Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Οπότε η scoot δίνει refund για πτήσεις μέχρι τέλη Φλεβάρη?

Εγώ έχω το καλοκαίρι ταξιδακι Χονγκ Κονγκ και Ιαπωνία, οπότε ελπίζω μέχρι τότε να έχει ηρεμήσει το όλο θέμα.
Η επιστροφή χρημάτων αφορά πτήσεις για Χονγκ Κονγκ, Κίνα και Μακάο έως 29/2!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Και η Μπανγκόκ είναι η πιο ζεστή πόλη του κόσμου αλλά έχουν ήδη 14 περιστατικά... Και έχω κλείσει να πάω τέλος Μαρτίου :bash:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Νομιζω οτι ειναι πιο χρησιμο να δει καποιος τα στατιστικα μοντελα προβλεψης απο μεγαλα πανεπιστημια παρα τις "επισημες πληροφοριες" (δεν ειναι πολυ αισιοδοξα, αλλα μπορει να αλλαξουν) και τη συγκριση με τα μοντελα του SARS.
Αυτος ο ιος εχει μεγαλυτερη σημασια ως κοινωνικοπολιτικο γεγονος (πληροφοριες που διαρρεουν vs προπαγανδα, σημασια της προπαγανδας για τη διαχειριση του πανικου, shut down τεραστιων οικονομιων, πτωση χρηματιστηριων ηδη και ανοιγμα ξανα στις 3/2 με απροβλεπτα σεναρια πτωσης).
Μικρες πιθανοτητες να νοσησει καποιος, αλλα ειναι μια περιοδος που θα συζητιεται για καιρο.
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Εχεις λινκ από κάποια τέτοια έρευνα; Επειδή έχω κλείσει εισητήρια για Κίνα για Απρίλιο θα με ενδιέφερε πολύ να δω κάτι τέτοιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Εχεις λινκ από κάποια τέτοια έρευνα; Επειδή έχω κλείσει εισητήρια για Κίνα για Απρίλιο θα με ενδιέφερε πολύ να δω κάτι τέτοιο.
Ειδα χθες αλλα αν σκεφτεις οτι ο χρονος που μεσολαβει απο την εκθεση στον ιο μεχρι την εκδηλωση των συμπτωματων ειναι 14 ολοκληρες μερες, νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα και καθε μερα θα αλλαζουν τα δεδομενα. Εχουν περασει ελαχιστες μερες απο την επισημη καραντινα. Καλο ειναι να το δειτε σε κανενα 15μερο ισως, που θα δειξει ποσοι κολλανε επι 14 μερες τους γυρω τους χωρις να το ξερουν.
Αν γκουγκλαρετε θα βρειτε καναδυο, αλλα ειναι λιγο νωρις για να θεωρηθουν αξιοπιστα. Παντως οι "επισημες πληροφοριες" ειναι οι λιγοτερο αξιοπιστες.
Μπορειτε να δειτε στατιστικα εδω, οπου φαινεται πως απο χθες που ηταν 6000 τα κρουσματα πηγαν στα 7.900 σε λιγες ωρες, αλλα μονο για το 2% ηταν μοιραιο https://www.worldometers.info/coronavirus/
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
πτωση χρηματιστηριων ηδη και ανοιγμα ξανα στις 3/2 με απροβλεπτα σεναρια πτωσης.
Αφορμή γύρευαν για διόρθωση... δεν τους βγήκε ο Τραμπ με το Ιράν, τους έκατσε ο ιός κι όλα βαίνουν κατά πως πρόβλεψαν οι Πυθίες...
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Αφορμή γύρευαν για διόρθωση... δεν τους βγήκε ο Τραμπ με το Ιράν, τους έκατσε ο ιός κι όλα βαίνουν κατά πως πρόβλεψαν οι Πυθίες...
Κανόνισε να δω κανένα κινέζο στο open station. Δε θα μπω μέσα!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom