Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Πόσο σε καταλαβαίνω... είμαι σίγουρη πως θα το κάνεις όμως, την υγειά σου να έχεις, χωρίς αυτή δεν έχει αξία τίποτα άλλο.
Με αφορμή την ανάρτησή σου ήρθε η ώρα να γράψω τον πόνο μου στους fellow travel lovers. Μένω Γερμανία και έχω προγραμματίσει από Οκτώβριο ταξίδι-όνειρο στην Ισλανδία με αναχώρηση 10 Απριλίου.
Ανήκα μέχρι πρότινος σε αυτούς που δήλωναν πως δεν ακυρώνουν τίποτα.
Ήδη, ακύρωσα επίσκεψη στην Αθήνα να δω τους δικούς μου, καθότι με παρακάλεσαν ουσιαστικά οι ίδιοι πως, εφόσον και λόγω δουλειάς, και τρελής αγάπης για ταξίδια, μπαινοβγαίνω σε τρένα, αεροπλάνα και λεωφορεία, καλό είναι να το αναβάλλω- στην οικογένεια έχει υπερήλικες και άτομα με προβλήματα υγείας. Το ακύρωσα γιατί δε θα ήθελα να φέρω κανέναν στη δύσκολη θέση να προσπαθεί να αποφύγει τα πολλά πολλά μαζί μου.
Γερμανία μένω μόνη, οπότε, γυρνώντας από την Ισλανδία, κλείνομαι σπίτι μου που λέει ο λόγος για να μην πάρω στο λαιμό μου κανέναν-θα το κάνω εννοείται αν χρειαστεί.
Αυτό που σκέφτομαι είναι τι γίνεται αν η Γερμανία (με ήδη πάνω από 1.000 κρούσματα) κλείσει σύνορα και δεν μπορώ να γυρίσω σπίτι μου ή αν, ο μοι γένοιτο, χρειασθεί επιπλέον παραμονή στην πανάκριβη Ισλανδία, κι ας έχω ευρωπαϊκή κάρτα υγείας.
Δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα, θα το κοιτάξω, απλά είπα να γράψω κι εγώ τον προβληματισμό μου.
Οι Γερμανοί συνταξιδιώτες δε σκέφτονται ακύρωση πάντως. Έχουμε πληρώσει προς το παρόν μόνο τα εισιτήρια με Icelandair.
Εγώ πετάω για Ισλανδία στις 27.03 από Γερμανία όπου και μένω χωρίς να ακυρώνω κάτι έως αυτή την στιγμή που γράφω.Η Ισλανδία επίσης αναφέρει ότι έως αυτή την στιγμή δεν τίθεται θέμα καραντίνας,εάν όμως προκύψει,θα φιλοξενηθούν τα άτομα στο κέντο του Ρεϊκιαβικ σε ξενοδοχείο χωριτικότητας 70 ατόμων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.976
Likes
12.021
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για όσους ταξιδεύουν στη Χιλή μέσω Ισπανίας ή Ιταλίας:

"Health authorities in Chile have said that arrivals from Spain or Italy will be considered "high risk travelers" and will have to undergo quarantine.
"People who enter Chilean territory having visited Spain and Italy must remain in isolation for 14 days," the health ministry said in a statement."

@depy!!! Ισως ανάλογα μέτρα να έπαιρνε και το Περού ή η Βολιβία σε λίγο και γλύτωσες την καραντίνα... εάν αυτό σε ανακουφίζει λίγο...

Πηγή: https://www.dw.com/en/coronavirus-germany-pledges-1-billion-to-tackle-outbreak/a-52698747
Και η Γουατεμαλα απαγορευει την εισοδο σε ολους τους Ευρωπαιους.

https://www.reuters.com/article/us-...eed:+reuters/healthNews+(Reuters+Health+News)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ναι και σιγα σιγα μπαινουν στο χορο και οι ΗΠΑ (ή καποιες πολιτειες εξ αυτων) αλλα και αλλες χωρες. Εμενα μου ερχονται συνεχως μηνυματα απο αεροπορικες εταιριες. Στις μισες χωρες του κοσμου ή ειμαι ανεπιθυμητος ή πρεπει να μπω σε καραντινα αν πατησω το ποδι μου εκει. Ευτυχως η Ελλαδα ακομα δεν ειναι μια απο αυτες.
κατάλαβες τωρα γιατί σου ειπα να ξεκινήσεις σιγά σιγά με τα πόδια για να είσαι εδώ το Πάσχα;; και με κανα ωτοστόπ ίσα ίσα προλαβαίνεις.. και είναι θέμα προλαβοσύνης απο ότι καταλαβαίνω..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.976
Likes
12.021
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
κατάλαβες τωρα γιατί σου ειπα να ξεκινήσεις σιγά σιγά με τα πόδια για να είσαι εδώ το Πάσχα;; και με κανα ωτοστόπ ίσα ίσα προλαβαίνεις.. και είναι θέμα προλαβοσύνης απο ότι καταλαβαίνω..
Σκεφτομαι να το επισπευσω οσο δεν εχει ακομη καραντινες.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
χαμενη θα παει η αδεια δυο εβδομαδων. σπιτι θα κατσω :cry:
βεβαια τωρα που θα λειπουν μαναδες, πατεραδες, θα προσπαθησω να τους πεισω οτι με εχουν αναγκη
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ πετάω για Ισλανδία στις 27.03 από Γερμανία όπου και μένω χωρίς να ακυρώνω κάτι έως αυτή την στιγμή που γράφω.Η Ισλανδία επίσης αναφέρει ότι έως αυτή την στιγμή δεν τίθεται θέμα καραντίνας,εάν όμως προκύψει,θα φιλοξενηθούν τα άτομα στο κέντο του Ρεϊκιαβικ σε ξενοδοχείο χωριτικότητας 70 ατόμων.
Άντε να δούμε. ..Θέλω πολύ να πάω, θα δω πώς θα πάνε τα πράγματα και στην Ισλανδία και εδώ. Φρανκφούρτη που μένω, δεν κυκλοφορούν με μασκες στο δρόμο , αλλά βλέπω άδεια ράφια ζυμαρικών στο σούπερ μάρκετ ενώ αναβάλλονται αβέρτα εκθέσεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.976
Likes
12.021
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Φαινεται πως σιγα σιγα οι χωρες αυτοαπομονωνονται. Και το Κουβειτ μπαναρει τους ξενους ταξιδιωτες. Η Ινδια επισης βαζει εξαιρετικα αυστηρους περιορισμους. Και να θες να ταξιδεψεις δεν ξερεις που θα σε δεχτουν και που οχι.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Άντε να δούμε. ..Θέλω πολύ να πάω, θα δω πώς θα πάνε τα πράγματα και στην Ισλανδία και εδώ. Φρανκφούρτη που μένω, δεν κυκλοφορούν με μασκες στο δρόμο , αλλά βλέπω άδεια ράφια ζυμαρικών στο σούπερ μάρκετ ενώ αναβάλλονται αβέρτα εκθέσεις.
Μάσκες είναι πολύ εξτρίμ,απ την στιγμή που υπήρξε και οδηγία ότι στον απλό πολίτη δεν βοηθά αντιθέτως κακό του κάνει η μάσκα.Ζυμαρικά και αλεύρι δεν ξέρω πως τους ήρθε αλλά ούτε εγώ μπορώ να βρώ απ την περασμένη βδομάδα.

Επίσης μέχρι χθες επιτρέπανε τις συναθροίσεις ατόμως έως χίλια άτομα,όπου σήμερα καταργήθηκε και αυτό.Απαγορεύονται πλέον.Σε λίγο ξεκινά ποδόσφαιρο Ντόρτμουντ εναντίον Παρί Σεν Ζερμεν champions leugue όπου θα είναι με μηδεν θεατές για πρώτη φορά στη ιστορία του θεσμού.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πιστευω πως εκτος θετικού απροόπτου οτι είναι θέμα 5-15 ημέρων να αρχισουν να ακυρώνονται σχεδόν ολα στην Ευρώπη. Συναυλίες, εκθέσεις κτλ. Οι αθλητικές διοργανώσεις αν συνεχιστούν το οποίο το βλέπω δύσκολο, θα γινουν χωρίς κόσμο. Ακόμα και χώρες που δεν έχουν τόσα πολλά κρούσματα και τις θεωρούμε οτι παιρνουν αποφάσεις ψύχραιμα αν φτάσουν τα 200-300 κρούσματα τη μέρα και καμια 50αρια νεκρούς τελικά και αυτές θα πάρουν μέτρα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλως τα δεκτηκαμε....ευελπιστω να μας αφησουν μετα την ανακοινωση(και επισημα)πανδημιας να ακυρωσουμε τις πτησεις μας χωρις κανενα κοστος...αλλα μαλλον πολλα ζηταω... :haha:
20200311_220011.jpg
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Παιδιά μου ακύρωσε η Laudamotion μόλις πτήση από Βιέννη προς Θεσσαλονίκη για τις 2 Απριλίου αλλά από Θεσσαλονίκη προς Βιέννη που είναι 28 Μαρτίου δεν την ακύρωσαν.
Έχετε καμία ιδέα γιατί συνέβη αυτό;
Και γενικά ακυρώνονται και οι πτήσεις στην Αυστρία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom