εμπειρίες μου στην περιοχή από τον SARS και τη νόσο των πτηνών, από προγραμματισμένα ταξίδια που είχα - και έκανα - στην περιοχή τις περιόδους που "έπαιζαν" εκεί).

Κατά σύμπτωση, και πάλι έχω προγραμματισμένο ταξίδι προς τα κει - σε 2 μήνες. Δεν έχω κάνει τίποτα, απλά παρακολουθώ την κατάσταση. Αν "αγριέψουν" τα πράγματα, είναι σίγουρο ότι θα βγάλουν σχετικές ανακοινώσεις οι αεροπορικές εταιρείες - ανάλογα και με τις αντιδράσεις των κυβερνήσεων.

Πάντως, μην ανησυχείτε τραβελστορίτες... Ο υπουργός Υγείας μας, δήλωσε ότι ως χώρα είμαστε έτοιμοι να τον αντιμετωπίσουμε τον κορονα-ιό... έχουμε και 140.000 (!!!!) εμβόλια !!! :shock::shock::shock:
1. Η British, Delta, American προσφερουν ηδη refund η αλλαγη ημερομηνιων.
2. Εγινε τετοια δηλωση περι εμβολιων? Μηπως εχεις το λινκ γιατι βρωμαει φεικ απο χιλιομετρα...τοσο χαζος δεν ειναι.
ρε παιδιά αφού δεν έχουν βγει ακόμα έμβολια για κορονοϊο.θα πάρει μηνες στην καλύτερη περίπτωση απ ότι λένε.ο Κικίλιας μίλησε μόνο για κάπου 140.000 εμβόλια γρίπης που υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα.

aspa

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ινδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Λοιπόν καλησπερα... Με κλεισμένα εισητηρια για Βιετνάμ με scoot, τι κάνουμε με τον ιό? Τα αφηνουμε και βλέπουμε η ψάχνουμε για άλλο προορισμό?
Εμείς θα πάμε 8/2

fotast

Member
Εκλεισα την προηγούμενη βδομάδα εισητήρια για Πεκίνο - Σαγκάη το Πάσχα και έχω στρεσαριστεί αρκετά. Προς το παρόν παρακολουθώ την κατάσταση και ελπίζω ότι στους μήνες που μεσολαβούν έως τον Απρίλιο θα έχουν ομαλοποιηθεί τα πράγματα και δεν θα χρειαστεί να ακυρώσω το ταξίδι μου και να χάσω όλα τα λεφτά των εισητηρίων. Αν κάποιος από εσάς δει ακυρώσεις πτήσεων σε Air China και Lufthansa ας το ποστάρει εδώ.
Μπορεί να γίνει και αυτό αλλά καλλίτερα να παρακολουθείς εσύ τις πτήσεις σου.Αν και μέχρι τον Απρίλιο μπορεί να έχει τελειώσει το θέμα.

babaduma

Member
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μπορεί να γίνει και αυτό αλλά καλλίτερα να παρακολουθείς εσύ τις πτήσεις σου.Αν και μέχρι τον Απρίλιο μπορεί να έχει τελειώσει το θέμα.
Θα στέλνουμε live ανταποκρίσεις από 4 χώρες της περιοχής, Μάρτιο - Απρίλιο. :)

poised

Member
Σκεφτείτε ότι όλο αυτό έπεσε την στιγμή του σεληνιακού νέου έτους όπου υπάρχει λόγω παράδοσης τεράστια κοινωνική πίεση να μετακινηθείς, ταξιδέψεις και επισκεφθείς συγγενείς, φίλους, γνωστούς και σημαντικούς ανθρώπους μεταξύ σπιτιών σε διαφορετικά χωριά, πόλεις, επαρχίες και χώρες για να φας, πιεις και ευχηθείς ώστε να μη παρεξηγηθείς.

Είναι σχεδόν αδύνατο να το περιορίσεις σε φυσιολογικές συνθήκες, πόσο μάλλον με τέτοια μετακίνηση.

Πάντως και στο Βιετνάμ (με πρακτικά μηδέν κρούσματα, δηλαδή μόνο ένα κινέζο πατέρα με το παιδί του που ανάρρωσε ήδη) δημιουργείται σχετικός πανικός από τα μέσα που μέχρι στιγμής εμφανίζεται με ρατσισμό κατά των Κινέζων (πχ. πινακίδες σε ξενοδοχεία και τουριστικά που τους απαγορεύουν την είσοδο) και ξένων ασιατών. Τουλάχιστον επιτρέπουν ή επιβάλλουν στους υπαλλήλους σε καφέ, τσαγάδικα, τουριστικά και αεροδρόμια να φοράνε μάσκες, κάτι το οποίο είναι ένα πρώτο βήμα.

Ανθηg

Member
Παιδιά καλησπέρα. Προβληματισμένη και εγώ για ταξίδι που θέλουμε να κάνουμε όπως κάθε χρόνο στη Ταυλάνδη. Κάθε χρόνο πάμε για 1 μήνα το Φλεβάρη και φέτος όταν ξεκίνησε το θέμα με τον κοροναϊο γύρω στην αρχή Γενάρη είπαμε να αφήσουμε τα εισητήρια για τελευταία στιγμή. Τώρα? Τί? Επιβεβαιώνω τον τίτλο. Έχουμε φίλους ήδη εκεί, δεν βιώνουν κάποια πίεση, φοράνε μάσκες σε κλειστά μέρη (καθόλου δεν μου αρέσει αυτό) αλλά γενικά με τόσους κινέζους που ταξιδεύουν προς τα εκεί, νιώθουν κάπως το ρίσκο. Εμείς τώρα αναρωτιόμαστε.. Να ρισκάρουμε? Αν ήταν μία βδομάδα ή ένα δεκαήμερο δεν θα το σκεφτόμουν τόσο θα πήγαινα. Αλλά τώρα για 1 μήνα που θέλουμε να πάμε, είναι ένα διάστημα που μπορεί να εξαπλωθεί ραγδαία και να υπάρχουν μεχρι και απαγορευτικά προς Ευρώπη. Δεν ξέρω.. Τι λέτε?

fotast

Member
Μήπως όμως μιλούσε για την κοινή γρίπη και τα εμβόλια της;

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.362
Μέλη
35.227
Νεότερο μέλος
doradova