Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Όσο για όσους θέλουν ντε-και-καλά να το βάλουν το κεφάλι τους στο στόμα του λύκου (όπως έγραψε κάποιος/α) μπορεί και νά'ναι θηριοδαμαστές αλλά - στην τελική - τι σε νοιάζει; δικό σου είναι;
Ο χρήστης @babaduma λίαν συντόμως θα νιώθει θηριοδαμαστής στην τοποθεσία ΝΑ Ασία. :xalara:
Παρεπιμπτόντως, μόλις θυμήθηκα ότι δεν έχουμε βγάλει βίζα για Βιετνάμ ακόμα. Θα γελάνε και οι μαϊμούδες όπως το πάω, αν δεν προλάβουμε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ο χρήστης @babaduma λίαν συντόμως θα νιώθει θηριοδαμαστής στην τοποθεσία ΝΑ Ασία. :xalara:
Παρεπιμπτόντως, μόλις θυμήθηκα ότι δεν έχουμε βγάλει βίζα για Βιετνάμ ακόμα. Θα γελάνε και οι μαϊμούδες όπως το πάω, αν δεν προλάβουμε.
Κανόνισε εσύ αυτός να είναι ο λόγος που δεν θα πάτε... Όχι οι μαίμούδες, ο πλανήτης όλος θα σκάσει στα γέλια! :haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
είμαστε 8 άτομα και έχουμε κλείσει εισιτήρια με τη scoot για Βιετνάμ με αναχώρηση 7/3/20., θα μπορούσε κάποιος να μας πει πως πρέπει να κινηθούμε ώστε να αναβάλλουμε την ημερομηνία χωρίς να χάσουμε χρήματα. το γραφείο στην Αθήνα μας λέει ότι από εδώ δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. γνωρίζει κάποιος το email στη σινγκαπουρη ??? μήπως υπάρχουν και άλλα άτομα με το ίδιο πρόβλημα ώστε να κινηθούμε όλοι μαζί??? ευχαριστώ
Καλησπέρα Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου: Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Τέτοια μηνύματα διαγράφονται. Αυτή τη φορά, για να σε βοηθήσω, μετέτρεψα τα κεφαλαία γράμματα του μηνύματός σου σε πεζά. Μην γράψεις ξανά έτσι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επίσης, με τι επιστημονικές γνώσεις χλευάζουν κάποιοι όσους φορούν μάσκες στα αεροδρόμια; έχετε διαβάσει κάτι σχετικό στην σελίδα του Π.Ο.Υ.;
Εχουμε διδακτορικο στο χλευασμο των Ελληνων μεσιε. Δεν ειμαστε τιποτες τυχαιοι
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Βλέπω πως ο Κορονοιός, εκτός από τρομοκρατία και καταστολή του λαού, αλλά και αναμονή για κατάθεση υπέρογκων ποσών στις φαρμακοβιομηχανίες, φέρνει συνάμα ιντερνετικούς αλληλοσκοτωμούς και πληκτρολογικές διαμάχες!
Καλά κάνετε κ ακυρώνετε παιδιά, γιατί δεν αντέχω και τον συνωστισμό στα ταξίδια ;)
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλά κάνετε κ ακυρώνετε παιδιά, γιατί δεν αντέχω και τον συνωστισμό στα ταξίδια ;)
Μακάρι, αλλά μάλλον δεν... Κινέζους μπορεί να μην έχει αλλά τουρίστες θα έχει και μάλλον αρκετούς. Όταν πήγα εγώ, δεν πίστευα στις διαφορές που είδα στο Ανόι το 2007 από το 2006. Απ'αυτά που ακούω και διαβάζω, δεν θέλω να σκέφτομαι τι μπορεί ν'αντικρύσω αν/όταν ξαναπάω...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κάποιοι άνθρωποι φοβούνται και ακυρώνουν το ταξιδι τους και εκτος απο τη στεναχωρια τους εχουν και καποιο χάσιμο χρημάτων.
Ο φοβος τους για κάποιους απο εμας μπορει να ειναι παράλογος.
Οσοι τους κοροϊδεύουν νοιώθουν οτι ειναι πιο έξυπνοι, πιο μαγκες η κατι παρόμοιο ή απλα το κανουν γιατι ετσι ειναι η φυση τους και απλα κανουν πλακα με τη στεναχωρια του αλλου;
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Μακάρι, αλλά μάλλον δεν... Κινέζους μπορεί να μην έχει αλλά τουρίστες θα έχει και μάλλον αρκετούς. Όταν πήγα εγώ, δεν πίστευα στις διαφορές που είδα στο Ανόι το 2007 από το 2006. Απ'αυτά που ακούω και διαβάζω, δεν θέλω να σκέφτομαι τι μπορεί ν'αντικρύσω αν/όταν ξαναπάω...
Η τρομοκρατία κάνει θαύματα σε κάποιες περιπτώσεις! 'Ηλπιζε.....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κάποιοι άνθρωποι φοβούνται και ακυρώνουν το ταξιδι τους και εκτος απο τη στεναχωρια τους εχουν και καποιο χάσιμο χρημάτων.
Ο φοβος τους για κάποιους απο εμας μπορει να ειναι παράλογος.
Οσοι τους κοροϊδεύουν νοιώθουν οτι ειναι πιο έξυπνοι, πιο μαγκες η κατι παρόμοιο ή απλα το κανουν γιατι ετσι ειναι η φυση τους και απλα κανουν πλακα με τη στεναχωρια του αλλου;
Δεν ξερω για τους αλλους αλλα εγω νιωθω και πιο εξυπνος και πιο μαγκας και πιο κατι παρομοιο.
Ολη μου τη ζωη περιμενα αυτον τον ιο για να καταξιωθω κοινωνικα. Σιγα μην αφησω τετοια ευκαιρια να παει χαμενη. Viva Coroτετοιε!
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Ας δώσω και γω μια εικόνα από το Κραμπι μιας και είμαι από αυτούς που δεν ακύρωσαν κάτι και ταξιδέψαμε βάση προγράμματος. Στις πτήσεις από Αθήνα-Σιγκαπουρη και Σιγκαπούρη-Κραμπι φορούσε μάσκες ένα ποσοστό 40-50 % στα αεροπλάνα μέσα ενώ στα αεροδρόμια και ειδικά της Αθήνας ακόμα πιο λίγοι. Δεν είμαι και κανένας ειδικός αλλά πιστεύω πως στη πλειοψηφία τους αμφιβάλλω αν προστατεύουνε σε κάτι με το τρόπο που χρησιμοποιούνται. Άλλος την έβγαζε για να ξυστει,άλλως για να φαει,άλλως να πάρει λίγες ανάσες και γενικότερα να βλέπεις να σκαλίζουνε τις μάσκες διαρκως προφανώς γιατί νοιωθανε άβολα. Όσον αφορά τη πρώτη μου μέρα εδώ απλά ο ιός "δεν υπάρχει". Κανένας δεν φοράει μάσκα και κανένας δεν μιλάει γιαυτο. Ο κόσμος αρκετός εδώ απλά με λιγότερους Κινεζους. Μια εικόνα όπως την είδα εγώ έως τώρα. Χωρίς να θέλω ούτε να εθαρρυνω αλλά ούτε και να αποτρέψω κάποιον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας δώσω και γω μια εικόνα από το Κραμπι μιας και είμαι από αυτούς που δεν ακύρωσαν κάτι και ταξιδέψαμε βάση προγράμματος. Στις πτήσεις από Αθήνα-Σιγκαπουρη και Σιγκαπούρη-Κραμπι φορούσε μάσκες ένα ποσοστό 40-50 % στα αεροπλάνα μέσα ενώ στα αεροδρόμια και ειδικά της Αθήνας ακόμα πιο λίγοι. Δεν είμαι και κανένας ειδικός αλλά πιστεύω πως στη πλειοψηφία τους αμφιβάλλω αν προστατεύουνε σε κάτι με το τρόπο που χρησιμοποιούνται. Άλλος την έβγαζε για να ξυστει,άλλως για να φαει,άλλως να πάρει λίγες ανάσες και γενικότερα να βλέπεις να σκαλίζουνε τις μάσκες διαρκως προφανώς γιατί νοιωθανε άβολα. Όσον αφορά τη πρώτη μου μέρα εδώ απλά ο ιός "δεν υπάρχει". Κανένας δεν φοράει μάσκα και κανένας δεν μιλάει γιαυτο. Ο κόσμος αρκετός εδώ απλά με λιγότερους Κινεζους. Μια εικόνα όπως την είδα εγώ έως τώρα. Χωρίς να θέλω ούτε να εθαρρυνω αλλά ούτε και να αποτρέψω κάποιον.
Κι εσυ απο εμας τους εξυπνους και μαγκες εισαι;

Ενταξει εχω καταντησει αηδια αλλα ειχα καιρο να διασκεδασω τοσο στο φόρουμ.βΣαν να βρηκε κατι απο την παλια του αιγλη.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
948
https://www.documentonews.gr/articl...-gia-thn-katapolemhsh-toy-koronaioy-sthn-kina


Και ένα ιντερνετικό σχόλιο...

"
ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΒΑ, ΚΟΡOΝΑΪΕ, SALUDOS

Η Κούβα σηκώνει το μεσαίο δάχτυλο στον κορoναϊό.
Όπως το σηκώνει, πάνω από 60 χρόνια στον ιμπεριαλισμό, τη CIA, τα εμπάργκο, τους αποκλεισμούς, τη βρώμικη προπαγάνδα.των απανταχού νεοφιλελέδων.
Η Κούβα που καταπολέμησε τον αναλφαβητισμό στο σύνολο σχεδόν του πληθυσμού της, που είναι η μόνη χώρα που πολλαπλασιάζει τα δάση της και παρέχει δωρεάν περίθαλψη σε όλο της τον κόσμο και σε όποιον φτάσει ως εκεί. Η Κούβα που περιέθαλψε και συνεχίζει τους Αμερικάνους πυροσβέστες των Δίδυμων Πύργων, όταν αφέθηκαν να πεθαίνουν αβοήθητοι από πνευμονική ανεπάρκεια, η ίδια Κούβα βρήκε και προμηθεύει σε όλη την Κίνα το φάρμακο για τον κορονοϊό.
Η Επιτροπή Υγείας της Κίνας έχει επιλέξει το κουβανικό φάρμακο (Interferón alfa 2B – IFNrec) για την καταπολέμηση του κορoναϊού. Πρόκειται για ένα αντι-ικό φάρμακο βιοτεχνολογίας της Κούβας.
CUBA DE CORAZON, η Κούβα της καρδιάς μας.
Το νησί της επανάστασης που βιώνει για πάνω από 60 χρόνια ένα απάνθρωπο εμπάργκο, καταφέρνει να έχει τέτοια υψηλά επίπεδα επιστημονικής τεχνογνωσίας ώστε να πρωτοστατεί και στη μάχη κατά του κορονοϊού. Η αποκλεισμένη Κούβα από τους ιμπεριαλιστές αγωνίζεται για να σώσει τον πλανήτη από μια επιδημία. Δεν είναι εξάλλου η πρώτη φορά που το νησί του Κάστρο και του Τσε προσφέρει υψηλές ιατρικές και επιστημονικές υπηρεσίες σε άλλες χώρες που κόσμου. Δημιουργεί φάρμακα για να σωθούν άνθρωποι όπως σήμερα ενάντια στον Κορονοϊό, δείχνοντας έμπρακτα το μεγαλείο της αλληλεγγύης που οικοδομήθηκε σε αυτή τη μικρή χώρα μετά την επανάσταση.
Η Κούβα που είναι όλη Buena Vista Social Club, η όμορφη όψη της κοινωνίας.
Μου λέει το καλοκαίρι ο Ελβετός φίλος, Christian, "η κόρη μου διέσχισε, 45 μέρες όλη την Κούβα, μόνη της μ' ένα μηχανάκι. Πουθενά δεν ένοιωσε ανασφάλεια και φόβο. Παντού την κέρασαν ένα τηγανητό tostones, ένα ποτήρι guarapo κι ένα πούρο."
Για μένα η Κούβα είναι η γυναίκα που τραγουδά, χαμογελώντας, τα "μαύρα δάκρυα". Η γυναίκα, με το πεσμένο στήθος και χωρίς δόντια αλλά με όλη τη γλύκα της φωνής της και όλη τη χάρη της ζεστής γυναίκας.H Κούβα της καρδιάς μας."'


♥
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom