Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Και εγώ το ίδιο 23/3 αλλά δεν είδα να υπάρχει δυνατότητα ακυρωσης
Και εγώ στις 23/03..τι να πω; έχω μπερδευτεί..κλείνουν και τα εκπαιδευτικά ιδρύματα..έχει δημιουργηθεί ένας πανικός

Απ' ότι γνωριζω , μετα απο επικοινωνία με την Ryanair αλλαζει μονο με επιβαρυνση, η οποια ειναι απο 35-75€ το ατομο,ηδιαδρομη. Πανακριβα. Αν μαθει καποιος κατι καινουργιο και εμενα με ενδιαφερει
Πολλά όταν έχουμε δώσει 60ευρω πήγαινε-έλα...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Θα ζητήσουμε αναβολή των σπουδών του για τον Οκτώβριο, ώστε να έχει κοπάσει το θέμα.
Κάτω από αυτές τις συνθήκες και με δεδομένο ότι θα πρέπει να μπει σε καραντίνα 14 μέρες εάν αρρωστήσει εκεί (όπως μας ενημέρωσαν ήδη) δεν ρισκάρουμε να έρθει αντιμέτωπο με την πρωτοβάθμια περίθαλψη της Γερμανίας σε μία χώρα που ήδη φαίνεται να αντιμετωπίζει προβλήματα ακόμη και στο Βερολίνο (σύμφωνα με δημοσιεύματα).
Εξάλλου μπορεί η Ελλάδα να είναι όπως η Ιταλία μέχρι το τέλος Μαρτίου και να μην μπορεί καν να πάει...
Κρατάω την ανησυχία σας σαν γονείς και το ότι θα ζητήσει αναβολή το παιδί για τον Οκτώβριο και όχι ακύρωση.

Τα υπόλοιπα για την πρωτοβάθμια περίθαλψη της Γερμανίας και τα προβλήματα τα αφήνω ασχολίαστα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Είναι κάποιος από το φόρουμ στο Λονδίνο η στο Βερολίνο να μας πει τι κατάσταση επικρατεί εκει
Βερολινο πριν απο λιγο ανακοινωθηκε πως μεχρι τουλαχιστον 19 Απριλιου κλεινουν ολα τα θεατρα, οι συναυλιακοι χωροι και οι 3 οπερες της πολης. Επισης απαγορευονται οι συναθροισεις ανω των 1000 ατομων.

Λονδινο δεν εχουν παρθει καποια ιδιαιτερα μετρα περα απο καθαρισμους και καραντινες ασθενων. Απο πρωτο χερι ομως γνωριζω πως υπαρχει θεμα σε ορισμενα προιοντα στα σουπερμαρκετ.
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Πλάκα έχει! ;Oταν ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία στα τέλη Ιανουαρίου ήταν τόσο μακρινό! Έχω κανονίσει ταξίδι για Ιταλία στις 23/3/20 από Σόφια. Σιγά-σιγά ήρθε ο ιός στην Ευρώπη. Ξεκίνησε στη Βόρεια Ιταλία και ξεκίνησαν και οι ακυρώσεις των πτήσεων. Πρώτα ακυρώθηκαν οι Τρίτες και Πέμπτες από Σόφια. Μετά λίγες ακόμα. Η πτήση μου δεν ήταν στις ακυρωμένες. Τώρα ακυρώθηκαν όλες από την Ελλάδα αλλά και από Σόφια μέχρι 22/03/2020. Η δική μου πτήση πάλι δεν είναι μέσα!
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
ποια δημοσιεύματα? στην χειρότερη κατάσταση είναι το Nordrhein Westfalen
μετά Baden W. και μετά η Βαυαρία.
Στο Βερολίνο δεν νομίζω ότι είναι όπως τα λες η τα λένε

αν βγάλουμε εκτος θέματος την γλώσσα, ότι δεν θα έχει τους γονείς του εκεί το παιδί σου κλπ θεωρείς δηλαδή ότι η πρωτοβάθμια περίθαλψη στην Γερμανία είναι χειρότερη από της Ελλάδας???
Μέχρι χθές στο κρατίδιο της Β.Ρηνανίας Βεστφαλίας που αναφέρεις ως χειρότερη κατάσταση,υπήρξαν δύο νεκροί απ τον κορονοϊό.Ο ένας 78 ετών και μια 89.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Είχα non refundable κράτηση για Ρώμη. Μετά την χθεσινή ανακοίνωση για καραντίνα σε όλη την χώρα , η Booking δίνει τη δυνατότητα για επιστροφή χρημάτων.
Screenshot_20200310-203940.png

Σε 10 περίπου μέρες, βάσει του επιβεβαιωτικού email, θα επιστραφούν τα χρήματα.
Δεν ξέρω ποιες άλλες χώρες αφορά.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κρατάω την ανησυχία σας σαν γονείς και το ότι θα ζητήσει αναβολή το παιδί για τον Οκτώβριο και όχι ακύρωση.

Τα υπόλοιπα για την πρωτοβάθμια περίθαλψη της Γερμανίας και τα προβλήματα τα αφήνω ασχολίαστα.
Ως πρώην Ερασμίτισσα στη Γερμανία, να πω ότι οταν χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο για σοβαρή μόλυνση στο μάτι, εξυπηρετήθηκα αμέσως στα εξωτερικά ιατρεία, και γενικα είναι λίγο ατυχές να θεωρείται ανεπαρκές το γερμανικό σύστημα υγείας.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Παρίσι 17/3 ακυρώνουμε; τι θα κάνατε;
12/3 Ταυλανδη! Ακυρωνω;; Σε 28 ωρες πεταω:haha:
Περα απο τη πλακα..... Νομιζω δεν μπορει να παρει κανεις το ρισκο να σου απαντησει... τα παντα αλλαζουν απο ωρα σε ωρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom