Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
201
Likes
195
Μόλις έμαθα από γνωστό μου που δουλεύει σε αεροπορική ότι τα κρούσματα στην Ταϊλάνδη είναι πάνω από 200 και τα αποκρύπτουν...δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει βέβαια...
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Μόλις έμαθα από γνωστό μου που δουλεύει σε αεροπορική ότι τα κρούσματα στην Ταϊλάνδη είναι πάνω από 200 και τα αποκρύπτουν...δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει βέβαια...
Καλό θα ήταν επειδή κάποιοι ακόμα δεν έχουν αποφασίσει για το τι θα κάνουν με το ταξίδι τους αν οι πηγές δεν είναι έγκυρες ή επίσημες, να μην γράφουμε κάτι που μας είπες ο γνωστός μας ή ο γείτονας μας, γιατί επηρεάζονται.

Και εμένα ο γνωστός μου που έχει έναν γνωστό που και αυτός έχει έναν γνωστό λέει ότι ο ιός είναι κόλπο τον Εβραίο μασόνων
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλό θα ήταν επειδή κάποιοι ακόμα δεν έχουν αποφασίσει για το τι θα κάνουν με το ταξίδι τους αν οι πηγές δεν είναι έγκυρες ή επίσημες, να μην γράφουμε κάτι που μας είπες ο γνωστός μας ή ο γείτονας μας, γιατί επηρεάζονται.

Και εμένα ο γνωστός μου που έχει έναν γνωστό που και αυτός έχει έναν γνωστό λέει ότι ο ιός είναι κόλπο τον Εβραίο μασόνων
[Έκανε εκπαίδευση και μέσα σ' αυτήν ανήκει και η επιδημιολογία και τους το είπαν εκεί. Όπως προείπα δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά καλό είναι να υπάρχει μια επιπλέον πληροφόρηση. Εξάλλου σε ξένα ειδησεογραφικά έγκυρα sites το αναφέρουν εδώ και μέρες το ενδεχόμενο αυτό. Η ταϊλανδέζικη κυβέρνηση προκειμένου να μην χάσει τουρίστες αποκρύπτει στοιχεία, όπως αναφέρουν bbc, cnn κλπ. Μακάρι να είναι ψέμα.
 
Last edited by a moderator:

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.319
Τις μεγαλύτερες μπαρούφες τις ακούς από άτομα που θέλουν να δείξουν ότι έχουν καλύτερη πληροφόρηση για να εντυπωσιάσουν ένα μικρό κύκλο και αυτοί με την σειρά τους τα αντιγράφουν και διανθίζουν για να εντυπωσιάσουν τον δικό τους, φυσικά με τρόπο που ποτέ δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί. Απαραίτητο το "μακάρι να είναι ψέμα" στο τέλος για να ξεπλύνουμε τα χέρια μας από "την αμαρτία".
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Τις μεγαλύτερες μπαρούφες τις ακούς από άτομα που θέλουν να δείξουν ότι έχουν καλύτερη πληροφόρηση για να εντυπωσιάσουν ένα μικρό κύκλο και αυτοί με την σειρά τους τα αντιγράφουν και διανθίζουν για να εντυπωσιάσουν τον δικό τους, φυσικά με τρόπο που ποτέ δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί. Απαραίτητο το "μακάρι να είναι ψέμα" στο τέλος για να ξεπλύνουμε τα χέρια μας από "την αμαρτία".
Εντάξει ρε παιδιά, πέσατε όλοι να με φάτε. Κακώς το ανέφερα γιατί κι εγώ κατά βάθος δεν το πιστεύω. Είμαστε όλοι στην τσίτα με αυτή την κατάσταση αλλά καλό είναι να μην τα βάζουμε με τους άλλους. Κακώς ασχολήθηκα.

Ζητώ συγνώμη αν αγχωσα ή στενοχώρησα παραπάνω κάποιους. Λάθος μου. Δεν δικάζουμε νομίζω εδώ.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εξάλλου σε ξένα ειδησεογραφικά έγκυρα sites το αναφέρουν εδώ και μέρες το ενδεχόμενο αυτό. Η ταϊλανδέζικη κυβέρνηση προκειμένου να μην χάσει τουρίστες αποκρύπτει στοιχεία, όπως αναφέρουν bbc, cnn κλπ. Μακάρι να είναι ψέμα.
Έχεις κανένα λινκ να μας βαλεις;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Έχεις κανένα λινκ να μας βαλεις;
Εγώ διάβασα κάτι τέτοιο σε σχόλια αναγνωστών πάνω σε άρθρο της εφημερίδας Nation της Ταϋλάνδης. Κατηγορούσαν την εφημερίδα αυτή κάποιοι αναγνώστες γιατί - έλεγαν - αποκρύπτει το γεγονός της μεγαλύτερης εξάπλωσης του ιού επειδή υποστηρίζει τις κυβερνητικές θέσεις. Και η κυβέρνηση το απέκρυπτε επειδή δεν ήθελε να τρομοκρατήσει τους τουρίστες. Την άποψή τους την στήριζαν στο γεγονός ότι ο υπουργός Υγείας καλούσε τον κόσμο να χρησιμοποιεί μάσκες όταν κυκλοφορεί εκτός του σπιτιού του.

Κάποιοι άλλοι αναγνώστες, βέβαια, έλεγαν ότι ο υπουργός Υγείας προωθεί τις μάσκες επειδή τις πουλάει η κυβέρνηση (και δεν τις μοιράζει δωρεάν - όπως κάνει η κυβέρνηση της Σιγκαπούρης)!

Ενδιαφέροντα - έως και διασκεδαστικά - όλα αυτά στο να σχηματίσει κανείς μια εικόνα για το πώς σκέφτεται και αντιδρά ένας λαός (που δεν διαφέρει και πολύ - στην τελική - από τον δικό μας) αλλά με βαρύνουσα αξία τόση όση έχουν ανάλογα σχόλια στο facebook, twitter και άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης...
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
[Έκανε εκπαίδευση και μέσα σ' αυτήν ανήκει και η επιδημιολογία και τους το είπαν εκεί. Όπως προείπα δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά καλό είναι να υπάρχει μια επιπλέον πληροφόρηση. Εξάλλου σε ξένα ειδησεογραφικά έγκυρα sites το αναφέρουν εδώ και μέρες το ενδεχόμενο αυτό. Η ταϊλανδέζικη κυβέρνηση προκειμένου να μην χάσει τουρίστες αποκρύπτει στοιχεία, όπως αναφέρουν bbc, cnn κλπ. Μακάρι να είναι ψέμα.
Σε ποιο έτος το μαθαίνουν; Πριν την ανατομία ή μετά;

Κάθε μέρα διαβάζω ξένα σάιτ για την Ταϊλάνδη αλλά πουθενά δεν έχω δει τέτοια είδηση.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
'
Αναλογικά.
Παρακολουθώ εδω και 15 μέρες τις αναλογίες των κρουσμάτων πως κινούνται ανα χωρα και η Ταυλάνδη ήταν απο την αρχη η 2 χώρα που είχε πολλά κρουσματα. Η Σιγκαπούρη όταν η Ταυλάνδη είχε 12 είχε 1 και το Χονκ Κονγ και το Τόκιο επίσης. Καθημερινά διπλασιάζονται τα κρούσματα σε ολες τις χώρες πλήν της Ταυλάνδης που ανεβάζει μόνο τους recovered. Η Γερμανία που έχει λιγότερους κινέζους και απο την Ελλάδα, απο 1 κρούσμα πριν μια εβδομάδα εχει ήδη 14 και η Ταυλάνδη παπατζάμ έχει μόνο 32? Που αν σε κατεβάσουν στο Πουκέτ χωρίς να σου πουν που είσαι νομιζεις οτι πατάς Κίνα,

Η Ταυλάνδη είναι η χώρα της Ελευθερίας αρκεί να μη θίξεις τη πολιτική τους και τα συμφέροντα τους γενικά. Είναι η χώρα που προστατέυει τον σεξοτουρισμό για να έχουν τουριστες και θα κολλήσει να αποκρύψουν τους ασθενείς?

Τώρα κατανοώ ότι δεν είναι καλό να παραπληροφορούμαστε και μεταξύ μας, αλλά καλυτερο δεν είναι να μας παραπληροφορεί και η χώρα... προκείμενου να έχει τουρίστες. Δεν εχω διάθεση να σπείρω πανικό αλλά παιδιά όταν γνωρίζεις κάποια δεδομένα ο εγκέφαλος σου χτυπάει καμπανάκι και ούχι ο φόβος και φυσικά δεν θέλω και κανένα Ταυλανδό να μας κοροιδεύει μες στα μάτια μας. Προσωπικά έχω θυμό και όχι φόβο.

Τον θυμό μου εκφράζω.

Πές φίλε έχω 200 ασθενείς αλλά έχω και ένα κοκτέιλ που θα σε θεραπεύσει και θα στο δώσω τζάμπα πριν μπεις στη μπάγκλα και θα αποφασίσω εγώ αν θέλω να το παίξω επαναστάτης του Κοροναιού και να μπω στο αεροπλάνο να έρθω να αποδείξω ότι τα ΜΜΕ και η τρομολαγνεία δεν με επηρεάζουν αλλα να παίζουμε έντιμα. Όχι άτιμα.

Και φυσικά όταν έχεις ξέγνοιαστους τους πολίτες φυσικά ο Ιος πολλαπλασιάζεται εν αγνοια και ταχύτατα. Αυτό είναι η βόμβα.
Αυτά ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ τόσες μέρες και απο αυτά που έχω δει. Ούτε εγώ έχω διάθεση να σπείρω πανικό αλλά κάποιοι αυτό κατάλαβαν.
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Δεκτό ότι είμαι στεναχωρημένη που δεν πήγα. Άκυρο όμως ότι βγάζω τη πικρία μου εναντίον σας που θέλετε να πάτε.

Και ο μόνος λόγος που απάντησα μετά απο τόσες μέρες ήταν επειδή ο user χελιδόνι εξέφρασε την ανησυχία του και επειδή είδα μία επίθεση ότι τρομοκρατεί με υποτιμητικό τρόπο για αυτό απάντησα με διπλάσια ένταση ισως

αλλά και με λογική. Ότι γράφω δεν είναι σίγουρα παράλογο. Ότι γράφω το έχετε σκεφτεί και εσείς και όλοι.

Τώρα αν εσείς θεωρείτε ότι η λογική μου δεν ευσταθεί και συγκρίνετε τα γραφόμενα μου με τα ανούσια δημοσιεύματα που επιθυμούν ένα κλίκ παραπάνω ισοπεδώνοντας τα πάντα δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Εχω πάει Ταυλάνδη πολλές φορές και έχω άποψη που αποφάσισα να τη καταθέσω. Φυσικά εσείς μπορείτε να έχετε άλλη άποψη και να θεωρειτε την Ταυλάνδη ένα ασφαλής προορισμό.

Καταθεστε την άποψη σας όπως έκανα και εγώ να διευκολύνετε τον κόσμο που διστάζει να πάει.

Προσωπικά παντως σε θέματα υγειας δεν θα σύγκρινα τη Ρώμη - Βενετία με την Μπανγκόκ. Καμιά χώρα της Ευρώπης δεν θα απέκρυπτε εσκεμμένα ένα τόσο σοβαρό θέμα ενώ για την Ασία δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να πει το ίδιο. Εξάλλου και για αυτό το λόγο έχει εξαπλωθεί εδώ που τα λέμε.. επειδή απέκρυπταν.

Τέλος πάντων δεκτός ο προβληματισμός σας για εμένα που εξέφρασα το θυμό μου για τη Ταυλάνδη και την ασφάλεια που μπορει να μην έχει, όσο και αν την αγαπώ, δεν μπορώ να βάλω μαυρα γυαλιά. Θα παρακολουθώ σιωπηλά.
Δεκτά όλα αυτά που λες αλλά αυτό που λες και ξαναλες ότι αποκρύπτουν εσκεμμένα κτλ το βαδίζεις κάπου η απλά το υποθέτεις? Γιατί όσο τρομακτικό είναι το να συμβαίνει άλλο τόσο είναι το να μην συμβαίνει αλλά για κάποιο λόγο να παίρνουμε ως δεδομένο ότι συμβαίνει. Σε ρωτάω γιατί και εγώ είμαι σε φαση παω-δεν πάω το καλοκαίρι και με ενδιαφέρει η απάντηση σου μιας και εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο από την καθημερινή έρευνα που κάνω..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@Ανθηg είναι άλλο να κάνεις δικές σου εικασίες και να έχεις δικιές σου απόψεις ή να μεταφέρεις εδώ εικασίες άλλων και άλλο το να λες ότι διάβασες ό,τι γράφεις στο cnn και στο bbc για να το κάνεις αληθοφανές, για να πείσεις και να αποφύγεις την κριτική. Αυτό έκανε το μέλος @Χελιδόνι και αυτό είναι fake news, γιατί τέτοια άρθρα δεν υπάρχουν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom