Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
- Και πού το ξέρεις ότι το κλίμα θα είναι βαρύ; Μια χαρά θα γιορτάζουν το νέο έτος τους στο Λάος κι εμείς θα είμαστε εκεί.
- Και πού το ξέρεις ότι θα φοράμε μάσκα; Ούτε στον SARS φορέσαμε, ούτε στον Η5Ν1, ούτε στον Η1Ν1. Μόνο για την απίστευτη μόλυνση της ατμόσφαιρας στην Κίνα και για τα καυσαέρια στο Δελχί φορέσαμε μάσκα, κι αυτό επειδή τις είχαμε ήδη μαζί μας.


Δηλαδή, για να καταλάβω, την ασφάλιση θα την κάνεις μόνο για να καλυφθείς από την επιδημία; Εάν ναι, κάνεις μεγάλο λάθος - εκτός κι αν είσαι ασφαλισμένη ήδη για όλες τις άλλες περιπτώσεις που μπορεί να σου τύχουν. Ενδεικτικά:

- Στο ταξίδι μου στα Gilli islands (Ινδονησία) κτύπησα το χέρι μου. Πήγα σε ιδιωτική κλινική, μου το περιποιήθηκαν, μου έδωσαν φαρμακευτική αγωγή, κλπ. Όλα τα έξοδα τα κάλυψε η ασφαλιστική.
- Στο ταξίδι στην Βομβάη, η βαλίτσα μιας κοπέλας από την παρέα άργησε να φτάσει 24 ώρες. Όλα τα έξοδα που έκανε, για ν'αγοράσει από βρακιά μέχρι οδοντόκρεμες, τα κάλυψε η ασφαλιστική.
- Για το ταξίδι μας στα Andaman τα έγραψα πιο πάνω.

Δεν είναι μόνο τρεις περιπτώσεις, είναι χίλιες τρεις που μπορεί να χρειαστείς την ασφάλεια (και αναφέρονται στις τόσες σελίδες του συμβολαίου). Δεν είμαι ασφαλιστής, ούτε προσπαθώ να σας πουλήσω κάτι. Αν νομίζεις ότι είναι απίθανο να την χρειαστείς, μην την κάνεις.
Οσον αφορα
-Τις καθυστερησεις πτησεων
-Τις καθυστερησεις παραλαβης των αποσκευων μου
-Την εκτακτη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και τυχον εξοδα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου που μπορει να χρειαστω και
-Καλυψη εξοδων ταξιδιου και διαμονης αν η θεραπεια καθυστερησει την επιστροφη μου.....

Για ολα τα παραπανω με καλυπτει η Revolut Metal που εχω (Εχει συνεργασια με τη White Horse για οποιον ενδιαφερεται). Πρακτικα δεν την εχω χρειαστει ακομα αλλα στο συμβολαιο τα αναφερει. Στο μονο που δεν με καλυπτει ειναι τα φυσικα φαινομενα και οι επιδημιες κτλπ γι’ αυτο και σε ρωταω για να δω αν οντως με εξυπηρετει.

Υγ: Δεν ειμαι γυναικα!
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οσον αφορα
-Τις καθυστερησεις πτησεων
-Τις καθυστερησεις παραλαβης των αποσκευων μου
-Την εκτακτη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και τυχον εξοδα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου που μπορει να χρειαστω και
-Καλυψη εξοδων ταξιδιου και διαμονης αν η θεραπεια καθυστερησει την επιστροφη μου.....

Για ολα τα παραπανω με καλυπτει η Revolut Metal που εχω (Εχει συνεργασια με τη White Horse για οποιον ενδιαφερεται). Πρακτικα δεν την εχω χρειαστει ακομα αλλα στο συμβολαιο τα αναφερει. Στο μονο που δεν με καλυπτει ειναι τα φυσικα φαινομενα και οι επιδημιες κτλπ γι’ αυτο και σε ρωταω για να δω αν οντως με καλυπτει.
ΟΚ, τότε. Αν για όλα τα άλλα είσαι καλυμμένος, μην κάνεις. Εγώ δεν θά'κανα μόνο γι' αυτό και ειδικά στην Ταϋλάνδη (που είναι "εύκολη" χώρα για τους ταξιδιώτες).

Υγ: Δεν ειμαι γυναικα!
Ooooops! Sorry! :icon_redface:
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
@babaduma έχεις μήπως ιδέα αν στις ασφάλειες της worldwideinsure για ζευγάρια χρειάζεται να είσαι παντρεμένος ή να έχεις κάποιο επίσημο χαρτί (πχ. βεβαίωση μόνιμης κατοικίας) που να δείχνει κάπως ότι είστε ζευγάρι;

edit: Βασικά προχωράω τη διαδικασία και δε μου βγάζει κάτι, οπότε μάλλον όχι...
 
Last edited:
Μηνύματα
201
Likes
195
ΟΚ, τότε. Αν για όλα τα άλλα είσαι καλυμμένος, μην κάνεις. Εγώ δεν θά'κανα μόνο γι' αυτό και ειδικά στην Ταϋλάνδη (που είναι "εύκολη" χώρα για τους ταξιδιώτες).


Ooooops! Sorry! :icon_redface:
Εγω δεν φοβάμαι μήπως αρρωστήσω ή πεθάνω. Αυτό που με τρομάζει είναι ότι αν μια στο εκατομμύριο κολλησω ότι μπορεί να γυρίσω εδώ και να μεταδώσω τον ιό. Είμαι εκπαιδευτικός και φοβάμαι να ρισκάρω να κολλήσω τα παιδιά. Ξέρετε αν μπορεί να γίνει προληπτική εξετ;σή κατά την επιστροφή μου;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Εγω δεν φοβάμαι μήπως αρρωστήσω ή πεθάνω. Αυτό που με τρομάζει είναι ότι αν μια στο εκατομμύριο κολλησω ότι μπορεί να γυρίσω εδώ και να μεταδώσω τον ιό. Είμαι εκπαιδευτικός και φοβάμαι να ρισκάρω να κολλήσω τα παιδιά. Ξέρετε αν μπορεί να γίνει προληπτική εξετ;σή κατά την επιστροφή μου;
Αν είναι αλήθεια αυτά που γράφουν τα διάφορα μέσα πρέπει να γίνεται καθώς έχουν δημιουργηθεί κέντρα αναφοράς σε νοσοκομεία.Πως έγινε η εξέταση του περιστατικού στην Θεσσαλονίκη στο ΑΧΕΠΑ;Που τελικά δεν ήταν.Αν τους πεις και τον προβληματισμό σου για τα παιδιά θα πρέπει να το κάνουν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
@babaduma έχεις μήπως ιδέα αν στις ασφάλειες της worldwideinsure για ζευγάρια χρειάζεται να είσαι παντρεμένος ή να έχεις κάποιο επίσημο χαρτί (πχ. βεβαίωση μόνιμης κατοικίας) που να δείχνει κάπως ότι είστε ζευγάρι;

edit: Βασικά προχωράω τη διαδικασία και δε μου βγάζει κάτι, οπότε μάλλον όχι...
Δεν χρειάζεται κανένα χαρτί. Απλά δηλώνεις το δεύτερο όνομα ως συνασφαλιζόμενο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ενδιαφέρον στοιχείο πάντως είναι ότι το ποσοστό θνησιμότητας εκτός της επαρχίας Χουμπέι ανέρχεται σε μόλις 0,16%. Θα πρέπει κάποιος να συνυπολογίσει όχι μόνο το επίπεδο της εκεί ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης που πιθανόν έχει κάποιο μερίδιο ευθύνης για τους θανάτους αλλά και του επιπέδου της κατάστασης υγείας των κατοίκων στις περιοχές. Είναι πολύ πιθανό ο εκάστοτε πληθυσμός να είναι επιβαρυμένος και από άλλα που δεν γνωρίζουμε. πχ στην Κίνα σε πρόσφατες μελέτες έχουν βγει αποτελέσματα για επιπολασμό της ηπατίτιδας Β κοντά στο 6%-7% όταν στην Ευρώπη είναι κάτω από 1%.
Επιπλέον, αν κάποιος δεν είναι στις ομάδες κινδύνου που καθορίζονται κατά κύριο λόγο από ηλικιακή ομάδα και διάφορες συννοσηρότητες δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος με τα τωρινά δεδομένα.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οι Κινέζοι είναι πάντα Κινέζοι! Σε όλες τις προηγούμενες ανάλογες περιπτώσεις (όλοι οι νέοι ιοί είναι made in China) έκαναν τα ίδια και τα παθήματα δεν έγιναν μαθήματα. Διαβάστε παρακάτω ένα πολύ καλό άρθρο στους Straits Times της Σινγκαπούρης. Είναι ένα χρονικό που περιγράφει πώς ξεκίνησε ο ιός, πώς εξελίχθηκε, τί έκαναν οι αρχές και τι δεν έκαναν και γιατί φτάσαμε εκεί που φτάσαμε σήμερα.

https://www.straitstimes.com/asia/e...habits-kept-world-in-dark-as-an-epidemic-grew

Επίσης Σιγκαπούρη έχει αρχίσει τοπική μετάδοση του ιού σε ντόπιους, που ούτε καν είχαν ταξιδέψει Κίνα

https://www.channelnewsasia.com/new...-singapore-community-spread-tourists-12389314
ναι, δεν είχαν ταξιδέψει στην Κίνα, αλλά είχαν ταξιδέψει Κινέζοι εκεί και φύγανε αφού τους μόλυναν...

https://www.straitstimes.com/singap...-confirmed-cases-in-singapore-28-cases-so-far
 

Giorgos@1

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
ναι, δεν είχαν ταξιδέψει στην Κίνα, αλλά είχαν ταξιδέψει Κινέζοι εκεί και φύγανε αφού τους μόλυναν...

https://www.straitstimes.com/singap...-confirmed-cases-in-singapore-28-cases-so-far
Το γνωρίζω. Τα διαβάζω τα νέα καθημερινά γιατί το ταξίδι μας Σιγκαπούρη ήταν προγραμματισμένο από μέσα Ιούνιου 2019 για τον Φλεβάρη 2020, οπότε καταλαβαίνεις με πόσο βαριά καρδιά το ακυρωσαμε, λόγω όλου αυτού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Οι Κινέζοι είναι πάντα Κινέζοι! Σε όλες τις προηγούμενες ανάλογες περιπτώσεις (όλοι οι νέοι ιοί είναι made in China) έκαναν τα ίδια και τα παθήματα δεν έγιναν μαθήματα. Διαβάστε παρακάτω ένα πολύ καλό άρθρο στους Straits Times της Σινγκαπούρης. Είναι ένα χρονικό που περιγράφει πώς ξεκίνησε ο ιός, πώς εξελίχθηκε, τί έκαναν οι αρχές και τι δεν έκαναν και γιατί φτάσαμε εκεί που φτάσαμε σήμερα.

https://www.straitstimes.com/asia/e...habits-kept-world-in-dark-as-an-epidemic-grew
Γι αυτο τον λογο η ακριβεστερη εκφραση ειναι "διαρρεται οτι οι θανατοι ειναι σταθερα 2%"
Εχω ατομο του φιλικου μου περιβαλλοντος εγκλωβισμενο στην Κινα. Αμφισβητει ευθεως τα νουμερα καθως μας περιγραφει τις συνθηκες εγκλωβισμου στα κινεζικα blocks οπου μπορει να κατοικουν μεχρι 500 ατομα γι αυτο πολλοι που νοσουν δεν επιθυμουν να ελεγχθουν για να μην εγκλωβιστει ολη η οικογενεια τους και το block τους ειτε αδυνατουν να ελεγχθουν λογω δραματικης ελλειψης τεστ ειτε συνειδητα προτιμουν νσ πεθανουν σπιτι τους παρα στοιβαγμενοι σε νοσοκομεια ενω κανεις δεν θα παραλαβει τη σορο τους.
Με στεναχωρει πολυ η τεραστια ανθρωπιστικη κριση που εχει ξεσπασει.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.952
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom