Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα στην υπό δοκιμασία παρέα.

Διαβάζοντας ανελλιπώς τα θέματα που αφορούν τον ιό και τις αλλεπάλληλες ακυρώσεις ταξιδιών, είπα να ξεκινησω θέμα για τα μη ακυρωμένα.

Επαγγελματικά, αναψυχής, για οικογενειακούς λόγους.
Πήγατε; θα πάτε; πώς βρήκατε την κατάσταση όσοι πήγατε;
Εγώ έκανα τελευταίο ταξίδι με τρένο στο Βερολίνο (από Φρανκφούρτη ) πριν δέκα μέρες, επαγγελματικό ταξίδι που δεν ήταν στο χέρι μου να ακυρωθεί.
Ακύρωσα προσωπικό ταξίδι Αθήνα για να μη φέρω σε δύσκολη θέση τους ηλικιωμένους και ευπαθείς της οικογένειας και εκκρεμεί ταξίδι στην Ισλανδία στις 10 Απριλίου που δεν έχω αναβάλλει ακόμα.
Σήμερα είδα ανακοίνωση της Ισλανδίας ότι δέχεται τουρίστες κανονικά και δεν τους επιβάλλει καραντίνα με την είσοδο στη χώρα.
Η Γερμανία έχει κλείσει σχολεία, δε γίνονται συναθροίσεις άνω των 1.000 ατόμων, ακυρώνονται αγώνες και εκθεσεις, στα σούπερ μάρκετ χαμός και άδεια ράφια, αλλά δεν έχει πάρει τα αυστηρά μέτρα άλλων ευρωπαϊκών χωρών με κλείσιμο των πάντων και απαγορεύσεις μετακινήσεων. Με 9 δε νεκρούς σε πανω από 4.000 κρούσματα, εξακολουθεί να έχει πολύ μικρό ποσοστό θανάτων σε σχέση με άλλες χώρες.
Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις απόψεις και τις εμπειρίες σας.
Εμεις πήγαμε στο Βελιγραδι την Τεταρτη 11/3 (ειχαν αναγγελθει 5 κρούσματα στη χωρα) και γυρισαμε την Παρασκευη 13/3 (ειχαν αναγγελθει περιπου 20 κρούσματα).

Η Τετάρτη στο Βελιγράδι ηταν μια φυσιολογική μέρα. Τίποτα δεν θύμιζε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, την Πέμπτη συναντήσαμε 2-3 ανθρώπους με μάσκα κατα τη διάρκεια της ημέρας και το βράδυ σε μια live σκηνή δεν είχε πολύ κόσμο, μας είπαν λόγω κορονοιου. Την Παρασκευη, είχε αρχίσει ο φόβος. Ο ταξιτζής που μας πήγε στο αεροδρόμιο μας ενημέρωσε ότι είχε απολυμάνει το ταξί. Στο αεροδρόμιο, δε, φορούσαν γάντια και μάσκες περίπου το 40% των επιβατών και όλοι οι εργαζόμενοι.

Στις πτήσεις με Aegean, τα πληρώματα φορούσαν μάσκες. Οι επιβάτες ήταν έλάχιστοι, λιγότεροι απο 50 και στις 2 πτήσεις. Στο αεροδρόμιο του Βελιγραδίου, υπήρχαν θερμικές κάμερες.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
667
Likes
6.735
Καλησπέρα στην υπό δοκιμασία παρέα.

Διαβάζοντας ανελλιπώς τα θέματα που αφορούν τον ιό και τις αλλεπάλληλες ακυρώσεις ταξιδιών, είπα να ξεκινησω θέμα για τα μη ακυρωμένα.

Επαγγελματικά, αναψυχής, για οικογενειακούς λόγους.
Πήγατε; θα πάτε; πώς βρήκατε την κατάσταση όσοι πήγατε;
Εγώ έκανα τελευταίο ταξίδι με τρένο στο Βερολίνο (από Φρανκφούρτη ) πριν δέκα μέρες, επαγγελματικό ταξίδι που δεν ήταν στο χέρι μου να ακυρωθεί.
Ακύρωσα προσωπικό ταξίδι Αθήνα για να μη φέρω σε δύσκολη θέση τους ηλικιωμένους και ευπαθείς της οικογένειας και εκκρεμεί ταξίδι στην Ισλανδία στις 10 Απριλίου που δεν έχω αναβάλλει ακόμα.
Σήμερα είδα ανακοίνωση της Ισλανδίας ότι δέχεται τουρίστες κανονικά και δεν τους επιβάλλει καραντίνα με την είσοδο στη χώρα.
Η Γερμανία έχει κλείσει σχολεία, δε γίνονται συναθροίσεις άνω των 1.000 ατόμων, ακυρώνονται αγώνες και εκθεσεις, στα σούπερ μάρκετ χαμός και άδεια ράφια, αλλά δεν έχει πάρει τα αυστηρά μέτρα άλλων ευρωπαϊκών χωρών με κλείσιμο των πάντων και απαγορεύσεις μετακινήσεων. Με 9 δε νεκρούς σε πανω από 4.000 κρούσματα, εξακολουθεί να έχει πολύ μικρό ποσοστό θανάτων σε σχέση με άλλες χώρες.
Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις απόψεις και τις εμπειρίες σας.
Σιγουρα;Ξανακοιταξε το για Ισλανδια.Οσοι εισέρχονται στην χώρα απο Γερμανία περνάν έλεγχο και πολλοί έχουν ήδη τεθεί σε καραντίνα,μιας που σύμφωνα με την Μερκελ το 70% όσων ζουν στην Γερμανία είναι σίγουρα φορείς του ιού.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σιγουρα;Ξανακοιταξε το για Ισλανδια.Οσοι εισέρχονται στην χώρα απο Γερμανία περνάν έλεγχο και πολλοί έχουν ήδη τεθεί σε καραντίνα,μιας που σύμφωνα με την Μερκελ το 70% όσων ζουν στην Γερμανία είναι σίγουρα φορείς του ιού.
Το παρακολουθώ, κι εμένα με παραξένεψε. Πάει για αναβολή για Ιούνιο έτσι κι αλλιως.
Την άκουσα την Angela, μας έκανε την καρδιά περιβόλι.
 

Karagio10

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Παιδιά καλησπέρα,έχουμε πτηση για Νέα Υορκη στις 1 Απριλίου και η Turkish airlines πραγματοποιεί κανονικα τις πτήσεις,θα ήθελα να μου πειτε βάση τη γνώση σας η την αποψη σας,εμείς να ξεκινήσουμε για το ταξίδι κανονικα η να τις ακυρώσουμε τις πτήσεις;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά καλησπέρα,έχουμε πτηση για Νέα Υορκη στις 1 Απριλίου και η Turkish airlines πραγματοποιεί κανονικα τις πτήσεις,θα ήθελα να μου πειτε βάση τη γνώση σας η την αποψη σας,εμείς να ξεκινήσουμε για το ταξίδι κανονικα η να τις ακυρώσουμε τις πτήσεις;
Οι Τουρκοι μπορουν να ταξιδεψουν (προς το παρον), εσεις οχι
 

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Γερμανία κλείνει από αύριο τα σύνορα με Γαλλία, Ελβετία και Αυστρία.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ακυρωσα ξενοδοχεια. εχω ενα χωρις επιστροφη, περιμενω μπας και οι σευχελλες τωρα που εχουν τα πρωτα κρουσματα και εκλεισαν και τα σχολεια κλεισουν τα συνορα με την ευρωπη. παρακαλαω να γινει αυτο που πριν μερικες μερες φοβομουν. με τα εισιτηρια δεν εχω ασχοληθει ακομα, δεν ειχα κουραγιο.
γυρνουσα σπιτι με τα ποδια απο την δουλεια, εχω μερες να παρω μετρο, και λεω ας σβησω το ταξιδι απο την countdown εφαρμογη μου να μην χτυπησει υπενθυμιση αυριο. και εβαλα λιγο τα κλαματα
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εχει ακουσει κανεις αν σκεφτεται η κυβερνηση μας να διακοψει τις πτησεις με το Ηνωμενο Βασιλειο?

Γυριζουν φιλοι μου φοιτητες απο Αγγλια την αλλη βδομαδα (για τις πανεπιστημιακες διακοπες), ελπιζω να μην κανουμε κανα περιεργο.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Εχει ακουσει κανεις αν σκεφτεται η κυβερνηση μας να διακοψει τις πτησεις με το Ηνωμενο Βασιλειο?

Γυριζουν φιλοι μου φοιτητες απο Αγγλια την αλλη βδομαδα (για τις πανεπιστημιακες διακοπες), ελπιζω να μην κανουμε κανα περιεργο.
Καταρχήν δεν ξέρω πού ιναι καλυτερα ...εδώ η εκεί .Από την άλλη ποιες διακοπές .....εδώ ο κόσμος όλος είναι στα κοκκινα
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Καταρχήν δεν ξέρω πού ιναι καλυτερα ...εδώ η εκεί .Από την άλλη ποιες διακοπές .....εδώ ο κόσμος όλος είναι στα κοκκινα
Οι φοιτητες δεν ειναι στα κοκκινα. Υπαρχει μια ηλικιακη ζωνη (την υπολογιζω μεταξυ 30-40) που κατω απ αυτη υπαρχει χαλαροτητα και πανω απ αυτη υπαρχει πανικος :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom