Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ειναι «local» βεβαια. Δεν ξερω αν η ασφαλιστικη παιζει με τις λεξεις.... Φανταζομαι θα εννοει να εισαι στη χωρα ή στη περιοχη που ξεκινησε η επιδημια...
Τους έστειλα email ζητώντας διευκρινίσεις και μου απάντησαν μέσα σε λίγες ώρες.
  1. Αν δεν ταξιδέψεις: α) λόγω δικής σου επιλογής, δεν καλύπτεσαι β) επειδή κάποια αεροπορική εταιρία ακύρωσε δρομολόγιο ή πτήσεις, είναι δική της ευθύνη να σου δώσει εναλλακτική ή να σου επιστρέψει τα χρήματα. Η ασφαλιστική δεν σε αποζημειώνει.
  2. Αν ήδη βρίσκεσαι εκεί και προκύψει λόγος που θα σε αναγκάσει να μη συνεχίσεις το ταξίδι σου και να επιστρέψεις στη χώρα σου, θα αποζημειωθείς από την ασφαλιστική για τα πρόσθετα έξοδά σου, σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου, όπως αναφέρονται και στο ποστ #158.
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Τους έστειλα email ζητώντας διευκρινίσεις και μου απάντησαν μέσα σε λίγες ώρες.
  1. Αν δεν ταξιδέψεις: α) λόγω δικής σου επιλογής, δεν καλύπτεσαι β) επειδή κάποια αεροπορική εταιρία ακύρωσε δρομολόγιο ή πτήσεις, είναι δική της ευθύνη να σου δώσει εναλλακτική ή να σου επιστρέψει τα χρήματα. Η ασφαλιστική δεν σε αποζημειώνει.
  2. Αν ήδη βρίσκεσαι εκεί και προκύψει λόγος που θα σε αναγκάσει να μη συνεχίσεις το ταξίδι σου και να επιστρέψεις στη χώρα σου, θα αποζημειωθείς από την ασφαλιστική για τα πρόσθετα έξοδά σου, σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου, όπως αναφέρονται και στο ποστ #158.

Με εισητηρια κλεισμένα για Κίνα τον Απρίλιο με έβγαλες από τον κόπο να στείλω μέιλ να ζητήσω τις ίδιες ακριβώς διευκρινήσεις, διότι αυτό ακριβώς καταλάβαινα από όσα διάβαζα στο ποστ #158.
Το δικό μου σχέδιο δράσης έχει δύο μέρη.
Μέρος Α. Περιμένω μέχρι τα μέσα Μαρτίου να δω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Φροντίζω όλες οι ενεργειες προετοιμασίας ταξιδιου να μην έχουν κόστος πχ να κλείσω ξενοδοχείο με δυνατότητα ακύρωσης δωρεαν έως αρχές Απριλίου.
Μέρος Β. Στα μέσα του Μάρτη τα πράγματα θεωρω ότι θα είναι αρκετά πιο ξεκάθαρα πλέον. Ας πούμε η Lufthansa αυτη τη στιγμή δεν πετάει για Κίνα και αποζημιώνει τους πελάτες της μέχρι τέλος Φεβρουαρίου. Αν η κατάσταση είναι ίδια ή και χειρότερη εικάζω ότι θα αποζημιωθώ.
Δεν πιστεύω βεβαια ότι μέχρι τότε δεν θα υπάρχει κανένας κίνδυνος στην Κίνα και κανένα κρούσμα, το πιο αισιόδοξο σενάριο μου είναι η σημαντική υποχώρηση της ασθένειας. Στο μεσοδιάστημα φροντίζω να ενημερώνομαι από όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστες πηγές και κυρίως από τον Παγκ Οργανισμό Υγείας ο οποίος και χτες ανέφερε ότι δεν υπάρχει λόγος περιορισμού ταξιδιών και εμποριου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Lock down και τριτη πολη περιμετρικα της Σαγκαης. Μοιαζει σαν να βαζουν σε καραντινα σιγα σιγα τις πολεις γυρω απο τη Σαγκαη, ενω επισημα η Σαγκαη δεν ειναι σε καραντινα
FB_IMG_1580826902018.jpg
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Μήπως ξέρεις αν αυτά εντάσσονται στο catastrophe cover που ανέφερες πριν, άρα ισχύουν μόνο για τις super και elite κατηγορίες;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Τους έστειλα email ζητώντας διευκρινίσεις και μου απάντησαν μέσα σε λίγες ώρες.
  1. Αν δεν ταξιδέψεις: α) λόγω δικής σου επιλογής, δεν καλύπτεσαι β) επειδή κάποια αεροπορική εταιρία ακύρωσε δρομολόγιο ή πτήσεις, είναι δική της ευθύνη να σου δώσει εναλλακτική ή να σου επιστρέψει τα χρήματα. Η ασφαλιστική δεν σε αποζημειώνει.
  2. Αν ήδη βρίσκεσαι εκεί και προκύψει λόγος που θα σε αναγκάσει να μη συνεχίσεις το ταξίδι σου και να επιστρέψεις στη χώρα σου, θα αποζημειωθείς από την ασφαλιστική για τα πρόσθετα έξοδά σου, σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου, όπως αναφέρονται και στο ποστ #158.
«Αν ηδη βρισκεσαι εκει»

Δηλαδη αν ακυρωσεις απο μονος σου (λογω της χ πανδημιας ή του ψ τυφωνα) καταλαβαινω οτι παλι δεν αποζημιωνεσαι.... Σωστα;;

Δηλαδη ΠΡΕΠΕΙ να βρισκεσαι ηδη σε αυτο το μερος και τοτε να τους πεις: κυριοι δεν μπορω να συνεχισω το ταξιδι λογω του ταδε λογου;
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
«Αν ηδη βρισκεσαι εκει»

1. Δηλαδη αν ακυρωσεις απο μονος σου (λογω της χ πανδημιας ή του ψ τυφωνα) καταλαβαινω οτι παλι δεν αποζημιωνεσαι.... Σωστα;;

2. Δηλαδη ΠΡΕΠΕΙ να βρισκεσαι ηδη σε αυτο το μερος και τοτε να τους πεις: κυριοι δεν μπορω να συνεχισω το ταξιδι λογω του ταδε λογου;
1. Όχι. Οι λόγοι είναι σαφείς και αναφέρονται στα συμβόλαια, στους συνδέσμους που έδωσα.

2. Από προσωπική εμπειρία: Την πρωτοχρονιά του 2019 ήμασταν στα νησιά Άνταμαν. Μάθαμε ότι έρχονταν τυφώνας. Φύγαμε απ'το νησί που ήμασταν και πήγαμε στην πρωτεύουσα. Πριν βγει επίσημη ανακοίνωση εκκένωσης του νησιού. Με καινούργια εισιτήρια. Μείναμε σε ξενοδοχείο που δεν είχαμε κλείσει από πριν. Νέα έξοδα. Η ανακοίνωση βγήκε μετά από 2 μέρες. Όταν επιστρέψαμε στην Ελλάδα, ζήτησα να μου καλύψουν όλα τα επιπλέον έξοδα. Το έκαναν μέσα σε μια βδομάδα (αφού τους έστειλα ότι χαρτιά ζήτησαν). Όλα όσα ζήτησα - μείον την απαλλαγή.

Οι ίδιες προϋποθέσεις ισχύουν και για την επιδημία. Αλλά για ό,τι ζητήσετε πρέπει να είστε σε θέση να το τεκμηριώσετε (πληρωμένες κρατήσεις που ακυρώθηκαν, αποδείξεις από νέες, επίσημες ανακοινώσεις για τα μέτρα που ληφθηκαν, κλπ). Θέλει δουλειά, ΟΚ, αλλά τι να γίνει, άμα κάτσει στραβή, κάνεις ό,τι μπορείς για να ισιώσει λιγάκι.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
1. Όχι. Οι λόγοι είναι σαφείς και αναφέρονται στα συμβόλαια, στους συνδέσμους που έδωσα.

2. Από προσωπική εμπειρία: Την πρωτοχρονιά του 2019 ήμασταν στα νησιά Άνταμαν. Μάθαμε ότι έρχονταν τυφώνας. Φύγαμε απ'το νησί που ήμασταν και πήγαμε στην πρωτεύουσα. Πριν βγει επίσημη ανακοίνωση εκκένωσης του νησιού. Με καινούργια εισιτήρια. Μείναμε σε ξενοδοχείο που δεν είχαμε κλείσει από πριν. Νέα έξοδα. Η ανακοίνωση βγήκε μετά από 2 μέρες. Όταν επιστρέψαμε στην Ελλάδα, ζήτησα να μου καλύψουν όλα τα επιπλέον έξοδα. Το έκαναν μέσα σε μια βδομάδα (αφού τους έστειλα ότι χαρτιά ζήτησαν). Όλα όσα ζήτησα - μείον την απαλλαγή.

Οι ίδιες προϋποθέσεις ισχύουν και για την επιδημία. Αλλά για ό,τι ζητήσετε πρέπει να είστε σε θέση να το τεκμηριώσετε (πληρωμένες κρατήσεις που ακυρώθηκαν, αποδείξεις από νέες, επίσημες ανακοινώσεις για τα μέτρα που ληφθηκαν, κλπ). Θέλει δουλειά, ΟΚ, αλλά τι να γίνει, άμα κάτσει στραβή, κάνεις ό,τι μπορείς για να ισιώσει λιγάκι.
Η παραγραφος μιλαει για συνεχιση του ταξιδιου. Οχι για ακυρωση απο την αρχη. Πρακτικα αν ακυρωσω τη πτηση μου εγω λογω της επιδημιας δηλαδη δεν αποζημιωνομαι....

Προσπαθω να δω αν αξιζει τον κοπο να προχωρησω και εγω με μια ασφαλεια.
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Πάντως παιδιά από ανθρώπους που είναι ήδη για διακοπές σε χώρες της Ασίας η που μολις γυρίσανε δεν περιγράφουνε κανένα "βαρύ κλίμα". Υπήρξε ένας πανικός στην αρχή. Τώρα λένε πως βλέπεις πιο πολύ Κινέζους να φοράνε μάσκες και αυτοί πλέον είναι λιγοστοί. Όλα κυλάνε κανονικά χωρίς να έχει επηρεάσει η κατάσταση την καθημερινότητα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Προσπαθω να δω αν αξιζει τον κοπο να προχωρησω και εγω με μια ασφαλεια.
Δηλαδή, για να καταλάβω, την ασφάλιση θα την κάνεις μόνο για να καλυφθείς από την επιδημία; Εάν ναι, κάνεις μεγάλο λάθος - εκτός κι αν είσαι ασφαλισμένη ήδη για όλες τις άλλες περιπτώσεις που μπορεί να σου τύχουν. Ενδεικτικά:

- Στο ταξίδι μου στα Gilli islands (Ινδονησία) κτύπησα το χέρι μου. Πήγα σε ιδιωτική κλινική, μου το περιποιήθηκαν, μου έδωσαν φαρμακευτική αγωγή, κλπ. Όλα τα έξοδα τα κάλυψε η ασφαλιστική.
- Στο ταξίδι στην Βομβάη, η βαλίτσα μιας κοπέλας από την παρέα άργησε να φτάσει 24 ώρες. Όλα τα έξοδα που έκανε, για ν'αγοράσει από βρακιά μέχρι οδοντόκρεμες, τα κάλυψε η ασφαλιστική.
- Για το ταξίδι μας στα Andaman τα έγραψα πιο πάνω.

Δεν είναι μόνο τρεις περιπτώσεις, είναι χίλιες τρεις που μπορεί να χρειαστείς την ασφάλεια (και αναφέρονται στις τόσες σελίδες του συμβολαίου). Δεν είμαι ασφαλιστής, ούτε προσπαθώ να σας πουλήσω κάτι. Αν νομίζεις ότι είναι απίθανο να την χρειαστείς, μην την κάνεις.
 
Last edited by a moderator:

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ενημερωσου όσο καλύτερα μπορείς για το τι γίνεται ακριβώς στην περιοχή που θα πας(από την οπτική κατά πόσο έχει επηρεάσει την καθημερινότητα). Το Βιετνάμ φαίνεται πολύ δελεαστικό για να ακυρωθεί για έναν ιο που έχει πάρει περισσότερη δημοσιότητα απ' όση του αξίζει.
Ενδεικτικά:
China's National Health Commission (NHC) says that:

  • about 80% of those who died were over the age of 60.
  • 75% had pre-existing conditions such as cardiovascular diseases and diabetes.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom