Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η Σινγκαπούρη αυξάνει το επίπεδο συναγερμού από 'κίτρινο' σε 'πορτοκαλί" - κάτι που είχε συμβεί στο παρελθόν για τους Η1Ν1 και Sars. Φαίνεται ότι ο ιός εξαπλώνεται πλέον και τοπικά και γι αυτό λαμβάνονται επιπλέον μέτρα ασφαλείας.

https://www.straitstimes.com/singap...does+Code+Orange+mean?&utm_content=07/02/2020https://www.straitstimes.com/singap...does+Code+Orange+mean?&utm_content=07/02/2020
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Ταξιδεύω στο vietnam την περίοδο του Πάσχα. Δεν σκέφτομαι να το ακυρώσω αν δεν αλλάξει κάτι με τον ιό δραματικά. Η scoot όμως χτες μου έστειλε email για αλλαγή στις ώρες των πτήσεων και αν δέχομαι. Φαντάζομαι πως αν δεν δέχομαι μου επιστρέφουν τα χρήματα. Ίσως μια αντίστοιχη αλλαγή στις δικές σου πτήσεις είναι και η λύση για μα πάρεις τα χρήματα σου πίσω.
Πιθανολογώ πως η αλλαγή προέκυψε επειδή πρόσφατα μετακόμισαν σε διαφορετικό τερμιναλ μιας και η διαφορά ήταν μόνο 5 λεπτά στην διάρκεια της πτήσης.
Καμια εταιρεια, ουτε legit, δεν επιστρεφει λεφτα για 5λεπτο. Αν δεν δεχτεις, τους εξουσιοδοτεις κανουν ο,τι νομιζουν αυτοι με το εισιτηριο σου, εκτος απο το να σου επιστρεψουν λεφτα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχει απόλυτη βάση αυτό που λες και είναι λογικό. Θεωρώ ότι για 5 λεπτά δεν έπρεπε να στείλουν καν ενημέρωση.
Όμως έστειλαν λινκ που πρέπει να ακολουθήσω αν συμφωνώ με τις αλλαγές. Αν δεν συμφωνώ τι θα γίνει?
[OFF-TOPIC]Στέλνουν, όχι όλες οι εταιρείες φυσικά, αλλά δε σημαίνει ότι για μερικά λεπτά ή μια ώρα θα σου δώσουν επιλογή επιστροφής χρημάτων. Το ίδιο θέμα είχα με πτήσεις με SAS, μου άλλαξαν αναχώρηση κατά μία ώρα, έστειλαν ειδοποίηση για επιβεβαίωση νέας ώρας αλλά στην τηλεφωνική επικοινωνία δε δέχτηκαν κάτι πέρα απ' την αποδοχή (αλλιώς θα έχανα χρήματα από non-refundable εισιτήριο) μιας και είναι καλυμμένοι απ ' το ό,τι σε ειδοποιούν αρκετό καιρό πριν την πτήση. Όμως μια εβδομάδα μετά μου στέλνουν νέα αλλαγή όπου η αναχώρηση πήγε μία μέρα μπροστά και σε αυτή την περίπτωση στην τηλεφωνική επικοινωνία μου έδωσαν είτε επιλογή άλλου συνδυασμού πτήσεων μια μέρα πριν την αρχική πτήση είτε επιστροφή χρημάτων την οποία και δέχτηκα.[OFF-TOPIC]
 

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Τηλεγωνησα στην scoot. Μου είπαν ότι δεν επιστρέφουν χρήματα γενικά. Είναι η πολιτική της εταιρείας. Αηδιες....
Εμένα μου έχουν στείλει μέιλ και μου δίνουν την επιλογή να αφήσω τα εισητηρια όπως είναι, της επιστροφής χρημάτων ή επαναπρογραμματισμου των πτήσεων μου. Για την ώρα βέβαια δεν έχω πειράξει κάτι... Για πότε είναι προγραμματισμένο το ταξίδι και που;;
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Αν σκέφτεσαι να μην πας και σου δίνουν την επιλογή επιστροφής χρημάτων, κάν'το. Μου είχαν αλλάξει μέρες και ώρες πριν 3 βδομάδες περίπου. Ζήτησα και πήρα τα χρήματα πίσω - όλα, χωρίς καμμία περικοπή. Στη συνέχεια, βέβαια, έκλεισα με Qatar, Thai και άλλες. Η υστερία του κορονα-ιού δεν είχε ενσκήψει ακόμη.

Η διαδικασία επιστροφής χρημάτων είναι λίγο παραπλανητική στο mail που σου στέλνουν αλλά όχι τόσο δύσκολη όσο φαίνεται αρχικά. Είχα σκοπό να ανοίξω ένα θέμα περιγράφοντάς την αλλά δεν πρόλαβα. Ίσως τώρα πρέπει να το κάνω άμεσα για να ενημερωθεί ο κόσμος.
Εμένα μου έχουν στείλει μέιλ και μου δίνουν την επιλογή να αφήσω τα εισητηρια όπως είναι, της επιστροφής χρημάτων ή επαναπρογραμματισμου των πτήσεων μου. Για την ώρα βέβαια δεν έχω πειράξει κάτι... Για πότε είναι προγραμματισμένο το ταξίδι και που;;
Εγώ πάω Ταϊλάνδη τον Απρίλιο. Εσύ;
 
Last edited by a moderator:

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Μηνύματα
201
Likes
195
22 φεύγω για Χονγκ Κονγκ μετά Σιγκαπούρη και τέλος Ταϊλάνδη... Το φεύγω σχετικό προφανώς οπότε θα το έλεγα καλύτερα "φεύγω"
22 Φλεβάρη; Μήπως σου έστειλαν επειδή πας και Χονγκ Κονγκ;Εγώ πάω μέσω Σιγκαπούρης.
 

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
22 Φλεβάρη; Μήπως σου έστειλαν επειδή πας και Χονγκ Κονγκ;Εγώ πάω μέσω Σιγκαπούρης.
Ναι 22 Φεβρουάριιου είναι μέχρι τέλος Μάρτη η ανακοίνωση για επιστροφές χρημάτων κλπ για αυτό δεν σε έχουν ενημερώσει...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom