Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αν δεν έχεις δικό σου μέρος να μείνεις στο νησί, έχε υπόψιν ότι τα ξενοδοχεία/καταλύματα πάνε για άνοιγμα αρχές Ιουλίου.
Ακριβώς, μόνο τα ξενοδοχεία 12μηνης διάρκειας θα ανοίξουν από 1η Ιουνίου (που και σε αυτά ουσιαστικά δεν καλύπτεται κανείς για 3ημερο Αγίου Πνεύματος, αφού 1 Ιουνίου είναι Δευτέρα ακριβώς, οπότε πρακτικά έχει χαθεί το τριήμερο), τα οποία ουσιαστικά μόνο σε σχετικά μεγάλες κωμοπόλεις και πόλεις βρίσκεις. Τα εποχικά καταλύματα που είναι η συντριπτική πλειοψηφία στα νησιά, θα ανοίξουν-καλώς εχόντων των πραγμάτων- 1η Ιουλίου
Τώρα με στεναχώρησατε. Αλλά δεν ακυρώνω ακόμη. Λέω να κρατήσω την αισιοδοξία μου για λίγες ημέρες μπας και αλλάξει κάτι. :)
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Ναι, όλες οι χώρες θέλουν τους τουρίστες απλά οι τουρίστες δε θέλουν τις χώρες.
Το σενάριο για τον τουρισμό δεν είναι καθόλου αισιόδοξο, σε παγκόσμιο επίπεδο. Και μιλώ εκ των έσω.
Εγω πιστεύω πως πτήσεις για κάποιες συγκεκριμένες χώρες ίσως γίνουν.Μπορει κάποιες που τα πήγαν σχετικά καλά με τον ιό. Νομίζω πως οταν μιλούσαν οι κυβερνώντες για στοχευμένο τουρισμό αυτό εννοούσαν. Εξάλλου είναι λιγότερο από 2 μήνες που οι αεροπορικές έβαλαν λουκέτο και ήδη ψυχορραγούν.Θα αντέξουν άλλους 4 μέχρι τέλος καλοκαιριού;Μα μετά δε θα μείνει τίποτε από αυτές,μόνο σαν ανάμνηση θα υπάρχουν.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τώρα με στεναχώρησατε. Αλλά δεν ακυρώνω ακόμη. Λέω να κρατήσω την αισιοδοξία μου για λίγες ημέρες μπας και αλλάξει κάτι. :)
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το αισιόδοξο σενάριο είναι να ανοίξουν 1/7 και δεν πρόκειται να πάει νωρίτερα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Για αργότερα, μπορεί.
Οπότε θα σου πρότεινα να κινηθείς άμεσα αν θες να κάνεις κάποια αλλαγή και να μην περιμένεις.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγω πιστεύω πως πτήσεις για κάποιες συγκεκριμένες χώρες ίσως γίνουν.Μπορει κάποιες που τα πήγαν σχετικά καλά με τον ιό. Νομίζω πως οταν μιλούσαν οι κυβερνώντες για στοχευμένο τουρισμό αυτό εννοούσαν. Εξάλλου είναι λιγότερο από 2 μήνες που οι αεροπορικές έβαλαν λουκέτο και ήδη ψυχορραγούν.Θα αντέξουν άλλους 4 μέχρι τέλος καλοκαιριού;Μα μετά δε θα μείνει τίποτε από αυτές,μόνο σαν ανάμνηση θα υπάρχουν.
Άλλο είπα. Ότι ο κόσμος/τουρίστας δεν έχει την ψυχική διάθεση ή την οικονομική ευχέρεια να ταξιδέψει αυτή τη στιγμή.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Άλλο είπα. Ότι ο κόσμος/τουρίστας δεν έχει την ψυχική διάθεση ή την οικονομική ευχέρεια να ταξιδέψει αυτή τη στιγμή.
Ωραία, το καταλαβαίνω αυτό. Το θέμα είναι, εμείς που έχουμε κλεισμένο ταξίδι, και θέλουμε ακομα να πάμε, πότε θα μάθουμε αν θα τα καταφέρουμε; ας βγει μια απόφαση επιτέλους να ξέρουμε! Γι'αυτό ρωτάω αν έχει κάποιος εδώ μια ενημέρωση παραπάνω, επειδή κάποιοι είναι επίμονα απαισιόδοξοι, ενώ στις ειδήσεις αλλιώς τα λένε. Με αερολογίες βέβαια, τιποτα συγκεκριμένο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
πότε θα μάθουμε αν θα τα καταφέρουμε;
Όταν θα βγουν οι εκάστοτε επίσημες αποφάσεις. Οι οποίες μπορεί και να αλλάξουν απ' τη μια στιγμή στην άλλη. Τι να κάνουμε, διανύουμε δύσκολη κ αβέβαιη περίοδο.
(Δε θα βασιζόμουν ούτε στους υπεραισιόδοξους ούτε στην τρομολαγνεία των ειδήσεων πάντως).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
Γιατι; Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγήσεις το σκεπτικο σου; Ολες οι χωρες θελουν τους τουρίστες εσωτερικου ΚΑΙ εξωτερικου για τους προφανεις λογους, και φαινεται να προσπαθουν προς αυτή την κατευθυνση, λενε για υγειονομικο διαβατηριο κλπ. Λενε επισης στις ειδήσεις ότι τις επομενες εβδομαδες θα αποφασιστεί με κοινη αποφαση της ΕΕ πώς θα ταξιδευουν οι τουρίστες. Εχεις διαβασει εσυ κατι που σε κανει τοσο απαισιοδοξο;
Θα μπορουσανα παραθεσω πολλα αρθρα ειδικων που συνηγορουν, αεροπορικες εταιρειες που πάνε ολοενα κ πιο πισω το προγραμμα τους, δηλωσεις ευρωπαιων αξιωματουχων κτλ
Πχ https://www.reuters.com/article/hea...et-an-option-for-germans-merkel-idUSS8N28701C

Καλη ειναι η ελπιδα, αλλα πιο καλο ενα plan B. Ειχα 5 ταξιδια κλεισμενα Μαρτιο-Ιουλιο και τα χω ξεγραψει. Ελλαδιτσα το καλοκαιρι, να στηριξουμε και τον ντοπιο τουρισμο.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Θα μπορουσανα παραθεσω πολλα αρθρα ειδικων που συνηγορουν, αεροπορικες εταιρειες που πάνε ολοενα κ πιο πισω το προγραμμα τους, δηλωσεις ευρωπαιων αξιωματουχων κτλ
Πχ https://www.reuters.com/article/hea...et-an-option-for-germans-merkel-idUSS8N28701C

Καλη ειναι η ελπιδα, αλλα πιο καλο ενα plan B. Ειχα 5 ταξιδια κλεισμενα Μαρτιο-Ιουλιο και τα χω ξεγραψει. Ελλαδιτσα το καλοκαιρι, να στηριξουμε και τον ντοπιο τουρισμο.
Ανεβασες ενα αρθρο στο οποιο απλα αναφερεται πως δεν ειναι ΑΚΟΜΑ στην ατζεντα τους, η συζητηση για ταξιδια σε αλλες χωρες.. αυτο με το να ακυρωσεις ενα ταξιδι που ειναι σε δυο μηνες απεχει λιγο πολυ θα ελεγα!! 15 Μαη θα μαθουμε απο την Ε.Ε. τι θα γινει με τα ταξιδια..
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Υπαρχει μπλοκ χωρων του Νοτου (Ελλαδα, Βουλγαρια, Κροατια, Μαλτα, Κυπρος) που πιεζουν για κοινη πολιτικη ΕΕ για τουρισμο και πτησεις.

Φυσικα ωστε αν γινει στραβη να λενε οι κυβερνησεις "εμεις ακολουθουμε οτι ειπε η ΕΕ" αντι να παρουν αυτοι αποφασεις (και τις αναλογες ευθυνες).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
Ανεβασες ενα αρθρο στο οποιο απλα αναφερεται πως δεν ειναι ΑΚΟΜΑ στην ατζεντα τους, η συζητηση για ταξιδια σε αλλες χωρες.. αυτο με το να ακυρωσεις ενα ταξιδι που ειναι σε δυο μηνες απεχει λιγο πολυ θα ελεγα!! 15 Μαη θα μαθουμε απο την Ε.Ε. τι θα γινει με τα ταξιδια..
Η εκτίμηση μου ειναι, τιποτα παραπανω, συνεκτιμωντας τα μεχρι στιγμης δεδομενα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Η εκτίμηση μου ειναι, τιποτα παραπανω, συνεκτιμωντας τα μεχρι στιγμης δεδομενα.
Αυτο θελω να σου πω.. μεχρι στιγμης δεδομενα δεν υπαρχουν! Αν οι αεροπορικες δεν κινηθουν μεχρι τον Ιουλιο, οι μισες θα φαληρισουν..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Αυτο θελω να σου πω.. μεχρι στιγμης δεδομενα δεν υπαρχουν! Αν οι αεροπορικες δεν κινηθουν μεχρι τον Ιουλιο, οι μισες θα φαληρισουν..
Αν δεν κινηθουν οι επιβατες, θα φαληρησουν. Τα αεροπλανα πρεπει να γεμιζουν κιολας.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom