Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

marathes

Member
Μηνύματα
53
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Καλησπέρα σε όλους! Αναχώρηση στις 06/04 για Νέα Υόρκη. 14 ημέρες ταξίδι συνδυαστικά με Νιαγάρα, Ουάσινγκτον, Φιλαδέλφεια. Φεύγει κανείς άλλος για Πάσχα; Λέω να περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή αλλά σκέφτομαι και εγώ την καραντίνα εκεί. Ταξιδεύω με Emirates. Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει κάτι για απαγορεύσεις. Είναι τόσο άσχημα και εκεί; Έχετε ακούσει εσείς κάτι; Δεν ξέρω τι να κάνω... @Manos46. Το είδα και εγώ αυτό το θέαμα. Έχουν βγει όλα έξω...
Και εγώ φεύγω 13/4, με alitalia μέσω Ρώμης. Φεύγω σχήμα λόγου, προς το παρόν το αποκλείω! Ακόμα και να βγει η Ιταλία απο καραντίνα στις 3/4, πιστεύω ακόμα θα υπάρχουν μέτρα. Ίσως φάει ban απο USA, ίσως μπει σε καραντίνα η Ελλάδα, τα ενδεχόμενα πολλά. Εγώ πάντως δεν έχω διάθεση να ταξιδέψω με όλα αυτά, να έχω φόβο μηπως νοσηλευτώ εκεί ή μήπως κλείσουν όλα μέχρι να πάω. Αναγκαστικά θα κάνω rebooking, μιας κ η alitalia δεν επιστρέφει χρήματα.
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Manhattan, New York
Και εγώ φεύγω 13/4, με alitalia μέσω Ρώμης. Φεύγω σχήμα λόγου, προς το παρόν το αποκλείω! Ακόμα και να βγει η Ιταλία από καραντίνα στις 3/4, πιστεύω ακόμα θα υπάρχουν μέτρα. Ίσως φάει ban απο USA, ίσως μπει σε καραντίνα η Ελλάδα, τα ενδεχόμενα πολλά. Εγώ πάντως δεν έχω διάθεση να ταξιδέψω με όλα αυτά, να έχω φόβο μηπως νοσηλευτώ εκεί ή μήπως κλείσουν όλα μέχρι να πάω. Αναγκαστικά θα κάνω rebooking, μιας κ η alitalia δεν επιστρέφει χρήματα.
Ναι ναι κι μένα αυτός είναι ο φόβος μου για το τι θα γίνει εκεί, ωστόσο θα περιμένω μέχρι 25/03 για νεότερα. Μα τι ατυχία είναι τούτη!! Αλλα λένε ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται... χαχαχα για να δουμε... Πας μόνο Νέα Υορκη;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Με πονο καρδιας ακυρωσα χθες, ενα μηνα σε περου και βολιβια. Επρεπε να φυγω την κυριακη για μαδριτη και μετα απο δυο μερες για λιμα. Δε με φοβιζε τοσο οτι θα περνουσα δυο μερες στη μαδριτη των 1000+ κρουσματων. Ειχα σκεφτει το ενδεχομενο της καραντινας η της δικης μου αρρωστιας και αποφασισα να παρω το ρισκο. Αυτο που με εκανε να αποφασισω να ακυρωσω ηταν η σκεψη οτι αφηνα δυο παιδια πισω -μεγαλα μεν, ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ δε- που σε 5 η 10 μερες μπορει να κολλουσαν. Και βεβαια το πιθανοτερο ειναι να ειχαν ελαφρια συμπτωματα, αλλα πως θα ενιωθα εγω ξεροντας οτι εχουν πυρετο η βηχα και εγω ημουν τοσο μακρια; Ασε που μπορει να συνεβαινε κατι οσο ημουν σε μερη που δεν θα ειχα καν ιντερνετ. Θα ημουν σε ενα ονειρεμενο ταξιδι, που κοστισε ενα σωρο λεφτα και το μισο μυαλο μου θα ηταν πισω, θα ηθελα να περαςουν οι μερες γρηγορα για να γυρισω.
Πραγματικα πονεσα με την αποφαση μου, αλλα ταυτοχρονα νιωθω και πιο ηρεμη.
Πόσο σε καταλαβαίνω... είμαι σίγουρη πως θα το κάνεις όμως, την υγειά σου να έχεις, χωρίς αυτή δεν έχει αξία τίποτα άλλο.
Με αφορμή την ανάρτησή σου ήρθε η ώρα να γράψω τον πόνο μου στους fellow travel lovers. Μένω Γερμανία και έχω προγραμματίσει από Οκτώβριο ταξίδι-όνειρο στην Ισλανδία με αναχώρηση 10 Απριλίου.
Ανήκα μέχρι πρότινος σε αυτούς που δήλωναν πως δεν ακυρώνουν τίποτα.
Ήδη, ακύρωσα επίσκεψη στην Αθήνα να δω τους δικούς μου, καθότι με παρακάλεσαν ουσιαστικά οι ίδιοι πως, εφόσον και λόγω δουλειάς, και τρελής αγάπης για ταξίδια, μπαινοβγαίνω σε τρένα, αεροπλάνα και λεωφορεία, καλό είναι να το αναβάλλω- στην οικογένεια έχει υπερήλικες και άτομα με προβλήματα υγείας. Το ακύρωσα γιατί δε θα ήθελα να φέρω κανέναν στη δύσκολη θέση να προσπαθεί να αποφύγει τα πολλά πολλά μαζί μου.
Γερμανία μένω μόνη, οπότε, γυρνώντας από την Ισλανδία, κλείνομαι σπίτι μου που λέει ο λόγος για να μην πάρω στο λαιμό μου κανέναν-θα το κάνω εννοείται αν χρειαστεί.
Αυτό που σκέφτομαι είναι τι γίνεται αν η Γερμανία (με ήδη πάνω από 1.000 κρούσματα) κλείσει σύνορα και δεν μπορώ να γυρίσω σπίτι μου ή αν, ο μοι γένοιτο, χρειασθεί επιπλέον παραμονή στην πανάκριβη Ισλανδία, κι ας έχω ευρωπαϊκή κάρτα υγείας.
Δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα, θα το κοιτάξω, απλά είπα να γράψω κι εγώ τον προβληματισμό μου.
Οι Γερμανοί συνταξιδιώτες δε σκέφτονται ακύρωση πάντως. Έχουμε πληρώσει προς το παρόν μόνο τα εισιτήρια με Icelandair.
 

marathes

Member
Μηνύματα
53
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Ναι ναι κι μένα αυτός είναι ο φόβος μου για το τι θα γίνει εκεί, ωστόσο θα περιμένω μέχρι 25/03 για νεότερα. Μα τι ατυχία είναι τούτη!! Αλλα λένε ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται... χαχαχα για να δουμε... Πας μόνο Νέα Υορκη;
Ναι, μόνο Νέα Υόρκη, 9 μέρες! Πολύ ατυχία, μην το συζητάς! Και σκέψου είχε κ απευθείας πτήσεις αλλα δε με βόλευαν οι ώρες κ έκλεισα μέσω ρώμης. Και επίσης κοίταξα προχθές απο περιέργεια και είδα απευθείας πτήση με ΚLM, βολικό ωράριο,120ε φθηνότερη και με βαλίτσα! Κ εγώ είχα κλείσει από Δεκέμβρη...κλάμα!!!!
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Manhattan, New York
Ναι, μόνο Νέα Υόρκη, 9 μέρες! Πολύ ατυχία, μην το συζητάς! Και σκέψου είχε κ απευθείας πτήσεις αλλα δε με βόλευαν οι ώρες κ έκλεισα μέσω ρώμης. Και επίσης κοίταξα προχθές απο περιέργεια και είδα απευθείας πτήση με ΚLM, βολικό ωράριο,120ε φθηνότερη και με βαλίτσα! Κ εγώ είχα κλείσει από Δεκέμβρη...κλάμα!!!!
Ναι το έχω δει και εγώ! Έχουν ρίξει τις τιμές κατά πολύ και ξενοδοχεία που κοίταξα πχ για τέλος Μαΐου είναι τα μισά λεφτά σχεδόν. Για πότε λες να το κάνεις rebooking ;
 

marathes

Member
Μηνύματα
53
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Φαντάζομαι οτι αφού όσοι ταξιδεύουν μέχρι τις 3/4 έχουν περιθώριο μέχρι 30/6, λογικά σε εμένα θα δώσει μέχρι μέσα ιουλίου! Ελπίζω να έχει καταλαγιάσει μέχρι τότε. Το ελπίζω δηλαδή να γίνει έτσι, όσο πιο αργά, τόσο καλύτερα. Θα προτιμούσα βέβαια να μην πάω μέσα στις ζέστες, αλλα αν είναι να έχω την ησυχία μου, χίλιες φορές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.783
Πολλες χωρες κανουν update στις χωρες απο τις οποιες δεν δεχονται επιβατες χωρις καραντινα, προσθετοντας κατα περιπτωση στην Ιταλια και την Ελβετια, τη Γερμανια, τη Γαλλια και την Ισπανια.
Μολις η Μαλτα περιορισε με καραντινα ταξιδιωτες απο ολες τις παραπανω χωρες και ισως ειναι ενδεικτικο του προς τα που παει το πραγμα το επομενο διαστημα.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.989
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πολλες χωρες κανουν update στις χωρες απο τις οποιες δεν δεχονται επιβατες χωρις καραντινα, προσθετοντας κατα περιπτωση στην Ιταλια και την Ελβετια, τη Γερμανια, τη Γαλλια και την Ισπανια.
Μολις η Μαλτα περιορισε με καραντινα ταξιδιωτες απο ολες τις παραπανω χωρες και ισως ειναι ενδεικτικο του προς τα που παει το πραγμα το επομενο διαστημα.
Ναι και σιγα σιγα μπαινουν στο χορο και οι ΗΠΑ (ή καποιες πολιτειες εξ αυτων) αλλα και αλλες χωρες. Εμενα μου ερχονται συνεχως μηνυματα απο αεροπορικες εταιριες. Στις μισες χωρες του κοσμου ή ειμαι ανεπιθυμητος ή πρεπει να μπω σε καραντινα αν πατησω το ποδι μου εκει. Ευτυχως η Ελλαδα ακομα δεν ειναι μια απο αυτες.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Για όσους ταξιδεύουν στη Χιλή μέσω Ισπανίας ή Ιταλίας:

"Health authorities in Chile have said that arrivals from Spain or Italy will be considered "high risk travelers" and will have to undergo quarantine.
"People who enter Chilean territory having visited Spain and Italy must remain in isolation for 14 days," the health ministry said in a statement."

@depy!!! Ισως ανάλογα μέτρα να έπαιρνε και το Περού ή η Βολιβία σε λίγο και γλύτωσες την καραντίνα... εάν αυτό σε ανακουφίζει λίγο...

Πηγή: https://www.dw.com/en/coronavirus-germany-pledges-1-billion-to-tackle-outbreak/a-52698747
 

olympia_90

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σας! Έχουμε κλείσει ταξίδι με το άντρα μου γοα Ιορδανία για την αλλη εβδομάδα 20 με 25 του μηνα. Γνωρίζει κάποιος πως ειναι η κατάσταση εκει με τον ιο;; Γιατι έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της ακύρωσης αν και θελουμε πολυ να παμε! Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μας απαντήσετε έγκαιρα ευχαριστώ!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σας! Έχουμε κλείσει ταξίδι με το άντρα μου γοα Ιορδανία για την αλλη εβδομάδα 20 με 25 του μηνα. Γνωρίζει κάποιος πως ειναι η κατάσταση εκει με τον ιο;; Γιατι έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της ακύρωσης αν και θελουμε πολυ να παμε! Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μας απαντήσετε έγκαιρα ευχαριστώ!
Έχει βάλει πλέον περιορισμούς και για όσους έρχονται από Γερμανία, Ισπανία, Γαλλία..Μπορεις να τσεκάρεις εδώ, ανανεώνεται καθημερινά: https://www.iatatravelcentre.com/in...UgqNXNKw8kaY-GTv6toqGa6yM4hQ2Uh_lcslnNqhKb_Ac
 

olympia_90

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Έχει βάλει πλέον περιορισμούς και για όσους έρχονται από Γερμανία, Ισπανία, Γαλλία..Μπορεις να τσεκάρεις εδώ, ανανεώνεται καθημερινά: https://www.iatatravelcentre.com/in...UgqNXNKw8kaY-GTv6toqGa6yM4hQ2Uh_lcslnNqhKb_Ac
Το γνωρίζω καθως μιλησα με την πρεσβια σήμερα.. Απο Ελλαδα δεν έχει περιορισμους..Ωστόσο θα θελαμε να γνωρίζουμε πως ειναι η κατάσταση εκει. Εαν γνωρίζει κάποιος που να εχει ταξιδέψει πρόσφατα παρακαλω να μας ενημερώσει! Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom