Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

domino

Member
Μηνύματα
290
Likes
271
Καλημέρα σε όλους σας !
Διαβάζω εδώ κ χρόνια τις ταξιδιωτικές σας ιστορίες κ τώρα ήρθε η σειρά μου να ζητήσω τις συμβουλές σας...
Με τον άντρα μου αποφασίσαμε να κάνουμε έκπληξη στα παιδιά μας(7 κ 5)το πρώτο τους ταξίδι στο εξωτερικό 11-15 Απρίλη..που αλλού;στην disneyland Paris !
Δεδομένης της κατάστασης το σκεφτόμαστε να τ ακυρώσουμε όλα..
Επιπλέον μου"έσκασε" την έκπληξη ο σύζυξ ότι έκλεισε 3ήμερο ρομαντικό για Ρώμη την πρωτομαγιά
Ποιές οι δικές σας σκέψεις ;σαν απ'έξω απ'την κατάσταση πώς το βλέπετε;

Συστήνω να μην αγοράζετε λαχεία, πετάτε τα λεφτά σας :)

Το ταξίδι στην Ρώμη το έκλεισε μετά την πρώτη φεβρουαριου ?
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Με πονο καρδιας ακυρωσα χθες, ενα μηνα σε περου και βολιβια. Επρεπε να φυγω την κυριακη για μαδριτη και μετα απο δυο μερες για λιμα. Δε με φοβιζε τοσο οτι θα περνουσα δυο μερες στη μαδριτη των 1000+ κρουσματων. Ειχα σκεφτει το ενδεχομενο της καραντινας η της δικης μου αρρωστιας και αποφασισα να παρω το ρισκο. Αυτο που με εκανε να αποφασισω να ακυρωσω ηταν η σκεψη οτι αφηνα δυο παιδια πισω -μεγαλα μεν, ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ δε- που σε 5 η 10 μερες μπορει να κολλουσαν. Και βεβαια το πιθανοτερο ειναι να ειχαν ελαφρια συμπτωματα, αλλα πως θα ενιωθα εγω ξεροντας οτι εχουν πυρετο η βηχα και εγω ημουν τοσο μακρια; Ασε που μπορει να συνεβαινε κατι οσο ημουν σε μερη που δεν θα ειχα καν ιντερνετ. Θα ημουν σε ενα ονειρεμενο ταξιδι, που κοστισε ενα σωρο λεφτα και το μισο μυαλο μου θα ηταν πισω, θα ηθελα να περαςουν οι μερες γρηγορα για να γυρισω.
Πραγματικα πονεσα με την αποφαση μου, αλλα ταυτοχρονα νιωθω και πιο ηρεμη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Με πονο καρδιας ακυρωσα χθες, ενα μηνα σε περου και βολιβια. Επρεπε να φυγω την κυριακη για μαδριτη και μετα απο δυο μερες για λιμα. Δε με φοβιζε τοσο οτι θα περνουσα δυο μερες στη μαδριτη των 1000+ κρουσματων. Ειχα σκεφτει το ενδεχομενο της καραντινας η της δικης μου αρρωστιας και αποφασισα να παρω το ρισκο. Αυτο που με εκανε να αποφασισω να ακυρωσω ηταν η σκεψη οτι αφηνα δυο παιδια πισω -μεγαλα μεν, ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ δε- που σε 5 η 10 μερες μπορει να κολλουσαν. Και βεβαια το πιθανοτερο ειναι να ειχαν ελαφρια συμπτωματα, αλλα πως θα ενιωθα εγω ξεροντας οτι εχουν πυρετο η βηχα και εγω ημουν τοσο μακρια; Ασε που μπορει να συνεβαινε κατι οσο ημουν σε μερη που δεν θα ειχα καν ιντερνετ. Θα ημουν σε ενα ονειρεμενο ταξιδι, που κοστισε ενα σωρο λεφτα και το μισο μυαλο μου θα ηταν πισω, θα ηθελα να περαςουν οι μερες γρηγορα για να γυρισω.
Πραγματικα πονεσα με την αποφαση μου, αλλα ταυτοχρονα νιωθω και πιο ηρεμη.
Μίλησε η καρδιά της υπεύθυνης ελληνίδας μάνας!! Δεν ξέρω πόσο μεγάλα είναι τα παιδιά σου, αλλά ένα ονειρεμένο ταξίδι σαν αυτό είναι προτιμότερο να το ζήσεις με καλύτερες συνθήκες για να το χαρείς όπως του αξίζει!
Καλως έτσι σκέφτηκα και εγώ για το γιο μου... Κάτι που μπορείς να το αναβάλεις για να το απολαύσεις όταν το ζήσεις είναι καλύτερα να το κάνεις τώρα.
Εύχομαι να μην είχες μεγάλες οικονομικές απώλειες και να το πραγματοποιήσεις γρήγορα!
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Πριν απο λιγο με πηρε τηλ η ιδια η Αεροπορικη εταιρεια απο τα γραφεια τους εδω στην Αθηνα. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.... Μπραβο στην αεροπορικη απο εμενα!

Με ενημερωσαν οτι εχω το δικαιωμα να αφησω ανοιχτα τα εισιτηρια μεχρι και το Δεκεμβριο του 2020 και οτι μπορω να αποφασισω σε δευτερο χρονο αργοτερα ποιες ημερομηνιες θα ταξιδεψω. Η μονη διαφορα θα ειναιουσιαστικα η διαφορα στις τιμες των εισιτηριων, αν και εφοσον υπαρχουν για την μερα της πτησης...
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Πριν απο λιγο με πηρε τηλ η ιδια η Αεροπορικη εταιρεια απο τα γραφεια τους εδω στην Αθηνα. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.... Μπραβο στην αεροπορικη απο εμενα!

Με ενημερωσαν οτι εχω το δικαιωμα να αφησω ανοιχτα τα εισιτηρια μεχρι και το Δεκεμβριο του 2020 και οτι μπορω να αποφασισω σε δευτερο χρονο αργοτερα ποιες ημερομηνιες θα ταξιδεψω. Η μονη διαφορα θα ειναι οι διαφορεςστις τιμες των εισιτηριω, αν και εφοσον υπαρχουν...
Δεν θα πας τελικά;;:shock:
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Πριν απο λιγο με πηρε τηλ η ιδια η Αεροπορικη εταιρεια απο τα γραφεια τους εδω στην Αθηνα. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.... Μπραβο στην αεροπορικη απο εμενα!
Μπράβο τους! Ποια εταιρία;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Δεν είναι πρωτοβάθμια περίθαλψη υγείας οι κλίνες των νοσοκομείων καρδιά μου...
Σε αυτήν αναφέρθηκα και ψάξε να δεις πως τρέχει στην Γερμανία...
Μέχρι να φτάσει κάποιος στην κλίνη πρέπει να δει πρώτα τον οικογενειακό γενικό γιατρό που θα τον παραπέμψει στον ειδικό γιατρό και αυτός στο νοσοκομείο εάν απαιτείται...
Δε θα ήθελα να το ζήσω αυτό στη Γερμανία με επερχόμενη επιδημία στην περιφέρεια της Σαξωνίας...
βασικά έτσι είναι το σύστημα για να μην τρέχεις με το παραμικρό στο νοσοκομείο
αλλα μπορείς να πας k κατευθείαν στο νοσοκομείο, μπορεί k ο γιατρός σου να σε στείλει στο νοσοκομείο...
γενικά δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό.
για την ακροδεξιά έχετε δίκιο...αλλα αν ο γιος σου (η ο καθένας) δεν έχει γενιά k δεν μιλάει αραβικά κανένας δεν πρόκειται να ασχοληθεί μαζί του
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Δεν θα πας τελικά;;:shock:
Ακομα δεν εχω παρει καμια αποφαση. Μου ειπαν οτι μπορω να το σκεφτω μεχρι αυριο το πρωι! Εγω θελω να παω. Το εχω εκφρασει πολλες φορες αυτο. Ο μονος μου «φοβος» ειναι η καραντινα σε ενα ξενο αεροδρομιο. Απο προχθες ειδα οτι η Ιορδανια (στην οποια εχω την transit πτηση) ζηταει πιστοποιητικο υγειας οτι δεν εχεις τον ιο απο Γερμανια, Ισπανια, Γαλλια και για εισοδο στη χωρα και για transit. Περα απο τις γνωστες απαγορευσεις που εχει για μη εισοδο σε Κινα, Ιραν, Ιταλια επιβαλλοντας προστιμο.

Αν τα φερει ετσι η ζωη και οσο ειμαι εκει ζητανε και απο τη χωρα που θα ειμαι;;
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Χθες μου πρότειναν αυτή, αν θέλεις να το ψάξεις .
Όσο έψαξα καμία ασφάλεια δεν καλύπτει ενδεχόμενο πανδημίας.
Το ζήτημα είναι πες ότι παίρνεις το ρίσκο να πας κ χτύπα ξύλο κ το κεφάλι σου στον τοίχο νοσεις κ χρειάζεται νοσηλεία σε μια ξένη χώρα εκτός ε.ε. τι γίνεται; Πληρώνεις από την τσέπη σου κ σου επιστρέφεται το ποσό ή ένα ταξίδι των 1000-2000 θα σου πάει κάνα 15000?
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Ακομα δεν εχω παρει καμια αποφαση. Μου ειπαν οτι μπορω να το σκεφτω μεχρι αυριο το πρωι! Εγω θελω να παω. Το εχω εκφρασει πολλες φορες αυτο. Ο μονος μου «φοβος» ειναι η καραντινα σε ενα ξενο αεροδρομιο. Απο προχθες ειδα οτι η Ιορδανια (στην οποια εχω την transit πτηση) ζηταει πιστοποιητικο υγειας οτι δεν εχεις τον ιο απο Γερμανια, Ισπανια, Γαλλια και για εισοδο στη χωρα και για transit. Περα απο τις γνωστες απαγορευσεις που εχει για μη εισοδο σε Κινα, Ιραν, Ιταλια επιβαλλοντας προστιμο.

Αν τα φερει ετσι η ζωη και οσο ειμαι εκει ζητανε και απο τη χωρα που θα ειμαι;;
Κάτι παρόμοιο έχουν και τα Εμιράτα που έχω Transit εγώ
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Όσο έψαξα καμία ασφάλεια δεν καλύπτει ενδεχόμενο πανδημίας.
Το ζήτημα είναι πες ότι παίρνεις το ρίσκο να πας κ χτύπα ξύλο κ το κεφάλι σου στον τοίχο νοσεις κ χρειάζεται νοσηλεία σε μια ξένη χώρα εκτός ε.ε. τι γίνεται; Πληρώνεις από την τσέπη σου κ σου επιστρέφεται το ποσό ή ένα ταξίδι των 1000-2000 θα σου πάει κάνα 15000?
Υπάρχουν και ακραίες λύσεις... Κουμπώνεις πονσταν, φοράς μάσκα, γυρνάς Ελλάδα, κάνεις τεστ, καραντίνα σπίτι.
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη <3
Υπάρχουν και ακραίες λύσεις... Κουμπώνεις πονσταν, φοράς μάσκα, γυρνάς Ελλάδα, κάνεις τεστ, καραντίνα σπίτι.
Εκτός και σε σταματήσουν στο αεροδρόμιο ;;; Ή η Ελλάδα κλείσει αεροδρόμια :shock::shock::shock::shock::shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom