Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Εγω δεν μπορω ακομα να καταλαβω γιατι η καθε «χ» δουλεια σου απαγορευει να κανεις ταξιδια. Δηλαδη στην Ελλαδα ειμαστε πιο ασφαλεις;;

Μια ματια στα αεροδρομια και στα λιμανια θα καταλαβετε οτι η χωρα αυτη τη στιγμη εχει απο σποντα μονο 7 κρουσματα. Μηδεν ελεγχοι, μηδεν φιλτραρισμα, μηδεν οργανωση.
άστα να πάνε. Είμαι σε τρελό δίλημμα. Έχω τα άγχη μου που θα κάνω σολο ταξίδι, έχω το κινδυνο του ιου που θα με κανει να φυλάγομαι έχω και την εταιρία μου να μου βγάζει έξτρα εμπόδια. Δεν ξέρω αν ξίζει τόσο ρίσκο τοσα εμπόδια και προβλήματα ένα ταξίδι. Προσωπικά έτσι όπως έχει εξλιχθεί η φάση θέλω να τα ακυρώσω όλα και να πάω κάπου αλλού άλλη φορά. Περιμένω και τις γνώμες των πιο έμπειρων ταξιδευτών,
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Θέλω τη βοήθειά σας πάλι. Το ταξίδι που έχω οργανώσει και πληρώσει περιλαμβάνει 5 μερες διαμονή αβάνα κ 5 μιαμι οπου θα παρακολουθήσω έβα μεγαλο φεστιβαλ ηλ μουσικής. Πλεον με τον κορονοιο η συναθροιση πολλων ανθρωπων στο ιδο μερος ειναι επικινδυνη. Παρολα αυτα προσπαθω να μη με επηρρεασει. Βαλτε που θα παω μεσω Ολλανδιας που εχιε καμια 20αρια κρουσματα κ επιστροφη μεσω παρισιου που εχει σα γαλλια παρα πολλα. Ακομη κ αν εγω δεν κινδυνευω ποιος μου εγγυαται οσο κ να προσεχω οτι δε θα κολλησω κατι κ δε θα το μεταφερω ελλαδα στους δικους μου που ειναι στις ευπαθεις ομαδες; Επισης στη δουλεια μας απαγορψαν τα ταξιδια. Επίσης όποιος έχει ήδη κλείσει και θέλει με προσωπική του ευθύνη να φύγει, αφού ενημερώσει εννοείται τους πάντες, πρέπει με την επιστροφή του να πα΄ρει 7 μέρες άδεια κ να κάτσει σπίτι. Η άδεια αυτή είναι υποχρεωτική και αφερείται από την ΚΑΝΟΝΙΚΉ. Ουσιαστικά μου ροκανίζει την κανονική. όλο αυτό αρχίζει και μου βγαίνει ξινο. Αν αρχίσω και ακυρώνω θα χάσω κανά χιλιάρικο κ το χειρότερο θα μείνω με τη περιέργεια κ τις τύψεις τι θα γινόταν αν πήγαινα. Αλλά από την άλλη η υγεία είναι πάνω από όλα. Ζήσε σήμερα και πάλεψε αλλη μέρα λένε. Τι λέτε;
Εκτιμω οτι αυτο ειναι τερμα παρανομο, εαν ειχαμε επιθεωρηση εργασιας και εαν το κυνηγουσες δεν θα περναγε με τιποτα.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Τελικά, δεν πήγαμε:mad:
Τέτοια ώρα σήμερα, θα είχαμε φτάσει στο Bristol (Αγγλία). Ταξίδι κανονισμένο από πέρυσι. Όλα ήταν εναντίον μας. Εκτός από τον κορονοϊο και τη μέση του άντρα μου, εκεί κοντά έχει και τον τυφώνα Χόρχε και ο Μπόρις Τζόνσον σκέφτεται να απομονώσει πόλεις λόγω κορονοϊού. ΑΜΑΝ ΠΙΑ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Ναι κατι τετοιο. Η να ακουσω και την αλλη αποψη
Την εταιρεία μπορείς να την παρακάμψεις;Μάλλον όχι.Τότε θα θυσιάσεις τις ημέρες της καραντίνας από την άδεια σου.Και με αυτόν τον τρόπο θα υπάρχει και η σχετική προφύλαξη για τους δικούς σου.Εννοώ αν δεν μένετε μαζί θα φροντίσεις να μην έρθεις σε επαφή μαζί τους για κάποιες μέρες.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ πάντως Salzburg και Σλοβενία που έχω κανονίσει να πάω,θα πάω κανονικά, εκτός κι αν αλλάξει δραματικά η κατάσταση. Χαζομάρα θα κάνω; :p Απ’ο,τι ειδα, δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα στην Αυστρία και η Σλοβενία μάλιστα δεν έχει κανένα κρούσμα (πώς τα κατάφεραν δεν έχω ιδέα).
Ειχα κανονίσει και Νάπολη όμως τον Απρίλιο... Ξέρει κανεις αν η Ράιαν ακύρωσε και τις πτήσεις προς Νάπολη; Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει πιθανότητα να ακυρωθεί... Αν όχι, λέτε να υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να διεκδικήσω τα χρήματα; Ή έστω αλλαγή ημερομηνίας; Αν και για την Ράιαν μιλάμε...
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Ναι κατι τετοιο. Η να ακουσω και την αλλη αποψη
Αν μπορείς να μεταφέρεις τις ημερομηνίες για αργότερα θα κάνεις το ταξίδι αλλά θα χάσεις την συναυλία. Μικρό το κακό.
Αν δε πάς κοίτα αν μπορείς να πάρεις κάποια χρήματα από την ταξιδιωτική ασφάλεια... Με κάποιο τρόπο.... Ξέρεις.
Αλλιώς πάς κανονικά για μένα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ναι κατι τετοιο. Η να ακουσω και την αλλη αποψη
Δωσε μου τα εισιτηρια του φεστιβαλ και παω εγω για σενα,μην αγχωνεσε :haha: παντως δε ξερω κατα ποσο αξιζει να μην πας απο τη στιγμη που θα χασεις εισιτηρια και αεροπορικα σιγουρα...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αν με αναγκαζαν να παρω επιπλεον αδεια 7 ημερων και χωρις να πηγαινω καν σε περιοχη με πολλα κρουσματα θα ειχα απευθυνθει στην επιθεωρηση.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
αν με αναγκαζαν να παρω επιπλεον αδεια 7 ημερων και χωρις να πηγαινω καν σε περιοχη με πολλα κρουσματα θα ειχα απευθυνθει στην επιθεωρηση.
Το θέμα είναι τι επιπτώσεις θα έχει μετά μία τέτοια κίνηση. Αν είναι ιδιωτική εταιρεία μπορεί να φτάσει μέχρι και απόλυση.
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Το θέμα είναι τι επιπτώσεις θα έχει μετά μία τέτοια κίνηση. Αν είναι ιδιωτική εταιρεία μπορεί να φτάσει μέχρι και απόλυση.
Αυτο ακριβως. Κ ειναι καλος μισθος. Βγαζει πολλα μελλοντικα ταξιδια. Ουτε ψεμματα να πω αξιζει. Ρισκαρω πολλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom