Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρώτον ο H1N1 δεν είναι η κοινή γρίπη(μη μπερδεύεσαι)
Αλλα τι ειναι? Εσυ μπερδευεσαι μαλλον..
Δεν υπαρχει κοινη γριπη, ειναι μια κ μονη. ο H1N1 ειναι ενας απο τους ιους που την προκαλουν, η γριπη των χοιρων ηταν μια πανδημια εποχικης γριπης κ η προστασια εναντι αυτου περιλαμβανεται στο ετησιο εμβολιο.
https://www.nhs.uk/conditions/swine-flu/
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Αλλα τι ειναι? Εσυ μπερδευεσαι μαλλον..
Δεν υπαρχει κοινη γριπη, ειναι μια κ μονη. ο H1N1 ειναι ενας απο τους ιους που την προκαλουν, η γριπη των χοιρων ηταν μια πανδημια εποχικης γριπης κ η προστασια εναντι αυτου περιλαμβανεται στο ετησιο εμβολιο.
https://www.nhs.uk/conditions/swine-flu/
Δε μπερδευομαι καθολου. https://www.naftemporiki.gr/story/1440177/koini-gripi-i-gripi-i1n1-pos-tha-tis-ksexorisoume .Επειδη ρωτησες τι ειναι,διαβασε για να μαθεις οπως εκανα κι εγω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε μπερδευομαι καθολου. https://www.naftemporiki.gr/story/1440177/koini-gripi-i-gripi-i1n1-pos-tha-tis-ksexorisoume .Επειδη ρωτησες τι ειναι,διαβασε για να μαθεις οπως εκανα κι εγω.
Σου παρεθεσα το σαιτ του nhs. Αν το συγκρινες με καποιο αρθρο καποιας εφημεριδας καποιου αρθρογραφου χαθηκες στη μεταφραση οπως λεμε κ περιττευει περαιτερω συζητηση. Ας μεινουμε ον τοπικ πλεον.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Σου παρεθεσα το σαιτ του nhs. Αν το συγκρινες με καποιο αρθρο καποιας εφημεριδας καποιου αρθρογραφου χαθηκες στη μεταφραση οπως λεμε κ περιττευει περαιτερω συζητηση. Ας μεινουμε ον τοπικ πλεον.
Το ότι σου παρέθεσα άρθρο που δεν είναι καν ενός τυχαίου αρθρογράφου αλλά γιατρου πνευμονολόγου MD-PhD σου περισσεύει ετσι; Όπως είπες ας μείνουμε καλύτερα ον τοπικ πλέον...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
'
Αναλογικά.
Παρακολουθώ εδω και 15 μέρες τις αναλογίες των κρουσμάτων πως κινούνται ανα χωρα και η Ταυλάνδη ήταν απο την αρχη η 2 χώρα που είχε πολλά κρουσματα. Η Σιγκαπούρη όταν η Ταυλάνδη είχε 12 είχε 1 και το Χονκ Κονγ και το Τόκιο επίσης. Καθημερινά διπλασιάζονται τα κρούσματα σε ολες τις χώρες πλήν της Ταυλάνδης που ανεβάζει μόνο τους recovered. Η Γερμανία που έχει λιγότερους κινέζους και απο την Ελλάδα, απο 1 κρούσμα πριν μια εβδομάδα εχει ήδη 14 και η Ταυλάνδη παπατζάμ έχει μόνο 32? Που αν σε κατεβάσουν στο Πουκέτ χωρίς να σου πουν που είσαι νομιζεις οτι πατάς Κίνα,

Η Ταυλάνδη είναι η χώρα της Ελευθερίας αρκεί να μη θίξεις τη πολιτική τους και τα συμφέροντα τους γενικά. Είναι η χώρα που προστατέυει τον σεξοτουρισμό για να έχουν τουριστες και θα κολλήσει να αποκρύψουν τους ασθενείς?

Τώρα κατανοώ ότι δεν είναι καλό να παραπληροφορούμαστε και μεταξύ μας, αλλά καλυτερο δεν είναι να μας παραπληροφορεί και η χώρα... προκείμενου να έχει τουρίστες. Δεν εχω διάθεση να σπείρω πανικό αλλά παιδιά όταν γνωρίζεις κάποια δεδομένα ο εγκέφαλος σου χτυπάει καμπανάκι και ούχι ο φόβος και φυσικά δεν θέλω και κανένα Ταυλανδό να μας κοροιδεύει μες στα μάτια μας. Προσωπικά έχω θυμό και όχι φόβο.

Τον θυμό μου εκφράζω.

Πές φίλε έχω 200 ασθενείς αλλά έχω και ένα κοκτέιλ που θα σε θεραπεύσει και θα στο δώσω τζάμπα πριν μπεις στη μπάγκλα και θα αποφασίσω εγώ αν θέλω να το παίξω επαναστάτης του Κοροναιού και να μπω στο αεροπλάνο να έρθω να αποδείξω ότι τα ΜΜΕ και η τρομολαγνεία δεν με επηρεάζουν αλλα να παίζουμε έντιμα. Όχι άτιμα.

Και φυσικά όταν έχεις ξέγνοιαστους τους πολίτες φυσικά ο Ιος πολλαπλασιάζεται εν αγνοια και ταχύτατα. Αυτό είναι η βόμβα.
Εντάξει, το καταλάβαμε. Δεν θα πας στην Ταϋλάνδη και στενοχωριέσαι γι αυτό. Και κάπου θες να πεις τον πόνο σου κι εσύ και να ξεσπάσεις λίγο. Ανθρώπινο.

Αλλά να ξέρεις ότι τα επιχειρήματά σου δεν στέκουν και πολύ. Μπορεί να μην έχω τη δική σου εμπειρία από την χώρα (έχω ταξιδέψει εκεί μόνο 5 φορές), μπορεί η κυβέρνησή τους (κάθε κυβέρνηση) να έχει τους δικούς της λόγους για ό,τι λέει ή κάνει αλλά το να βγάζεις συμπέρασμα επειδή " αν σε κατεβάσουν στο Πουκέτ χωρίς να σου πουν που είσαι νομιζεις οτι πατάς Κίνα" είναι λες και είναι το μοναδικό μέρος στον πλανήτη που συμβαίνει αυτό! Παντού, καλή μου, αυτό συμβαίνει (δυστυχώς) είτε είσαι στη Βενετία, είτε στο Μαρόκο, είτε στο Ταζ Μαχάλ.

Σύμφωνα με τη λογική σου, σε όλον τον κόσμο τα κρούσματα θα έπρεπε να είναι πολλαπλάσια. Αλλά (ευτυχώς) δεν είναι. Και (επίσης ευτυχώς) όλα τα κρούσματα στην Ευρώπη αλλά και στη Σιγκαπούρη και σε άλλες χώρες της Ασίας ενδεχομένως (δεν τις έψαξα όλες) συνδέονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο με Κινέζους από την περιοχή της επαρχίας Hubei.

Δεν λέω ότι δεν πρέπει να δίνουμε σημασία στο θέμα. Το αντίθετο μάλιστα. Αλλά πρέπει να το αντιμετωπίζουμε με ψυχραιμία και νηφαλιότητα. Αν αφεθούμε να παρασυρθούμε π.χ. από δημοσιεύματα του τύπου
ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΚ: «Οι νεκροί από τον κοροναϊό είναι 50.000 – Καίνε τις σορούς», ισχυρίζεται Κινέζος δισεκατομμυριούχος

και πας μέσα και διαβάζεις ότι "..επικαλούμενος πληροφορίες, που διαρρέουν από την Ουχάν ... αναφέρει πως οι νεκροί ενδεχομένως να φθάσουν τις 50.000! Καθώς, όπως ισχυρίζεται, Κινέζοι αξιωματούχοι καίνε τις σορούς των νεκρών. Για να καλύψουν την πραγματική έκταση της κρίσης..." και ότι "έχει πληροφορίες που δείχνουν 1,5 εκατομμύρια επιβεβαιωμένες περιπτώσεις κορωνοϊού στην Κίνα"

τότε θα φταίμε εμείς και μόνον εμείς για ό,τι πάθουμε ή για ό,τι θέλουν οι άλλοι να πάθουμε (είτε αυτοί είναι ΜΜΕ, είτε κυβερνήσεις, είτε ο κακός μας γείτονας).
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Δεκτό ότι είμαι στεναχωρημένη που δεν πήγα. Άκυρο όμως ότι βγάζω τη πικρία μου εναντίον σας που θέλετε να πάτε.

Και ο μόνος λόγος που απάντησα μετά απο τόσες μέρες ήταν επειδή ο user χελιδόνι εξέφρασε την ανησυχία του και επειδή είδα μία επίθεση ότι τρομοκρατεί με υποτιμητικό τρόπο για αυτό απάντησα με διπλάσια ένταση ισως

αλλά και με λογική. Ότι γράφω δεν είναι σίγουρα παράλογο. Ότι γράφω το έχετε σκεφτεί και εσείς και όλοι.

Τώρα αν εσείς θεωρείτε ότι η λογική μου δεν ευσταθεί και συγκρίνετε τα γραφόμενα μου με τα ανούσια δημοσιεύματα που επιθυμούν ένα κλίκ παραπάνω ισοπεδώνοντας τα πάντα δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Εχω πάει Ταυλάνδη πολλές φορές και έχω άποψη που αποφάσισα να τη καταθέσω. Φυσικά εσείς μπορείτε να έχετε άλλη άποψη και να θεωρειτε την Ταυλάνδη ένα ασφαλής προορισμό.

Καταθεστε την άποψη σας όπως έκανα και εγώ να διευκολύνετε τον κόσμο που διστάζει να πάει.

Προσωπικά παντως σε θέματα υγειας δεν θα σύγκρινα τη Ρώμη - Βενετία με την Μπανγκόκ. Καμιά χώρα της Ευρώπης δεν θα απέκρυπτε εσκεμμένα ένα τόσο σοβαρό θέμα ενώ για την Ασία δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να πει το ίδιο. Εξάλλου και για αυτό το λόγο έχει εξαπλωθεί εδώ που τα λέμε.. επειδή απέκρυπταν.

Τέλος πάντων δεκτός ο προβληματισμός σας για εμένα που εξέφρασα το θυμό μου για τη Ταυλάνδη και την ασφάλεια που μπορει να μην έχει, όσο και αν την αγαπώ, δεν μπορώ να βάλω μαυρα γυαλιά. Θα παρακολουθώ σιωπηλά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ότι σου παρέθεσα άρθρο που δεν είναι καν ενός τυχαίου αρθρογράφου αλλά γιατρου πνευμονολόγου MD-PhD σου περισσεύει ετσι; Όπως είπες ας μείνουμε καλύτερα ον τοπικ πλέον...
γραφω τελευταια φορα επ αυτου για να μη δημιουργηθει καποια εντυπωση μια κ στο αρθρο αναφερεται ονομα. δεν αναφερθηκα σε κανενα ονομαστικα, ουτε το ονομα ουτε οι τιτλοι καποιου ιδιωτη γιατρου μου λενε τιποτε. παρεθεσα το αρθρο του NHS ως vademecum, υπερανω κριτικης οποιουδηποτε ιδιωτη, ποσο μαλλον δε απο μας.
στο διαδικτυο υπαρχει αφθονη πληροφορια, επειδη ομως μιλαμε για θεματα υγειας κ δη ιους εδω, δεν πρεπει να ενημερωνομαστε απο οποιαδηποτε πηγη αλλα απο επισημες κ μονο. και αυτες ειναι σε παγκοσμιο επιπεδο WHO, ευρωπαικο ECDC, τα εξαιρετικα CDC, NHS. για ελληνικα Κεελπνο.
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Δεκτά όλα αυτά που λες αλλά αυτό που λες και ξαναλες ότι αποκρύπτουν εσκεμμένα κτλ το βαδίζεις κάπου η απλά το υποθέτεις? Γιατί όσο τρομακτικό είναι το να συμβαίνει άλλο τόσο είναι το να μην συμβαίνει αλλά για κάποιο λόγο να παίρνουμε ως δεδομένο ότι συμβαίνει. Σε ρωτάω γιατί και εγώ είμαι σε φαση παω-δεν πάω το καλοκαίρι και με ενδιαφέρει η απάντηση σου μιας και εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο από την καθημερινή έρευνα που κάνω..
Antheo για τη δική σου περίπτωση που είναι να πας το καλοκαίρι αν θελεις την άποψη μου είναι νωρίς να αγχώνεσαι. Εγώ αγχώθηκα 1 εβδομάδα πριν φύγω μεχρι 1 μέρα πριν πούμε το οριστικό όχι.
Δε σου λέω να κάνεις το ίδιο αλλά 6 μήνες είναι μισός χρόνος.

Εγραψα σε προηγούμενο πόστ ότι παρακολουθώ το χαρτη που δείχνουν τα επίσημα νούμερα για τον κοροναιο ανα χώρα.

Με ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι ο κοροναιός εξελίχθηκε σε τέτοια πληγή επειδή στην Κίνα έκρυβαν το φαινόμενο, και παρακολουθώντας τις στατιστικές της Ταυλάνδης και με όλα τα δεδομένα που διαβάζω και απο αυτά που γνωρίζω η ίδια για την κουλτούρα τους, θεωρώ ότι η Ταυλάνδη αποκρύπτει όπως και η Κίνα τις συνέπειες του Ιού για τουριστικούς λόγους.
Εικάζω γιατί δεν είμαι ο υπουργός υγείας της Ταυλάνδης να δώσω στοιχεία και νούμερα αλλά δυστυχώς όπως στη Δύση έχουμε κάποιες νοοτροπίες άσχημες που επιφέρουν συνέπειες (πχ οικονομική εκμεταλευση, πολέμους κτλ) έτσι και στην ανατολή υπάρχουν οι δικές του νοοτροπίες του κουκουλώματος για να μην χάσουν τους πελάτες τους. Και οι δύο νοοτροπίες καταστροφικές κάποιες φορές.

Απο εκεί και πέρα όποιος έχει χρόνο ας παρακολουθήσει και μόνος του τον χάρτη για 1 εβδομάδα, δείχνει πολλά για τις χώρες.

Στη Τουρκία πχ βρέθηκε ένα κρούσμα πριν 10 μέρες το σκέπασαν. Αφαντος ο Ιός.

Στην Ελλάδα αντιθέτως ανυπομονούμε όλοι πότε θα έρθει επιτέλους αυτό το κρούσμα να είμαστε και εμείς σαν τους άλλους. Ένα θα έρθει 50 θα γράψουμε.. γιατί είμαστε large .. ήδη στη τηλεόραση λένε να περιμένουμε οπωσδήποτε. Και το περιμένουμε όλοι με αγωνία. Απλές νοοτροπίες.


Παιδιά συγγνώμη αν σας κούρασα, κουράστηκα και εγώ, δεν μετάνιωνω που εγραψα τη γνώμη μου, αλλά ειλικρινά κατέθεσα απο καρδιάς κάτι που εγώ παρακολούθησα εντονα εξαιτίας της δικής μου ακύρωσης, πάρτε το σαν στατιστική, δεν μου αρέσει ούτε να με τρομοκρατούνε αλλά ούτε να με κοροιδεύουνε και δεν θέλω να κάνω το ίδιο. Ένιωσα τόσο πολύ θυμό όμως με κάποιες συμπεριφορές που βάζουν κόσμο σε μπελάδες, γιατί όλοι μπήκαμε λιγο ως πολυ σε μπελάδες, που έγραψα με περίσσεια αφέλεια αυτό που πιστεύω.
Μη το πάρετε τοις μετρητοις, μακάρι να είμαι εντελώς χαζή και να είναι αλλιώς τα πράγματα. Εγώ θα ήμουν τώρα στη παραλία να κάνω τα μπάνια μου και αντιθέτως κρατάω αγκαλιά το καλοριφέρ και "τρομοκρατώ" κόσμο. Λάθος. Πρέπει να πάω επειγόντως διακοπές. Τέλος.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
γραφω τελευταια φορα επ αυτου για να μη δημιουργηθει καποια εντυπωση μια κ στο αρθρο αναφερεται ονομα. δεν αναφερθηκα σε κανενα ονομαστικα, ουτε το ονομα ουτε οι τιτλοι καποιου ιδιωτη γιατρου μου λενε τιποτε. παρεθεσα το αρθρο του NHS ως vademecum, υπερανω κριτικης οποιουδηποτε ιδιωτη, ποσο μαλλον δε απο μας.
στο διαδικτυο υπαρχει αφθονη πληροφορια, επειδη ομως μιλαμε για θεματα υγειας κ δη ιους εδω, δεν πρεπει να ενημερωνομαστε απο οποιαδηποτε πηγη αλλα απο επισημες κ μονο. και αυτες ειναι σε παγκοσμιο επιπεδο WHO, ευρωπαικο ECDC, τα εξαιρετικα CDC, NHS. για ελληνικα Κεελπνο.
Οταν διαβαζω για αξιοπιστες πηγες τις κρατικες υπηρεσιες υγειας παντα, μα παντα, σκεφτομαι τον Αβραμοπουλο που ειχε παραγγειλει εμβολια παραπανω απο τον συνολικο πλυθησμο της χωρας. Η λεξη αξιοπιστια αυτο μου βγαζει αμεσως.
Μου αρεσει που υπαρχουν ακομη ανθρωποι που πιστευουν οτι ζουν στο Μικρο σπιτι στο λιβαδι και τρεχουν ξεγνοιαστα στους αγρους.
Απο την μια οταν συζηταμε για τις αεροπορικες θυμομαστε ολοι οτι ειναι καπιταλισμος και ειναι κερδοσκοπικες εταιριες αλλα οι καπιταλιστικες κυβερνησεις, ΟΧΙ, θα πουνε την αληθεια και δεν θα κρυψουν για να μην χαθει ο τουρισμος.
84637553_2448771995437946_6912176746770989056_o.jpg
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Οταν διαβαζω για αξιοπιστες πηγες τις κρατικες υπηρεσιες υγειας παντα, μα παντα, σκεφτομαι τον Αβραμοπουλο που ειχε παραγγειλει εμβολια παραπανω απο τον συνολικο πλυθησμο της χωρας. Η λεξη αξιοπιστια αυτο μου βγαζει αμεσως.
Μου αρεσει που υπαρχουν ακομη ανθρωποι που πιστευουν οτι ζουν στο Μικρο σπιτι στο λιβαδι και τρεχουν ξεγνοιαστα στους αγρους.
Απο την μια οταν συζηταμε για τις αεροπορικες θυμομαστε ολοι οτι ειναι καπιταλισμος και ειναι κερδοσκοπικες εταιριες αλλα οι καπιταλιστικες κυβερνησεις, ΟΧΙ, θα πουνε την αληθεια και δεν θα κρυψουν για να μην χαθει ο τουρισμος. View attachment 296449
Δηλαδή γίνεται σύγκριση του Αβραμόπουλου(του κάθε Αβραμόπουλου) με τα διεθνή κέντρα ελέγχου και πρόληψης;Τουλάχιστον υπερβολικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οταν διαβαζω για αξιοπιστες πηγες τις κρατικες υπηρεσιες υγειας παντα, μα παντα, σκεφτομαι τον Αβραμοπουλο που ειχε παραγγειλει εμβολια παραπανω απο τον συνολικο πλυθησμο της χωρας. Η λεξη αξιοπιστια αυτο μου βγαζει αμεσως.
Μου αρεσει που υπαρχουν ακομη ανθρωποι που πιστευουν οτι ζουν στο Μικρο σπιτι στο λιβαδι και τρεχουν ξεγνοιαστα στους αγρους.
Απο την μια οταν συζηταμε για τις αεροπορικες θυμομαστε ολοι οτι ειναι καπιταλισμος και ειναι κερδοσκοπικες εταιριες αλλα οι καπιταλιστικες κυβερνησεις, ΟΧΙ, θα πουνε την αληθεια και δεν θα κρυψουν για να μην χαθει ο τουρισμος.
Θα μπορουσες να μην κανεις παραθεση στο ποστ μου αφου δεν ειχες να προσθεσεις κατι σημαντικο περα απο πολιτικη αναφορα. Υπαρχει κ το οφ τοπικ οπου μπορεις να καταφερθεις εναντιον του καπιταλισμού.
Τα σαιτ που ανεφερα ειναι το vademecum για την πληροφορηση περι ιων, προστασιας μας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom