Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Μηνύματα
93
Likes
61
α πολύ ενδιαφέρον αυτό, ευχαριστώ!!Την εμφανίζει την πτήση ναι, αλλά μπήκα νωρίτερα να κρατήσω θέση και είδα τραγικά μικρή πληρότητα στην πτήση μου!Αναρωτιέμαι τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις, να ξέρω να προετοιμαστώ για αλλαγές αν είναι κ να προλάβω να ακυρώσω το δωμάτιο!
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
έχω ένα ταξίδι για διακοπές 5 μέρες μέσα Σεπτέμβρη όπου γυρνάω από Ολλανδία , το έχω κλείσει προ ιού και το είχαμε μεταφέρει τώρα γιατί η αεροπορική έδινε voucher έως τέλος Οκτώβρη ,έχω δώσει ως τώρα 800 ευρώ κοντά σε αεροπορικά διαμονή κ μεταφορές εκεί , και αν έχω καταλάβει σωστά αν δεν αλλάξει κάτι (που δύσκολα θα αλλάξει ) με αναγκάζουν να δώσω και άλλα 300 ευρώ (2 άτομα) για να κάνω τεστ για τον ιό εκεί πριν γυρίσω ....και αν βγει θετικό! με εγκλωβίζουν σε μια ξένη χώρα , άρρωστο , χωρίς να έχω να μείνω κάπου για μεγάλο χρονικό διάστημα( γιατί αν κολλήσεις δεν φεύγει φαντάζομαι εύκολα α και χωρίς ιατρική περίθαλψη ) ? καταρχάς έχω καταλάβει σωστά ? πως μπορούν να το κάνουν αυτό στους μόνιμους κατοίκους να μην μπορούν να επιστρέψουν σπίτια τους ? στεγνά σε εκβιάζουν να χάσεις τα λεφτά σου χωρίς να ακουμπήσουν τις αεροπορικές κ τις άλλους φορείς ?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
α) Τεστ στην Ολλανδία μπορείς να βρεις και με 90 ευρώ το άτομο (πχ https://www.hethuisartslab.com/veelgestelde-vragen).
β) Πέτα από Γερμανία εάν σε συμφέρει.
γ) Όλα αυτά τα κάνουν γιατί ο γιατρός-ψάλτης και ο διορισμένος υπουργός δεν έχουν κάποιο πολιτικό κόστος ακόμα και αν πάρουν επιβλαβείς αποφάσεις για μέρος του πληθυσμού. Δε σου κάνει εντύπωση ότι ο αρμόδιος Υπουργός Υγείας δεν εμφανίζεται πουθενά ώστε να μην έχει και την αντίστοιχη πολιτική φθορά στο μέλλον;
δ) Δε δίνουν δεκάρα για τους Έλληνες του εξωτερικού ή για Έλληνες τουρίστες που μπορεί να εγκλωβιστούν σε μια ξένη χώρα. Πχ στις 12/08/2020 άλλαξαν αυθημερόν τις απαιτήσεις για να επιστρέψεις Ελλάδα ζητώντας τεστ με ισχύ απ' την ίδια μέρα. Σαν αποτέλεσμα όποιος πέταγε εκείνη ή τις επόμενες μέρες, εγκλωβίστηκε εκεί και θα έπρεπε με δικά του έξοδα να επιστρέψει αφού έκανε πρώτα το τεστ. Φυσικά, καμία ερώτηση δεν έγινε για το θέμα απ' τα ΜΜΕ στις σχετικές ενημερώσεις αφού η κυβέρνηση φρόντισε να τους μοιράσει μερικά εκατομμύρια ευρώ για την προώθηση της ενημέρωσης στο θέμα του ιού.
 
Last edited:

ilias!

Member
Μηνύματα
10
Likes
39
Ευχαριστώ και απο μενα σ ολα τα παιδιά του φορουμ.σημερα θα ημουν μαλτα και αντι για αξιοθέατα, θα εψαχνα τα εργαστήρια και νοσοκομεία για να κανω τεστ. Καλύτερα στο σπιτακι μου μεχρι να τελειωσει ολο αυτο το παραλήρημα ....
καλησπέρα σας! Υπάρχει η δυνατότητα να κλείσετε δωρεάν τεστ στη Μάλτα, σε δημόσιο νοσοκομείο! Επιπλέον εμείς κάναμε και ιδιωτική ταξιδιωτική ασφάλιση έτσι ώστε σε περίπτωση που συμβεί κάτι να μας καλύψει τα έξοδα διαμονής και επαναπατρισμού. Γενικά στην Μάλτα τηρούσαν τα μέτρα ασφαλείας! Στους εσωτερικούς χώρους ήταν υποχρεωτική η μάσκα όπως εδώ αλλά στους εξωτερικούς όχι. Επίσης, και κατά την άφιξη μας στην Αθήνα μας έκαναν τεστ!
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Επιπλέον εμείς κάναμε και ιδιωτική ταξιδιωτική ασφάλιση έτσι ώστε σε περίπτωση που συμβεί κάτι να μας καλύψει τα έξοδα διαμονής και επαναπατρισμού.
Με κίνδυνο να βγούμε εκτός θέματος, είστε σίγουροι ότι η ταξιδιωτική ασφάλιση που κάνατε καλύπτει πανδημίες και επιδημίες; Αν όχι τότε ασθένεια λόγω covid19 δεν καλύπτεται και το ρωτάω γιατί από Μάρτη-Απρίλη και μετά δεν έχω δει καμία ασφάλιση να το καλύπτει.
 
Last edited:
Μηνύματα
137
Likes
125
καλησπέρα σας! Υπάρχει η δυνατότητα να κλείσετε δωρεάν τεστ στη Μάλτα, σε δημόσιο νοσοκομείο! Επιπλέον εμείς κάναμε και ιδιωτική ταξιδιωτική ασφάλιση έτσι ώστε σε περίπτωση που συμβεί κάτι να μας καλύψει τα έξοδα διαμονής και επαναπατρισμού. Γενικά στην Μάλτα τηρούσαν τα μέτρα ασφαλείας! Στους εσωτερικούς χώρους ήταν υποχρεωτική η μάσκα όπως εδώ αλλά στους εξωτερικούς όχι. Επίσης, και κατά την άφιξη μας στην Αθήνα μας έκαναν τεστ!
Καλημερα , η ανακοίνωση βρηκε 12.08 το μεσημέρι και εμεις ειχαμε εισιτήρια επιστροφής στις 14.08 τα ξημερώματα. Αδυνατον να κλεισω ραντεβου, να κανω το τεστ και να παρω τα αποτελέσματα μεσα σ ενα 24ωρο. Θα έπρεπε να αλλαξω την πτηση και να βρω καπου να μεινω εως τοτε. Ευτυχώς που δεν ρισκαραμε και δεν πηγαμε καν.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Με κίνδυνο να βγούμε εκτός θέματος, είστε σίγουροι ότι η ταξιδιωτική ασφάλιση που κάνατε καλύπτει πανδημίες και επιδημίες; Αν όχι τότε ασθένεια λόγω covid19 δεν καλύπτεται και το ρωτάω γιατί από Μάρτη-Απρίλη και μετά δεν έχω δει καμία ασφάλιση να το καλύπτει.
Περιεργο ναι γιατι και με πράκτορα ασφαλειων που μιλησα μου ανεφερε οτι μια μονο συγκεκριμένη εταιρία καλύπτει τα εξοδα για νοσηλεία λογω πανδημίας, η οποια μαλιστα ειναι λιγο επιλεκτικη στο αν θα σε ασφαλισει και δραστηριοποιείται κυριως εξωτερικό
Γενικότερα πάντως το να πας εξωτερικό αυτην την περίοδο και να κινδυνεύεις να νοσηλευτεις χωρις κάλυψη οικονομική ειναι το μεγαλύτερο ρισκο. Το κοστος σε κάποιες χώρες είναι δυσθεωρητο θα ελεγα αλλα και στις υπόλοιπες παραμενει μεγαλο. Ισως για κάποιους δεν ειναι πρόβλημα, προσωπικα θα κανω λίγο υπομονή τουλάχιστον μεχρι τελος της χρονιάς
 

ilias!

Member
Μηνύματα
10
Likes
39
Με κίνδυνο να βγούμε εκτός θέματος, είστε σίγουροι ότι η ταξιδιωτική ασφάλιση που κάνατε καλύπτει πανδημίες και επιδημίες; Αν όχι τότε ασθένεια λόγω covid19 δεν καλύπτεται και το ρωτάω γιατί από Μάρτη-Απρίλη και μετά δεν έχω δει καμία ασφάλιση να το καλύπτει.
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση κάναμε ταξιδιωτική ασφάλιση με Mondial assistance. Έχουν βγάλει κάποια καινούργια προγράμματα που καλύπτουν και Covid αλλά είναι διαθέσιμα μόνο μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας (δεν είναι διαθέσιμα στο site) !
 

pluss

Member
Μηνύματα
63
Likes
89
Πάντως, μην ξεχνάμε ότι για τα ταξίδια στην Ε.Ε., η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης δεν εξαιρεί τη νοσηλεία από COVID-19, οπότε η ύπαρξη ταξιδιωτικής ασφάλισης δεν είναι τόσο απαραίτητη για κάποιον που τον ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι της νοσηλείας.
 
Last edited:

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Πάντως, μην ξεχνάμε ότι για τα ταξίδια στην Ε.Ε., η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης δεν εξαιρεί τη νοσηλεία από COVID-19, οπότε η ύπαρξη ταξιδιωτικής ασφάλισης δεν είναι τόσο απαραίτητη για κάποιον που τον ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι της νοσηλείας.
Ισχύει.
Γνωστός μου νοσηλεύτηκε στο Βερολίνο με συμπτώματα,του έκαναν το τεστ,ήταν αρνητικό αλλά πάραυτα νοσηλεύτηκε δωρεάν με πνευμονία για 5 μερες.Με την κάρτα δεν πλήρωσε τίποτα.
Και θετικός να ήταν πάλι πιστεύω θα είχε ασφάλιση.
Γιατι εμείς χρεώνουμε όσους τουρίστες ΕΕ νοσηλεύονται στην Ελλάδα;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.708
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom