Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ήδη από χθες, ούτε αλληλογραφία δεν πετάει πλέον προς την Κίνα (συμπεριλαμβανομένου και του Χονγκ Κονγκ).
 

poised

Member
Μηνύματα
885
Likes
6.693
Το Sơn Lôi είναι ένα μέχρι πρόσφατα άγνωστο μέρος του Βιετνάμ που βρέθηκε να έχει το πρώτο κρούσμα σε βιετναμέζο πολίτη, μία κυρία που δούλευε εργάτρια στη Γουχαν και είχε επιστρέψει για τις διακοπές του νέου έτους πριν τον αποκλεισμό. Τις τελευταίες βδομάδες, από τα 15 κρούσματα (6 έχουν αναρρώσει), 12 αν δεν κάνω λάθος είναι μέλη της ίδιας αυτής οικογένειας (και οι άλλοι 3 κινέζοι που είχαν έρθει πριν τις απαγορεύσεις).

Σήμερα βρήκαν το 16ο, τον πατέρα της εργάτριας που είναι ασυμπτωματικός ναι μεν αλλά από σήμερα βγαίνει θετικός στα τεστ αίματος. Η οικογένεια είναι σε κατ' οίκων απομόνωση και όλοι όσους έχουν έρθει σε επαφή μαζί τους είναι σε παρακολούθηση, φαντάζομαι αποφάσισαν καλύτερα να είναι υπερβολικοί από το να γίνουν δεύτερη Κίνα και έκλεισαν την εχμ "πόλη" (λίγοι χιλιάδες κάτοικοι).

Επίσης υπάρχουν άλλα περίπου 800 άτομα (αν έπιασα το νούμερο σωστά από την τηλεόραση), βιετναμέζοι εργάτες από Κίνα που τους επέστρεψαν με στρατιωτικές πτήσεις αφού έκλεισαν τα σύνορα και είναι σε απομόνωση από τον γενικό πληθυσμό σε στρατιωτικές εγκαταστάσεις. Δεν έχει βρεθεί κρούσμα εκεί μέχρι στιγμής.

Επίσης δε ξέρω αν το έχω ξαναπεί δημόσια ή σε άτομα που με ρώτησαν με ΠΜ, είναι αξιόλογη η προσπάθεια που κάνει το υπουργείο υγείας - αν και δε ξέρω πόσο σοβαρά την παίρνουν οι ντόπιοι.

Παίζουν καθημερινά πολλά βιντεάκια την ώρα στα κανάλια με απλές οδηγίες για τις συνθήκες υγιεινής (που ακόμα και εγώ που δεν καταλαβαίνω την γλώσσα τα καταλαβαίνω) και έχω κάθε μέρα 2-3 SMS στο βιετναμέζικο κινητό και άλλα τόσα στο zalo, το ντόπιο viber. Την προηγούμενη βδομάδα μοίρασαν φυλλάδια σε όλα τα σπίτια, υπάρχουν πόστερ σε αγορές και σε μία υπηρεσία που χρειάστηκε να πάω είχαν απ' έξω ένα κουτί με μάσκες με μήνυμα "αν την χρειάζεστε χρησιμοποιήστε τη αλλιώς αφήστε τη για κάποιο άλλο" σε βιετναμέζικα, κινέζικα, κορεάτικα και αγγλικά. Και ναι, παρόλο που είναι δυσεύρετες, είχε πολλές μέσα, κάτι που είμαι σίγουρος αν συνέβαινε στην Ελλάδα θα τις είχαν ξαφρίσει οι ίδιοι οι υπάλληλοι πριν την έναρξη του ωραρίου :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστούμε για την άμεση και σοβαρή ενημέρωση. Να σου κάνω μια ερώτηση: Επειδή δυσκολεύομαι να βρω πληροφορίες για Λάος, έχεις ακούσει τίποτα για την κατάσταση εκεί;
 

poised

Member
Μηνύματα
885
Likes
6.693
Ευχαριστούμε για την άμεση και σοβαρή ενημέρωση. Να σου κάνω μια ερώτηση: Επειδή δυσκολεύομαι να βρω πληροφορίες για Λάος, έχεις ακούσει τίποτα για την κατάσταση εκεί;
Λυπάμαι δεν έχω πληροφορίες για Λάος. Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι γίνονται πολλά "μεγάλα έργα" με Κινέζους εργολάβους και εργάτες και τους κάνει εντύπωση που δεν έχουν κρούσματα αλλά αυτό μεταξύ τύρου και αχλάδου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.123
Likes
41.419
Τρομακτικη αυξηση στους αριθμους των κρουσματων της Κινας που συμφωνα με επισημη ανακοινωση οφειλεται σε εναρμονιση των διαγνωστικων μεθοδων της περιοχης Hubei με τις αλλες περιοχες (+15000 κρουσματα). Στην πραγματικοτητα φαινεται δεν βασιζονται πια στο test kit μονο, αφου οι Αμερικανοι παραπονεθηκαν οτι δεν ειναι αξιοπιστο.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φετος για πρωτη φορα στα χρονικα εκλεισαν ολοκληρα σχολεια λογω γριπης και βγηκε εγκυκλιος να μην προσμετρωνται οι απουσιες των μαθητων και οι αδειες των εκπαιδευτικων με διαγνωση γριπης γιατι ο νομος δεν τις καλυπτει, ειναι πολλες οι μερες. Ειναι φυσικο να μην εισαι ενημερος αφου δεν κατοικεις μονιμα εδω. Εχει θερισει φετος, πρωτοφανες.
Καλα κανουν και φορανε μασκα στα αεροδρομια. Εγω ετσι την κολλησα.
Δεν αναφέρομαι στα σχολεια. Δηλαδη μια παρεα 5-6 ατομων που φορουν ολοι μασκα, ειναι ολοι αρρωστοι;

Τελος παντων ο καθενας κανει οπως νομιζει καλυτερα. Δεν κατηγορω καποιον που φοβαται απλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο.

Σημερα καθομουν με μια Αμερικανα φιλη στο μετρο. Διπλα ενας κυριως αγνωστου εθνικοτητας και παραδιπλα ενας Ελληνας. Σε καποια φαση ο διπλανος κυριος αρχισε να φταρνιζεται. Ο παραδιπλα κύριος, ο Ελληνας απομακρυνθηκε αμεσα. Η φιλη μου απο την αλλη γυρισε και του ειπε "bless you_. Δεν λεω πως η μια ηταν σωστη και ο αλλος λάθος. Απλα αυτη η φοβια που πιανει τους Ελληνες σε καθε αναλογο περιστατικο απο καπου πηγαζει.

Εχω μια σταση ζωης που αρνουμαι να τη ζησω με φοβια. Οποιαδηποτε φοβια. Καταθέτω λοιπον την αποψη μου. Απο κει και περα ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορει, αλλα πολλες συμπτωσεις παυουν να ειναι συμπτωσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.123
Likes
41.419
Μπορει, αλλα πολλες συμπτωσεις παυουν να ειναι συμπτωσεις.
Η αληθεια ειναι πως καπως ετσι ξεκινουν οι κοινωνικες ερευνες. Αλλα καταλαβαινεις οτι εχουν μεθοδολογια, σημαντικο δειγμα κι οχι τον μπατζανακη που ξερουμε και φοραει μασκα για να καταληξει σε συμπερασματα για το αν ολοι οι Ελληνες γενικως ειναι φοβικοι με τους ιους. Αλλιως ειναι συζητηση καφενειου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η αληθεια ειναι πως καπως ετσι ξεκινουν οι κοινωνικες ερευνες. Αλλα καταλαβαινεις οτι εχουν μεθοδολογια, σημαντικο δειγμα κι οχι τον μπατζανακη που ξερουμε και φοραει μασκα για να καταληξει σε συμπερασματα για το αν ολοι οι Ελληνες γενικως ειναι φοβικοι με τους ιους. Αλλιως ειναι συζητηση καφενειου.
Δεν γνωριζα πως ειμαστε πανεπιστημιο ή ερευνητικο κεντρο. Επισης δεν εβγαλα συμπερασμα για ολους τους Ελληνες, ανεφερα απλως καποια περιστατικα που παρατηρησα μονο στην Ελλαδα. Συζητηση καφενειου κανω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η αληθεια ειναι πως καπως ετσι ξεκινουν οι κοινωνικες ερευνες. Αλλα καταλαβαινεις οτι εχουν μεθοδολογια, σημαντικο δειγμα κι οχι τον μπατζανακη που ξερουμε και φοραει μασκα για να καταληξει σε συμπερασματα για το αν ολοι οι Ελληνες γενικως ειναι φοβικοι με τους ιους. Αλλιως ειναι συζητηση καφενειου.
Δηλαδή τώρα εσύ, σοβαρά, δεν πιστεύεις ότι οι Έλληνες είναι φοβικοί με τους ιούς, ε; Ούτε ότι έχουν φαρμακολαγνεία; Μάλλον σε διαφορετικές χώρες ζούμε...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.025
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom