Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Παιδια οσοι γυρισετε με το καλο θα μπειτε σε οικειοθελη καραντινα;
Δεν βλεπετε τι γινεται;
Πως το ριψοκινδυνευετε;
Πειτε μου τον τροπο σκεψης.
Να ληφθει υποψη οτι απο το 1 εως 10 λατρευω τα ταξιδια στο 100000000000000
Αλλα να ταλαιπωρηθω με το απροβλεπτο κ το ρευστο που τρεχει καθε λεπτο ..ακομη κ αν το περασω σαν ενα φτερνισμα...δεν το κανω με τιποτα.
Λογω χρηματων η σας εξιταρει ο κινδυνος;
Μην παρεξηγηθω ερωτηση κανω

Με όλο τον σεβασμό αλλά κουτσομπολιο θα κάνουμε; Δεν είναι καλύτερο αυτό το θέμα να έχει πληροφορίες για τις απαγορευσεις ή μη των χωρών;
 

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
Ερχομαι κάθε χρόνο τέτοια περίοδο, δεν έχει ούτε καν κίνηση στο δρόμο.Ρωσους και Γάλλους έχει επί το πλείστον.Πανικο δεν θα ελεγα οτι εχει σχεδον καθολου.Ακομα και στο μασαζ δε φορανε ολες μασκα που λογικα θα επρεπε.Ο καιρός είναι ως συνήθως,35 και υγρασία.Η γνώμη μου είναι ότι αξίζει, αν δεν μένεις με τους γονείς σου για να μην έχεις άγχος να τους κολλήσεις μετά.Επισης δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με πιθανή ακύρωση πτήσεων επιστροφής.
Με Emirates πετάω από Heathrow, δεν έχουν πολιτική ακύρωσης για εκεί οπως έχουν για Κίνα, τις ημερομηνίες μπορείς να αλλάξεις με κάποιο κόστος πάλι. Χχμμ θέλει σκέψη το θέμα. Πιο πολύ με ανχγωνει το ταξίδι, τα αεροδρομια και φυσικά αντε και κόλλησες κάτι εκεί πως την παλεύεις? Σε κρατάν εκεί καραντίνα? Και στην χειρότερη πως συνεννόησε με γιατρό εκεί αν προκύψει το οποιοδήποτε σχετικό πρόβλημα. Πολλά τα ερωτήματα!
Ερχομαι κάθε χρόνο τέτοια περίοδο, δεν έχει ούτε καν κίνηση στο δρόμο.Ρωσους και Γάλλους έχει επί το πλείστον.Πανικο δεν θα ελεγα οτι εχει σχεδον καθολου.Ακομα και στο μασαζ δε φορανε ολες μασκα που λογικα θα επρεπε.Ο καιρός είναι ως συνήθως,35 και υγρασία.Η γνώμη μου είναι ότι αξίζει, αν δεν μένεις με τους γονείς σου για να μην έχεις άγχος να τους κολλήσεις μετά.Επισης δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με πιθανή ακύρωση πτήσεων επιστροφής.
 

xaris_di

Member
Μηνύματα
19
Likes
44
USA

Ανακοίνωση KLM που - ουσιαστικά - δεν κάνει ακύρωση, αναφέροντας ότι τέλος Μαρτίου θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση...


Because of the Coronavirus outbreak, the president of the United States of America has announced an entry ban for Schengen countries. Therefore, we’ve changed our flight schedule to and from the United States of America:

  • We plan to operate as scheduled until and including 22 March 2020, if possible.
  • We’ll reduce our flight schedule from 23 March up to and including 28 March.
  • Most flights are expected to resume on 29 March 2020.
You can check your flight status or view your flight details in My Trip. If you have booked a flight to, from or via United States of America until 31 May 2020, please see below rebook options we can offer you.

Rebook your flight
Is the departure date of your flight to, from or via United States of America until 31 May 2020? Please see below options and rules:

1. Change your travel dates
  • You may change your travel dates of KLM, Air France and/or Delta Air Lines flights once.
  • You will not have to pay the change fee.
  • Until and including 31 May 2020, you can change your travel dates if the same travel class as mentioned on your original ticket is available.
  • From 1 June 2020 onwards, you can change your travel dates if the same fare type as mentioned in your original ticket is available. If you change to a higher fare type, you may need to pay the fare difference.
2. Change your destination
  • You may use the full value of your original tickets for new tickets on KLM, Air France, Delta Air Lines or Virgin Atlantic.
  • You will not have to pay the change fee.
3. Request a voucher
You can also choose to postpone your trip. In this case, we will provide you with a voucher that will be valid for 1 year and can be used on KLM, Air France, Delta, and Virgin Atlantic flights. This voucher will be non-refundable.

How to rebook
Log in to My Trip and change your travel dates or destination yourself if:
  • you have a KLM, Air France or Delta Air Lines ticket,
  • your journey has not started yet,
  • you are not travelling with a baby (0-1 years),
  • you did not request a special service (e.g. ordered a special meal, are travelling as an unaccompanied minor, have requested transportation of a wheelchair or pet).
If you don’t want to arrange the rebooking online or if you need assistance, contact the KLM Customer Contact Centre.
Για πτήση στη Ν. Υόρκη αρχές Απριλίου με KLM, τηλεφωνικά χτες το πρωί ενημερώθηκα πως δικαιούμαι full refund όμως το σχετικό αίτημα έπρεπε να το υποβάλλω στο site τους . Στο site τους, στο πεδίο mytrip αναφέρει όντως FLIGHTS CANCELLED για τις πτήσεις μου, σε άλλο πεδίο ανέφερε πως δικαιούμαστε full refund όταν ακυρώνονται οι πτήσεις, και μέσω του σχετικού link έκανα το σχετικό αίτημα . Το πρόβλημα είναι πως μάλλον είχε κρασάρει το site τους, καθώς δε με άφηνε να εκτυπώσω την αίτηση για refund, ενώ δε μου απέστειλαν στο mail μου και αντίγραφο της αίτησης, όπως ανέφεραν πως θα κάνουν. Τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το Περου διακοπτει τις πτησεις απο και προς Ευρωπη και Ασια για 30 μερες ξεκινωντας απο τη Δευτερα 16 Μαρτιου.

1584121381364.png
 

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40
Απο τη σελιδα της Ryanair στο fb:

For bookings for travel from today (13 Mar) until Tue 31 Mar, Ryanair will waive the flight change fee for customers who wish to change their travel plans due to the current Covid-19 outbreak. This policy applies to all existing and new bookings.

While customers will still need to pay the difference in fare when changing a flight, we believe removing the change fee will provide more flexibility.

This does not apply to customers affected by flight cancellations as they are entitled to a refund or a free move onto an alternative Ryanair flight.

Go to the "Manage Booking" section on ryanair.com to avail.
Πετάω αύριο το πρωί.....κ τα αγγλικά μου δεν είναι κ τόσο καλά....πείτε μου αν μπορώ να κάνω κάτι να αλλάξω τις ημερομηνίες .....ευχαριστω
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Πετάω αύριο το πρωί.....κ τα αγγλικά μου δεν είναι κ τόσο καλά....πείτε μου αν μπορώ να κάνω κάτι να αλλάξω τις ημερομηνίες .....ευχαριστω
Πηγαίνεις στην ιστοσελίδα της εταιρείας, στη «Διαχείριση Κράτησης», πατάς στο ταξίδι σου και λογικά θα μπορείς να το αλλάξεις από εκεί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πετάω αύριο το πρωί.....κ τα αγγλικά μου δεν είναι κ τόσο καλά....πείτε μου αν μπορώ να κάνω κάτι να αλλάξω τις ημερομηνίες .....ευχαριστω
Αν η πτηση σου ειναι μεχρι 31 Μαρτιου μπορεις να την αλλαξει πληρωνοντας μονο τη διαφορα του ναυλου. Δεν πληρωνεις δηλαδη εξοδα αλλαγης. Την αλλαγη μπορεις να την κανεις μεσα απο το "Manage Booking" (Διαχειρηση Κρατησης)
 
Μηνύματα
39
Likes
153
Εμενα πάντων μου ήρθε μειλ μετα απο ερώτημα μου σε klm και petas gr οτι δεν μπορώ να κανω full refund τη πτηση skg ams hav. Έπαιρνα μονο φόρους. Οπότε και ταξίδεψα. Το να πάει πιο μετά άλλη στιγμή δεν μου είναι εγγύηση. Δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει. Κ δεν μπορείς να ξαναλλαξεις. Στο Άμστερνταμ επικρατεί ψυχραιμία. Σίγουρα θα δυσκολευτώ στην επιστροφή αλλά θα εχω περάσει καλα. Κ εν ανάγκη θα σκάσω τα λεφτά για την εξέταση οταν γυρίσω για να μη μπαίνω σε καραντίνα τζαμπα μονη μου. Οι διπλανοί μου στο αεροπλάνο φαρμακοποιοι στο επάγγελμα ήρθαν κανονικά το ταξίδι τους στο Άμστερνταμ πάρα τα κλειστά μουσεία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμενα πάντων μου ήρθε μειλ μετα απο ερώτημα μου σε klm και petas gr οτι δεν μπορώ να κανω full refund τη πτηση skg ams hav. Έπαιρνα μονο φόρους. Οπότε και ταξίδεψα. Το να πάει πιο μετά άλλη στιγμή δεν μου είναι εγγύηση. Δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει. Κ δεν μπορείς να ξαναλλαξεις. Στο Άμστερνταμ επικρατεί ψυχραιμία. Σίγουρα θα δυσκολευτώ στην επιστροφή αλλά θα εχω περάσει καλα. Κ εν ανάγκη θα σκάσω τα λεφτά για την εξέταση οταν γυρίσω για να μη μπαίνω σε καραντίνα τζαμπα μονη μου. Οι διπλανοί μου στο αεροπλάνο φαρμακοποιοι στο επάγγελμα ήρθαν κανονικά το ταξίδι τους στο Άμστερνταμ πάρα τα κλειστά μουσεία.
Οσοσ είσαι στην Κούβα μη βγάζεις φωτογραφίες από άδεια μαγαζιά, ανθρώπους με μάσκες και για κανένα λόγο νοσοκομεία. Καθόλου. Ούτε για πλακα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Είναι μέσω Τουρκίας! Όποτε θα είμαστε μια χαρά; Μέχρι στιγμής δηλαδή..
Μην είσαι καθόλου σίγουρη. Τέλος οι πτήσεις της Turkish για τις μισές χώρες της Ευρώπης. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε μια βδομάδα δεν θα είμαστε κι εμείς μέσα;
https://www.sozcu.com.tr/2020/gunde...-saglik-bakani-kocadan-flas-aciklama-5678553/
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Turkish Airlines! δεν μπορώ να καταλάβω η Ελλάδα γιατί δεν είναι μέσα!!
Flight cancellations due to coronavirus and associated travel restrictions
Mainland China Flights:
All our Mainland China flights have been cancelled until April 1, 2020.
Iran Flights:
All our Iran flights have been cancelled until April 1, 2020.
Iraq Flights:
All our Iraq flights have been cancelled until April 1, 2020.
Italy Flights:
All our Italy flights have been cancelled until April 1, 2020.
South Korea Flights:
All our South Korea flights have been cancelled until April 1, 2020.
Nakhchivan Flights:
All our Nakhchivan flights have been cancelled until April 1, 2020.
Saudi Arabia Flights:
All our Dammam and Riyadh flights have been cancelled until April 1, 2020.
Mongolia Flights:
All our Ulaanbataar flights between March 11, 2020 and March 28, 2020 have been cancelled.
Israel flights:
As of March 13, Turkish Airlines will offer two flights per day to Tel Aviv until the end of March.
Europe Flights:
All our Germany, France, Spain, Norway, Denmark, Belgium, Austria, Sweden, Netherlands flights have been cancelled until April 17, 2020.
You can obtain the most up-to-date information regarding your flights from our flight status page using your flight number or route.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Οσοσ είσαι στην Κούβα μη βγάζεις φωτογραφίες από άδεια μαγαζιά, ανθρώπους με μάσκες και για κανένα λόγο νοσοκομεία. Καθόλου. Ούτε για πλακα.
Καθαρά από περιέργεια...γιατί;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom